Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

KAPLICZKI – KRZYŻE


Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu, a Nienadówka jest tego doskonałym przykładem, Wznoszono je na rozdrożach jako swoiste drogowskazy lub zaporę przed epidemią, fundowano dla uczczenia ważnych wydarzeń i jako wota dziękczynne. Żadne nie powstały przypadkowo, wszystkie przypominają o jakimś ważnym wydarzeniu. Jakże często są pamiątką tych szczególnych momentów dziejowych, w których zwracano się do Boga z podziękowaniem za ratunek. Jest to element kultury chrześcijańskiej i tradycji narodowej, często także dzieło sztuki ludowej. Wiele z nich udało się na pewno utrwalić na zdjęciach podczas różnych uroczystości, ich wygląd i różnorodność kapliczek i krzyży przydrożnych. Kapliczki i krzyże przydrożne w większości są objęte ochroną konserwatorską. Wierni często nie zwracają na to uwagi i stare, zniszczone przez czas zabytki wymieniają na nowe. Dlatego zdjęcia tych obiektów w ich pierwotnej postaci mają charakter dokumentów, które przypomną po latach wygląd pomników naszej kultury sakralnej. Warto odszukać te stare fotografie i pokazać je i innym.

Obecnie w Naszej bazie znajduje się 39 skatalogowanych obiektów z Nienadówkipowiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka z obrazem Matki Bożej Leżajskiej, oraz mniejszym, Matki Bożej Częstochowskiej. Kapliczka zbudowana przed I wojną światową przez rodzinę Ożogów. Kapliczka z cegły, wcześniej kryta dachówką, w późniejszym czasie, dachówka zastąpiona na blachą przez Augustyna Osetka, który wykonał też metalowe ogrodzenie. Obok rosły trzy drzewa, które wycięto, zdemontowano również ogrodzenie. Obecnie kapliczka odnowiona, położona kostka brukowa. Opieka: Irena Chorzępa, Krystyna Cisek.


powiększ zdjęcie To zdjęcie jeszcze z drzewami i przed odnową, wykonałem w roku 2004. Czas płynie, kapliczka i otoczenie się zmienia ale to zawsze była dla mnie "czerwona kapliczka"


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż betonowy na pastwisku w Nienadówce dolnej. Ufundowany i zbudowany przez Jakuba Gielarowskiego w 1933 roku. Na krzyżu wizerunek Jezusa, nad nim daszek. Ogrodzony drewnianym płotkiem. Opieka: wcześniej Agnieszka Gielarowska, obecnie rodzina Romana Nowińskiego.


powiększ zdjęcieKapliczka z obrazem M.B. LEŻAJSKIEJ. Murowana, otynkowana. Dach kryty blachą, wcześniej dachówką. Okna od południa i północy, drzwi od wschodu. Ogrodzona metalowym płotkiem. Na dachu żelazny krzyż. Nad drzwiami kapliczki deska w wyżłobionym napisem; Fundatorowie tej kapliczki Grzegorz i Anna Ożogowie w roku 1882, a poświęconą dnia 10 maja 1883r. Proszą przechodnia o Zdrowaś Mario. Nad napisem znajduje się oszklona wnęka z M.B. Szkaplerzną. Na ścianie zachodniej obraz M.B.Leżajskiej. Poniżej ołtarzyk przykryty obrusem i flakon z kwiatami. Opiekę nad kapliczką po fundatorach przejmowali: Sebastian i Katarzyna Ożóg, następnie Franciszek i Helena [Agnieszka] Ożóg. W 2000 roku p. Franciszek zgłosił się do ks. proboszcza z prośbą o przejęcie opieki nad kapliczką ze względu na swój wiek [ur.w 1918]. W 2001 r. ks. Zarych kapliczkę pomalował i wymienił na dachu, zniszczoną blachę na nową


powiększ zdjęcieKapliczka...z przed wojny, z obrazem Matki Bożej. Pierwotnie kapliczka wisiała na dużym dębie. Następnie przewieszona na inne drzewo. Kiedy to drzewo uschło, obcięto mu konary, pozostawiając kapliczkę na wysokim, porośniętym bluszczem pniu i w tym stanie pozostaje do dziś


powiększ zdjęcieKrzyżprzy drodze z Nienadówki do Rzeszowa po prawej stronie. Fundował w 1914 Michał Nowak w intencji przeżycia wojny.

Napis: Michał Nowak fundator 1914.

Trzy - stopniowy postument cementowy, otoczony kamieniami. Krzyż z wizerunkiem Jezusa. Całość stoi w otoczeniu kilku sosen. Odnowiony kilka lat temu. Opiekuje się: Władysława Nowak.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż na posesji Bełzów (dawniej kościelnego Tadeusza Jacka) koło szkoły Nr 1. Ufundowany przez Jana Nowaka dzierżawce 80 ha pola u hr Zamojskiego. Trzy razy wymieniany. Obecny jest krzyżem misyjnym z 1971 roku, poświęcony przez ks. Edwarda Stępka. Figura Jezusa przenoszona.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Figura u Stanisława Krzanowskiego koło sklepu GS. w Nienadówce dole. Opis: Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej zbudowana na cementowym dekoracyjnym postumencie przez Stanisława Krzanowskiego jako podziękowanie za opiekę bożą nad całą rodziną. Jeszcze nie poświęcona.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż na kamiennym cokole. Zbudowany w 1916 roku, we wnęce figura Matki Bożej. Fundowała Aniela Prucnal. Opieka: rodzina Nawłoków.

Zdjęcie czarno białe, pięknie pokazuje Nam otoczenie tego z przed wielu wielu lat.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż metalowy, na kamieniu. Na nim napis: Pamiątka Światowej Wojny 1914-1918. Fundował Jan Nowak ok. 1920 roku, za szczęśliwy powrót z wojny.


Obiekt jak widzimy obok, został pięknie odnowiony w roku 2013, przez Urząd Gminy i Miasta w Sokołowie Młp. powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka oszklona, na trzy stopniowym betonowym postumencie. W środku figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ufundował Józef Gielarowski na życzenie Zofii Gielarowskiej. Kapliczka stoi przy bocznej drodze na Trzeboś.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż koło "Simsiówki" w Nienadówce Dolnej. Dawniej na tej posesji mieszkali Żydzi. Metalowy krzyż z wizerunkiem Jezusa ogrodzony metalowym płotkiem, miejsce na doniczkę w środku wysokości krzyża. Dawniej krzyż drewniany poświęcony przez ks.Bukałę. Obecny krzyż ufundowała Katarzyna Ożóg, poświęcił ks.Mieczysław Zarych i ks.Krzysztof Budzyń. Opieka: Wiesława Opalińska, rodzina Serwatka


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka, oszklona z figurą Matki Bożej Fatimskiej na trzech metalowych słupkach na posesji Janiny Ożóg wybudowana w 1996 roku za szczęśliwą operacje męża.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Figura Matki Bożęj Niepokalanie Poczętej, przy Ochronce. Pod figurą napis: W HOŁDZIE NIEPOKALANEJ W 50 TĄ ROCZNICĘ PRACY SIÓSTR W PARAFII 1926 - 24 VIII 1976


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej w Nienadówce Dolnej ufundowana przez rodzinę Prucnali i Nowińskich ok.1910 roku za odkupienie duszy męża Katarzyny Prucnal. Wewnątrz obrazy Matki Bożej Różańcowej z tajemnicami, Jezus w grobie, Najświętsze Serce Jezusa (malował B.Rutkowski), Najświętsze serce Maryi, Matka Boża Leżajska. Na dachu krzyż a pod nim obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Odnowiona w 1960 roku, nowy dach z blachy, odmalowano ściany, zmieniono obrazy i cementowy postument. Opieka: Katarzyna i Tomasz Prucnal, Maria Woś, Katarzyna Ożóg i Aniela Ruta.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka oszklona, postawiona na metalowych słupkach na posesji Czesławy i Franciszka Bełz, ufundowana przez gospodarzy jako wotum za uratowanie życia syna Lucjana. Wybudowana w 1980 roku.W gablocie figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej otoczona świecącym w nocy wianuszkiem.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Figurka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w oszklonej gablocie na słupie z cegły. Znajduje się na posesji Zofii i Jana Budzyń fundowali właściciele w 1999 roku dla uczczenia 2000 lat chrześcijaństwa oraz wotum za łaski w rodzinie. Kapliczkę poświęcił ks.proboszcz Mieczysław Zarych, w asyście ks.Ryszarda Wacka i ks.Krzysztofa Budzynia.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka Świętego Jana Nepomucena koło stadionu 1840-1860 Ufundowali Śliżowie 1840-1860. Opieka: Janina Rzemień, Władysław Bełz.


powiększ zdjęcie To zdjęcie wykonane przez Franciszka Chorzępę w latach 50`tych XX wieku. Pokazuje troszkę zaniedbaną i przed remontem, któremu zawdzięczamy jej dzisiejszy wygląd. Czy na starym zdjęciu jest jej oryginalny wygląd ? Moim skromnym zdaniem ten czterospadowy dach kryty gontem wygląda rewelacyjnie. Przy następnym ewentualnym odnawianiu warto by było może powrócić do tego pierwowzoru.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż koło dawnej organistówki. Cementowy na 4-stopniowym postumencie, krzyż z wizerunkiem Jezusa. Fundował Mikołaj Chorzępa za szczęśliwy powrót z wojny. Napis na postumencie: Nazwisko fundatora i data. Metalowy płotek wykonał Władysław Woś, opieka rodzina Depka, Zofia Kicińska. Górna część krzyża strącona przez wichurę 27 I 2008, w niedługim czasie naprawiona.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż na pniu dębu ściętego w 1990 roku. Ufundował Jakub Nowak. Wizerunek Jezusa przeniesiony z drzewa na metalowy krzyż. Krzyż wbity w pień. Poświęcony w 1990 przez ks. prałata Mieczysława Zarycha. Opieka: Nowak Roman


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż artystyczny z przełomu wieku, na kamieniu. Fundował Antoni Rumak, opiekuję się Anna Ożóg.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż metalowy na kamiennym cokole. Fundowali Jadwiga i Marek Kustra po I wojnie światowej. Niżej wizerunku dziś nie czytelna już tabliczka. kamień pomalowany na biało.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż metalowy, odlew na cementowym stopniowanym postumencie, pod krzyżem figurka Matki Bożej. Ufundowały Róże Różańcowe w 1906 roku za opiekę i błogosławieństwo boże. Opieka rodzina Ożogów, Nowaków i Pikorów. Odnowiona w 1996 roku, zmieniono ogrodzenie na metalowe. Obok dwie lipy. Nienadówka górna


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka z płotkiem metalowym, zbudowana w 1862. W 1984 skradziono z kapliczki figurkę św. Antoniego, obecnie figurka Pana Jezusa. Odnowiona w 1999. Na dachu metalowy krzyż.Ciekawostką związaną z fundowaniem tej kapliczki jest krążąca w okolicy legenda: Nieszczęśliwy żołnierz

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka oszklona na słupie, Matki Bożej Niepokalanej Poczętej, z okazji nawiedzenia matki Boskiej Częstochowskiej. Poświęcił ks. Edward Stępek w 1973 roku. W podziękowaniu za łaski dla rodziny Kustrów


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka z cementowymi, białymi słupkami w górze. Opis: Krzyż wbity w kamień przywieziony przez Pawła Ożóg. Na krzyżu wizerunek Jezusa, niżej szafka na figurę w której znajduje się figurka Matki Bożej. Staraniem pani Genowefy Biernat wybudowano zadaszenie na czterech betonowych ozdobnych słupach. Krzyż ufundował w 1918 roku Paweł Ożóg i chłop Plizga jako podziękowanie za szczęśliwy powrót z wojny.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż postawiony przy polnej drodze prowadzącej z Medyni do Nienadówki. W/g przekazów ustnych tą drogą, bardzo często przejeżdżał hr. Potocki, skracając sobie drogę z Łańcuta do Sokołowa. Pierwszy zapamiętany przez najstarszych mieszkańców krzyż był drewniany, dębowy, osadzony podobnie jak dziś pośród dwóch rosnących drzew. Na krzyżu wizerunek Jezusa. Pod ramionami krzyża wyrzeźbione dwie postacie, Magdaleny i Jana. Ok. roku 1974 krzyż zaczął się pochylać w bok. Dolna część krzyża była bardzo zniszczona. Mieszkańcy postanowili wznieść nowy krzyż, którego wykonaniem zajął się Jan Motyl i Stanisław Jacek. Krzyż podmieniono nocą (czasy komunistyczne). Na krzyżu umocowano wizerunek z poprzedniego krzyża. Opiekę nad krzyżem sprawowała Anna Śliż. Pod koniec lat 80-tych drewniany krzyż wymieniono na nowy, metalowy osadzony na cementowym postumencie. Krzyż wykonał Krzysztof Piela i Stanisław Dziadosz. Zachowano pierwotny wizerunek. Opieka: Anna Piela


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż jubileuszowy koło drogi na cmentarz. (1983) napis: w Roku Św. Odkupienia 1983


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż na trzy stopniowym postumencie i jednym wyższym metalowym z wizerunkiem Jezusa na posesji Jana Pikora. Wybudowana na pastwisku ok. 1901 roku, przez Maziarza (brak imienia) Odnowiony w 1980 roku, krzyż od początku ten sam. Krzyż znajduje się w Nienadówce Górnej.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż metalowy. Nienadówka Górna, za uzdrowienie, z wizerunkiem Jezusa zbudowany w 1935 roku. Wcześniejszy krzyż był drewniany. Krzyżem opiekują się S.Ożóg, Emilia i Adam Bełz


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż drewniany. Nienadówka Górna, na posesji Stefana Wójcika. W/g legendy ufundowali go chłopi z Nienadówki Górnej. Wizerunek ma (ok) 500 lat. Krzyż kilkakrotnie zmieniano, ostatnio w 1943. Zrobiony z akacji, wbity w kamień. Wykonał go Marcin Kołodziej. Co kilka lat malowany farbą. W połowie wysokości trzy półeczki na kwiaty.


powiększ zdjęcie Krzyż Poręby, na działce pana Pikora. Odnowiony przez Franciszka Nowaka. Ogrodzony płotkiem, zrobiony daszek. Opiekuje się H. Kruczek.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka, z figurą św. Antoniego w Nienadówce górnej na posesji Krystyny Ciupak. Fundował Marcin Śliż po powrocie z wojny. Kapliczka murowana z drzwiami. Nad nimi obraz Matki Bożej Częstochowskiej, w środku figura, na dachu krzyż.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż drewniany z wizerunkiem Jezusa pod daszkiem. Krzyż stoi na posesji Stanisława Tasiora w Nienadówce Górnej pod lasem. Postawiony na polu na którym wcześniej rosły stare dęby. Z jednego z nich zrobiono krzyż . Fundował Franciszek Ożóg 1923-24. Wysokość krzyża 5 m. Krzyż trzy razy wymieniany z zachowaniem pierwszego wizerunku. W 1977 roku został wykonany fundament przez Stanisława Tasiora.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Figura Matki Bożej Fatimskiej w oszklonej gablocie na porcelanowym słupie. Stoi na posesji Anny i Jana Prucnal. Poświęcił 27.I.2001 ks. Ryszard Wacek


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka w Cisowcu przy drodze głównej. Trzy stopniowy krzyż z wizerunkiem. Niżej pusta wnęka (skradziono figurkę M.B.) Napis: Na pamiątkę …. Aniela i Jakub Maciąg 1938 rok. Opieka: Jan Chmiel. Obecnie bez opieki.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż jubileuszowy z okazji Jubileuszowego Roku Odkupienia 1900, stoi na krzyżówce pod lasem w Nienadówce Górnej. Ufundowany przez Ludwika i Marię Marszałów w 1935 roku. Poświęcony procesjonalnie przez ks.Ludwika Bukałę. W 1991 roku ogrodzony drewnianym płotkiem na podmurówce. Na krzyżu ozdobne rzeźbienia. Obok rośnie drzewo. Krzyż od początku ten sam.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka w lesie w Nienadówce Górnej przy drodze na Hucisko. Fundator Ludwik Krasoń gajowy. Ufundowana z okazji urodzin syna. Założona na sośnie, po pewnym czasie sosna usycha i zostaje ścięta przez leśniczego Ozimka. Pan Stanisław Tasior w roku 1976 montuje metalowy słup i umieszcza na nim kapliczkę z uschniętej sosny. Kapliczką opiekuje się Maria Nawój po nieżyjącej Zofii Ożóg.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka u pana Bogusława Pikor, zbudowana w 2001 roku w intencji dziękczynnej za kapłaństwo brata i opiekę bożą w rodzinie Pikorów. Poświęcona w sierpniu 2001 roku przez ojca Aleksandra Pikor. Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa na kamieniu pod zadaszeniem wspartym na czterech drewnianych słupach. Dach kryty czerwoną blacho dachówką.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka, u Stanisław Jacek. Na porcelanowym postumencie figurka MB Różańcowej. Zbudowana w 2001 roku, poświęcona w 2002 przez ks. Grzegorz Czeluśniak. Intencja w podziękowaniu za opiekę nad rodziną.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż betonowy na trzy stopniowym postumencie, otoczony metalowym płotkiem. Dolna część i przód wyłożony kamieniem. Ufundował Jan Zdeb. Opieka: Krystyna i Józef Wójcik. Nienadówka Górna.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka, u Stanisława Niemiec. Opis: Figura Matki Bożej z Lourdes w grocie z polnych kamieni. Jest to wotum za opiekę bożą w rodzinie. Zbudowana w 2002 i poświęcona przez ks. Gabriela Stożka.


Write a comment

Comments: 0

About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013