Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Katarzyna i Edward Misiak


Kim byli, dlaczego zginęli ?
O tych dwojgu w Nienadówce się nie mówi, a jeżeli się już wspomina, to raczej jako o ludziach, którzy sprowadzili nieszczęście do Nienadówki. Zapewne i to, że postanowiłem o nich wspomnieć tu na stronie, przy okazji kolejnej rocznicy, tragicznego dla nich wydarzenia, też nie wszystkim się spodoba. W lutym 1945 roku członkowie bojówki WiN z Nienadówki postanowili wykonać wyrok śmierci na Edwardzie Misiaku funkcjonariuszu UB. Piszę w lutym, bo co do dnia są już rozbieżności, w parafialnych księgach zapisano, że miało to miejsce 21 lutego, natomiast w wyrokach sądowych jakie zapadły w Rzeszowie, było to 25.

Katarzyna, żona Edwarda Misiaka pochodziła z Nienadówki, z metryki parafialnej wynika, że urodziła się 16 sierpnia 1907 roku, a dwa dni później, tj. 18, została ochrzczona w tutejszym kościele. Była córką rolnika Mateusza Ożoga i Józefy z Drapałów, rodzina mieszkała wówczas w Nienadówce Górnej pod nr. domu 106. Piszę wówczas, bo Katarzyna prawdopodobnie wyjechała z Nienadówki. W parafialnych wpisach, nie ma odnotowanego jej ślubu z Edwardem Misiakiem, a w Nienadówce zjawili się oboje na przełomie lat 1943/44, wraz z falą uciekinierów ze wschodu, szukającymi tu schronienia przed mordami ukraińskimi.

powiększ zdjęcie
Przybyły do Nienadówki z żoną Katarzyną, Edward Misiak, dość szybko wszedł w struktury konspiracyjne Nienadówki i jak się później okazało, miał w tym ukryty cel. Wspominał o tym p. Franciszek Ożóg żołnierz Armii Krajowej.

(..) Franciszek opowiadał, że jeden z tych kwaterujących oficerów, w przeddzień fali aresztowań, które miały nastąpić wśród konspiratorów z Nienadówki, przekazał mu listę członków nienadowskiej AK. Lista ta powstała w sztabie radzieckim, przy pomocy agenta Edwarda Misiaka, który przybył do Nienadówki jeszcze przed wyzwoleniem z falą uciekinierów przed mordami ukraińskimi. Wszedł on w struktury konspiracyjne i je rozpracował od środka, kiedy z wojskami radzieckimi wkroczyło NKWD, nie mieli żadnych trudności, większość konspiratorów znali z imienia i nazwiska. (..)

Franciszkowi Ożogowi i tym, których zdołano ostrzec, udało się uniknąć aresztowań, inni wpadli w sidła NKWD. Próba aresztowania Jana Buczaka ps. "Kloc" zakończyła się tragicznie. Podczas próby ucieczki został on postrzelony, a rany okazały się śmiertelne. To był wielki wstrząs dla jego współtowarzyszy, a zwłaszcza dla jego przyjaciela z konspiracji Jana Ożoga ps. "TANK". W wyroku sądowym w procesie rzeszowskim z dnia 13 stycznia 1951 roku, jednym z zarzutów jakie miał Jan Ożóg, było to, że: "22 lutego 1945 r. w Nienadówce [..] polecił [..] dokonać zabójstwa Misiaka Edwarda funkc. U.B."

Powyżej pojawia się data wydania rozkazu zabicia Edwarda Misiaka, jest to 22 luty, ta ta data jak i data wykonania wyroku 25 luty zawarta w wyroku z procesu Władysława Pyrzyka, są raczej mylne. We wspomnieniach o Janie Ożogu ps. "TANK" powtarza się data 21 luty, pod którą i ks. Michał Bednarski, proboszcz parafii w Nienadówce, poczynił odpowiednią adnotację w księdze zmarłych.

(..) Jan Ożóg ps. "TANK" bardzo głęboko przeżył zastrzelenie przez komunistów Jana Buczaka. Śmierć przyjaciela wzbudziła w nim furię i pragnienie zemsty. Aby wymierzyć sprawiedliwość, Jan Ożóg zorganizował atak na Edwarda Misiaka, funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej w Sokołowie. Zamach ten zorganizowano 21 lutego 1945 roku, wykonano wyrok śmierci na Edwardzie Misiaku, był on podejrzany o przekazanie NKWD listy proskrypcyjnej nienadowskiej AK. Misiaka zastrzelił serią ze "Stena" Władysław Pyrzyk. Zginęła również żona Misiaka Katarzyna, która znalazła się przypadkiem na linii strzału, ocalała tylko córka Misiaków. (..)       
powiększ zdjęcie


Powyższy wpis w księdze zmarłych informuje nas o dacie śmierci małżonków, okolicznościach jakich ona nastąpiła i miejscu ich pochówku.

  • Edward Misiak lat 45
  • ur. 24 listopada 1899r
  • zamieszkały pod nr. 106
  • mąż Katarzyny z d. Ożóg
  • syn Stanisława Misiak i Władysławy Debel
  • został zastrzelony przez AK

  • Katarzyna Misiak lat 37
  • ur. 16 września 1907r
  • zamieszkała pod nr. 106
  • żona Edwarda
  • córka Macieja Ożoga i Józefy Drapała
  • zastrzelona przypadkiem, zasłaniała męża.


W domu wraz z małżeństwem Misiaków, przebywała wówczas, nie wymieniona z imienia ni z wieku, ich córka, która przeżyła tę straszną noc, noc śmierci jej rodziców. Nigdzie w publikacjach czy opracowaniach o wyrokach wydawanych przez AK, a później przez WiN, nie napotykałem, bodajże wspomnienia, że taki wyrok formalnie zapadł na Edwarda Misiaka. Wynika z tego, że była to samodzielna decyzja dwóch członków miejscowych struktur WiN - Jana Ożoga ps. "TANK" i Władysława Pyrzyka.

Z dostępnych publicznie akt personalnych funkcjonariusza SB: Edwarda Misiaka, syna Stanisława, ur. 24-09-1899 r., w miejscowości Łękińsko, służył jako wywiadowca w stopniu plutonowego w Gminnym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego (GUBP). Służbę tę rozpoczął 1 grudnia 1944 roku i pełnił ją do dnia 23 luty 1945 roku.


powiększ zdjęcie


Nie do końca potwierdzone informacje sugerują mi, że rodzina Misiaków, przebywała przed II wojną we Francji, gdzie być może się poznali i pobrali i gdzie w roku 1931 urodziła się ich córka Alicja.

Jak w każdym innym przypadku, tak i w tym apeluję do wszystkich, którzy posiadają informacje mogące wzbogacić tę historię o kontakt - Redakcja.


** ** **
Edward Misiak i Katarzyna z d. Ożóg spoczęli
na cmentarzu w Kolbuszowej.

przyg. Bogusław Stępień


Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013