Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Franciszek Ożóg syn Walentego

Żołnierz AK i LWP
Franciszek Ożóg syn Walentego urodził się w Nienadówce 5 czerwca 1914 roku. Tu dorastał i chodził do szkoły. Kiedy nastała okupacja niemiecka i w Nienadówce zaczęła się rodzić konspiracja został żołnierzem Armii Krajowej. Przed wojną musiał odbyć służbę wojskową, bo w konspiracji zajmował się szkoleniem z zakresu używania broni, kursy strzeleckie. Był dowódcą drużyny w trzecim plutonie, który zorganizował i dowodził nim Józef Wisz ps. „Szif". Po wkroczeniu do Nienadówki oddziałów Armii Czerwonej po domach zostali rozlokowani jej oficerowie, w domu Franciszka Ożoga zamieszkała obsługa frontowej radiostacji. Po latach Franciszek opowiadał, że jeden z tych kwaterujących oficerów, w przeddzień fali aresztowań, które miały nastąpić wśród konspiratorów z Nienadówki, przekazał mu listę członków nienadowskiej AK. Lista ta powstała
w sztabie radzieckim, przy pomocy agenta Edwarda Misiaka, który przybył do Nienadówki jeszcze przed wyzwoleniem z falą uciekinierów przed mordami ukraińskimi. Wszedł on w struktury konspiracyjne i je rozpracował od środka, kiedy z wojskami radzieckimi wkroczyło NKWD, nie mieli żadnych trudności, większość konspiratorów znali z imienia i nazwiska.
Uprzedzony przez zaprzyjaźnionego oficera, Franciszek Ożóg, starał się jeszcze ostrzec swoich kolegów, o mających wkrótce nastąpić aresztowania, niestety, większość mu nie uwierzyła i pozostała na miejscu. Sporo z nich zostało aresztowanych i zostali zesłani w głąb ZSRR do łagrów, Jan Buczak ps. "Kloc" miał mniej szczęścia, podczas próby aresztowania został śmiertelnie ranny, a w przedzień pogrzebu jego zwłoki
zostały wykradzione przez NKWD i ukryte i do dziś dnia miejsce jego ukrycia pozostaje nieznane.

To po tym mordzie, Edward Misiak, funkcjnariusz U.B., poniósł śmierć w wyniku wydania na niego wyroku śmierci przez nienadowskie podziemie. Wyrok wykonali 25 luty 1945 roku w Nienadówce dwaj konspiracyjni żołnierze, członkowie poakowskiego, WiNu, Pyrzyk Władysław ps. "Smerek" i Jan Ożóg ps. "TANK"

Wspomniany oficer radziecki nie tylko ostrzegł Franciszka Ożoga, że na przekazanej liście figuruje na pierwszym miejscu, doradził mu też co robić, polecił szybko uciekać ze wsi, co nie było wcale takie łatwe. Ten radziecki oficer pomógł mu dostać się do Rzeszowa, dał też jakieś ubranie, bo w pośpiechu nic ze sobą nie wziął. Poradził mu żeby się gdzieś ukrył, a najlepiej jakby wstąpił do polskiego wojska.

Franciszek Ożóg znalazł na jakiś czas schronienie u swojego wuja Jakuba Drapały w okolicy Wiśniowej za Rzeszowem. O ukrywaniu się w górach Franciszka, w swoich listach pisał jego brat z Anglii, Antoni Ożóg - żołnierz trzech kampanii. Po kilku miesiącach ukrywania się, Franciszek Ożóg wstąpił do LWP, tak też postąpiło wcześniej kilku jego kolegów z Nienadówki, jego dowódca z AK Józef Wisz ps. „Szif", Stanisław Kołodziej ps. Bak, Jan Nowak i poborowi, odbici z rąk milicji 14 października 1944 roku w lesie pod Trzebuską.

Franciszek Ożóg jako żołnierz 2 Armii Ludowego Wojska Polskiego szybko awansował na plutonowego, w kwietniu 1945 roku ze swoim oddziałem, brał udział w forsowaniu Odry i Nysy Łużyckiej i w walkach o Berlin. Jak wspominał po latach nikt z jego podkomendnych nie zginął podczas walk. Był kilkakrotnie odznaczony za swoje żołnierskie czyny.
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie

Kiedy skończyła się zawierucha wojenna, cało i zdrowo powrócił do cywila i swojej rodziny w Nienadówce, nie było to łatwe, bo jeszcze przez kilka lat, był namawiany przez ówczesne władze, by do wojska powrócił, że tacy ludzie są potrzebni odbudowywanej ojczyźnie. Franciszek Ożóg kategorycznie odmawiał, twierdził, że swój obowiązek wobec ojczyzny wypełnił. Przez całe swoje życie mieszkał i pracował na roli w Nienadówce, tu ożenił się z Heleną Nowak, urodziło im się pięcioro dzieci.


Franciszek Ożóg zmarł 1 czerwca 1989 roku,
spoczywa na cmentarzu w Nienadówce.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

opr: Elżbieta Motyl
Bogusław Stępień

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013