Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Rodzina Kraut

ocaleni
 Krautowie mieszkali w Nienadówce Górnej w domu o numerze 266. Kraut senior miał na imię Josef, Kiedy wybuchła I wojna światowa, Józef, zmobilizowany, ruszył wraz z innymi na front rosyjski. Długo nie powojował, dostał się do niewoli rosyjskiej gdzieś pod koniec 1915 roku. Po powrocie z niewoli wiódł życie jako rolnik i drobny kupiec w Nienadówce. Miał kilkoro dzieci, w tym pierworodnego Hermana, wspomnianego poniżej. Druga wojna światowa okazała się dla rodziny bardziej tragiczna z całej rodziny przeżyło dwóch braci Herman
i Menasche, reszta rodziny zginęła z rąk hitlerowskich oprawców.

Josef i Ryfka Kraut

 Kiedy wybuchła II wojna światowa Herman Kraut miał 27 lat i odbywał służbę wojskową, brał udział w kampanii wrześniowej. Jedyną pewną wiadomością z tego okresu jest to, że po 17 września dostał się do niewoli sowieckiej, późnej znalazł się w armii Andersa. W jej szeregach brał udział w walkach o Monte Casino, gdzie został ranny. Ewakuowany do Szkocji, ostatecznie osiadł w Kanadzie. To dzięki jego wnukowi i synowi mogłem przedstawić wam losy dawnych sąsiadów naszych dziadków i ojców.
Menasche Kraut drugi z ocalałych, był więźniem KL Auschwitz-Birkenau i o dziwo udało mu się tam przeżyć. Po wojnie na krótko zawitał do Nienadówki, nic go już, jednak tu nie trzymało, wyemigrował do Nowego Jorku. Tam pracował w fabryce odzieży. Miał dwoje dzieci, które pozakładały własne rodziny. Menasze Kraut zmarł w 2011 r. Chciałbym serdecznie podziękować za miłą korespondencję przesłane materiały, dzięki, którym mogłem przywrócić pamięć o byłych mieszkańcach Nienadówki, z którymi los obszedł się tak brutalnie.
Eyal, Allen dziękuję.

Herman Kraut - polski żołnierz


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013