Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Nienadówka - I wojna światowa(...) Nadszedł rok 1914 i wybuchła wielka wojna światowa, o której marzyli politycy i wieszczowie narodowi, modlący się ponad sto lat o powrót niepodległości Polski. Nim wolność owa wróciła, przez cztery lata trwała wzajemna rzeź narodów na wszystkich frontach Europy, pochłaniając miliony ofiar ludzkich, niszcząca miasta i wsie.

Nienadówka znalazła się również w orbicie działań wojennych. Gdy rozpoczął się pod Lublinem kontratak wojsk rosyjskich i armia austriacka zaczęła się w roku 1915 cofać w popłochu ku południowi, nadszedł moment, na szosie biegnącej od strony Sokołowa znalazły się oddziały obu wojsk. na polach plebańskich doszło do krwawej potyczki w której padło kilku Moskali. Artyleria rosyjska ostrzelała wieś na szczęście obyło się bez pożarów i zniszczeń, tylko w kilku miejscach m.in. w ogrodzie Bartłomieja Nowińskiego, pozostały jako ślady tego epizodu doły po wybuchach kul armatnich.

Karty mobilizacyjne do armii cesarskiej otrzymało z Nienadówki kilkuset mężczyzn z wielu roczników. Zginęło na frontach: włoskim pod Piawą i rosyjskim, ponad 50 ludzi, rannych - w tym kilku 50 % inwalidów - wróciło tyle samo. Wielu żołnierzy przebywało w niewoli rosyjskiej. W legionach Józefa Piłsudskiego walczących przy boku armii austriackiej, służyło około 5 nienadowiaków, m.in., Jan Ożóg, syn młynarza Jędrzeja, Stanisław Ożóg syn "stojałowczyka" Wojciecha i Wojciech Chorzępa, absolwent seminarium nauczycielskiego, dwu z nich zginęło na froncie.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Pod koniec wojny wróciło z emigracji francuskiej z armią Hallera, około 6 Nienadowiaków. Walczyli Oni pod Przemyślem i Lwowem (...)

Tak pisał o wybuchu I wojny światowej i działaniach wojennych w okolicy Nienadówki J.B. Ożóg. Wymienił również kilka nazwisk nienadowiaków biorących w niej udział, w/g Niego do poboru stanęło ponad kilkuset mężczyzn a ponad 50`ciu zginęło na frontach lub zmarło w szpitalach z powodu odniesionych ran, myślę, że było ich dużo więcej.

Porównując dwa spisy ludności których dzieli zaledwie 14 lat możemy uzmysłowić sobie straty w ludności Nienadówki. Pomimo upływu kilkunastu lat, mieszkańców mieliśmy mniej o ponad 200 osób.


W rodzinnych, ustnych przekazach, przetrwała ciekawa opowieść jak to pewien furman odwoził kolejny transport "rekruta" z Nienadówki do Rzeszowa:
Kiedy furmanki z rekrutem nienadowskim ruszyły na Rzeszów, nie które z Nich jechały nie główną drogą, ale starym traktem koło dzisiejszej ochronki tzw., "młynarką" Jedna furmanka którą powoził stary furman, doświadczony życiem człowiek zatrzymała się na wzgórzu z którego widać było jeszcze wieżę kościoła w rodzinnej wsi, którą opuszczali. Po za trzymaniu się stary furman zakomenderował: "Tero wszyscy slość" Czyli z siąść z furmanki. Wszyscy bez słowa posłuchali, stanęli obok i zaczęli odmawiać z Nim modlitwy. Po zakończeniu wszystkich pobłogosławił i dał im tak jakby rozkaz: "Jak Wos tylu odwożę - Tylu mi wrócić mocie". Starzy ludzie opowiadali, po wojnie, że tylko ta grupa, z tej właśnie furmanki wróciła z wojnie do wsi w komplecie. Nikt z Niej nie zginął. W tej grupie kilkunastu rekrutów, byli też: Wojciech Maziarz i Wojciech Ciupak. powiększ zdjęcie


Na tej furmance było ich więcej zamieszkałych po sąsiedzku. Był pewno i sam fundator krzyża metalowego na kamieniu - Jan Nowak, który ok. 1920 roku, fundował go za szczęśliwy powrót z wojny. Napis na obelisku głosi:

Pamiątka Światowej Wojny 1914-1918.

Obiekt jak widzimy został pięknie odnowiony w roku 2013, przez Urząd Gminy i Miasta w Sokołowie Młp. Ten krzyż to doskonałe miejsce dla upamiętnienia również tych nienadowiaków, którzy polegli na wszystkich frontach I wojny światowej, Warto by było poszperać i odtworzyć listę poległych na podstawie np. ksiąg parafialnych.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Na tej furmance było ich więcej zamieszkałych po sąsiedzku. Był pewno i sam fundator krzyża metalowego na kamieniu - Jan Nowak, który ok. 1920 roku, fundował go za szczęśliwy powrót z wojny. Napis na obelisku głosi:

Pamiątka Światowej Wojny 1914-1918.Życie mieszkańców powiatu kolbuszowskiego - Żak Wspomnienia

Na drugi dzień, a był to zapewne 21 sierpień (1914) pomaszerowaliśmy, o świtaniu, drogą przez wielki las. Szliśmy pół dnia, coraz bliżej strzałów, wiedzieliśmy, że zbliżamy się do linii frontu. Że idziemy w bój. Po południu był wypoczynek. Spożywaliśmy tylko własne zapasy. Ja zjadłem posiadany kawałek chleba ze słoniną. Po pewnym czasie szliśmy dalej przez las, aż wyszliśmy na jego skraj, gdzie stały konie i artyleria. Słychać wyraźnie wycie pocisków. Każą – po niemiecku oczywiście – wyjść na pole i uformować się w szereg. Wychodzimy. Las już nas nie kryje. Idziemy machinalnie, z rezygnacją w stronę jakiejś wioski. Trzeba przejść przez rzeczułkę i piąć się pod dosyć wysoki pagórek. Niektórzy zmęczeni żołnierze pozostają w tyle. Nasz młody dowódca, niemiecki lejtnant czyli porucznik, popędzał ich, płazując szablą. Idziemy w pierwszej linii,to kładziemy się na ziemi, gdy wyją przed nami pociski. Tornister tak ciąży i sterczy jak garb. Wtedy nie wiedziałem jeszcze, że te pociski to lecą z naszej strony, że to strzela nasza artyleria. Myślałem tylko o tem jak one strasznie gwiżdżą. Posuwaliśmy się pomału po wielkim lekko pofałdowanym polu. Ludzie słabli ze zmęczenia i zdenerwowania. Sanitariusz Pikor z Nienadówki podawał im krople. W pewnej chwili nastała cisza, po czym zaświstało nam koło uszu. Towarzysz mój z lewej strony upadł na ziemię. Dostaliśmy ogień z boku. Zaraz wszyscy rzuciliśmy się na nią, ale my podnieśliśmy się, gdy ogień ustał. On już nie dźwignął się. Wzięliśmy go ze sobą, ale wkrótce zmarł.


Na podstawie „LISTY STRAT” które wydawane były regularnie co kilka dni przez C. K. Ministerstwo Wojny (K. u. K. Kriegsministerium) w latach 1914-1918. udało mi się ustalić 87 nazwisk żołnierzy z Nienadówki. Nazwiska i imiona są często poprzekręcane lub z niemczone, przy nie których jest podana data śmierci (tot) inne są odnotowane wraz z miejscowościami położonymi głęboko w Rosji czy nawet w Taszkencie, to pewno jeńcy wojenni. Wśród żołnierzy brak mi wyraźnie wspomnienia o Tych którzy walczyli na froncie włoskim, tak więc lista ta na pewno nie jest pełna. Jeżeli znalazłby się ktoś zainteresowany podam poniżej kilka pomocnych linków. To ciekawy choć żmudny sposób spędzania wolnego czasu.


- Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne
- Austro-Węgry, skróty wojskowe
- Czeska biblioteka cyfrowa Kramerius -


powiększ zdjęcie Nie wszyscy będący w niewoli rosyjskiej pozostawali tam na wieki, na liście pod Nr. 45, mamy żołnierza Jakóba Śliża, który trafił do obozu jenieckiego w 1916 roku. Zdjęcie obok to karta pocztowa, którą otrzymał od swojej żony, a która wróciła z nim do domu po uwolnieniu.


Poniżej zamieszczam zdjęcia, które są w Naszym posiadaniu.

powiększ zdjęcie

Antoni Kus


powiększ zdjęcie

Jan Chorzępa


powiększ zdjęcie

Wojciech Ożóg


powiększ zdjęcie

Stanisław Motyl


powiększ zdjęcie

Jan Nowiński


powiększ zdjęcie

Jan Nowiński


powiększ zdjęcie

Wojciech Maziarz
Wojciech Ciupak

powiększ zdjęcie

Wojciech Maziarz

powiększ zdjęcie

Jan Ożóg
Wojciech Chorzępa


powiększ zdjęcie


Jan Ożóg

Józef Ożóg

powiększ zdjęcie

Jakub Lepianka

powiększ zdjęcie

Jakub Lepianka

powiększ zdjęcie

Jan Chorzępa

powiększ zdjęcie

Jan Chorzępa

powiększ zdjęcie

Antoni Nowak

powiększ zdjęcie

Antoni Nowak

powiększ zdjęcie

Szczepan Nowak


Józef Ożóg, żołnierz I wojny światowej. Po mundurze widzimy że służył w Legionach. Wiemy tylko że zginął podczas tej okrutnej zawieruchy wojennej, nie doczekawszy Polski.

To nazwisko i imię występuje na zdjęciu powyżej, jednak dotyczy innego żołnierza. Występuję również w spisie poległych poniżej, jednak tam przynależność do jednostki wskazuje, że tamten Józef służył w austriackiej jednostce.Józef Kraut, jak wielu innych mieszkańców Nienadówki został również zmobilizowany i ruszył z innymi na front rosyjski. Długo nie powojował, dostał się do niewoli rosyjskiej gdzieś pod koniec 1915 roku, został umieszczony na liście strat wydanej 28 stycznia 1916 roku. W listach strat I wojny św. pod nr. 23 możemy przeczytać: Kraut Josef ur. Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1887; jeniec wojenny, Moskwa, Rosja. Z niewoli szybko się nie wracało, Józef Kraut przebywał w niej około 7 lat.


 Franciszek Kus - kapral z Nienadówki, Kim był kapral Franciszek Kus ? Krótką notkę o tym człowieku znalazłem pracując nad materiałem, Zmarli poza Nienadówką. Wdowa po nim, Anna, przedstawiła dokumenty w kancelarii parafialnej o jego śmierci. Część tego wpisu trudno mi było odczytać, jednak jak to często bywa, ktoś inny, zainteresowany historią
Nienadówki, podesłał mi kilka interesujących informacji dotyczących naszego kaprala. Cieszę się ogromnie, że dzięki temu odnaleziony został kolejny poległy żołnierz z I wojny światowej, cieszę się też, że udało się coś więcej o nim napisać. Ten piękny widok na małą górską miejscowość w dalekiej Słowenii, był ostatnim, jaki widział w swoim życiu.

Franciszek Kus - I wojna św.Józef Bełz dostając kartę mobilizacyjną był już mężczyzną żonatym. Kiedy ruszył na front w domu pozostawił żonę Marię z pierworodnym synem Stanisławem. Józef Bełz, już syna nie zobaczył, Stanisław zmarł przed jego powrotem z wojny.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


 Walenty Kołodziej - urodził się w Nienadówce w 1894 roku jako syn Stanisława i Elżbiety Kołodziej. Ukończył 4 klasy szkoły ludowej. Kiedy wybuchła I wojna światowa tak jak wielu innych nienadowian znalazł się w okopach i brał udział w działaniach wojennych w latach 1915-1918. Odbywał służbę w 40 pp austriackiej armii. Miał wiele szczęścia przeżył, walczył na froncie rosyjskim i włoskim. Po zakończeniu działań wojennych wraca do Nienadówki, w roku 1920 zostaje żołnierzem odrodzonej Polski w stopniu plutonowego.


Mini słownik pomocniczy

Nazwisk Imię
Infanterist, Inft - Stopień, np. piechur, szeregowiec, strzelec
Jednostka - np. IR. Nr. 40,6
Infanterieregiment IR, JR - pułk piechoty
Kompania - Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka
Rok urodzenia - 1891
verw. - ranny
kriegsgef. – jeniec wojenny
gestorben – zmarł
tot. – zabity
gefallen - poległy
Gouvernement Tomsk, Rußland - Gubernia Tomsk Rosja
ZivKutscher - cywilny woźnica
Gefr, Gefrajter - starszy szeregowy
Lst., Landsturm - pospolite ruszenie
Jag. Jaeger - strzelec
SchR., Schützenregiment - pułk strzelców
FJB, Feldjägerbataillon - batalion strzelców
Zugsf
LIR.
ErsKomp
krank - choryWiadomości o rannych i chorych

 • Wiadomości o rannych i chorych wydane dnia 04.09.1914

- Lepianka Martin Infanterist- Infanterieregiment Nr.40, Nienadówka, Ruhr k.u.k. Reserverspital in Rzeszów

 • Wiadomości o rannych i chorych wydane dnia 10.11.1914

- Ożóg Wenzel Inft., IR. Nr. 40, IG. Komp., Nienadówka, Galizien, 1883, Schuß i. d. I. Schulter, Vereinsspital in Késmárk.
tłumaczenie Postrzał w ramię, szpital w Késmárk.

 • Wiadomości o rannych i chorych wydane dnia 28.11.1914

- Ożóg Wenzel, Gefr., IR. Nr. 40, 16. Komp., Nienadówka, Galizien, 1883, krank, Vereinsspital in Bad Darkau.
tłumaczenie chory, szpital w Bad Darkau

 • Wiadomości o rannych i chorych wydane dnia 28.11.1914

- Ożóg Adalbert, Inft IR, Nr. 40, 7. Nienadówka, 1888. Schiswunde a. beiden Handen Vereinschilfsspital das Straflingshilfsvereines in Budapest X.
 • Wiadomości o rannych i chorych wydane dnia 28.12.1914

- Piskor Jozef , Inft IR, Nr. 90, 1. Komp. Nienadówka, 1891. krank Wilchelminenspital in Wien, XVI
tłumaczenie chory, szpital w Wiedniu

 • Wiadomości o rannych i chorych wydane dnia dnia 15.2.1915

- Ożóg Wenzel, Inft., IR, Nr. 40,16. Komp.. Nienadówka, 1883, Ruhr, Spital der Barmherzigen Schwestern in Wien VI.
tłumaczenie chory na czerwonkę, w Szpitalu Sióstr Miłosierdzia w Wiedniu VI

 • Wiadomości o rannych i chorych wydane dnia 15.12.1916

✟ Betz Josef, Korp., k. k. LIB. Nr. 17, Nienadówka, 1891, Typhus, 01.04.1915 gestorben im Typhusspital in Miskolcz, beerdigt am dortigen Militärfriedhof, Gruppe 3, Grab Nr. 29 Nr
tłumaczenie zmarł w szpitalu na tyfus w Miszkolcu, (miasto na Węgrzech) pochowany na miejscowym cmentarzu wojskowym, grupa 3, grób nr. 29

 • Wiadomości o rannych i chorych wydane dnia 22.12.1917

✟ Pikur Stephan, Schutze, k. k. Sch.R, Nr. ?, Galizien , Nienadówka. 1884; gestorben (23.07.1917).
Na listach strat

 • Lista strat wydana dnia 23.10.1914

- Chorzempa Johann, Jag., FJB. Nr. 4, 3. Komp., Nienadówka, 1884, Schuß i. d. 1. Hand, Statthaltereispital in Wien, VI.
tłumaczenie Postrzał w rękę, szpital w Wiedniu.

 • Lista strat wydana dnia /./.1914

- Nowak Jakob, Inft., IR. Nr.40,7. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1893; kriegsgef., Rusland • Lista strat wydana dnia 8.11.1914

- Ożóg Adalbert, Inft., IR. Nr. 40, 7. Komp., Nienadowka,-1888. Schußwunde a. beiden Händen, Vereinshilfsspital des Sträflingshilfsvereines in Budapest.
tłumaczenie Rana postrzałowa w obie ręce. Szpital Stowarzyszenia Pomocy Skazańcom w Budapeszcie.

 • Lista strat wydana dnia 17.11.1914

✟ Chorzempa Josef, IR. Nr. 40, 2. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, tot.

 • Lista strat wydana dnia 26.12.1914

- Piskor Josef, Inft, IR. Nr. 90, 1. Komp., "Nienadowka, 1891, krank, Wilhelminenspital in Wien, XVI.

 • Lista strat wydana dnia 2.1.1915

- Seremet Adalbert, Reslnft., IR. Nr. 40, 10. Komp., Galizien, Strzyżów, Nienadówka, verw.
- Biernat Michael, Inft IR Nr. 40, 6. Komp Galizien Kolbuszowa Nienadówka

 • Lista strat wydana dnia 19.1.1915

- Ożóg Johann, TitKorp., IR NR 40.5 Nienadówka 1892. Schuss i. d. l. Hand, Allg., Krankenhaus in Wien IX
tłumaczenie postrzelony w rękę, szpital w Wiedniu IX.

 • Lista strat wydana dnia 15.2.1915

- Ożóg Wenzel (Wacław), Inft., IR, Nr. 40,16. Komp.. Nienadowka, 1883, Ruhr, Spital der Barmherzigen Schwestern in Wien VI. öel Georgy, Inft, IR.

 • Lista strat wydana dnia 18.2.1915

- Chorzępa Johann, Zugsf., IR. Nr. 40, 16. Komp., Nienadówka, 1885, krank, VereinsResSpit. Nr. 1 in Wien, XVI
tłumaczenie chory, szpital w Wiedniu XVI.

 • Lista strat wydana dnia 2.3.1915

- Kowal Jan, Inft. IR. Nr. 40, 1. Komp., Nienadówka, 1890, Schuss i. d. r. Knie, ResSpit. Nr. 1 in Znaim.
tłumaczenie postrzelony w kolano, przebywał w szpitalu w miejscowości Znojmo (dziś miasto na byłej granicy czesko - austriackiej)

 • Lista strat wydana dnia 10.4.1915

- Nowak Paul, Inft, IR. Nr. 40, 8. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1892, kriegsgef. Vereinigtes Evakuationshospital Nr. 74 in Kursk, Rusland

 • Lista strat wydana dnia 28.4.1915

- Krawiec Michael, Inft, k. k. LÍR. Nr. 17, 8. Komp.. Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka. 1893, verw.
- Falandys Wacław, Gefr., IR. Nr. 40, Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1879, kriegsgef. (Omsk, Rußland.)

 • Lista strat wydana dnia 19.6.1915

- Ożóg Wenzel (Wacław), Korp., IR. Nr. 40, 11. Komp., Nienadowka, 1883, krank, ResSpit. in Eperjes. Paar

 • Lista strat wydana dnia 1.7.1915

- Motyl Josef, ErsRes, IR Nr 40, Galizien, Kolbuszowa. Nienadówka, 1890, kriegsgef. (Michajlow, Gouvernement Rjazań. Rußland.)

 • Lista strat wydana dnia 6.8.1915

✟ Depka Andreas, LstJiig., FJB. Nr. 4,1. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadowka, 180-J, tot (10./5. 191Ö).

 • Lista strat wydana dnia 21.8.1915

- Marszał Jakob, ErsRes., IR. Nr. 40, 9. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1883, kripgsgef. (Omsk, Rußland.)

 • Lista strat wydana dnia 5.11.1915

- Chorzępa Michael, Korp., IB. Nr. 40, 7. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1890, verw. ; kriegsgef., Nowo-Nikolajewsak, Gouvernement Tomsk, Rußland.
- Krawiec Johann, ErsRes., IR. Nr. 40, 6. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1886; kriegsgef., Nowo-Nikolajewsk, Gouvernement Tomsk, Rußland.
- Motyl Johann, Inft., IR. Nr. 40,12. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1890; kriegsgef., Nowo-Nikolajewsk, Gouvernement Tomsk, Rußland.
- Motyl Josef, ErsRes., IR. Nr. 40 ErsBaon., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1890; kriegsgef., Stadl Mihajlow. Gouvernement Rjasań. Rußland.
- Śliż Michael, ErsRes., IR. Nr. 40, ErsBaon., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1888; kriegsgef., Taschkend, Rußland
- Śliż Martin, Inft., IR. Nr. 40 Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1884; kriegsgef., Stadl Mihajlow. Gouvernement Rjasań. Rußland.

 • Lista strat wydana dnia 23.11.1915

- Ożóg Adalbert, Korp., IR. Nr. 40, 3. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadowka, 1888, verw. . f Páel

 • Lista strat wydana dnia 15.12.1915

✟ Kołodziej Adalbert, LstJäg., FJB. Nr. 4, 2. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1894; tot (05.08.1915)

 • Lista strat wydana dnia 28.01.1916

- Nowak Jakob, Inft., IR. Nr. 40,6. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1891; kriegsgef
- Motyl Johann, Inft., IR. Nr. 40, 12. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1890; kriegsgef., Slob-Jerestnaja, Gouvernement Tomsk, Rußland
- Bełz Adam, Lst lnft., IR. Nr. 40, 2. ErsKomp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1893; kriegsgef., Evakuationsspital Nr. 18 in Moskau, Rußland.
- Kraut Josef, ErsRes., IR, Nr. 40, ErsBaou., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1887; kriegsgef., Moskau, Rußland,
- Kustra Johann, lnft., IR., Nr. 40, 6. Komp., Galizien, Kolbuszowa,. Nienadówka, 1890; kriegsgef., Slobodskoje, Gouvernement Wjatka, Rußland
- Ozóg Walentin, Inft., IR. Nr. 40,8. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1883; kriegsgef., Rußland.
- Plizga Michael, ErsRcs., IR. Nr. 40, 8, Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1889; kriegsgef,, Jelec, Gouvernement Orel, Rußland.
- Maciąg Michał, Inft., IR. Nr. 40, 11, Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1893; kriegsgef., Nowo Nikolajewsk, Gouvernement Tomsk, Rußland.

 • Lista strat wydana dnia 04.03.1916

- Jezioro Johann, Inft., k. k. LIR. Nr. 17,9. Komp., Galizien, Rzeszów, Nienadówka; kriegsgef
- Eder Dawid, Inft., k. k. LIR. Nr. 17,9. Komp., Galizien, Rzeszów, Nienadówka; kriegsgef

 • Lista strat wydana dnia 9.5.1916

- Ożóg Walentin, Inft.. IR. Nr. 35, 15. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1890; verw.

 • Lista strat wydana dnia 16.6.1916

- Nowak Stefan, ErsRes IR. Nr. 40, Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1879, kriegsgef. (Omsk, Rußland.)

 • Lista strat wydana dnia 19.8.1916

- Tryniecki Antoni, ResInft., k. k. LIR. Nr. 17,4, Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1885; kriegsgef., Nowo-Nikolajewsk, Gouvernement Tomsk, Rußland.
- Bęben Martin, ErsResInft., k. k, LIR. Nr. 17, 2. ErsKomp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadowka, 1886; kriegsgef,, Petropawlowsk, Gebiet Akmolinsk, Rußland

 • Lista strat wydana dnia 31.8.1916

- Kraszewski Stanislaus, ErsRes. Inft., IR. Nr. 40,1. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1899; kriegsgef. Rusland
- Ożóg Martin, ErsRes. Inft., IR. Nr. 40, 10. Komp., G.iliziťn, Kolbuszowa, Nienadówka, 1887; kriegsgef., Rußland.

 • Lista strat wydana dnia 26.9.1916

- Surowiec Johann, Res Ul., UR Nr.3,6. Esk., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1889; kriegsgef., Rußland.

 • Lista strat wydana dnia 28.10.1916

- Burzynowski Gabriel, Gefr., k.k LIR. Nr. 33,9. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1876; verw
- Wiskida Florian,Lstlnfst., IR. Nr. 35, 15. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1890; verw.

 • Lista strat wydana dnia 3.11.1916

✟ Gielarowski Matias, Infst., k. k LIR. Nr. 17, 2. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1893. tot. 28.08.1916

 • Lista strat wydana dnia 16.11.1916

- Prucnal Josef, LstJag., FJB. Nr. 4 ErsKomp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1893. kriegdgef. Sarańska, Gouvernement Peusa. Rußland.

 • Lista strat wydana dnia 23.11.1916

- Maziarz Johann, Zugsf., k. k. LIR. Nr. 17, 9. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1896; kriegsgef., Rußland.
- Ożóg Michael, Infst. k.k. LIR. Nr.17.2 Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1878; kriegsgef., Rußland.
- Nowak Anton, Infst. k.k. LIR. Nr.17.1 Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1897; kriegsgef., Rußland.
- Nowak Ladislaus, Infst. k.k. LIR. Nr.17.2 Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1897; kriegsgef., Rußland.
- Polek Josef, Korp., k. k. LIR. Nr. 17,1. Marschkomp., Galizien, Rzeszów, Nienadówka, 1892; verw.

 • Lista strat wydana dnia 11.12.1916

- Gielarowski Jakob, Infst., IR. Nr. 40, 3. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1891; kriegsgef., Simbirsk, Rußland
- Gielarowski Stanislaus, Infst., IR. Nr. 40, 13. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1884; kriegsgef
- Feisenleld Schaja, ErsResInfst., IR. Nr. 40, Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1888; kriegsgef., Rasdolnoje, Gebiet Primorsk, Rußland.
- Motyl Ignatz, Infst., IR. Nr. 40, 10. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1891; kriegsgef., Simbirsk, Rußland
- Nowak Jakob, Infst., IR. Nr. 40, 6. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka. 1891. kriegsgef. Nikołajewsk Gouvernement Samara, Rußland
- Ożóg Walentin, InfstTitGefr., IR. Nr. 40, 7. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1892; kriegsgof., Kromy, Gouvernement Orel, Rußland.
- Śliż Jakob, Infst, IR Nr. 40,10. Komp., Galizien, KobnMowa, Nienadówka, 1883; kriegsgef., Kaachka, Gebiet Transkaspien, Rußland

 • Lista strat wydana dnia 21.12.1916

- Ożóg Anton, Infst., IR. Nr. 40,4. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1876; verw.

 • Lista strat wydana dnia 2.2.1917

- Marszał Johann, UI., UR. Nr. 3, KavSchutzDiv. Nr I, 7 o. Esk., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1880; verw.

 • Lista strat wydana dnia 13.3.1917

- Novak Adam,Infst., k. k. Lst lR. Nr. 409, 12. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1896; verw.

 • Lista strat wydana dnia 23.3.1917

- Huchro Johann, Infst, IR. Nr. 40, 9. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1896; verw,
- Chorzępa Jakob, Infst., k. k. LIR. Nr. 17, 10. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1897; verw.

 • Lista strat wydana dnia 07.04.1917

- Dec Jakob, LstJäg., FJB., Nr 4.1, Komp. Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1897, verw.
- Ożóg Josef, LstJäg., FJB. Nr. 4,1. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1897; verw.
- Motyl Kasimir, ResJäg., FJB. Nr. 4, 2. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1884; verw
- Prucnal Tomasz, LstJäg., FJB. Nr. 4, MG Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka; kriegsgef. Rußland

 • Lista strat wydana dnia 25.4.1917

✟ Nowak Johann, ZivKutscher, Nienadówka, 1847, krank, 27.11.1914 gestorben im KosSpit. Nr. 2 in Ungvár, beerdigt am dortigen Barackonspitalsfriedtiof A. IV. 22.
tłumaczenie Novak Johann cywilny woźnica, Nienadówka, 1847 chory 27-11-1914 zmarł w KosSpit (skrót mi nie znany) w Ungvar, pochowany na tamtejszym szpitalu polowym aleja IV nr 22 (Ungvar kiedyś na Węgrzech, obecnie ukraiński Użgorod przy granicy ze Słowacją

 • Lista strat wydana dnia 5.5.1917

- Pietryga Adalbert,Gefr., IR. Nr. 90, 1. ErsKomp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1884; verw.

 • Lista strat wydana dnia 11.5.1917

- Nowak Martin, Infst., IR. Nr. 40, 6. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1896; verw.
- Piela Johan, IR. Nr. 40,7. Komp., Galirien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1894; verw,

 • Lista strat wydana dnia 19.5.1917


- Glaser Josef, Infst,, IR. Nr, 40,10, Komp,, Galizien, Kolbuszowa. Nienadówka, 1892; kriegsgef. Rußland

 • Lista strat wydana dnia 22.5.1917


- Drapała Jakob, Ul., UR. Nr. 3, ErsEsk., Galizien, Kolbuszowa. Nienadówka, 1891; kriegsgef., Shillowskij-Rudnik, Gouvernement Jekaterinosław, Rußland.

 • Lista strat wydana dnia 30.5.1917


- Nowieński Anton, Korp., k k. LstlR. Nr. 17, Galizien, Kolbuszowa, Nienadowka, 1876; kriegsgef., Kokand, Gebiet Fergana, Rußland

 • Lista strat wydana dnia 31.5.1917


✟ Głowacz Jędrzej, Inft., k. k. LIR. Nr. 18, zuget. d. Feldb. Nr. 4, Nienadówka, 1868, Nierenentzündung (zapalenie nerek), 30.3.1917 gestorben (zmarł).

 • Lista strat wydana dnia 16.6.1917


✟ Bełz Wojciech, Kan., FstAB. Nr. 5, 8. Komp., Nienadówka, Schußverletzung, 11.10.1914 gestorben im GarnSpit. Nr. 8 in Przemyśl, beerdigt am dortigen Friedhof.
tłumaczenie Rana postrzałowa, zmarł 11.10.1914 w Szpitalu garnizonowym Nr.8 w Przemyślu, pochowany na miejscowym cmentarzu

 • Lista strat wydana dnia 11.7.1917

✟ Chorzempa Adalbert, Lstlnfst., IR. Nr'. 40. 12. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1888; tot (04.06.1917).

- Kołodziej Roman, ErsResSchütze, k. k. SchR. Nr. 17,1. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1880; kriegsgef. Rußland
✟ Krawiec Michael, LstSchütze, k. k. SchR. Nr. 17, 1. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadowka, 1893; tot (2.4. 1915)

 • Lista strat wydana dnia 28.7.1917

- Jodłowskl Kasimir, Schütze, k. k. SchR. Nr. 17, 5. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, verw.
- Kuś Franz, Korp., IR. Nr, 10, 4. Komp., Galizien, Rzeszów, Nienadówka, 1885; verw,

 • Lista strat wydana dnia 9.8.1917

- Wojcik Andreas, LstJäg., FJB, Nr. 4, 1, Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1897; gefallen (8.6.1917)

 • Lista strat wydana dnia 8.10.1917

- Marszał Kasimir, Lst lnfst., IR. Nr. 45, zugeteilt dem IR. Nr. 66, 10. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1876; verw.

 • Lista strat wydana dnia 10.10.1917

- Motyl Jakob, Infst., JR. Nr. 40, techn. InfKomp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1889; verw.

 • Lista strat wydana dnia 17.10.1917

✟ Giergant Martin, Lstlnfst., NR. Nr. 10, Galizien, Przemyśl, Nienadówka, 1872; gestorben (13.7.1917).

 • Lista strat wydana dnia 24.4.1918
- Jodłowski Josef, Infst., k. k. LstlR. Nr. 17, Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1877, kriegsgef, Bugurusslan, Gouvernement, Samara, Rußland

 • Lista strat wydana dnia 15.5.1918
- Ożóg Wojciech, Schütze, k. k. SchR. Nr. 23, 8. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1897; verw.

 • Lista strat wydana dnia 31.5.1918
- Mika Johann, Infst., IR. Nr. 40, 4. Komp., Galizien, Kolbuszowa, Nienadowka, 1890. (War kriegsgef. Im Austausebwege zurückgekehrt.)

 • Lista strat wydana dnia 5.6.1918
- Kołodziej Adalbert, Lsţjăg., FJB. Nr. 4, Galizien, Kolbuszowa, Nienadówka; gefallen (5.8.1916).

 • Lista strat wydana dnia 30.8.1918
✟ Maziarz Michał, Infst., IR. Nr. 40, Galuien, Kolbuszowa, Nienadówka, 1883; gestorben (24.2.1918)
http://des.genealogy.net
 • Lista ofiar I wojny światowej Austro-Węgry
- Bełz Adalbert, ErsResKan. FstAR. Nr. 3 5. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadowka 1892 verw. (ranny) 1915-12-27 - Lista

- Bełz Adam, LstInft. IR. Nr. 40 2. ErsKomp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1893 kriegsgef (jeniec woj.) Evakuationsspital Nr. 18 in Moskau Rusland 1916-01-28 - Lista

✟ Bełz Adolf, Korp. k. k. LstIR. 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1875 gefallen (poległy) 28-31./1. 1918 - Lista

- Biernat Mateusz, Ul. UR. 2. Schwd. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1896 verw. (ranny) 1918-11-05 - Lista

- Biernat Michał, Gefr. TitKorp. IR. 1. Komp. Galizien Kolbuszówa Nienadówka 1881 verw. (ranny) 1915-01-02 - Lista

- Biernat Michał, Inft. IR. Nr. 40 6. Komp. Galizien Kolbuszówa Nienadowka verw. (ranny) 1915-04-10 - Lista

- Buczak Andrzej, Gefr. k. k. LstIR. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1878 kriegsgef. (jeniec woj.) Tomsk Rusland 1916-10-19 - Lista

- Burzynowski Gabriel, Gefr. k. k. LIR. Nr. 33 9. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1876 verw. (ranny) 1916-10-28 - Lista✟ Chorzempa Adalbert, LstInfst. IR. Nr. 40 12. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1888 tot (martwy) 4./5. 1917 - Lista

- Chorzempa Jan, ErsRes. FJB. Nr. 4 3. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1884 verw. (ranny) 1915-03-30 - Lista

- Chorzempa Jan, ErsRes. IR. Nr. 40 ErsBaon. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1888 kriegsgef. (jeniec woj.) Wjatka Rusland 1915-05-17 - Lista

✟ Chorzępa Jan, Feldw. IR. Nr. 40, zugeteilt dem k. k. LIR. Nr. 12 12. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadowka 1885 tot (martwy) 9./6. 1916 - Lista

✟ Chorzempa Józef, IR. Nr. 40 2. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka tot (martwy) 1914-11-16 - Lista

- Chorzępa Jakób, Infst. k. k. LIR. Nr. 17 10. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1897 verw. (ranny) 1917-04-23 - Lista

- Chorzępa Michał, Korp. IR. Nr. 40 7. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1890 verw. (ranny), kriegsgef. (jeniec woj.) Nowo-Nikolajewsk Gouvernement Tomsk Rusland 1915-11-05 - Lista

- Chorzępa , Zugsf. IR. Nr. 40 5. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1885 verw. (ranny), 1915-05-17 - Lista

✟ Clivczepal (Chorzępa) Józef, Reserve-Infanterist IR 40 2 Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1882 tot (martwy) 1914-10-12 - Lista✟ Depka Andrzej, LstJäg. FJB. Nr. 4 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadowka 1891 tot (martwy) 10./5. 1915 - Lista

- Dec Jakób, LstJäg. FJB. Nr. 4 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1897 verw. (ranny) 1917-04-07 - Lista

- Dec Jan, Infst. k. k. LIR. Nr. 17 12. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1892 kriegsgef. (jeniec woj.) Nishnij-Nowgorod Rusland 1917-01-27 - Lista

- Drapała Jakob, Ul. UR. Nr. 3 ErsEsk. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1891 kriegsgef. (jeniec woj.) Shillowskij-Rudnik Gouvernement Jekaterinosław Rusland 1917-05-22 - Lista

- Drob (Drab) Jan, Inft. IR. Nr. 40 4./5. Marschkomp. Galizien Kolbuszówa Nienadówka 1879 verw. (ranny) 1915-04-10 - Lista- Falandys Wacław, Gefr. IR. Nr. 40 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1879 kriegsgef. (jeniec woj.) Omsk Rusland 1915-06-16 - Lista

- Felsenfeld Rubin, ResGefr. IR. Nr. 40 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1886 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-08-31 - Lista

- Felsenfeld Schaja, ErsResInfst. IR. Nr. 40 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1888 kriegsgef. (jeniec woj.) Rasdolnoje Gebiet Primorsk Rusland 1916-12-11 - Lista- Gielarowski Jakob, Infst. IR. Nr. 40 3. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1891 kriegsgef. (jeniec woj.) Simbirsk Rusland 1916-12-11 - Lista

- Gielarowski Jan, ErsRes. k. k. LIR. Nr. 14 4. ErsKomp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1880 kriegsgef. (jeniec woj.) Nikolajewsk Gouvernement Samara Rusland 1916-06-03 - Lista

✟ Gielarowski Kazimierz, Korp. IR. Nr. 40 5. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1883 tot (martwy) 23./12.1914 bis 7./1.1915 1915-04-10 - Lista

✟ Gielarowski Mateusz, Infst. k. k. LIR. Nr. 17 2. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1893 tot (martwy) 28./8. 1916 1916-11-03 - Lista

- Gielarowski Stanisław, Infst. IR. Nr. 40 13. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1884 kriegsgef. (jeniec woj.) Tschermuchow Gouvernement Tobolsk, Militärbezirk Omsk Rusland 1916-12-11 - Lista

✟ Giergant Marcin, LstInfst. IR. Nr. 10 Galizien Przemyśl Nienadowka 1872 gestorben (zmarł) 28./8. 1916 1916-11-03 - Lista

- Glaser Józef, Infst. IR. Nr. 40 10. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1892 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1917-05-19 - Lista- Huchro Jan, Infst. IR. Nr. 40 9. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1896 verw. (ranny) 1917-04-23 - Lista- Jadłowski (Jodłowski) Józef , Infst. k. k. LstIR. Nr. 17 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1877 kriegsgef. (jeniec woj.) Bugurusslan Gouvernement Samara Rusland 1918-04-24 - Lista

- Jodłowski Kazimierz, Schütze k. k. SchR. Nr. 17 5. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka verw. (ranny) 1917-07-28 - Lista

- Jęzioro Jan , Inft. k. k. LIR. Nr. 17 9. Komp. Galizien Rzeszów Nienadówka kriegsgef. (jeniec woj.) 1916-03-04 - Lista✟ Kołodziej Adalbert, Lstjäg. FJB. Nr. 4 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1894 gefallen (poległy) 5./8. 1915 1918-06-05 - Lista

✟ Kołodziej Marcin, Inft. IR. Nr. 90 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1891 tot (martwy) 24./1.1915 1915-04-28 - Lista

- Kołodziej Roman , ErsResSchütze k. k. SchR. Nr. 17 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1880 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1917-07-11 - Lista

- Kołodziej Walenty, Gefr. IR. Nr. 40 11. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1894 verw. (ranny) 1916-08-19 - Lista

- Kraszewski Stanisław, ErsResInft. IR. Nr. 40 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1889 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-08-31 - Lista

- Kraut Józef, ErsRes. IR. Nr. 40 ErsBaon. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1887 kriegsgef. (jeniec woj.) Moskwa Rusland 1916-01-28 - Lista

- Krawiec Jan, ErsRes. IR. Nr. 40 6. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1886 kriegsgef. (jeniec woj.) Nowo-Nikolajewsk Gouvernement Tomsk Rusland 1915-11-05 - Lista

- Krawiec Michał, Inft. k. k. LIR. Nr. 17 3. Komp. Galizien Kolbuszówa Nienadówka 1893 verw. (ranny) 1915-04-28 - Lista

✟ Krawiec Michał, LstSchütze k. k. SchR. Nr. 17 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadowka 1893 tot (martwy) 2./4. 1915 - Lista

✟ Krudyś Adalbert, Ul. UR. Nr. 3 6. Esk. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1892 tot (martwy) 1914-11-13 - Lista

- Kus Adalbert, LstJäg. FJB. Nr. 4 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1898 verw. (ranny) 1917-04-23 - Lista

- Kustra Adam, Inft. IR. Nr. 40 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1879 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1915-06-22 - Lista

- Kustra Józef, Gefreiter IR 40 6 Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1890 kriegsgefangen (jeniec woj.) Slobodskoje Gouvernement Wjatka Rusland 1916-01-28 - Lista

- Kustra Jan, Infanterist IR 40 6. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadowka 1881 kriegsgefangen (jeniec woj.) Barnaul Gouvernement Tomsk Rusland 1916-01-28 - Lista

- Kuś Franciszek, Korp. IR. Nr. 10 4. Komp. Galizien Rzeszów Nienadówka 1885 verw. (ranny) 1917-07-28 - Lista

✟ Kuś Michał, LstInfst. IR. Nr. 40 10. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1897 tot (martwy) 5./1. 1917 1917-04-25 - Lista- Maciąg Michał, Inft. IR. Nr. 40 11. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1887 kriegsgef. (jeniec woj.) Nowo-Nikolajewsk Gouvernement Tomsk Rusland 1916-01-28 - Lista

- Marszał Jakob, ErsRes. IR. Nr. 40 9. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1883 kriegsgef. (jeniec woj.) Omsk Rusland 1915-08-21 - Lista

- Marszał Kazimierz, LstInfst. IR. Nr. 45, zugeteilt dem IR. Nr. 68 10. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1875 verw. (ranny) 1917-10-08 - Lista

- Marszał Jan, Ul. UR. Nr. 3 KavSchützDiv. Nr. I/7, 5. Esk. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1888 verw. (ranny) 1917-02-09 - Lista

- Maziarz Jan, Zugsf. k. k. LIR. Nr. 17 2. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1896 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-11-23 - Lista

- Maziarz Michał, Infst. IR. Nr. 40 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1883 gestorben (zmarł) 24./2. 1918 1918-08-30 - Lista

- Motyl Kazimierz, ResJäg. FJB. Nr. 4 2. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1884 verw. (ranny) 1917-04-07 - Lista


- Motyl Ignacy, Infst. IR. Nr. 40 10. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1891 kriegsgef. (jeniec woj.) Simbirsk Rusland 1916-12-11 - Lista

- Motyl Jakob, Infst. IR. Nr. 40 techn. InfKomp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1889 verw. (ranny) 1917-10-10 - Lista

- Motyl Jan, Inft. IR. Nr. 40 12. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1890 kriegsgef. (jeniec woj.) Slob-Jerestnaja Gouvernement Tomsk Rusland 1916-01-28 - Lista

- Motyl Jan, Inft. IR. Nr. 40 12. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1890 kriegsgef. (jeniec woj.) Nowo-Nikolajewsk Gouvernement Tomsk Rusland 1915-11-05 - Lista

- Motyl Józef, ErsRes. IR. Nr. 40 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1890 kriegsgef. (jeniec woj.) Michajlow Gouvernement Rjäsan Rusland 1915-07-01 - Lista

- Motyl Michał, LstInft. IR. Nr. 40 2. ErsKomp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1894 kriegsgef. (jeniec woj.) Spask Gouvernement Rjasan Rusland 1916-01-28 - Lista

✟ Motyl Walenty, Inft. IR. Nr. 90 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1892 tot (martwy) 20./11.1914 - Lista
- Mika Jan, Infst. IR. Nr. 40 4. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadowka 1890 kriegsgef., zurückgekehrt (jeniec woj., zwolniony) 1918-05-31 - Lista- Niemiec Michał, LstInfst. IR. Nr. 40, zugeteilt dem bh. LIR. Nr. 12 5. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadowka 1887 verw. (ranny) 1916-09-28 - Lista

- Nowak Adam, Infst. k. k. LIR. Nr. 27 10. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1878 kriegsgef. (jeniec woj.) Italien 1917-03-29 - Lista

- Nowak Adam, Infst. k. k. LstIR. Nr. 409 12. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1896 verw. (ranny) 1917-03-13 - Lista

- Nowak Antoni, Infst. k. k. LIR. Nr. 17 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1897 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-11-23 - Lista

- Nowak Jakob, Infst. IR. Nr. 40 6. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1891 kriegsgef. (jeniec woj.) Nikolajewsk Gouvernement Samara Rusland 1916-12-11 - Lista

- Nowak Jakob, Inft. IR. Nr. 40 7. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1893 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-01-28 - Lista

- Nowak Jakob, Inft. IR. Nr. 40 6. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1891 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-01-28 - Lista

- Nowak Jan, Zugsf. IR. Nr. 40 7. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1887 verw. (ranny) 1915-04-10 - Lista

- Nowak Jan, Korp. TitZugsf. IR. Nr. 40 14. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1887 kriegsgef. (jeniec woj.) Dorf Spasskoje Gouvernement Rjäsan Rusland 1916-01-28 - Lista

- Nowak Marcin, Infst. IR. Nr. 40 6. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1896 verw. (ranny) 1917-05-11 - Lista

- Nowak Paweł, Inft. IR. Nr. 40 8. Komp. Galizien Kobuszowa Nienadówka 1892 kriegsgef. (jeniec woj.) 1915-04-10 - Lista

- Nowak Paweł, Inft. IR. Nr. 40 14. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1892 kriegsgef. (jeniec woj.) Vereinigtes Evakuationshospital Nr. 74 in Kursk Rusland 1916-01-28 - Lista

- Nowak Stefan, ErsRes. IR. Nr. 40 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1879 kriegsgef. (jeniec woj.) Omsk Rusland 1915-06-16 - Lista

- Nowak Władysław, Infst. k. k. LIR. Nr. 17 2. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadowka 1897 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-11-23 - Lista
- Nowiński Antoni, Korp. k. k. LstIR. Nr. 17 Galizien Kolbuszowa Nienadowka 1876 kriegsgef. (jeniec woj.) Kokand Gebiet Fergana Rusland 1917-05-30 - Lista


- Ost false Eder David, Inft. k. k. LIR. Nr. 17 9. Komp. Galizien Rzeszów Nienadówka kriegsgef. (jeniec woj.) 1916-03-04 - Lista

- Oszuk (Ożóg) Walenty, Inft. IR. Nr. 35 15. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1890 verw. (ranny) 1916-05-10 - Lista

- Ozog (Ożóg) Wojciech, Schütze k. k. SchR. Nr. 23 8. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1897 verw. (ranny) 1918-05-15 - Lista

- Ozóg Jakob, LstInfst. IR. Nr. 40 11. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1896 verw. (ranny) 1918-01-26 - Lista

- Ozóg Józef, LstJäg. FJB. Nr. 4 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1897 verw. (ranny) 1917-04-07 - Lista

- Ożóg Michał, Infst. k. k. LIR. Nr. 17 2. Komp. Galizien Kołbuszowa Nienadówka 1878 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-11-23- Lista

- Ożóg Walenty, InfstTitGefr. IR. Nr. 40 7. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1892 kriegsgef. (jeniec woj.) Kromy Gouvernement Orel Rusland 1916-12-11 - Lista

- Ożóg Wojciech, Infst. k. k. LstIR. Nr. 17 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1878 verw. (ranny), kriegsgef. (jeniec woj.) Vereinigtes Evakuationsspital Nr. 77 in Kursk Rusland 1917-05-30 - Lista

- Ożóg Marcin, ErsResInft. IR. Nr. 40 10. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1887 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-08-31 - Lista

- Ożóg Antoni, LstSchütze k. k. SchR. Nr. 17, zugeteilt dem k. k. SchR. nr. 13 2. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1898 verw. (ranny) 1918-11-19 - Lista

- Ożóg Antoni, Infst. IR. Nr. 40 4. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1876 verw. (ranny) 1916-12-21 - Lista

- Ożóg Walenty, Inft. IR. Nr. 40 8. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1883 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-01-28 - Lista
- Ożóg Adalbert, Korp. IR. Nr. 40 3. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadowka 1888 verw. (ranny) 1915-11-23 - Lista- Polek Józef, Korp. k. k. LIR. Nr. 17 1. Marschkomp. Galizien Rzeszów Nienadowka 1892 verw. (ranny) 1916-11-23 - Lista

- Piela Jan, LstGefr. IR. Nr. 40 7. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1894 verw. (ranny) 1917-05-11 - Lista

- Pietryga Adalbert, Gefr. IR. Nr. 90 1. ErsKomp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1884 verw. (ranny) 1917-05-05 - Lista

- Pietryga Adalbert, Infanterist IR 40 4 Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1891 verwundet (ranny) 1914-10-12 - Lista

- Pikor Marcin, Inft. k. k. LIR. Nr. 17 9. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1897 verw. (ranny) 1916-08-31 - Lista

- Pikor Stefan, LstSchütze k. k. SchR. Nr. 18 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1884 gestorben (zmarł) 22./7. 1917 - Lista

- Piskor Jan, Inft. IR. Nr. 40 3. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1881 kriegsgef. (jeniec woj.) Wjatka Rusland 1915-05-17 - Lista

- Piskor Józef, Inft. IR. Nr. 30 1. ErsKomp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1891 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-07-11 - Lista

- Plizga Michał, ErsRes. IR. Nr. 40 8. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1889 kriegsgef. (jeniec woj.) Jelec Gouvernement Orel Rusland 1916-01-28 - Lista

- Prucnal Adam, ErsResInf. IR. Nr. 40 4. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1888 kriegsgef. (jeniec woj.) Wjatka Rusland 1915-05-17 - Lista

- Prucnal Tomasz, LstJäg. FJB. Nr. 4 MGKomp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1917-04-07 - Lista

- Prucnal Józef, FJB. Nr. 4 ErsKomp. Galizien Kołbuszowa Nienadówka 1893 kriegsgef. (jeniec woj.) Saransk Gouvernement Pensa Rusland 1916-11-16 - Lista- Seremet Adalbert, ResInft. IR. Nr. 40 10. Komp. Galizien Strzyżów Nienadówka verw. (ranny) 1915-01-02 - Lista

- Sikor Stefan, ResInft. IR. Nr. 40 10. Komp. Galizien Strzyżów Nienadówka verw. (ranny) 1917-03-20 - Lista

- Śliż Jakob, Infst. IR. Nr. 40 10. Komp. Galizien Kobuszowa Nienadówka 1883 kriegsgef. (jeniec woj.) Kaachka Gebiet Transkaspien Rusland 1916-12-11 - Lista

- Śliż Marcin, Inft. IR. Nr. 40 6. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1884 kriegsgef. (jeniec woj.) Stadt Michajlow Gouvernement Rjäsan Rusland 1915-11-05 - Lista

- Śliż Michał, ErsRes. IR. Nr. 40 ErsBaon. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1888 kriegsgef. (jeniec woj.) Taschkent Rusland 1915-11-05 - Lista

- Surowiec Jan, ResUl. UR. Nr. 3 6. Esk. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1889 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-09-26 - Lista

- Szrysz (Śliż) Marcin, Inft. Galizien Kolbuszowa Nienadowka kriegsgef. (jeniec woj.) St. Michailow Gouvernement Rjäsan Rusland 1915-08-15 - Lista

- Szczygieł Marcin, ErsResInfst. k. k. LIR. Nr. 17 6. Komp. Galizien Kołbuszowa Nienadówka 1885 kriegsgef. (jeniec woj.) Bugurusslan Gouvernement Samara Rusland 1917-01-27 - Lista- Tatara Andrzej, ErsRes. IR. Nr. 40 14. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1886 kriegsgef. (jeniec woj.) Nowo-Nikolajewsk Gouvernement Tomsk Rusland 1916-01-28 - Lista

- Tryniecki Antoni, ResInft. k. k. LIR. Nr. 17 4. Komp. Galizien Kolbuszówa Nienadówka 1885 kriegsgef. (jeniec woj.) Nowo-Nikolajewsk Gouvernement Tomsk Rusland 1916-08-19 - Lista- Warchoł Jan, Inft. k. k. LIR. Nr. 17 9. Komp. Galizien Rzeszów Nienadówka kriegsgef. (jeniec woj.) 1916-03-04 - Lista

- Wiskida (Wyskida) Florian, LstInfst. IR. Nr. 35 15. Komp. Galizien Kólbuszowa Nienadówka 1890 verw. (ranny) 1916-10-28 - Lista

- Wójcik Andrzej, LstJäg. FJB. Nr. 4 1. Komp. Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1897 gefallen (poległ) 8./6. 1917 - Lista

- Wójcik Jakob, ErsResKorp. k. k. LIR. Nr. 17 Galizien Kolbuszowa Nienadówka 1880 kriegsgef. (jeniec woj.) Rusland 1916-09-12 - Lista
Inne źródła
"Metryki parafialne" Nr. 35 Adalbertus (Wojciech) Bełz, syn Jana i Zofi. Urodzony w Nienadówce 29 marca 1892 roku. 11 X 1914 - ranny miał umrzeć w szpitalu w Przemyślu.
"Metryki parafialne" Nr. 81 Franciszek Prucnal, syn Jana i Ewy. Urodzony w Nienadówce 3 października 1898 roku. Brak daty - odręczny wpis

"Gazeta Lwowska" Kołomyjski sąd wdraża postępowanie w sprawie zaginięcia w 1918 urodzonego w Nienadówce Jakóba Draba, powołanego w 1917 roku do wojska.kap. Wojciech Chorzępa ur. 27 lutego 1894 r. w Nienadówce, wsi położonej w powiecie kolbuszowskim, 20 km na północ, od Rzeszowa. Przyszedł na świat jako 14. dziecko w rodzinie miejscowego gospodarza Stanisława Chorzępy, o przydomku „Kowal”. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Nienadówce, wstąpił do I Gimnazjum imienia Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Pamiętnego sierpnia 1914 r., już jako jego absolwent, wraz z, gronem patriotycznie nastawionej młodzieży Rzeszowa, zasilił szeregi tworzonych przez Komendanta Piłsudskiego Legionów. Przeszedł szlak bojowy w składzie sławnej I Brygady, dosłużywszy się tam oficerskiego
stopnia porucznika. Przeszedł szlak bojowy w składzie sławnej I Brygady, dosłużywszy się tam oficerskiego stopnia porucznika.

Legitymacja Józefa Zdeba wystawiona przez rzeszowski ZBOWiD. Józef Zdeb urodził się 25 stycznia 1899 r. we Lwowie albo według innej informacji w Nienadówce. W dzieciństwie i młodości mieszkał ze swą rodziną na wsi. Brał udział w pierwszej i drugiej wojnie światowej jako żołnierz piechoty. Po powrocie z I wojny światowej nie chodził już do szkoły, ponieważ jego rodziców nie było stać na opłacenie dalszej nauki. "Józef Lepianka" urodził się w Nienadówce. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej. W przekazach rodzinnych nie pozostało za wiele wiadomości z tego okresu. Józef Lepianka był kapralem, miał pod sobą 9 żołnierzy. Za udział w walkach został odznaczony medalem, który widać na tej żołnierskiej fotografii. Dostał się do rosyjskiej niewoli, jako jeniec przebywał w obozie, gdzieś na dalekiej Syberii. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Nienadówki, nie zapamiętano, który to był rok, ale jak wspominano powrót do domu odbył na piechotę. Zmarł kilka lat po powrocie w 1928 oku.


 "Jakub Lepianka" urodził się w Nienadówce w 1899 roku. Kiedy wybuchła I wojna światowa miał więc zaledwie 15 lat, był rówieśnikiem innego żołnierza Józefa Zdeba (powyżej) o którym wiemy nieco więcej, a ich perypetie były podobne. Jakub Lepianka trafił na front włoski gdzie brał udział w walkach przez cały okres trwania tej okrutnej batalii. W pamięci jego córki nie zachowało się wiele, ale jak było ciężko nieletniemu jeszcze żołnierzowi, co przeżywał, o czym marzył zapamiętała. Ciągła walka, głód i zmęczenie, modlił się o to, żeby zostać rannym podczas walk, trafić do szpitala, spokojnie zasnąć i wreszcie odpocząć.
Opatrzność czuwała jednak nad Jakubem Lepianką, przez całą wojnę nie drasnęła go żadna kula, cały i zdrów po zakończeniu działań wojennych powraca do rodzinnej wsi.


Wymienieni Legioniści, w zapiskach Jana Bolesława Ożoga


Stanisław Ożóg syn "stojałowczyka" Wojciecha, Wojciech Chorzępa, absolwent seminarium nauczycielskiego, obydwaj zginęli na froncie.


 Jan Ożóg w sierpniu 1914 roku wstępuje do Legionów. Umundurowanie i broń, jak pisze w ankiecie "to własnym kosztem nabyłem". Przez pewien czas był nawet kapralem, ale za jakieś dyscyplinarne przewinienie, jak napisał "p. Roja mnie zdegradował". 10 czerwca 1915 roku zostaje ranny pod Łużanami na Bukowinie - "w obydwie nogi dostałem 7 kul szrapnelowych"Jan Chorzępa urodził się 1885 roku w Nienadówce i tu mieszkał, ożenił i wychowywał swoje dzieci. Kiedy wybuchła, pierwsza zawierucha wojenna na skalę światową, spokój rodziny został brutalnie przerwany. W 1914 roku, Jan Chorzępa zostaje powołany do wojska, musi pozostawić swoją rodzinę i ruszyć na front. W roku 1915, zostaje ranny i przebywa w wiedeńskim szpitalu. W dokumentacji austriackiej znajdujemy o tym pobycie wzmiankę:
Chorzępa Johann - Zugsf. IR Nr. 40, 16. Komp Nienadówka, 1885 krank Vereins ResSpit. Nr. 1 in Wien XVI (1915)
 powiększ zdjęcie


Poniżej trzech żołnierzy, z wykazu Legionistów Polskich 1914-1918


powiększ zdjęcie Dobrzański Alojzy

ur. 1893 lub 1894 Nienadówka
Imię matki Zofia
Stopień wojskowy - szeregowiec
nr karty / nr legitymacji 30422
Służył w LP w 4.pp.
Alojzy Dobrzański poległ na froncie wschodnim i spoczywa na cmentarzu w Stryju (Ukraina).

Alojzy Dobrzański.
Nowak Augustyn ur. 1891 roku w Nienadówce

Jako plut. został odkomenderowany z taborów austr. 10. DP do LP. 11 IX 1915 wykazany w Taborze Dywizyjnym II Brygady LP i kolejno w 1. bat. haubic 1. part LP. Za postawę wobec nieprzyjaciela odznaczony aust. Brązowym Medalem Waleczności. Po kryzysie przysięgowym (VII 1917) przeszedł do Polskiego Korpusu Posiłkowego. Po Rarańczy (15-16 II 1918) internowany w Bustyaháza.

Źródła: CAW I.120.1.99; CAW I.120.63.102, K-O; Oss. rkps 15812/VII;

Ożug Marcin ur. w Nienadówce k. Rzeszowa, s. Marii.

Służył w Polskim Korpusie Posiłkowym jako kanonier w 1. part. Po Rarańczy (15–16 II 1918) internowany w Huszt. Stopień wojskowy - kanonier
Przebieg służby PKP 1 p. art. Internowany w Huszt
Źródła: Sygnatura Oss. 15812/VII


Nazwiska żołnierzy przekazane we wspomnieniach rodzinnych.


powiększ zdjęcie
Smolak Marcin

ur. 1 sierpień 1900 Nienadówka
Imię matki Anna
Imię ojca Mateusz
Brak wiadomości gdzie i kiedy rozpoczął swoją służbę, na załączonej metryce rodziny Smolaków, któa została wydana w kwietniu 1920 roku, przy Marcinie widnieje adnotacja "przy wojsku". Jego żona wspominała, że jako "żołnierz Piłsudzkiego"
mógł osiedlić się na Wołyniu zakupując po atrakcyjnej cenie ziemię od państwa. Pod koniec lat 20tych XX w., ówczesne rządy sanacyjne kusiły byłych żołnierzy Piłsudskiego do osadnictwa na Kresach Wschodnich, chcąc w ten sposób wzmocnić "polskość" na tych terenach. Obiecywano wiele, 50 hektarowe gospodarstwa po niskich cenach ziemi kusiły wielu. Marcin Smolak podjął decyzję o wyjeździe. Sprzedał gospodarstwo w Trzebosi i w 1929 roku wyjechał z żoną i dwuletnim synem na Wołyń, licząc na polepszenie bytu swojej rodziny. Marcin Smolak


Drapała Jan

ur. 1897 Nienadówka
Imię matki Marjanna
Imię ojca Piotr

(...) Zapamiętane nazwy kojarzące się z miejscami walk w których brał udział, to góra Carlibaba i rzeka Piawa. (...)
Jan Drapała - Legionista
powiększ zdjęcie


Nazwiska żołnierzy znalezione w księgach parafialnych.
Kraska Stefan

Zawiadamia się Agnieszkę z Królów Kraskową na ustną jej prośbę, że w/g doniesienia Komendy Batalionu uzupełniającego c.k. obrony krajowej Rzeszów Nr. 17. (Ech. Nr. 3410/77 LTFG) mąż jej Stefan Kraska padł na wojnie 22 listopada 1914 roku.
C.K. Sąd powiatowy oddział I Sokołów dn. 5 sierpnia 1916


Pikor Stefan

żołnierz lat 33, mąż Marii z d. Motyl (22 lipca 1917)
powiększ zdjęcie

Nazwiska żołnierzy spoczywających na nienadowskim cmentarzu.


Na cmentarzu spoczywają również ofiary wojen światowych. Podczas I wojny światowej na nie odległych polach plebańskich miała miejsce potyczka wojsk rosyjskich i austriackich. Ci, którzy polegli w tej bitwie zostali pochowani na nienadowskim cmentarzu. Niestety, dziś nie ma już po nich ani śladu, nikt też nie pamięta miejsca tych mogił. Jedynym śladem tego zdarzenia jest spis ich nazwisk, narodowości i wyznania w księgach parafialnych. Nie wiadomo czy była to jedna bitwa czy może kilka potyczek, jakby wskazywały daty śmierci żołnierzy. Załączam wpisy z księgi zmarłych parafii Nienadówka. Zastanawia fakt, że dwa wpisy z różnymi datami dotyczą tych samych zmarłych. Jeden wpis dotyczny żołnierza o nie ustalonych personaliach.
powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie


żołnierze wojsk rosyjskich

† 8 X 1914 - żołnierz nieznany
† 8 X 1914 - Joso Petrowicz - lat 21 - katolik
☽ 8 X 1914 - Saban Alicaiy - islam
† 22 X 1914 - Antoni Kaprola - lat 21 - katolik

żołnierze wojsk austro węgierskich

† 15 IX 1914 - Ferenz Futner - katolik
† 16 IX 1914 - Alfred Hellman- Schlesien (ślązak) - ewangelik(...) Boże wspieraj, Boże ochroń Nam Cesarza i nasz kraj, .... (...)


Dobrze pamiętamy o ofiarach II wojny światowej, bo to dość świeże i bliskie wspomnienia, powinniśmy jednak też pamiętać i o Tych żołnierzach. Ich ofiara nie poszła na marne, w wyniku I wojny światowej Polska odzyskała niepodległość po wielu latach niebytu, a pierwsze słowa hymnu brzmią zupełnie inaczej niż te zacytowane powyżej.


oprac.
Bogusław Stępień

Write a comment

Comments: 1
 • #1

  Andrzej Michalik (Monday, 24 June 2019 18:48)

  Witam Pana, kawał solidnej pracy, chylę czoła...również siedzę nad Verlustlisten...pozdrawiam serdecznie Andrzej


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013