Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Ożóg Stanisław - WOP


poległ w walkach z UPA
Ożóg Stanisław urodził się w roku 1923 w Nienadówce Środkowej jako syn Andrzeja (1883-1957) i Katarzyny (1885-1935), byli rodziną wielodzietną. Stanisław miał kilku braci, dwóch z pierwszego małżeństwa ojca - Wojciecha (1907-1944) i Jana (1910-1980), oraz Józefa (1920–1996), Tadeusza, Władysława i Stefana (1928-2019). Opowiadali oni w rodzinie o swoich tragicznie zmarłych braciach, piszę braciach, bo najstarszy z nich, Wojciech, lat 37 zginął w obozie pracy Pustków i jest również upamiętniony wśród ofiar na kościelnej tablicy. powiększ zdjęcie

Wracając do Stanisława, w rodzinie nie zachowały się żadne jego zdjęcia ani dokumenty. Jedyna pamiątka po nim, to elegancka skórzana teczka o wymiarach 16,5 x 23,5 cm., z miejscem na imię nazwisko właściciela z jego własnoręcznym podpisem.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Ze wspomnień braci, jak i moich ustaleń wynika, że, Stanisław służył w wojsku w 8 Rzeszowskim Oddziale WOP, 34 Komenda Odcinka Lubaczów – samodzielny pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza. Dzień, w którym zginął, miał być ostatnim dniem Stanisława Ożoga w wojsku. Był On kierowcą samochodu ciężarowego, przewożącego żołnierzy na akcje bojowe, tym razem wracali do cywila. Jak wspominali jego bracia Jan i Władysław, wyjechali z Lubaczowa w kierunku Rzeszowa, ubrani byli jeszcze w mundury, jednak byli już bez broni, mieli zdać samochody. Nikt nie przypuszczał, że za Lubaczowem czekała na nich z zasadzką banda UPA. W poprzek drogi leżało przewrócone drzewo, samochód musiał się zatrzymać. Wtedy bandyci otworzyli ogień i zaczęli strzelać do nieuzbrojonych żołnierzy. Jedni zginęli od kul karabinowych, inni, którzy nie zginęli w wyniku ostrzału, zostali powieszeni na okolicznych drzewach. Rodzina wspomina o pomniku ustawionym tam na pamiątkę tego mordu, w ostatniej wsi przed Lubaczowem jadąc od strony Rzeszowa.

Ewidencja Miejsc Pamięci Narodowej

Ożóg Stanisław s. Andrzeja

Miejsce spoczynku: Lubaczów - dwie kwatery żołnierzy WP z lat 1945 - 47

Data i miejsce urodzenia: 1920

Data i miejsce śmierci: 14.03.1946

Przynależność do jednostki wojskowej: 8 Oddz. WOP

Stopień wojskowy: szer.Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na terenie pow. lubaczowskiego 1943 - 1947
(..) W tym okresie, w walkach z oddziałami UPA zginęli również, co upamiętnia obelisk znajdujący się na terenie cmentarza w Lubaczowie: szer. WP Jan Bazik, st. szer. WP Stanisław Bieniek, kpr. WP Antoni Chodorowski, kpr. WP Franciszek Chubarowski, kpr. Franciszek Choźwa, szer. WP Stanisław Chrzan, kpr. WP Mieczysław Dłutowski, kpr. WP Tadeusz Dłużaj, kpr. WP. Stefan Goszczko, szer. WP Kazimierz Król, szer. WP Stanisław Kardaś, kpr. WP Władysław Kwiatosz, szer. WP Stanisław Mazaj, kpr. WP Józef Michałkiewicz, szer. WP Czesław Machulak, kpr. WP Czesław Matuszak, kpr. WP Władysław Okoń, szer. WP Mieczysław Orłowski, szer. WP Stanisław Ożóg, kpr. WP Henryk Paraszkiewicz, szer. WP Stanisław Plachoć, szer. WP. Stanisław Polak, szer. WP. Franciszek Rudnik, kpr. WP Jan Sabuda, kpr. WP. Eugeniusz Schab, kpr. WP Feliks Szabała, plut. WP Michał szczerba, szer. WP Stefan Strojczak, plut. WP Paweł Tokarczyk, szer. WP Jan Truchan, szer. WP. Franciszek Wawrzyniak, kpr. WP Henryk Woźnica. (..)

Lubaczów - cmentarze
(..) Na cmentarzu znajdują się wydzielone i zadbane dwie kwatery żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w latach 1945-47, walcząc w obronie miasta i ludności powiatu "z bandami UPA", jak głosi napis na tablicy. Spoczywa tu 180 żołnierzy. Tylko niektóre osoby zostały zidentyfikowane, a ich nazwiska umieszczono na tablicy obelisku usytuowanego w jednej z owych kwater. (..)


Lubaczów – dwie kwatery żołnierzy WP z lat 1945 – 47
(..) Wspomniany pomnik, znajdujący się obok kwatery 2, stanowi wspólny dla obu akcent centralny. Jest to betonowy, pokryty tynkiem, postument ustawiony na wysokim cokole. Na licowej ścianie umocowany jest żołnierski orzeł na tarczy, poniżej duża, granitowa tablica o treści:

POLEGLI ZA OJCZYZNĘ W LATACH 1945 – 1947
WALCZĄC Z BANDAMI UPA NA TERENIE POWIATU LUBACZOWSKIEGO
A CIAŁA ICH ZOSTAŁY ZŁOŻONE NA KWATERZE NR 1 I NR 2 TUTEJSZEGO CMENTARZA.


Poniżej nazwiska i stopnie wojskowe 32 pochowanych. Inskrypcja kończy się zwrotem:

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
LUBACZÓW 1972
LUBACZOWSKI OBYWATELSKI KOMITET O.P.W.M.

Ogólnie spośród pochowanych żołnierzy zidentyfikowano nazwiska 88 żołnierzy. Mogiły żołnierskie zostały wyremontowane. Prace, przeprowadzane staraniem Urzędu Miasta, finansowane były z budżetu wojewody, ROPWiM oraz miasta. (..)

przyg: Agata Rogala
Bogusław Stępień


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013