Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Teatry amatorskie z Nienadówki


Amatorzy z Nienadówki Dolnej
 W Nienadówce działa już od roku drugi zespół amatorski mający ambicje wystawiać sztuki teatralne. Cieszy to wielce, że tych kilkanaście osób skrzykniętych przez p. Elżbietę Motyl, bardzo energiczną osobę chce pokazać coś więcej niż tylko dorabianie się lub plotkowanie u sąsiadki. Oni pracują nie tylko dla swej satysfakcji. Promują folklor, dawne zwyczaje, piętnują złe cechy i przywary w swych przedstawieniach i co najważniejsze pokazują, że
można mimo wielu przeciwności porwać się na coś więcej. Za to należą się im nie tylko słowa otuchy i zachęty do kontynuowania tej działalności ale także wsparcie. Czyni to na miarę swoich możliwości Ośrodek Kultury w Sokołowie poprzez organizowanie występów, wyjazdów na przeglądy, kamerowanie, zdjęcia, może organizować autokar na wyjazd, stroje itp. Niestety są też czasem niezbędne środki finansowe, a do tego potrzebni są sponsorzy. Zachęcamy więc także sponsorów do wsparcia zespołu. W roku ubiegłym wystawili oni sztukę opisującą przywary i złe postępowanie pociągających z kieliszka, a obecnie wystąpili w kilku miejscowościach z ponad godzinnym programem, na który składały się dwie części „Herody" oraz „Wigilia". Widowisko warte obejrzenia o czym doświadczyli widzowie Nienadówki, Sokołowa 17 stycznia, Górna i Nowej Sarzyny. Życzę kierownikowi i członkom zespołu dalszych udanych występów i coraz większej publiczności oraz wytrwałości, która może zaowocować przyciągnięciem do zespołu także młodszej dziatwy, bo o tym myślicie i marzycie.

text/foto: Kurier Sokołowski nr 1/76/99



Zespół Eli Motyl
powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie Założycielką zespołu jest Elżbieta Motyl. Powstał on w 1998 roku i jest zespołem wielopokoleniowym. Zespół nie ma stałej nazwy. W zależności od swojego repertuaru nosi nazwę: Amatorski Zespół kabaretowy, Amatorski Zespół Folklorystyczno - obrzędowy lub Amatorski Zespół Teatralny. Podobnie jak zmieniała się nazwa zespołu, częściowo zmieniał się skład aktorów. Różne sytuacje życiowe zmuszały ludzi do odejścia, lecz przybywali nowi chętni
powiększ zdjęcie do występowania na scenie.

Najwierniejszymi członkami zespołu jest rodzina Bełzów, Renata i Andrzej oraz ich córka Alicja. W maju 1998 roku rozpoczynają się pierwsze próby. Czternaścioro zdolnych ludzi rozpoczyna swą podróż ku scenie.
Elżbieta Motyl napisała tekst kabaretu nawiązujący do walki z alkoholizmem. Tekst niby na wesoło, lecz z głębokim morałem. Kabaret kończy się piosenką:

Nie pij Kuba do Jakuba, ani do Michała
Bo od wódki rozum krótki, stąd i bieda cała
Kto alkohol pije tego bieda bije
Ma kłopoty i zmartwienia każdy kto z nim żyje.

Porad związanych z reżyserią udzielała emerytowana nauczycielka pani Genowefa Mazur, o oprawę muzyczną zadbał pan Władysław Bełz. Po raz pierwszy kabaret występuje w sierpniu w Domu Sportowca w Nienadówce. Obecny na tym przedstawieniu Prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego "Majdaniarze" z Nowej Sarzyny przyjmuje Elżbietę Motyl w poczet członków tego stowarzyszenia. Zespół zostaje zaproszony na Międzynarodowe Spotkania Poetów "Wrzeciono" 1999 aby przedstawić swój program kabaretowy. Występ został przyjęty z dużym entuzjazmem przez poetów i gości z całego świata. Ponadto kabaret mogli oglądać ludzie z całego świata, poprzez transmisję Telewizji Polonia. Obecna na spotkaniu reporterka audycji "Kiermasz pod Kogutkiem" Teresa Łozińska przeprowadza z zespołem wywiad. Mogła zatem słuchać wywiadu, oczywiście w późniejszym terminie cała Polska. Zespół bierze udział w "Niebyleckim Kabaretowisku" w Lutczy. Obszerny artykuł o tym kabarecie został zamieszczony w "Nowinach", gdzie oceniono go wysoko.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Na zaproszenie dyrektora Domu Kultury w Lubeni zespół po raz kolejny przedstawia swój kabaret. W sierpniu 1999 roku zespół robi czwarty w Nienadówce wieniec dożynkowy, prezentując go na Gminnych Dożynkach w Trzebosi. Wytypowany zostaje wraz z zespołem z Wólki Niedźwieckiej do wzięcia udziału w IV Małopolskim Przeglądzie Wieńca Dożynkowego w Radomyślu.

powiększ zdjęcie W styczniu 2000 roku ta sama grupa wystawia jasełka. Tekst piosenek spisała Elżbieta Motyl od ludzi starszych z Nienadówki, którzy przed kilkudziesięciu laty, takowe wystawiali. Jest to tekst uratowany dla przyszłych pokoleń. Zespół występuje m.in. w Nienadówce, Trzebusce, Sokołowie, Medyni, w Domu Pomocy Społecznej w Górnie. W marcu Elżbieta Motyl przygotowuje grupę i bierze udział w XII Wojewódzkim Konkursie "Ludowe
Obrzędy i Zwyczaje" w Rzeszowie. Grupa prezentuje wiliję staropolską. Są to zwyczaje zapamiętane przez najstarszych mieszkańców Nienadówki.

powiększ zdjęcie

Elżbieta Motyl spisała także wiele pieśni i przyśpiewek z początku XX wieku. W 2003 roku wystawiane są jasełka z udziałem młodzieży i dzieci. Młodzież występuje pod nazwą "Zespół Kolędniczy". Bierze on udział w II Miejsko - Gminnych Prezentacjach Zespołów Kolędniczych w Sokołowie Młp., w Międzywojewódzkim Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej, oraz występuje w kościele parafialnym w Nienadówce. także w @004 roku młodzi kolędnicy biorą udział w III Miejsko - Gminnych Prezentacjach Zespołów Kolędniczych w Sokołowie Młp., zdobywając wyróżnienie. Zespół otrzymuje nagrody książkowe, które przekazuje chorym dzieciom w Domu Pomocy Społecznej w Łące, gdzie występuje prezentując jasełka. W styczniu 2005 roku Elżbieta Motyl wraz z najmłodszymi członkami zespołu Alicją Bełz i Wiolettą Motyl bierze udział w XI Międzynarodowych Spotkaniach Poetów "Wrzeciono 2005" w Nowej Sarzynie dziewczynki prezentują program przygotowany przez panią Motyl składający się z kolęd pastorałek i życzeń noworocznych. Ich występ spotkał się z uznaniem zebranych gości. Jesienią 2005 roku Elżbieta Motyl przygotowuje sztukę pt. "Świętość życia" czyli rzecz o ks. Jerzym Popiełuszce Sztuka w trzech aktach wystawiana jest w kościele parafialnym w Nienadówce, dwa razy, raz w zwykłą niedzielę, drugim razem podczas renowacji Misji Świętych. W reżyserii tego przedstawienia pomagał autorce ks. kat. Jarosław Stefański, który jednocześnie występuje w tej sztuce.

Latem 2008 roku pani Motyl pisze nowy scenariusz sztuki pt. "Fatima" opowiadającej o objawieniach fatimskich. jesienią rozpoczynają się próby, w grudniu sztuka zostaje wystawiona w nienadowskim kościele. 8 lutego zespół występuje na scenie MGOKS w Sokołowie Młp., a tydzień później na prośbę nienadowskiego Caritasu z okazji Dnia Chorego w Nienadówce. W dwóch ostatnich przedstawieniach o oprawę muzyczną zadbał grający na gitarze i harmonijce ustnej Wojciech Błażej z Jasionki, przygrywając młodym chórzystkom. Chociaż zespół nie ma stałego lokum, to zawsze dla ludzi chcących szerzyć kulturę coś się znajdzie. A to wyposażenie sali w wiejskiej świetlicy, klasa w Zespole Szkół, pomieszczenie w Remizie Strażackiej czy mała salka przy nienadowskim kościele.

Marzeniem Elżbiety Motyl jest wystawienie Misterium Męki Pańskiej. Całemu zespołowi życzę dalszych udanych występów.

Tekst: I. Chmiel


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

przyg: Bogusław Stępień




About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013