Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Stanisław Nowak - działacz

ur. 15 kwietnia 1906 w Nienadówce
W latach 20`tych XX w., służył w wojsku. Jego jednostka łączności mieściła się na tzw.zassaniu w Przemyślu.


powiększ zdjęcie Działacz i społecznik, przed II wojną światową w roku 1938 założył, w miejsce upadłego sklepiku kółka rolniczego, sklep pod nazwą Spółdzielnia Spożywców "Zjednoczenie" w Nienadówce, został wybrany jej pierwszym przewodniczącym rady nadzorczej, pełnił tą funkcję nie przerwanie do roku 1948. Należy wspomnieć, że w roku 1940 był aresztowany przez gestapo, za zwołanie posiedzenia tej rady i przesiedział około dwóch miesięcy na "rzeszowskim zamku". Po wojennej zawierusze pełnił szereg ważnych funkcji w gminie i powiecie, był wśród tych którzy walnie przyczynili się do zmian jakie zaszły we wsi Nienadówka.
Był współzałożycielem między innymi Spółdzielczej Zlewni Mleka i czwartej w powiecie kolbuszowskim Spółdzielni Zdrowia w Nienadówce, był przewodniczącym komitetu jego budowy, budowla powstała w czynie społecznym dzięki postawie mieszkańców a ukończono i oddano ją do użytku w roku 1966 i służy mieszkańcom do dziś. To o Stanisławie Nowaku min. możemy przeczytać w artykule Życiory wpisany w XXX`lecie. Możemy również zapoznać się z jego wspomnieniami z roku 1969, wspomnienia pana Stanisława Nowaka ukazały się w zbiorze innych wspomnień w wydanej broszurce pod patronatem - Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - z okazji jej XX- lecia istnienia.


powiększ zdjęcie
Stanisław Ożóg zmarł 9 listopada 1995 roku i spoczął na nienadowskim cmentarzu, obok swojej żony Julii. To kolejna barwna postać, której historię warto przypominać i uzupełniać nowymi danymi.

opr: Bogusław Stępień


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013