Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Robak Karol


pedagog
(..) W Nienadówce „Nauka odbyła się pod okupacją niemiecką dopiero od 23 października 1939 r. Rozpoczęto ją tylko w dwóch szkołach. W Nienadówce Górnej nauczyciel Eugeniusz Stefanowicz wyjechał na początku wojny. W dniu 4 listopada policja niemiecka aresztowała nauczycieli. Z Nienadówki Środkowej zabrano Karola Robaka – kierownika szkoły i nauczycielkę Józefę Wilkównę, zaś z Nienadówki Dolnej Irenę Seńków. Po upływie tygodnia zatrzymanych zwolniono, jako ostatni powrócił kierownik Robak. (..)

(..) Nauczanie szkolne, okrojone na samym początku okupacji poniżej wszelkiego minimum podstaw, rychło stało się przedmiotem troski władz podziemnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ogromnym wysiłkiem środowisk konspiracyjnych i pracowników oświaty udało się stworzyć alternatywny do oficjalnego system kształcenia na poziomie programów zorganizowanego tajnego nauczania. Na terenie Nienadówki w 1943 roku rozpoczęły działalność dwa rodzaje tajnych kompletów: przygotowujący uczestników do egzaminów z siódmej klasy szkoły powszechnej, oraz na poziomie gimnazjum. W opracowaniu J. B. Ożoga, poświęconemu temu tematowi, czytamy m.in. "wykładowcami szkoły powszechnej (przygotowujących do gimnazjum) byli nauczyciele miejscowej szkoły: Józef Guzenda i Karol Robak oraz student Politechniki Lwowskiej Jan Nowiński, wybitny działacz AK na tym terenie, później (latem 1944 r.) schwytany przez zbirów gestapo. Uczęszczało na te kursy około 10 chłopców z Nienadówki w wieku 16, 17 lub 18 lat, wszyscy zakonspirowani w AK, m.in. Stanisław Kołodziej i Stanisław Ożóg. Nauka odbywała się w domu Marcina Nowińskiego, Józefa Guzendy i Karola Robaka. Komplety gimnazjalne prowadziłem ja i Jan Nowiński"9. Zaś wspomniany już Jerzy Koziarz, charakteryzując tę problematykę w dekanacie sokołowskim, przy okazji omawiania grup tajnego nauczania, działających na terenie miasta Sokołowa, zauważa: „W okolicznych wsiach pracowały analogiczne zespoły: w Nienadówce pod kierunkiem Jana Bolesława Ożoga, Józefa Guzendy, Tadeusza Robaka, absolwenta Politechniki Lwowskiej Jana Nowińskiego i Ludwika Janika. (..)

źródło: Wojna i okupacja w Nienadówce - E. Winiarski



(..) Również w Nienadówce były prowadzone dwa tajne komplety. W pierwszej grupie było 7, a w drugiej 11 chłopców. Wszyscy oni byli członkami AK. Przygotowywali się do egzaminu z zakresu klasy VII. Nauczycielami na tych kompletach byli: Józef Guzenda, Karol Robak, Ludwik Janik. (..)

źródło: Tajne nauczanie - L. Janik



Ostatnim rokiem szkolnym w którym Karol Robak był kierownikiem Szkoły w Nienadówce Środkowej, był rok szkolny 1949/50. W dzienniku szkolnym zapisano:

(..) 4 XII 1945 - dzisiaj, około godziny 8.30 władze bezpieczeństwa aresztowały na drodze przy szkole kierownika szkoły Robaka Karola i uwięzili go w Sokołowie. Dnia 5 grudnia wywieziono go do Kolbuszowej. Robak miał się dopuścić poważnych nadużyć za czasów okupacji niemieckiej, gdy był sekretarzem komisji kontygentowej. Oto oskarżali go gospodarze przed władzą państwową i oświadczyli, aby go z Nienadówki przenieśli do innego miejsca, ponieważ nie chcą mieć oszusta i złodzieja za kierownika.

źródło: Kronika Bednarskiego.



Ostatnim rokiem szkolnym w którym Karol Robak był kierownikiem Szkoły w Nienadówce Środkowej, był rok szkolny 1949/50. W dzienniku szkolnym zapisano:

(..) Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego - Publiczna W Nienadówce.
W/g Formularza sprawozd.-stat. na rok szkolny 1949/50 Stan na 1.X.1949r.

W szkole pracuje 9 nauczycieli. Kierownikiem jest p. Karol Robak. (..)
Ankieta kier. PSP w Cmolasie Robaka z dnia 27 marca 1959 r.

źródło: Dzienniki szkolne.



Jego dwaj synowie - Ryszard i Zygmunt - są wymienieni jako członkowie nienadowskiej AK. Robak Ryszard, syn Karola, urodził się w 1928r. w Podwłoszczyskach w obwodzie tarnopolskim, dziś Ukraina.

Wydawało by się, że zdobycie informacji o Karolu Robaku i jego dwu synach nie powinno nastręczać kłopotu, a jednak. Czy ktoś zechciałby się podjąć tematu? Jeżeli tak to proszę o kontakt.



Karol Robak przeżywszy 73 lata zmarł w 1969 roku i spoczywa w grobie rodzinnym wraz z małżonką Franciszką na cmentarzu w Cmolasie.

Mogiły.pl

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

przyg. Bogusław Stępień


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013