Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Nawiedzenie Symboli  N.M.P - 1971


w parafii Nienadówka

W tym tj. 2021 roku mija okrągła 50 rocznica wielkiego wydarzenia w parafii Nienadówka. Takich dekoracji i tak podniosłego nastroju we wsi dawno nie było i pewno długo nie będzie. W dniach 13-14 czerwca 1971 byliśmy świadkami i uczestnikami Nawiedzenia Symboli N.M.P w parafii Nienadówka, zabrakło kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kopia obrazu od 29 sierpnia 1957 roku, pielgrzymowała po polskich parafiach jednak 4 września 1966 roku została siłą odebrana przez ówczesne władze państwowe w drodze z Warszawy do Katowic. Obraz został zawieziony na Jasną Górę, zakonnicy umieścili go w kaplicy św. Pawła, za kratą i opatrzyli napisem: "Tu znajduje się uwięziony przez Władze Obraz, który wędrował po Polsce". Przy bramach klasztoru władze ustawiły posterunki milicji. Od tamtej pory po Polsce wędrowały puste ramy kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i Symbole tj. Świeca i Relikwiarz. Dla katolików ta wędrówka miała szczególne znaczenie. Zazwyczaj to wierni pielgrzymują na Jasną Górę, tym razem Jasna Góra odwiedzała swoich wyznawców w ich parafiach.

Jakiś czas temu zostało nam przekazane sprawozdanie z przygotowań i samego przebiegu uroczystości. Sprawozdanie nie jest podpisane, ale prawdopodobnie pisał je ówczesny ks. prob. Edward Stępek do swoich przełożonych w kurii. Kilka kartek pożółkłego maszynopisu, które przetrwały dzięki śp. Edwardowi Winiarskiemu i zdjęć przekazanych przez mieszkańców, pozwoliło nam na nowo przypomnieć mieszkańcom tamte radosne chwile.

Redakcja



Sprawozdanie

Parafia: Nienadówka
Kościół pod wezwaniem
Św Bartłomieja Apostoła.



SPRAWOZDANIE
Z UROCZYSTOŚCI "NAWIEDZENIA" N.M.P. W DNIACH 13-14. VI. 1971R.



Przygotowanie uroczystości.

       Przygotowanie do uroczystości "Nawiedzenia" rozpoczęto od dnia przekazania Symboli z diecezji tarnowskiej do przemyskiej. W dniu 8 marca 1970 r. Ks. Proboszcz Edward Stępek wziął udział w uroczystościach przekazania Symboli w Jaśle. W najbliższą niedzielę podał z ambony parafianom przebieg tej uroczystości zachęcając ich, by już od tego czasu rozpoczęli przygotowanie do uroczystości "Nawiedzenia" zwracając uwagę szczególnie na przygotowanie duchowe.


       Po otrzymaniu terminarza Nawiedzenia w poszczególnych parafiach podano do wiadomości wiernych datę "Nawiedzenia" Matki Bożej w parafii zachęcając, by czas dzielący od uroczystości wykorzystać do pracy nad sobą, aby z próżnymi rękami nie stanąć przed Matką Bożą.

       W dniu 18 lutego 1971 r. Ksiądz proboszcz brał udział w Dniu Modlitwy Księży z dekanatów w których miały się odbyć uroczystości "Nawiedzenia" w najbliższym czasie. Celem Dnia Modlitw było przygotowanie Duszpasterzy do uroczystości Nawiedzenia, by ułatwić przygotowanie wiernych. Przez dziewięć niedziel głoszono kazania o tematyce "Nawiedzenia" połączone z naukami stanowymi. Przez 3 miesiące
poprzedzające "Nawiedzenie" marzec, kwiecień, maj odprawiono "Wielkie Triduum" jako specjalne przygotowanie do uroczystości "Nawiedzenia" Matki Bożej w parafii. Wierni zostali zachęceni, by dowolnie podjęli zobowiązania przez siebie wybrane. /Zał. nr 1/

       Przez czas trwania "Wielkiego Triduum" Ks. proboszcz często przypominał wiernym podjęte zobowiązania i zachęcał do wykonania ich. Wierni w miarę swoich możliwości i chęci wykonywali podjęte zobowiązania, co można było zaobserwować. W czasie "Wielkiego Triduum" codziennie po każdej mszy św. odmawiane były modlitwy; Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu z wezwaniami w intencji parafii o łaski "Nawiedzenia" i takie same modlitwy za zmarłych parafian jako okazywanie wdzięczności za przekazaną wiarę i cześć ku Maryji z prośbą o wstawiennictwo za żywych członków parafii, i modlitwy te łączyły wiernych i wyrabiały większe zrozumienie "świętych obcowanie".

       W kazaniach i naukach a także w katechezach Ks.proboszcz często a zwłaszcza w Tygodniu Trzeźwości zachęcał do podjęcia postanowienia wyrzeczenia się napojów alkoholowych przynajmniej do czasu uroczystości Nawiedzenia, a później na dłuższy okres czasu. Zachęcał również do urządzania przyjęć rodzinnych i zabaw bez alkoholu. Postanowienia były podejmowane z mniejszą czy większą wytrwałością. Na lekcjach religii omawiane były cele "Nawiedzenia" i dzieci modliły się wspólnie o dobre przygotowanie się parafii do uroczystości "Nawiedzenia". Czyniły to też samorzutnie podejmując jakieś wyrzeczenie.

       Ministrantów zgrupowanych w Kółku Ministrantów w liczbie około 30 chłopców ze szkół podstawowych starano się również przygotować, by świadomie
powiększ zdjęcie podejmowali służbę przy ołtarzu a spotkanie z Matką Bożą w czasie "Nawiedzenia" uważali jako wyróżnienie, że mogą to czynić jako ministranci. Urządzono w tym celu kilka zebrań a gdy później z różnych przyczyn nie można było urządzać tych spotkań rozdano im ulotki ze wskazówkami i zachętą do pracy nad sobą zapraszając do współpracy rodziców ministrantów. / Zał. nr 2/


       Z rozpoczęciem Wielkiego Triduum wysłano zaproszenia do Sióstr zakonnych pochodzących z tutejszej parafii w liczbie 21. Przebywają - one w 7 zgromadzeniach zakonnych. Zaproszono również Siostry, które pracowały w tutejszej ochronce. Wszystkie zaproszono do wzięcia udziału w uroczystościach "Nawiedzenia" w parafii, a także, by połączyły się w modlitwach z parafią i w intencji parafii, / Zał. nr 3 - 4 /.

       Wysłano również zaproszenia do rodaków parafii mieszkających poza granicami Ojczyzny do wzięcia udziału w uroczystościach "Nawiedzenia" i duchowej łączności z parafią. Wprawdzie prawie nikt nie przyjechał /niektórzy przybyli później, ale listy przysyłane przez nich do Ks. proboszcza i swoich rodzin wyrażały ogromną radość z zaproszenia i więzi z rodzinną parafią. / Zał. nr 5 /

       Wszystkie rodziny w parafii otrzymały zaproszenia na specjalnych kartkach do wzięcia udziału w przygotowaniu i uroczystościach "Nawiedzenia" Matki Bożej w parafii. /Zał.nr 6/
powiększ zdjęcie

       Urządzono kilka spotkań z parafianami celem omówienia i uzgodnienia dekoracji kościoła, otoczenia kościoła, placu gdzie miało mieć miejsce powitanie Matki Bożej i główne uroczystości, trasy przejazdu Symboli na terenie parafii oraz wysunięcia delegacji do złożenia hołdu Matce Bożej, pożegnania i odprowadzenia Symboli do parafii Trzeboś. Omawiano też sposób wykonania elementów dekoracji, do wykonania których zgłaszali się chętni, rozdzielono też niektóre prace pomiędzy siebie.


       Wysłano zaproszenia do 15 Księży Rodaków oraz do Księży którzy pracowali w parafii lub są z nią duchowo związani.

       Bezpośrednim przygotowaniem była 8 - dniowa Misja święta. Rozpoczęła się 5 czerwca wieczorem a zakończyła 12 czerwca wieczorem. /Zał, nr 7/, Misję świętą prowadzili OO. Redemptoryści; O. Kazimierz Kudroń i O. Bronisław Motyka.

       W pierwszym dniu Misji św. odprawił swoją mszę prymicyjną neoprezbiter Ks. Tadeusz Marszał tutejszy Rodak przy licznym udziale wiernych. Prymicje przerywały niejako porządek misyjny ale nie możny było znaleźć lepszego wyjścia gdyż uroczystości święceń kapłańskich zbiegły się z uroczystościami "Nawiedzenia" w parafii. Te podwójne uroczystości nie przeszkodziły sobie wzajemnie, owszem zachęciły wiernych do większego zaangażowania się w sprawy "Nawiedzenia" i parafii.

       Na wszystkich nabożeństwach i naukach ogólnych w czasie Misji św, frekwencja wiernych była bardzo dobra. W domu zostawali tylko ci, którzy musieli celem wykonania koniecznych prac gospodarczych i przypilnowania domu. W przedpołudniowych godzinach brak było tych, którzy dojeżdżali do pracy, natomiast w godzinach wieczornych spieszyli wszyscy, niejdnokrotnie zostawiając w domu same dzieci, które wróciły po swojej nauce.

       Kilka, ale tylko kilka osób wcale nie brało udziału w misjach św. A kilkanaście osób opuszczało nabożeństwa i nauki wspólne, a brało udział w naukach stanowych.

       Nauki stanowe były wygłaszane dla wszystkich stanów: dla dzieci, młodzieży żeńskiej, młodzieży męskiej, dla matek i ojców. Na wszystkich naukach frekwencja liczna - prawie wszyscy.

       Do Sakramentów świętych przystąpili wszyscy biorący udział w misji Świętej. Po spowiedzi i komunii św. generalnej wg programowego podziału na stany do komunii św. przystępowali prawie wszyscy wierni przez następne dni misji św. i do końca uroczystości,

       Do parafii nienadowskiej należy wieś Nienadówka i część wsi Trzebuska, Parafia liczy 2694 wiernych z tych 2445 w Nienadówce 249 w Trzebusce, w Nienadówce od 1947 r. 3 rodziny, około 15 osób należy do Świadków Jehowy.

       W czasie Misji świętej i w czasie samej uroczystości rozdano 12900 komunii św. / przez 8 dni /



Dekoracja kościoła, otoczenia kościoła i trasy przejazdu Symboli przez teren parafii.


       Wokół kościoła przy ogrodzeniu ustawiono maszty; biało niebieskie, biało czerwone, biało żółte i biało zielone na przemian z trójkątnymi trójkolorowymi lampionami, wysokie na 4 m. Lampiony płócienne na drewnianej ramie ozdobione symbolami wykonanymi ze styropianu, zakończone kolorowymi chorągiewkami wewnątrz oświetlone. Takie same maszty i lampiony i w takiej samej odległości z obu stron szosy przechodzącej obok kościoła, na długości około 200 m. Tak samo wokół placu na którym odbywały się główne uroczystości. Wielkość placu Ok.100 x 100. Na Środku placu przed kościołem podium, na nim ołtarz polowy na tle ramy 4 x 4 obciągniętej czerwoną materią na środku przeciętej białym pasem.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


       Na białym tle pusta rama z wiązanką goździków a nad nią korona. Czerwone tło zdobione stylizowanym ornamentem. Z boku krzyż obciągnięty materią koloru złotego, wewnątrz oświetlony, obejmujący dłuższym ramieniem całą ramę. Po obydwu stronach maszty i lampiony. Przed kościołem przy głównym wejściu z jednej strony brama powitalna z napisem: "Matko, hołd Ci składa wierny twój lud" ozdobiona tarczami z herbami; Kościoła, Diecezji i Rolnictwa.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Z drugiej strony 5 biało czerwonych masztów zakończonych u góry Godłem Polski. Nad wejściem do kościoła na szafirowym tle kontury obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej 4,50 x 4,50 pod nim Orzeł Polski. Na szczycie wieży oświetlenie w wieńcu poniżej z trzech stron wieży napis świetlny; "Witaj Matko Nasza". Pod nim spuszczone flagi; biało niebieska, biało żółta i biało czerwona. Na słupach bramy ogrodzenia duże srebrne korony oświetlone wewnątrz a pod nimi na szafirowym tle duże symbole maryjne.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Na wolnej przestrzeni ogrodzenia romby niebieskie z symbolami. Cały plac przed kościołem oświetlony reflektorami i zradiofonizowany, Dekoracja wnętrza kościoła; na tle głównego ołtarza litera M wysokości 13,50 m - ramy obciągnięte niebieskim atłasem, nastawa ołtarza częściowo zasłonięta udrapowaną, białą, jedwabną materią biegnącą od szczytu wieżyczki na której umieszczono różę - symbol maryjny. Tabernakulum odsłonięte tak, że biała materia tworzyła literę A - "Ave Maryja !. W prezbiterium nad stołem ofiarnym pusta ramy z wiązanką kwiatów, Z sufitu spuszczone płócienne festony z jednej strony w kolorach biało niebieskim, z drugiej biało żółtym. Na filarach i na chórze ramy obciągnięte niebieską materią z symbolami wykonanymi ze styropianu. Od kościoła obok szosy i przy drodze prowadzącej na cmentarz na długości 300 m ustawione maszty i lampiony wysokości 2 m w odległości co 4 m, w kolorach; biało niebieskim, biało żółtym, biało czerwonym i biało zielonym. Lampiony oświetlone na szczycie, poniżej symbol - duże serce z literą M a pod nim 2 kolorowe chorągiewki. Całość połączona wieńcami z zieleni. Tak samo jak droga na cmentarz udekorowana była cała trasa przejazdu Symboli przez teren parafii na długości 4 km, od granicy parafii Trzeboś do szosy przed kościołem, dalej wzdłuż szosy w stronę Stobierny ok. 500 m i wzdłuż drogi wiejskiej Nienadówki Górnej około 600 m. Dalsza część tej drogi do 5 km dekorowana była dowolnie. Wszystkie domy w parafii i dróżki prowadzące do nich przystrojone dowolnie, niejednokrotnie bardzo pomysłowo i artystycznie.



Główne uroczystości.


       Program uroczystości Nawiedzenia Matki Bożej w parafii. /Zał, nr 7/ Już od wczesnych godzin popołudniowych parafianie gromadzili się w kościele, na placu wokół kościoła i podium, na granicy parafii i na chodnikach przy szosie, trasie przejazdu Symboli.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Pomimo niesprzyjającej pogody /było bardzo zimno, silne wiatry, przelotne opady/ wierni przybywali gromadnie. Ponieważ uroczystości przypadały na niedzielę również z okolicznych parafii przybyło wiele ludzi - jedni z pobożności inni z ciekawości. Z parafii przybyli wierni wszystkich stanów; nie brakło starców i chorych, a także i bardzo małych dzieci w wózkach lub na rękach ojców i matek. Dla chorych i starców przygotowano specjalne podium, około 50 miejsc siedzących, tuż obok podium ołtarza polowego.

       Do granicy parafii gdzie ustawiono bramę powitalną, wyjechała konna banderia w liczbie 168 koni i wiejski wóz zaprzężony w czwórkę białych koni, wyłożony białą materią i ustrojony wieńcami, kwiatami i chorągiewkami na przewiezienie delegacji z Symbolami Nawiedzenia. Przed banderią jechało około 30 motocyklistów i tyleż samo rowerzystów.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


       Symbole Nawiedzenia przychodziły z parafii Katedralnej z Przemyśla. Główna droga z Przemyśla prowadzi przez Rzeszów i stąd do Nienadówki. Ale Ks. proboszcz i parafianie specjalnie prosili by trasa przejazdu z Przemyśla prowadziła przez Łańcut, Czarną, Medynię i od drogi asfaltowej w Trzebosi drogą wiejską przez teren parafii Nienadówkę Dolną. Kościół położony jest w Środku wsi więc trasa prowadziła przez połowę parafii, przez 4 km.

       Przy bramie powitalnej delegacja przekazująca Symbole z Przemyśla, przeszła z taksówki na wóz i pochód ze śpiewem pieśni maryjnych ruszył drogą wiejską w stronę kościoła.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie

       W tym czasie wierni zebrani na placu przed podium pod przewodnictwem O. Misjonarza odmawiali pierwszą część różańca św. i niecierpliwie oczekiwali przybycia Delegacji z Symbolami.

       W uroczystościach Nawiedzenia Matki Bożej w parafii wziął udział Ks. Biskup Stanisław Jakiel. Przybył już wcześniej z Ks. Stanisławem Zygarowiczem O. Duchownym Seminarium Duchownego w Przemyślu i modląc się wraz z wiernymi oczekiwał przybycia delegacji.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

       Przy wejściu na plac oczekiwał przybycia Symboli Nawiedzenia Ks. Proboszcz w otoczeniu przybyłych Księży, ministrantów i dziewczynek z lilijkami w rękach. Pierwsi przybyli motocykliści, po nich rowerzyści a następnie banderia, która otaczała wóz wiozący delegację z Symbolami. Wszyscy ustawili się z boku placu,

by wspólnie złożyć hołd Matce Bożej. Symbole - świecę i Ewangeliarz - przeniesiono na podium i tu odebrał je z rąk delegacji Ks. proboszcz i umieścił na przygotowanym świeczniku i pulpicie. Zagrały fanfary głosząc cześć Maryji. Wraz z dźwiękiem fanfar połączyły się serca wszystkich obecnych w gotowości oddania hołdu Matce Boga i Matce naszej, To też zaintonowana pieśń "Witaj Maryjo" popłynęła rozgłośnie z serc i ust wszystkich zebranych.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

       Przemówił Ks. Proboszcz parafii Katedralnej z Przemyśla Ks. Prałat Jan Bazan. Następnie Ks. Edward Ożóg Ewangelię wg św.łukasza /1,39,49/ i odśpiewano Magnifikat.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

       Po odśpiewaniu Magnifikat złożyła hołd Matce Bożej cała parafia przez swoich delegatów. Przemówił Ks. proboszcz Edward Stępek nawiązując do rolniczego charakteru parafii. Po przemówieniu Ks. proboszcza przedstawicielki parafii Janina Rzemień i Maria Dziadosz, rolniczki złożyły w hołdzie Maryji plony ziemi; chleb, truskawki i len z własnych plantacji, które są podstawowymi produktami zbytu i źródłem utrzymania wszystkich rodzin w tutejszej wiosce.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie

       Odśpiewano pieśń: "Z dawna Polski Tyś Królową Maryjo".

       Następnie na podium ustawiła się gromadka najmłodszych parafian - dzieci przedszkolne zbierające się codziennie w miejscowej ochronce Sióstr Służebniczek starowiejskich, Przemawiały pojedynczo i wspólnie, i złożyły w darze Matce Bożej symbol - malowaną świecę z promykami. Promyczki oznaczały ich dobre uczynki, które zbierały w czasie "Wielkiego Triduum" aby je złożyć w hołdzie Maryji. Po nich złożyły hołd Matce Bożej dzieci szkolne. W ich imieniu przemawiały: Nowak Anna kl.IV, Pikor Tadeusz kl.III, Maria Ciupak kl.IV. Hołd od ministrantów złożył Lesław Krzanowski kl.V. / Zał, nr 8 /.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

       Odśpiewano pieśń: "Cześć Maryji".

       W imieniu młodzieży żeńskiej i męskiej hołd składali: Maria Ożóg i Stanisław Chorzępa - obydwoje pracujący na roli, /Zał, nr 9/.

       Zebrana młodzież i wszyscy zgromadzeni odśpiewali z siłą pieśń: "Błękitne rozwińmy sztandary".

       W tym czasie stanęła na podium, aby złożyć hołd Matce Bożej od matek parafii Anna Śliż rolniczka z gromadką własnych dzieci. /11 dzieci/. W imieniu ojców parafii przemawiał Jan Ożóg, rolnik. / Zał. 10 /.

       Po przemówieniu zabrzmiała potężnie pieśń "My chcemy Boga".

       Od starców i chorych parafii składał hołd Maryji Stanisław Motyl 84 letni rolnik. Otrzymane przemówienie opracował sam wkładając własne myśli i uczucia. /Zał, nr 11/.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


       Odśpiewano pieśń: "Matko Najświętsza do Serca Twego".

       W imieniu przybyłych na uroczystość 21 Sióstr zakonnych Rodaczek tutejszej parafii składała hołd Matce Boga S. Maria Konstancja Nowak Służebn. starowiejska w asyście S. Jacenty Drapały Sercanki i S. Aleksy Nowak Zmartwychwstanki.


       W imieniu 15 Kapłanów i 3 Braci zakonnych s tutejszej parafii przemówił witając i składając hołd Matce Bożej Ks. Wojciech Wyskida najstarszy z żyjących Kapłanów Rodaków.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

       Następnie Ks. Dziekan Mieczysław Szewczyk proboszcz ze Stobiernej odczytał telegramy Ojca św. i Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

       Uroczystą mszę św. celebrował Ks. Biskup Stanisław Jakiel w asyście Ks. Edwarda Ożoga jako diakona i alumna IV roku Seminarium Duchownego w Przemyślu Romana Barana jako subdiakona.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

Kazanie wygłosił Ksiądz Biskup które wierni wysłuchali w skupieniu mimo złych warunków atmosferycznych. W czasie mszy św, wierni licznie przystąpili do komunii św.        Po mszy św. odśpiewano Apel Jasnogórski a następnie w uroczystej procesji przeniesiono Symbole Nawiedzenia do kościoła. W uroczystościach Nawiedzenia Matki Bożej w parafii a w szczególności w powitaniu brał udział Ks. Biskup Stanisław Jakiel sufragan przemyski, wikariusz generalny, Ks. Dr Stanisław Zygarowicz O. Duchowny Seminarium Duchownego w Przemyślu. Ks. Prałat Jan Bazan proboszcz parafii Katedralnej w Przemyślu w towarzystwie kilkunastu Księży z Przemyśla.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

  1. Ks. Dziekan dekanatu
      sokołowskiego
      Ks. Mieczysław Szewczyk
proboszcz ze Stobiernej.
  2. Ks. Wojnar Jan wikariusz ze Stobiernej
  3. Ks. Gondek Michał proboszcz z Sokołowa
  4. Ks. Wajda Mieczysław katecheta z Sokołowa
  5. Ks. Włodarczyk Władysław wikariusz z Sokołowa
  6. Ks. Gonet Tadeusz proboszcz z Medyni Głogowskiej
  7. Ks. Rzeszutek Marian wikariusz z Medyni Głogowskiej
  8. Ks. Pniak Bolesław proboszcz z Trzebosi
  9. Ks. v-ce dziekan Lachar M. proboszcz z Górna
10. Ks. Głowacki Zbigniew wikariusz z Górna
11. Ks. Haligowski Jan proboszcz z Wólki Niedźw.
12. Ks. Długosz Władysław katecheta z Rzeszowa
13. Ks. Folta Stanisław proboszcz z Rzeszowa - Staromieście
14. Ks. ???? wikariusz z Rzeszowa - Staromieście
15. Ks. Mielnik Piotr kapelan z Jasionki
16. Ks. Rachwał Władysław proboszcz z Bielin
17. Ks. Szpytma Stanisław proboszcz z Jedlicza
18. Ks. ???? wikariusz z Jedlicza


Na uroczystościach Nawiedzenia Matki Bożej w parafii byli obecni Kapłani Rodacy:


  1. Ks. Wyskida Wojciech emeryt zamieszkały w Błażowej
  2. Ks. Motyl Stanisław Salezjanin dyrektor Zakładu w Oświęcimiu
  3. Ks.Prucnal Władysław proboszcz w Wiązownicy
  4. Ks. Prucnal Tadeusz proboszcz w Zaleszanach
  5. Ks. Ożóg Józef dziekan i proboszcz w Dynowie
  6. Ks. Bełz Franciszek proboszcz
  7. Ks. Sieradzki Ludwik proboszcz w Mazurach
  8. Ks. Nowiński Janusz katecheta szkół Średnich w Rozwadowie
  9. Ks. Ożóg Edward wikariusz w Jarosławiu
10. Ks. Ożóg Piotr wikariusz w Koszalinie, diec. gorzowska
11. Ks. Krzyśko Edward wikariusz w Chłopowie, diec. gorzowska
12. Ks. Marszał Tadeusz neoprezbiter
13. Roman Baran s - alumn IV roku Semin. Duchownego w Przemyślu


Bracia zakonni:


  1. Cyrek Kasper Kapucyn z Krosna
  2. Ożóg Tadeusz Fabian Paulin z Leśniowa

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Siostry zakonne - Rodaczki:


  1. S. Maria Konstancja Nowak ze Zgrom. SS. Służebn. starow. Brzozów-Zdr.
  2. S. Lepianka Anna M Elekta ze Zgrom. SS. Służebn. starow. Wola Mała-Łańcut
  3. S. Niemiec Aniela M. Ernestyna ze Zgrom. SS. Służebn. starow. Chotomów k. W-wy
  4. S. Motyl M. Helena ze Zgrom. SS. Służebn. starow. Gać - Przeworsk
  5. S. Furman Aniela M. Teodora ze Zgrom. SS. Służebn. starow. Mokrzyszów
  6. S. Furman Katarzyna M. Olimpia ze Zgrom. SS. Służebn. starow. Bachórz
  7. S. Ożóg Władysława M. Alojza ze Zgrom. SS. Służebn. starow. Hurko-Przemyśl
  8. S. Drapała Aniela M. Bolesława ze Zgrom. SS. Służebn. starow. Przemyśl
  9. S. Tatara M. Ludwika ze Zgrom. SS. Służebn. starow. Szczawnica
10. S. Drajewicz Małgorzata Remigia - ze Zgrom. SS.Służebn. dębickich. Miechowice W. Tarnów
11. S. Drapała Jacenta ze Zgrom.SS. Służebn. Serca Jezusowego Kraków
12. S. Buczak Zofia ze Zgrom. SS.Salezjanek Wschowa, Zielona Góra
13. S. Tasior Genowefa Dobieszczyzna, Jarocin
14. S. Chorzępa Łucja Karmelitanka /kołowa/ Warszawa, Wolska 27
15. S. Ożóg Izydora ze Zgrom. SS. Zmartwychwstanek Garbatka-Radom
16. S. Nowak Aleksa ze Zgrom. SS. Zmartwychwstanek Garbatka-Radom
17. S. Ożóg Genowefa ze Zgrom. SS. Zmartwychwstanek Kęty, Wadowice
18. S. Ożóg Stefania /nowicjuszka/ ze Zgrom. SS. Zmartwychwstanek Kęty, Wadowice
19. S. Ożóg Michalina ze Zgrom. SS. Zmartwychwstanek Stryszawa, Sucha
20. S. Bernardynka /czynna/ w zastępstwie chorej S. Nowak Angeliny - klauzur. z Klasztoru klauzurowego w Zakliczynie n/D


Siostry zakonne, które pracowały w tutejszej ochronce i parafii:


1. S. Reguła M. Marta Zgrom. SS. Służebn. NMP. Starow. Orzechówka
2. S. Krzysztofczyk M. Felicyta
" "
Grochowce
3. S. Paszowska M. Wincentyna
" "
Bircza
4. S. Mikołajczyk M. Malwina
" "
Brzesko
5. S. Woźniak M. Jakubina
" "
Zalipie


Siostry zakonne z okolicznych parafii:


1. S. Włoch M.Wacława Zgrom. SS. Służebn. NMP. Starow. Sokołów
2. S. Kucharska M. Filomena
" "
Sokołów
3. S. Zarzeczna H. Krystyna
" "
Sokołów
4. S. Pikul M. Klara
" "
Rzeszów Staromieście
5. S. Kurzeja M. Mieczysława
" "
Rzeszów Staromieście
6. Siostry Felicjanki /2/
" "
Rzeszów


Siostry zakonne pracujące aktualnie w parafii: ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najśw. Maryji Panny - starowiejskie.


1. S. Nowosiadły M. Walentyna przełożona domu
2. S. Dzieża M. Cecylia
3. S. Najduch M. Michalina
4. S. Michalik M. Gabriela
5. S. Sawicz M. Aldona /projektowała dekoracje/

Wszystkie Siostry zakonne brały udział w uroczystościach powitania, w adoracji nocnej, w nabożeństwach dziennych i oprócz kilku w uroczystościach pożegnania Matki Bożej.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Udział wiernych w uroczystościach Nawiedzenia:

       Mimo zimna i niepogody wierni wytrwale stali do końca nabożeństwa. Gdy po Apelu Jasnogórskim Symbole Nawiedzenia przeniesione zostały do kościoła wierni wypełnili kościół śpiewając pieśni ku czci Matki Bożej.

       Od godziny 22 - 23 odbyło się specjalne nabożeństwo dla rodziców, "Spotkanie rodziców z Matką Bożą". Udział rodziców bardzo liczny. Uczestniczyli w nabożeństwie w modlitewnym skupieniu. Przewodniczył O. Misjonarz Bronisław Motyka

       O godzinie 23 zaplanowana była w programie procesja i Msza święta na cmentarzu jednakże z powodu zimna i niepogody nabożeństwo nie odbyło się na cmentarzu, ale w tym samym czasie w kościele. Kazanie wygłosił Ks. Mgr Józef Ożóg tutejszy Rodak, dziekan z Dynowa.

       W nabożeństwie za zmarłych parafian uczestniczyli prawie wszyscy wierni z parafii. Wszyscy też pozostali i uczestniczyli we Mszy świętej koncelebrowanej przez Księży Rodaków o godzinie 24.

       Koncelebrowali:

             Ks. Wojciech Wyskida
             Ks. Józef Ożóg
             Ks. Tadeusz Prucnal
             Ks. Franciszek Bełz
             Ks. Stanisław Motyl
             Ks. Władysław Prucnal

       Kazanie wygłosił Ks. Władysław Prucnal. Wierni licznie przystąpili do komunii świętej.

       Bezpośrednio po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Po procesji rozpoczęcie adoracji.

       Udział wiernych w adoracji nocnej został rozłożony na poszczególne dzielnice parafii. Od procesji do godziny 3 adorowały Siostry zakonne w liczbie ponad 30 osób i wierni z dzielnic oddalonych od kościoła od 4 do 6 km - Trzebuska, Podlas, Poręby.

       Od godziny 3 do 4 wierni z Nienadówki Górnej. Mimo przepracowania z powodu zbieżności w tym czasie różnych terminowych prac rolnych, frekwencja liczna.

       Od godziny 4 do 5 wierni z Nienadówki Dolnej. Wzięli udział w adoracji wszyscy; starsi, młodzież, a nawet dzieci. Pozostała w kościele dość duża liczba wiernych biorących udział w poprzednich godzinach adoracji. Większa część Sióstr zakonnych uczestniczyła we wszystkich godzinach adoracji. Uczestniczyli również w adoracji niektórzy Księża Rodacy.

       O godzinie 5 zakończenie adoracji. Następnie odprawił mszę świętą Ks. Tadeusz Marszał dla tych parafian, którzy dojeżdżają do pracy i dla młodzieży dojeżdżającej do szkół. Wygłosił też krótką homilię. Uczestniczyli we mszy św. i przystąpili do komunii św. liczni pracujący i młodzież szkolna.

       O godz. 6 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryji Panny. Wierni zebrali się na nie, dość licznie .

       O godzinie 7, Prymaria dla wszystkich wiernych. Kazanie wygłosił O. Misjonarz Bronisław Motyka.

       O godz. 830 Msza św. dla chorych i starców. Uczestniczyli w niej wszyscy chorzy, których można było dowieźć bez szkody dla zdrowia, jak również jeszcze chodzący a zniedołężniali. Zebrało się ich kilkadziesiąt i wszyscy przyjęli Komunię św. U zdrowych opiekunów można było zaobserwować troskliwą życzliwość w ułatwieniu zniedołężniałym starcom i chorym uczestniczenia w Ofierze Eucharystycznej. Mszę św. odprawił Ks. proboszcz. Kazanie przystosowane do pojęć i potrzeb słuchaczy wygłosił O. Misjonarz Bronisław Motyka. Po mszy św. uroczyste błogosławienie chorych, zebranych w dwu szeregach w głównej nawie, Najświętszym Sakramentem. Błogosławił Ks. proboszcz. Dla chorych i starców było to wielkie przeżycie i radość.

       O godzinie 10 Msza święta dla dzieci w wieku przedszkolnym. Przybyło ich dużo pod opieką ojca lub matki. W kościele pod opieką Siostry zakonnej, która prowadzi ochronkę zgromadziły się wokół ołtarza i uczestniczyły we Mszy św. wpatrzone w Kapłana składającego Najświętszą Ofiarę i w świecę - Symbol Matki Bożej. Mszę św. odprawił tutejszy Rodak Ks. Edward Krzyśko. Po Ewangelii przemówił do dzieci O. Misjonarz Ks. Kazimierz Kudroń. Przemawiał prosto i stosownie do pojęć małych słuchaczy - tak, że te z uwagą słuchały.

       Suma o godzinie 11. Mszę św. odprawił O. Misjonarz Ks. Bronisław Motyka. Kazanie wygłosił Ks. Kazimierz Kudroń. Udział wiernych z parafii i z innych parafii liczny.

       Popołudniowy program nabożeństw uległ częściowo zmianie. Mszy św. o godz. 14 dla dzieci szkolnych nie było. Dzieci brały udział w innych Mszach św. Natomiast o godzinie 14 rozpoczęło się nabożeństwo pożegnalne Symboli Nawiedzenia, pożegnanie Matki Bożej. Kościół nie pomieścił wiernych, zapełnili oni i plac przed kościołem. Przybyli na nabożeństwo pożegnalne i wierni z sąsiednich parafii. Odśpiewano kilka pieśni maryjnych i antyfonę "Pod Twoją obronę". Przemówił Ks. proboszcz dziękując Matce Bożej za łaski Nawiedzenia i przyrzekając w imieniu parafian, że pamiętać będą o postanowieniach powziętych w tym czasie łaski i wprowadzać je w życie. Następnie żegnały Matkę Bożą dzieci szkolne: Zofia Rzemień kl. III, Janusz Bełz kl. V, Maria Plizga kl. VI, Anna Ciupak kl. VII z Trzebuski. /Zał, nr 13/

       Słowa pożegnania od młodzieży żeńskiej i męskiej wygłosili: Emilia Naja z Nienadówki Górnej i Henryk Ożóg z Nienadówki Dolnej. /Zał.nr 14/

       W końcu żegnali Matkę Bożą w imieniu matek i ojców parafii: Anna Budzyń i Tadeusz Motyl. /Zał, nr 15/.


powiększ zdjęcie


       Potem wyruszyła procesja ze Symbolami Nawiedzenia wokół kościoła. Wierni ze wzruszeniem śpiewali pieśni maryjne.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

       Po procesji Ks. proboszcz w asyście delegacji, która miała odprowadzić Symbole do parafii Trzeboś, a to: przedstawicieli młodzieży Anny Śliż i Henryka Ożoga, przedstawicieli rodziców parafii Julii Winiarskiej i Stanisława Ożoga, przedstawicielek Sióstr zakonnych S. M. Konstancji Nowak, S. Jacenty Drapała i S. Bolesławy Drapała, udał się z Symbolami Nawiedzenia na objazd tej części parafii przez którą Symbole nie przejeżdżały tj. do Nienadówki Górnej i Trzebuski ok. 5 - 6 km.

       Delegacja umieściła się na wozie przystrojonym w kwiaty i chorągiewki i zaprzężonym w czwórkę koni. Pochód ze śpiewem pieśni maryjnych ruszył w drogę przez teren parafii. Wóz z Symbolami poprzedzali rowerzyści, motocykliści i część banderii konnej. Druga część banderii zamykała pochód. Jechali ze śpiewem pieśni ku czci Matki Bożej. Do śpiewu włączali się oczekujący przejazdu Symboli delegaci rodzin zamieszkałych w Nienadówce Górnej i Trzebusce, którzy wzdłuż drogi i przy własnych domach udekorowanych wspaniale, witali i składali hołd Matce Bożej. Ten pochód Matki Bożej przez wioskę wywoływał serdeczną radość u wszystkich. Było to jakby drugie Nawiedzenie.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
       Gdy pochód objechał prawie całe terytorium parafii wrócono z powrotem w stronę kościoła i udano się drogą przez Dolną Nienadówkę w stronę parafii Trzeboś dokąd Symbole miały być przekazane. Przyłączali się do orszaku wierni, którzy pieszo odprowadzali Maryję śpiewając pieśni ku Jej czci. Na granicy parafii zebrały się tłumy. Wszyscy odśpiewali pieśń; "Żegnaj Częstochowska Matko Jedyna" i z żalem patrzyli jak delegacja odprowadzająca Symbole przechodzi na wóz przygotowany przez parafię Trzeboś. Poprzedzany przez banderię trzeboską, wóz wiozący delegację z Symbolami Nawiedzenia ruszył w stronę kościoła w Trzebosi. /Wioska Trzeboś należała dawniej do parafii Nienadówka/

       Banderia nienadowska ruszyła za wozem, a za nią parafianie z Nienadówki towarzysząc Symbolom do kościoła. Orszak przybył punktualnie według programu. Wierni wzięli udział w uroczystości powitania Matki Bożej w parafii Trzeboś.

Duszpasterskie owoce uroczystości.

       Parafianie oczekiwali uroczystości Nawiedzenia Matki Bożej z prawdziwie religijnym nastawieniu jako spotkania z Matką Bożą. Oczywiście i sprawy materialne dochodziły do głosu: jak dekoracja kościoła i trasy przejazdu, dalej by uroczystość w parafii nie wypadła gorzej niż w innych parafiach. Stąd zapał w ustalaniu i wykonywaniu elementów dekoracji, porównywanie z widzianymi, liczny udział w ostatecznym przygotowaniu dekoracji mimo wielkiego nasilenia w tym samym czasie terminowych prac rolnych. Aby pogodzić pracę w polu, udział w Misji św. i udział w pracach dekoracji odmawiano sobie snu do minimum. A wszystko to w tym celu, jak się często słyszało, żeby uczcić Matkę Bożą.

       Mimo niesprzyjającej pogody; bardzo zimno i silne wiatry, w uroczystości powitania Matki Bożej brali udział prawie wszyscy parafianie - kto tylko mógł. Na nabożeństwach i adoracji nocnej udział wiernych liczny biorąc pod uwagę odległość od kościoła dużej części parafii ok. 4 do 6 km. W drugim dniu lepsza pogoda sprzyjała licznemu udziałowi wiernym w nabożeństwach. Ponieważ dość duża liczba parafian pracuje zawodowo poza parafią i jako w dzień powszedni musieli udać się do pracy, znowu prawie wszyscy wzięli udział w nabożeństwach przed pracą i po przybyciu z pracy odprowadzając Symbole Nawiedzenia do sąsiedniej parafii.

       Konkretne owoce uroczystości da się zaobserwować dopiero po dłuższym okresie czasu.

       Jak dotąd wszystkie dzieci w parafii są chrzczone, wszystkie małżeństwa zawierane w kościele.

       Jest w parafii 3 rodziny i 3 mężczyzn - Świadków Jehowy - jak na nich wpłynęły uroczystości Nawiedzenia, to się okaże z czasem.

       Aby utrwalić owoce uroczystości Nawiedzenia przypominane są one często wiernym z ambony i przy innych okazjach. Przypomina się często i zachęca do trwania w postanowieniach, a pomocą do tego - częste spotkania z Bogiem w Sakramentach świętych, częste uczestniczenie w Ofierze Eucharystycznej i praktyka odmawiania różańca w rodzinie.


powiększ zdjęcie
       W tym celu aby ułatwić pamięć o postanowieniach zrobiono zestaw zdjęć fotograficznych z uroczystości z napisem: "Czy żyjesz postanowieniami Nawiedzenia ?" i umieszczono w kruchcie kościoła przy głównym wejściu.

       Rocznicę Nawiedzenia postanowiono obchodzić uroczyście w parafii urządzając stosowne nabożeństwa.

oprac: Bogusław Stępień


Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013