Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Franciszek Kus - I wojna św.


kapral z Nienadówki
Franciszek urodził się w Nienadówce 27 grudnia 1887 roku, jak syn Wojciecha Kusa i Marianny z d. Nowińska. Rodzina mieszkała w domu pod ówczesnym nr. 470. Mając lat 26, 23 kwietnia 1913 roku wziął ślub z Anną z d. Wójcik liczącą sobie lat 25, mieszkającą również w Nienadówce pod nr. 79.
powiększ zdjęcie

księga urodzeń
parafii Nienadówka

powiększ zdjęcie

księga małżeństw
parafii Nienadówka

Szczęście małżonków nie trwało długo, rok później wybuchła wielka wojna, dziś zwana I wojną światową. Franciszek Kus jak wielu innych mieszkańców Nienadówki został zmobilizowany, by bić się za "swojego cesarza". Był żołnierzem I Batalionu IV Kompanii X pułku Piechoty, jego oddział trafił na front włoski, on sam dosłużył się stopnia kaprala. Nie miał jednak szczęścia, tocząc ciężkie boje, poległ
na terenie dzisiejszej Słowenii. Zginął 27 maja 1917 roku, w wyniku dwóch postrzałów, w głowę i pierś. Miejscem jego śmierci była mała miejscowość Kal nad Kanalom w gminie Kanal ob Soči, Słowenia. O tym tragicznym wydarzeniu mówi zapis w księdze Zmarli poza Nienadówką. Wdowa po Franciszku, Anna Kus przedstawiła proboszczowi akt zgonu męża, wydany przez ck Sąd powiatowy w Sokołowie. powiększ zdjęcie

wpis w księdze
parafii Nienadówka

Jak straszna to była wojna, jak wyglądała miejscowość, Kal nad Kanalom, w której zginął, nasz kapral, możemy zobaczyć na zdjęciach, które udało mi się odnaleźć. Zostały one zrobione w roku 1916. Dziś, Kal nad Kanalom to mała piękna, górka miejscowość turystyczna.
powiększ zdjęcie

widok na Kal nad Kanalom
16.01.2017

powiększ zdjęcie

Cmentarz w Kal nad Kanalom
20.07.1916

powiększ zdjęcie

zniszczona wieś Kal nad Kanalom
13.04.1916

powiększ zdjęcie

zniszczona wieś Kal nad Kanalom
13.04.1916

powiększ zdjęcie

Brama Kościoła w Kal nad Kanalom
22.06.1916

powiększ zdjęcie

Wnętrze kościoła w Kal nad Kanalom
13.04.1916

Nazwisko Kus nie należy do licznych w Nienadówce, wielki odpływ tych rodzin nastąpił w roku 1870, kiedy to spora grupa kolonistów z Nienadówki pod przewodnictwem, Jana Ożoga i Wojciecha Kusa, zakupiło majątek w okolicy Tomaszowa Lubelskiego i założyli m.in. Nową Wieś, inni przybyli 10 lat później, zamieszkali w pobliskich wsiach, jak chociażby Nedeżowie, z której wywodzą się krewni żony Franciszka Kusa, Anny, tj. rodzina Wójcik. Anna Kus z d. Wójcik była kuzynką praprababci Adama Sawki, który bardzo pomógł mi w zebraniu tych skromnych wiadomości, a które nam wszystkim przybliżą, rodaka z Nienadówki, kaprala Franciszka Kusa, który walczył i zginął za obcą sprawę, na obcej ziemi.

Anna Kus, z d. Wójcik była też dalszą kuzynką, innego bohatera naszej lokalnej historii, st. ogniomistrza Józefa Rzeźwickiego.

Pewno wielu z nas ma jakiegoś Kusa wśród swoich przodków, moja prababcia Anna, pochodziła z Kusów, ożenił się z nią mój pradziadek Mateusz Smolak, zamieszkując po ślubie na jej ojcowiźnie.

Wielkim wyzwaniem jest odnalezienie grobu kaprala z Nienadówki i wierzę, że jest to możliwe. Może uda się to w kolejną, bliską już, tym razem 105 rocznicę jego śmierci. Groby i cmentarze z okresu I wojny światowej były i są traktowane z wielką czcią, pochodzą z epoki, kiedy po śmierci żołnierzy wrogich armii, często chowano na tych samych cmentarzach. Spoczywają razem Austriacy, Rosjanie, Niemcy, Węgrzy, Słowacy, Czesi, Chorwaci, Bośniacy, Ukraińcy, Serbowie i Polacy. Wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego, ewangelickiego, cerkwi prawosławnej i greckokatolickiej oraz muzułmanie, w myśl powiedzenia:

MORS SOLA VICTRIS - GLORIA VICTIS

(Ponieważ tylko śmierć jest zwycięzcą - przeto chwała zwyciężonym)


przyg: Bogusław Stępień
Adam Sawka

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013