Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Antoni Ożóg - żołnierz trzech kampanii


Antoni Ożóg pochodził z Nienadówki był żołnierzem polskiego września i jak możemy przeczytać poniżej, po przedostaniu się do Francji, również i tam brał udział w przegranej batalii z Niemcami, kolejna trzecia potyczka z wojskami niemieckimi nastąpiła w 1944 roku, Antoni pod dowództwem słynnego generała Maczka walczył na zachodnim froncie o wolną Polskę, jednak nie dane było mu do Niej powrócić, pozostał na obczyźnie, utrzymując kontakt listowny ze swoimi braćmi w kraju. Jednak w słowach wystukanych na maszynie przebija nie tylko tęsknota za rodzinnymi stronami czy za rodziną, ale smutek i zawiedzenie postępowaniem ówczesnych władz polskich.Antoni Władysław Andrzej Ożóg zmarł na emigracji 6 września 2004 roku. Rodzina w Polsce otrzymała o tym smutnym wydarzeniu zawiadomienie:
Listy
List pierwszy, niepełny.

....... Łakomstwo, korupcje niemal na każdym kroku. Kombatanci, jak mieli Światowy Zjazd w Warszawie zeszłego roku, dekretem prezydenta Rzeczypospolitej ustawa nr. - - - podaje: żołnierze włącznie do pułkownika mieli prawo otrzymania o jeden stopień wyżej, jeśli byli mają dane że brali udział w działaniach wojennych frontu. Co się okazuje że za pieniądze wstępują do S.P.K nawet Ci, którzy nie mieli karabina w ręku, czy Ci którzy w niemieckiej armii i to nawet niektórzy wstąpili ochotniczo, czy za młodych lat wstąpili do Hitlerjugend.

 Śp. Nasz brat Franciszek brał czynny udział w szeregu działań, po zakończeniu wojny sam pisał do mnie, ukrywam się w górach, ponieważ czyhają na Nas. Dziś Ci tak zwani dobrzy "Polacy", otrzymują dobre zasiłki ze strony Niemiec, tak samo jest z tymi którzy byli zabrani i tacy którzy na ochotnika poszli na prace do Niemiec czy Austrii, Ci ludzie otrzymują, zasiłki, ponadto robią starania i żądają odszkodowań za niskie wykształcenie z powodu tego, że byli na pracach przymusowych.

Jeśli się tak pomyśli nad tym wszystkim, powstaje pytanie, kto na tym wygrał ? Żaden z Nas który przeszedł front, czy nawet trzy fronty, (kampania wrześniowa 1939 roku, kampania francuska 1940 roku i inwazja w 1944 roku) i nie otrzymuje grosza zasiłku, wielu z Naszych zmarło pod boleściami ciężkich ran, lub jeszcze żyją do dziś dnia leżąc po szpitalach, zapomniani i opuszczeni na pastwę losu.

Pięknymi były hasła Bóg Honor i 0jczyzna, ale w wielu wypadkach były one nadużyte dla dobra pewnych ludzi czy własnej kieszeni. Można by pisać i dużo mówić o wypadkach minionych lat, zostaliśmy zawiedzeni nie tylko przez naszych Sojuszników, ale i również przez Naszych rodaków chętnych wyłącznie o swoje stanowisko czy własną kieszeń. Nie raz się słyszy od tych dobrych "Polaczków", ot co Wam dali Sojusznicy ? jednak oni nie mogą_wyjechać do kraju na Holiday, nie otrzymują żadnej wiadomości od rodziny ponieważ poszedł na ochotnika zrobić sobie karierę w szwabskim wojsku i rodzina jego wyrzekła się go.

Brat Wojciech wspomniał że Ty bracie byłeś u niego i nie możesz czytać moje pismo, prosił mnie sam ażebym pisał listy na maszynie,mam nadzieję że tym razem będziesz miał sporo do czytania. Mam nadzieje że nie weźmiesz mi dużo za złe, to jest moje osobiste podejście do indywidualnych spraw czy urzędów. Pozwólcie znać; treść mojego listu naszej rodzinie co zaszło koło Nas. Proszę.

Kończąc Życzymy Wam wszystkim z rodziny Ożogów ponad wszystko zdrowia, radości rodzinnej, oraz pomyślnego Nowego Roku- 1993-go. Pozdrowienia dla znajomych,trzymajcie się. Oczekuje odpowiedzi przed Bożym Narodzeniem. Dobrze

List drugi
Po upadku Francji w czerwcu 1940 r. cala brytyjska flota, każda chociażby mała łódź wyszła pod brzegi Francji, Dunkierki, by ratować żołnierzy i przywieść ich do W. Brytanii. Niedobitki polskiego wojska, ranni, cywile, urzędnicy, grupkami dobijali do portów francuskich celem przedostania się do W.Brytanii inni zaś do Szwajcarii, Włoch,Hiszpanii, sporo pozostało we Francji.

Ogółem wszystkich polaków przybyło do Liverpoolu niespełna 18.000. Generał Sikorski w porozumieniu z Brytyjskim rządem utworzył polski Rząd na obczyźnie, wojsko liczyło po zorganizowaniu około 8.000 różnego wykształcenia i wieku do 60`ciu lat.

Po kapitulacji Francji, W.Brytania została osamotniona, prawie bezbronna, parę setek lotnictwa, mało wyszkolonego, wtedy nowo mianowany premier W. Brytanii Winston Churchill w radiu do narodu odezwał się tymi słowy. "Ja oferuje Wam, Krew, pot i łzy, my będziemy walczyć na brzegach, my będziemy walczyć w miejscach lądowania, my będziemy walczyć w każdej ulicy, MY NIGDY NIE P0DDAMY SIĘ."

Tymi słowy podniósł naród do bezgranicznego wysiłku w nadchodzących miesiącach. To była "Jego Firest Hour " Wrzesień 1940r. " Battle of Great Britain” bitwa o W.Brytanię w której polscy lotnicy włożyli 10% wkładu szaleńczych, nieraz pojedynczych nie do opisania osiągnięć w walkach powietrznych z druzgocącą przewagą Luftwaffe.

W dniu 16/9-1940 roku Niemcy stracili 168 samolotów, podczas nie udanej próby inwazji. Niemieckie szturmowe łodzie w padły w zasadzkę brytyjska na otwartym morzu zostali strasznie poparzeni przez ogień gazu podwodnych rur, zaniechali inwazji. Bitwa o Atlantyk, trwała aż do marca 1944 roku. 0d Murmańska aż po Montevideo/Argentyna tropili i w końcu na rzece De La Plata zatopili niemiecki kieszonkowiec Graff-Spee, słynny od zatopienia setki tysięcy tonażu okrętów Brytyjskich, podobny los spotkał pancernik Bismarck.

II-ga wojna światowa trwała niemal 6 lat, pod koniec zaangażowane było w niej mniej więcej 56 państw, straty wyniosły ponad 50 milionów ludności.

Rok 1941, Justyfying Hitler proclamation "When ©PERâTTOïï BARA303SA is launched the Wold will Hold its breath”
kiedy uderzę na Rosję, świat wstrzymał oddech.

Powoli U.S.A. zostało wciągnięte do wojny po Japońskim ataku na Pearl - Harborgh.
Niemieckie początkowe posunięcia w Rosji były zastraszające, Generał Sikorski osiągnął porozumienie ze Stalinem w sprawie wyciągnięci, 2-u milionowej polskiej ludności z Rosji. Stalin zgodził się na tworzenie polskiej armii pod dowództwem Generał Andersa którego to mianował Generał Sikorski.

Po odkryciu pomordowanych polskich oficerów w Katyniu Stalin nie przyjął prośby Rządu polskiego ażeby M.Nar. Czerwony Krzyż mógł zbadać sytuacje na miejscu i zerwał stosunki z rządem polskim.

Rok 1943, katastrofa w Gibraltarze gdzie Generał Sikorski z córka ponieśli śmierć, katastrofa, która do dziś dnia jest ukrywana, moim zdaniem, pięciu którzy mogli go zgładzić, ” Rosjanie, Anglicy, Niemcy, celem pomieszania sojuszników, władze polskie w kraju, lub z ramienia polskich osobistości tu w Anglii.

Tak wtedy jak i dziś, my garstka która przybyła tu w 1940 roku nie popiera zdania, wręcz przeciwnie, że Generał Anders wyratował polską ludność i utworzył wojsko. Gdyby nie Generał Sikorski, tak On Anders jak i wszyscy w Rosji nie dożyli by do dnia zakończenia wojny, Anders pragnął sławy swego imienia jako Naczelnego Wodza po usunięciu Generała Sosnkowskiego przez anglików, po raz trzeci atakował Monte—Cassino tracąc przeszło trzy tysiące żołnierzy, czy to było koniecznie z punktu widzenia polskiego ?

Rok 1942/3 gwałtowne przygotowania do Inwazji pod naciskiem Stalina. W.Brytanii, pasażerskie statki Queen Harry 80.000 5 Queen Elizabeth 84.000 ton wyporności w czasie spokoju przewoziły do 3.500 pasażerów do U.S.A. każdy. Statki te zostały obrócone do przewożenia wojska i broni z USA do Anglii, nie 3 500 a 15 000 z czymś, każdy statek zabierał żołnierzy na pokład, byli tak ściśnięci jak sardynki w pudełku, co 8 godzin zmiana z siedzącego na pokładzie na stojący ażeby coś niecoś mógł żołnierz się zdrzemnąć.

Pomimo tak dużego obciążenia, statki te były o wiele szybsze od niemieckich U—bootów, co było ich zaletą dużej korzyści przed wymknięciem się atakom ze strony U-bootów

Siły zbrojne: jak wiadomo Niemcy wystawili 12 milionową armię, Rosja - 22 milionową, U. 5. A. do 15 milionów, W. Brytania częściowo z jej imperium do 6 milionów.

Rok 1942-43 był to rok poważnych obaw że jedna ze stron walczących na terenie Rosji poprosi o zawarcie pokoju, w 1942 roku po ciężkich stratach i cofaniu się w głąb kraju, Rosja mogła z kapitulować, Niemcy po straszliwej wojnie pod Stalingradem, gdzie mróz ich dobijał, gdzie silniki bez przerwy w czołgach chodziły, bo w przeciwnym razie nie zapały, gdzie dostawy paliwa, ciepłej odzieży było brak, 480.000 armia Von Paulusa z kapitulowała.

Na zachodzie francuskie brzegi, były po prostu twierdzą nie do pokonania, wzrost Sojuszniczych sił ogromne bombardowania miast w Niemczech np. Drezna, gdzie poszło ponad 1000 super-fortec i 200 samolotów pościgowych było czymś strasznym, zrównano miasto z ziemia. Tutejsza ludność cywilna miała surowe ograniczenia wszystkiego, nawet wody, sam Krol zaznaczył linie w wannach do wysokości 4 cale ażeby nikt nie ważył ich przekroczyć.

Rok 1943 próba inwazji na Dieppe, nie udała się, około 20.000 żołnierzy zostało zmasakrowane. 1944 rok był to rok przesilenia na stronę Sojuszników, nie był to rok wędrówki ludów tylko rzuceniem ogromnych sił wojska,przy pomocy okrętów wojennych i lotnictwa, do brzegów Francji. Southampton port był tak ściśnięty statkami ze nie widziałeś wody, setki balonów ochronnych różnych jakości, zasłaniało błękit nieba, tu znany pewien dowcip:

Pewna osoba podeszła do Gen. Eisenhowera pytając, Generale dlaczego tak dużo wisi tych balonów ? odpowiedz generała była, one podtrzymują Wielka Brytanie na powierzchni wody ażeby nie zatonęła.

Atlantic Crossing, Inwazja Overlord, to nie była kwestia rzucić 3 dywizje spadochroniarzy gdzie brało udział ponad 1000 samolotów i 300 gladers, trzeba było wyładować 5 dywizji 45.000 żołnierzy z 4000 okrętów, ażeby były jakieś szanse utrzymania się na brzegach Francji, dokąd 680 - czternasto calowych dział grzmiało huraganowym ogniem na brzegi Francji. To wszystko potrzebowało bardzo wysokiej organizacji, ażeby wszystko szło sprawnie trzeba było koniecznym 10-ciu osobom trzymać jednego żołnierza w akcji. Podczas inwazji brało udział ponad 7.000 statków rożnej jakości od battleship do kajaków ponad 11.000 samolotów. To wszystko było KU zdobyciu ZWYCIĘSTWA nad HITLERYZMEM.

Dla pewnego oddziału niemieckiego v Cherbourg gdzie Gen. poddał się wojskom amerykańskim, sporo jego żołnierzy ukryło się w budynku, sióstr zakonnych,prosząc je o podjecie rokowań z aliantami w sprawie ich, jako jeńców. Byli tam Niemcy i inne narodowości jak kozacy, Ukraińcy, Węgrzy i nawet Polacy. Dla nich po przejściu do niewoli poniekąd to był dzień Zwycięstwa po tygodniowym strasznym bombardowaniu, jak to miał zaznaczyć jeden Niemiec.

Dziś kiedy się dożo mówi, widziało w telewizji o Inwazji, jedno pozostało do podsumowania dnia "D - DAY" inwazji i ewentualnego Zwycięstwa Jak to zaznaczyli Prezydent .U.S.A. i Francji, możemy być dumni i dziękując W. Brytanii zdecydowanej walki na każdym polu, kiedy zagrażał jej głód, śmierć i trwoga, nie tylko przyszłości ale jutrzejszego dnia, kiedy okrążoną wokoło, kiedy szwaby patrzyli i szpiegowali z południowej Irlandii, kiedy Coventry i Jej Katedra zostały zrównane z ziemia, kiedy V-I a później V—II szły z wyrzutni we Francji na Londyn i inne okolice "PRZETRWAŁA” nie tylko to, ale powoli przeszła do drogi "ZWYCIĘSTWA” Jak to miał zaznaczyć w dobitnym przemówieniu Prezydent Francji MITTERRAND były aktywny soldar Francji

Dla Hitlera, nie tyle Polska, czy Francja, ale Wielka Brytania bruździła mu w celu osiągnięcia *TYSIĄCLECIA" panowania Niemiec nad światem.

Dumnie, maszerowały szeregi wojsk narodów zjednoczonych, pochylając Sztandary przed głowami państw. Szli weterani rożnych państw, biali jak gołąbki pokoju, starzy, inwalidzi wojenni, wielu z nich uroniło łzy, wielu zabrało ze sobą grudki ziemi z pola walk. Jak gdyby relikwie. Zabrakło tych którzy prowadzili swój kraj, naród poprzez czarne krwawe lata aż do Zwycięstwa, żyjący jeszcze nasz "Baca: Generał Stanisław Maczek - 103 lata, zdrowie mu nie pozwoliło być obecnym w tej D - DAY C0MMEMORATI0N.

Cofając się 50 lat wstecz nie było go kiedy zajęliśmy port Wilhershavem, Gen. Anders osunął go z D-cy I- szej Dyw. Pancernej, niby to na D-ce I-go Korpusu w Szkocji. Jaki był tam I-szy Korpus ? Było sporo naszych kolegów rannych w szpitalu imieniem I. Paderewskiego w Edynburgu. Na jego miejsce wstawił swojego generała myśmy nie mieli na to wpływu.

Sam się nazwał adresując swoje wojsko, Kochani chłopcy, Wasz Baca.
To są małe wyjątki z życia, obserwacji, przygotowań do "ZWYCIĘSTWA" nad agresją hitleryzmu.


/ proszę wybaczyć za błędy/ Antoni OżógZ rodzinnego albumu:

Polecam również inne wspomnienia spisane przez Antoniego Ożoga pt. Antoni Ożóg - Bateria śmierci.


Redakcja


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013