Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Thu

30

Jan

2020

Nowa droga

S-19
 Wieś żyje i ciągle zmienia swój wygląd. Kiedy dzieje się to na przestrzeni wielu lat, często tego nawet nie zauważamy. Są jednak i takie momenty kiedy miejsca, które wydają nam się znane od zawsze, nagle zmieniają się nie do poznania. Taki moment nastąpił w 2016 roku, jedno z najlepiej znanych nam miejsc znikło z naszego życia dosłownie. Miejscem tym było centrum wsi. Dziś zakończyłem odtwarzanie
utraconego kiedyś materiałów. Polecam go znów mieszkańcom dla przypomnienia.

Nienadówka - droga S-19

Mon

27

Jan

2020

Wojciech Ożóg

Ostatnie pożegnanie
 Z przykrością zawiadamiamy, że dnia 25 stycznia 2020 roku zmarł pochodzący z Nienadówki Wojciech Ożóg - nauczyciel, wychowawca młodzieży. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 30 stycznia o godzinie 14:30 na Cmentarzu komunalnym Wilkowyja. Wobec ciosu, który spadł na Rodzinę zmarłego, niełatwo znaleźć słów otuchy. Prosimy przyjąć od nas wyrazy najszczerszego współczucia.

Wojciech Ożóg

Thu

23

Jan

2020

Ku przestrodze - Turza

Tank zeznaje
(..) Ostatnio zgłosił się do naszego „Muzeum Sybir pro memento” pan Lechosław Witkowski z zaskakującymi materiałami. Pan ten w zapomnianych okolicznościach, pełniąc funkcję drukarza podziemnej Solidarności, w roku 1984 otrzymał dziwną kasetę magnetofonową. Zawierała ona zeznania świadków zbrodni, popełnionej przez NKWD na Polakach na terenach Ziemi Rzeszowskiej, a konkretnie z miejscowości Turza, w drugiej połowie 1944 roku. Zapis magnetofonowy dotyczył zeznań bezpośrednich świadków tych zbrodni, zapisanych przez kapelana AK w okresie wojny, ks. Pelca, proboszcza z Sokołowa, zamarłego 3 sierpnia 1984 roku.(..)
 Przeglądając strony internetowe, napotkałem się na pewien obszerny materiał w którym zainteresował mnie ten powyższy fragment. W dalszej części autor pisał:

(..) Poniżej podaję zeznania świadków zbrodni w lasach Turzańskich. Zapis z taśmy magnetofonowej; przepisany przez p.Lechosława Witkowskiego w 1984 roku. Świadek pierwszy, żołnierz AK o pseudonimie „TANK” (..)

Jan Ożóg ps. Tank był aktywnym żołnierzem AK i WiN, znanym z odważnych akcji podczas okupacji i tuż po niej. Aresztowany w 1949 r., przez UB poddawany był wymyślnym torturom. Nigdy jednak nie wydał żadnego z towarzyszy broni. 26 kwietnia 1949 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie skazał go za przynależność do organizacji "Wolność i Niezawisłość" na sześć lat.

Ku pamięci - Turza

Mon

13

Jan

2020

NSZZ RI "Solidarność"

kronika powstania związku
 Zwykły szkolny brulion z kolorową okładką, a w nim odręczny zapis historii, historii, która rozpoczęła się 18 stycznia 1981 r. Zapiski powstały w pierwszej połowie lat 90tych XX wieku. Tekst nie jest podpisany, ale z całą pewnością co udało się ustalić, ich autorem jest Tadeusz Ożóg. Udało się również pozyskać kolejne materiały dotyczące NSZZ RI "S" w Nienadówce, przekazał nam je Janusz Bełz, jeden z członków wybrany w dniu 16 lipca 1989 roku, przywróconego
do działalności NSZZ RI "S" w Nienadówce. Dziś mało kto przypomina sobie tamte lata, dlatego chcemy je przybliżyć mieszkańcom na nowo. Być może, że podobnych materiałów jest więcej gdzieś w domowych zakamarkach, warto je odszukać i pokazać, choćby u nas. Kiedy przygotowywałem w 2016 roku ten materiał, mijała okrągła, 35 rocznica wydarzeń na wiejskim zebraniu 146 osób zawiązało NSZZ RI "S" w Nienadówce w 1981 roku. W roku 2021 przypadnie kolejna okrągła 40 rocznica, może warto by było uczcić jakoś ten historyczny fakt. Starej szkoły o którą tak walczyli już nie ma, ale jest inny, kaplica cmentarna, która jak się okazuje powstała m.in. z funduszy związkowych przekazanych parafii przez zarząd NSZZ RI "S" w Nienadówce po ogłoszeniu stanu wojennego.

NSZZ RI w Nienadówce

Sat

04

Jan

2020

Brat Fabian

Ś.p. Tadeusz Wojciech Ożóg
 Z przykrością zawiadamiamy, że dnia 8 grudnia 2019 roku odszedł do Pana w 89 roku życia, 59 roku życia zakonnego Brat Fabian Tadeusz Ożóg - paulin. Msza św. pogrzebowa odprawiona została w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, patronki Rodzin. Dnia 11 grudnia 2019 roku o godz., 11.00 Eucharystii przewodniczył Ojciec Biskup Łukasz Buzun OSPPE. Po Mszy św., kondukt wyruszył do grobu na cmentarz w Żarkach. Prosząc o modlitwę
zawiadamiają: Ojcowie i Bracia Pulini z Leśniowa oraz rodzina zmarłego.

Ś.p. Brat Fabian


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013