Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Założenie szkółki w Nienadówce


dokument z 1870 roku.
Wśród sterty papierzysk, które otrzymałem do przeglądnięcia często trafiam na coś bardzo rzadkiego i unikatowego. Dziś przedstawię Wam taki wyjątkowy egzemplarz dokumentu z 1870 roku. Pismo z Wydziału Powiatowego w Kolbuszowej adresowane jest do ówczesnego nienadowskiego proboszcza ks. Antoniego Momidłowskiego. W piśmie zawarta jest prośba do proboszcza, by ten czynnie wsparł delegata Michała Borowskiego w zakładaniu "szkółek". Delegat ten, miał raczej za zadanie tylko objęcie patronatem szkolnictwa przez urzędy uzyskujące coraz szerszą autonomię w ramach monarchii Austro - Węgierskiej. Z wcześniejszych materiałów zawartych w Edukacja 1601-1971 w Nienadówce wiemy, że:

(...) W kronice parafii zapisał ks. proboszcz Momidłowski, że nakłonił on gromadę do postawienia szkoły w roku 1864. Uczył w niej w miesiącach zimowych czytać, pisać i rachować, organista, a za tą pracę otrzymywał 100 zł. rocznie. (...)

(...) Wojciech Ożóg "Gazetnik" Michał Ożóg, Stanisław Ożóg, Jakub Zdeb i Szczepan Chorzępa przyczynili się do postawienia we wsi szkoły powszechnej w roku 1870 (...)

Tak sobie myślę, kolejny już raz, że wielka szkoda, by takie dokumenty nie miały swojego "honorowego kąta", izby pamięci, gdzie mieszkańcy Nienadówki mogli by takie "białe kruki" swojej historii zobaczyć, a jest ich sporo.


** ** **


WYDZIAŁ POWIATOWY
KOLBUSZOWY


L. 543                               1870
podpis


             Wielebnemu ks: Momidłowskiemu w Nienadówce.
do wiadomości z prośbą, by te błogie zamiary Wydziału i usiłowania delegata Wgo Borowskiego przy zakładaniu szkółek czynnie popierać raczył.


Kolbuszowa 4 kwiet: 870
Prezes
Tyszkiewicz

członek wydziału
?????????????


WYDZIAŁ POWIATOWY
KOLBUSZOWY


L. 543                         Odpis do

             Wielmożnego Michała Borowskiego Sekretarza w miejscu.

Wydział Rady powiatowej w Kolbuszowskiej przekonany, że dobra organizacja gmin podwalinę autonomii Krajowej stanowi, uchwalił na podstawie §. 37. ustawy o Rejestrz: powsz: poruczyć W.mu Panu, jako delegatowi Wydziału odbycie powtórnej lustracyi gmin w powiecie, przy której wszystkie gałęzie ich urzędowania tak co do atrybucyi jak i wykonywania tychże ściśle na miejscu zbadane i do należytego ładu przyprowadzone być mają.

             Gdy z lustracyą tą sprawy mają:
        a)     organizacya gmin w całem słowa znaczeniu,
        b)     szkontrowanie rachunków za lata ubiegłe,
        c)     sporządzenie inwentarzy majątków gminnych,
        d)     lustracya rekwizytów ogniowych,
        e)     zaprowadzenie nowych i zeszkosztowanie już istniejących Kas
                pożyczkowych gminnych,
        f)     urządzanie Kancelaryi gminnych,
        g)     sprawa piekąca co do pisarzy gminnych i z lustrowanie majątków, szkół istniejących i zakładanie nowych szkółek na teraz choćby tylko gminnych, - ściśle są złączone, przeto zechcesz Wiel: Pan wszystkie te, jako i inne do nich odnoszące się sprawy równocześnie uregulować. -

Gdy obecność insp: Delegatów sekcyjnych przy tej czynności z różnorodnych względów jest nader pożądaną, przecem zechcesz W. Pan, wszystkie te, jako i inne do nich podnoszące się sprawy równocześnie uregulować.

Gdy obecność insp: Delegatów sekcyjnych przy tej czynności z różnorodnych względów jest nader pożądaną przeto zechcesz W. Pan tychże o dniu przeciębrać mającej lustracyi zawiadomić.

Potrzebne polecenia do przełożonych gmin o zwołanie Rad gminnych w myśli §. 41 usta: gminnej otrzymasz W. Pan bezzwrotnie. -


Z Wydziału Rady powiatowej.
w Kolbuszowej dnia 4 kwietnia 870.

przyg. Bogusław Stępień


Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013