Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Robotnicy III Rzeszy z Nienadówki


Arolsen Archiwum
Największe archiwum poświęcone ofiarom niemieckich nazistowskich prześladowań podczas II wojny światowej. Sporym mankamentem są tu jednak liczne błędy w indeksowanych materiałach. Przekręcane nazwiska i imiona, czy też nie do końca prawidłowe nazwy miejscowości. Warto jednak zagłębić się i pokombinować z wpisywanymi frazami do wyszukiwarki. Mnie udało się zweryfikować blisko 30 osób wywiezionych na przymusowe roboty do III Rzeszy. Większość z nich jest raczej skromnie opisana, ale trafiają się również bogate zasoby liczące nawet kilkadziesiąt stron dokumentów. Znajduję się wśród nich zdjęcia osób, czy własnoręcznie wypełnione przez nich ankiety. Najważniejsze, że archiwum ciągle się uzupełnia nowymi nazwiskami. Mam nadzieję, że uda się odkryć i przybliżyć na nowo, losy często zapomnianych już, przymusowo wywożonych na roboty do III Rzeszy, mieszkańców Nienadówki. Chciałbym również zaznaczyć, że nie prowadzę żadnych prywatnych, indywidualnych poszukiwań, dane będą się ukazywać w miarę postępu moich prac nad nimi.

przyg. Bogusław Stępień



Wybierając poniżej literkę przejdziesz do interesującego Cię nazwiska.

C D F G J K M N O P T W







C

Chorzępa Paweł

(Chorzemka Paul)
Urodził się 15 stycznia 1910 roku w Nienadówce, pod nr. domu 437. Był jednym z ośmiorga dzieci Walentego i Franciszki z d. Ożóg. W/g wpisu w księgach kościelnych zmarł 23 sierpnia 1996 roku. Prawdopodobnie mieszkał poza Nienadówką, informacja o jego śmierci pochodzi z USC Bydgoszcz.



* * * * * * *


Chorzępa Paweł

(Chorzepa Pawel)
Urodził się 15 października 1910 roku w Nienadówce, w księgach parafii Nienadówka pod tą datą nie urodził się nikt o tym imieniu i nazwisku. Sądzę, że w tym przypadku zaistniała pomyłka w dacie urodzenia, konkretnie miesiąca i chodzi o osobę opisaną powyżej.



* * * * * * *


Chorzępa Jan

(Gherzepa) Jan)
Urodził się 4 października 1913 roku w Nienadówce pod nr. domu 341. Był synem Józefa i Wiktorii z d. Ożóg. Na roboty do III Rzeszy został wywieziony 8 lipca 1942 roku.
Zmarł 7 grudnia 2001 lub 2002 roku.


strzałka do góry





D

Dziągwa Agnieszka

(Dziungua Aginiska)
Urodziła się 7 lutego 1896 roku, jednak w księdze urodzeń parafii Nienadówka pod tą datą nikt o tym nazwisku i imieniu nie figuruje. Być może jest to pomyłka w datowaniu. Agnieszka Dziągwa figuruje w księdze urodzeń pod datą 21 lipiec 1908. W III Rzeszy pracowała jako robotnik przymusowy w Hülsenfabrik Herbster (Fabryka rdzeni Herbstera). Na robotach od 23 kwietnia 1943 do 13 kwietnia 1945 roku.


strzałka do góry





F

Falarz Agnieszka

(Falarz Agnieszka Chorzepa)
Urodziła się 19 lutego 1920 roku w Nienadówce pod nr. domu 221. Była córką Jana Chorzępy i Zofii zd. Ożóg. Agnieszka występuje w aktach osobowych swojego męża Falarza Stanisława, urodzonego 10 lipca 1903 roku w Młynisku. Z kolejnych dokumentów wiemy, że Młynisko to wieś w Polsce położona dziś w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Biała.
W dokumentach występuje też córka Falarzów, Marta, ur. 20 marca 1949 roku w Wildflecken w Niemczech.

Dokumenty obok to ankiety wypełniane przez robotników przymusowych III Rzeszy po jej oswobodzeniu. W ankiecie Anny, widnieje pieczęć z napisem "MARRIED" i datą 28 styczeń 1949 rok. To oznacze, że wyszła wtedy za mąż. Dowiadujemy się też,że w dniu 31 sierpnia 1939 roku przebywała w Nienadówce koło Rzeszowa, gdzie pracowała na gospodarstwie ojca w Nienadówce. W ankiecie napisała "zostałam złapana przez policję, wywieziono mnie 20 lutego 1944 roku" i dalej "Do Niemiec przyjechałam 2 marca 1944 roku".
Agnieszka Chorzępa pracowała jako robotnica rolna w okolicy Saalfelden - jest to miasto w Austrii w kraju związkowym Salzburg. Zastanawia mnie pytanie o chęć powrotu "teraz" do Polski, Agnieszka Chorzępa odpowiedział, "NIE", na pytanie dlaczego, jej odpowiedź brzmiała "czekam na wiadomość od rodziny". Kolejne z pytań dotyczyło prześladowań jej przez Niemców, tu odpowiedź brzmiała, że zamykano ją w domu i zabraniano chodzić do kościoła. Ankieta została wypełniona i podpisana przez Agnieszkę Chorzępa, 27 września 1946 roku w Wildflecken w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria.

Z ankiety męża Agnieszki, Falarza Stanisława dowiadujemy się, że w dniu 31 sierpnia 1939 roku przebywał na Pomorzu w Lidzbarku pow. Brodnica. Wspomniana wcześniej pięczątka "MARRIED" z tą samą datą, potwierdza zawarcie małżeństwa. We wrześniu 1939 roku służył w wojsku jako saper. 1 października 1939 roku dostał się do niewoli niemieckiej, przebywał
najpierw w Königsberg w Prusach Wschodnich - STALAGU IA, później STALAG VIA w Schleiden – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna - Westfalia. Żołnierze niższych stopni przebywający w niewoli mogli zgłaszać się dobrowolnie na roboty w III Rzeszy, jego przeniesienie musiało być tego następstwem. W swojej ankiecie Stanisław Falarz napisał, że pracował jako robotnik od 1942 do 1945 roku.


Dokument powyżej to odpis potwierdzający zawarcie małżeństwa w Gutsberizk - Wildflecken. Ślub kościelny i cywilny miał miejsce 28 stycznia 1949 roku, zawarli go Stanisław Falarz i Agnieszka Chorzępa. Potwierdza to również wpis w księdze parafii Nienadówka, chociaż tam data ślubu to 28 grudnia 1948 rok.


Poniżej pozostałe dokumenty.






Wśród licznych dokumentów znajdujemy dwa wydane dokumenty tożsamości Agnieszki Falarz zd. Chorzępa. Pozwoliłem sobie na powiększenie i udostępnienie, jej zdjęcia, nie jest najlepszej jakości, ale i tak będzie piękną pamiątką dla rodziny, o ile taka trafi na naszą stronę i odnajdzie ten materiał. Jak we wszystkich dawnych dokumentach zawarto w nim najważniejsze informacje o osobie. Agnieszka Falarz urodzona 17 lutego 1920 roku, miała 160 cm wzrostu i ważyła 56 kg. Miała bląd włosy i niebieskie oczy. Dokument został jej wydany 11 marca 1949 roku w Würzburgu – miasto na prawach powiatu w Niemczech, położone w kraju związkowym Bawaria.




W dwóch, powyżej znajdujących się ankietach, wnioskach, Agnieszka Falarz z domu Chorzępa urodzona w Nienadówce, córka Jana i Zofii z d. Ożóg, wskazała jako kraje, do których chciałaby emigrować, USA i Kanadę. Z dokumentów nie wynika gdzie ostatecznie wyruszyła z Niemiec, gdzie poznała swojego męża Stanisława Falarzai urodziła córeczkę Martę. Chciałbym żeby wydarzyło się coś takiego, co pomogłoby odpowiedzieć na te pytania.



* * * * * * *


Furman Jan

(Furmann Jan)
Urodził się 13 marca 1926 roku w Nienadówce, zapewne z winy pomyłki wpisano mu narodowość ukraińską. Na robotach w III Rzeszy przebywał jako robotnik przymusowy, w okresie od 1942 do 1 czerwca 1944 roku. Pracował w rzeźni w miejscowości Maselheim, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia.


strzałka do góry





G

Gielarowski Jan

(Gielarowsk Jan)
Urodził się 1 stycznia 1926 roku w Nienadówce. Na robotach w III Rzeszy przebywał w miejscowości Altheim, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, gdzie pracował jako robotnik rolny. Dokument, zapewne będzie piękną pamiątką dla rodziny, został wydany przez komendanta francuskiej strefy okpupacyjnej dnia 28 listopad 1946 roku. Czy wrócił do Nienadówki? Na dokumencie widnieją jeszcze wpisy z kwietnia 1949 roku i z listopada 1954 roku.


strzałka do góry





J

Jacek Helena

(Jacek Helene)
Brak dokumentów, zaznaczono tylko, że pochodziła z Nienadówki.


strzałka do góry





K

Kobiernik Michał

(Kobiernik Michal)
Urodził się 2 września 1900 roku w Nienadówce. Był synem Marcina i Zofii z d. Kołodziej. W księdze parafialnej zaznaczono, że Michał Kobernik zawarł związek małżeński 21 lipca 1945 roku w Niemczech ze Stanisławą Trzaska. W archiwum parafialnym w Nienadówce zachował się dokument potwierdzający ten ślub.



* * * * * * *


Kraska Weronika

(Broska Weronika)
Urodziła się 25 września 1912 roku w Nienadówce. Była córką Stefana i Agaty zd. Król. Jako robotnik przymusowy pracowała na terenie III Rzeszy od 23 czerwca 1942 do 30 kwietnia 1945 roku. Była zatrudniona u Niemca nazwiskiem Bosselman.



* * * * * * *


Krudos Józef

(Krebsys Jozef)
Urodził się 6 marca 1920 roku w Nienadówce pod nr. domu 549. Był synem Jana i Zofii z d. Rechul. W III Rzeszy pracował prawdopodobnie w zakładzie kamieniarskim Lehmanna w miejscowości Besskow pod Berlinem, skąd trafił do szpitala.



* * * * * * *


Krzyśko Rozalia

(Krzysko Rosalia)
Brak dokumentów, zaznaczono tylko, że pochodziła z Nienadówki i urodziła się 29 czerwca 1917 roku. Wg ksiąg parafialnych urodziła się jako córka Tomasza i Ewy z d. Ożóg. Rodzina mieszkała w domu pod nr. 417. W rubryce "adnotacje" odnotowano, że Krzyśko Rozalia, 22 czerwca 1947 roku wzięła ślub kościelny. Rok później 14 sierpnia 1948, zawarła też ślub cywilny w Trzebownisku skąd prawdopodobnie pochodził jej mąż.



* * * * * * *


Kustra Jan

(Kustra Johann)
Urodził się 19 kwietnia 1919 roku w Nienadówce pod nr. domu 3. Był synem Józefa i Agnieszki z d. Cisek. Na roboty do III Rzeszy trafił 26 maja 1942 roku.


strzałka do góry





M

Motyl Stanisław

(Mothyl Stanislaus)
Urodził się 3 maja 1920 roku w Nienadówce pod nr. domu 432. Był synem Michała i Anny z d. Ożóg. W rubryce "adnotacje" proboszcz parafii Nienadówka zanotował, że 19 listopada 1945 roku, Stanisław Motyl zawarł ślub kościelny. Dokument obok został wystawiony 14 czerwca 1944 roku przez burmistrza gminy Metten w kraju związkowym Bawaria.



* * * * * * *


Motyl Józef

(Mothyl Jozef)
Urodził się 9 października 1919 roku w Nienadówce pod ówczesnym nr. domu 138. Był synem Michała i Agnieszki z d. Zapora. W dokumencie obok zaznaczono miejsce zamieszkania jako "Nienadówka 432". Na roboty do III Rzeszy został wywieziony 22 lutego 1940 roku. W rubryce "adnotacje" proboszcz parafii Nienadówka zanotował, że 5 czerwca 1959 roku, Józef Motyl zawarł ślub cywilny w USC Sokołów Młp. Odnotowano również datę jego śmierci, tj. 4 luty 2004 rok.



* * * * * * *


Motyl Stanisław

(Mothyl Stanislaus)
Urodził się 22 września 1922 roku w Nienadówce. Przebywał na robotach przymusowych w III Rzeszy w okresie od 1 marca 1940 do maja 1945 roku. Dokument wydany 14 sierpnia 1946 roku przez burmistrza Pfettrach dziś dzielnicy Landshut – miasta w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria.



* * * * * * *


Motyl Stefan

(Mothyl Arczepan)
Urodził się 4 grudnia 1900 roku w Nienadówce w domu pod nr. 398. Był synem Jana i Agnieszki zd. Jacek. W księdze parafii Nienadówka odnotowano również, że zawarł związek małżeński 26 kwietnia 1922 roku z Zofią z d. Zdeb. Stefan Motyl zmarł 23 lipca 1980 roku. Na roboty przymusowe w III Rzeszy został wywieziony końcem 1942 roku i pracował w cukrowni.


strzałka do góry





N

Nowak Władysław

(Nowack Ladislaus)
Urodził się 15 października 1922 roku w Nienadówce. Pierwszy dokument wystawiony był 13 maja 1947 roku w gminie Eichendorf w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria.
Władysław Nowak pracował tam jako robotnik rolny. Zameldowany był w Eichendorfie w domu o nr. 165. Przebywał tam jeszcze 19 sierpnia 1948 roku, o czym informuje nas trzeci z dokumentów.



* * * * * * *


Nowak Władysław

(Nowack Wladislaw)
Urodził się 10 września 1901 roku w Nienadówce pod nr. domu 571. Był synem Michała i Zuzanny z d. Krzemień. Ślub zawarł 27 lutego 1930 roku, z Anielą Zapora. Zmarł 16 stycznia? 1972 roku.


strzałka do góry





O

Osetek Anna

(Osetek Anna)
Urodziła się 1 listopada 1907 roku, zamieszkała w Nienadówce. Tę datę urodzenia podała w drugim z dokumentów, choć w księgach parafialnych nie jest odnotowana. Pierwszy dokument jest jakby kartą rodzinną Anny Osetek, prócz niej jako osoby towarzyszące wymienione są Osetek Teodora, Osetek Genowefa, obie urodzone w Niemczech i Drzyzga Józef.
Anna Osetek była panną, na pytanie w kwestonariuszu, o inne nazwiska, napisała "nie miałam". W rubryce nr.5, drugiego dokumentu podała jako swoją córkę, urodzoną 7 czerwca 1944 roku w Heilbronn w Niemczech Osetek Teodorę. Anna Osetek pracowała jako robotnica rolna w miejscowości Altenberge położonej w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.
Na roboty do III Rzeszy wyjechała 4 marca 1940 roku, oswobodziły ją wojska amerykańskie w maju 1945 roku. Na trzeciej stronie dokumentu, punkt 18, na pytanie czy chce wrócić do Polski,napisała "nie", jako powód podała, że "nie posiada żadnej wiadomości", chodziło jej pewnie o rodzinę. Dokument, ankietę, Anna Osetek wypełniła i podpisała 11 ?? 1947 roku.
Dokumenty obok ze zdjęciem Anny Osetek, dotyczą najprawdopodobniej ustanowienie ojcostwa i zasądzeniu alimentów dla dzieci Anny Osetek, Teodory Osetek urodzonej 7 czerwca 1944 roku w Heilbronn i Genowefy Osetek urodzonej również w Heilbronn 26 marca 1947 roku. Dokument jest datowany na 8 czerwca 1949 roku. Jak potoczyły sie dalsze losy Anny Osetek z Nienadówki i jej dwóch córek Teodory i Genowefy, gdzie ostatecznie rzucił je powojenny los?



* * * * * * *


Ożóg Józef

(Ozog Jozef)
Urodził się 24 luty 1906 roku w Nienadówce w domu pod ówczesnym numerem 12. Był synem Michała i Wiktorii zd. Ożóg. Wg ksiąg parafialnych Józef Ożóg zmarł 13 kwietnia 1986 roku w Nienadówce. Wg wpisu w dokumencie jako robotnik pracował na terenie III Rzeszy już od 29 czerwiec 1938 roku.


strzałka do góry





P

Piersiak Anna

(Pieosierk Anna)
Wg niemieckich dokumentów Anna Piersiak urodziła się 20 stycznia 1887 roku w Nienadówce. 18 listopada 1942 roku została zabrana z Nienadówki i wywieziona na roboty do III Rzeszy. Tam trafiła do wsi Fahrnau gdzie pracowała w fabryce skór i wyrobów skórzanych, braci Krafft (Gebr. Krafft Fahrnau).

Fahrnau - wieś w południowym Schwarzwaldzie, która jest od 1971 roku dzielnicą miasta Schopfheim w Badenii-Wirtembergii. Fahrnau znajduje się na północny wschód od centrum miasta Schopfheim.

Jej kolejnym miejscem pracy była istniejąca do dziś fabryka, Hülsenfabrik Herbster w miasteczku Schopfheim. Pracowała tam od 20 kwietnia 1943 do 4 kwietnia 1945 r.

Schopfheim - miasto w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w Niemczech.
W przypadku Anny Piersiak musiała nastąpić pomyłka w datowaniu urodzin. Przeszukując księgi zmarłych parafii Nienadówka udało mi się odszukać zmarłą 23 października 1945 roku, Annę, która była wdową po Janie Piersiaku. Dokonujący wpisu na marginesie podał datę urodzenia zmarłej Anny. Anna Piersiak urodziła się 22 stycznia 1892 roku i była córką Krzysztofa Trynieckiego i Marii z d. Kus.

Z kolei tu na marginesie, wpisujący zapisał datę ślubu Anny Trynieckiej z Janem Piersiakiem. Wg księgi zawartych małżeństw, 28 kwietnia 1920 roku, Jan Piersiak syn Kazimierza i Barbary z d. Lichota i Anna Tryniecka, córka Krzysztofa i Marii z d. Kus, zawarli związek małżeński w kościele parafialnym w Nienadówce. Małżeństwo mieszkało pod ówczesnym numerem domu 173 w Nienadówce, było bezdzietne. Zakończyła je przedwczesna śmierć Jana Piersiaka, 19 kwietnia 1923 roku.

Prawdopodobnie nikt już nie pamięta w Nienadówce Anny Piersiak z domu Trynieckiej, samotnej wdowy zabranej przez hitlerowców na roboty do III Rzeszy. Los pozwolił jej wprawdzie wrócić z niewoli do rodzinnej wsi, ale tylko jak się okazało, by tu umrzeć. Nie przetrwał pewnie i jej grób na parafialnym cmentarzu w Nienadówce, dlatego cieszę się, że dzięki dziwnym z rządzeniem losu i niemieckiemu archiwum udało mi się przekazać, chociaż tyle o tej osobie. Dodam jeszcze, że Anna Piersiak była siostrą opisywanego wcześniej na stronie, w materiale Rodzina Trynieckich, Jana Trynieckiego.



* * * * * * *


Prucnal Jan

(Pruhnal Johann)
Urodził się 19 maj 1923 roku w Nienadówce. Nie odnalazłem go jednak w księgach parafialnych Nienadówki. Jako robotnik przymusowy pracował na terenie III Rzeszy od 1943 roku.



* * * * * * *


Piela Stanisław

(Piela Stanislaw)
Urodził się 4 luty 1919 roku w Nienadówce w domu pod ówczesnym numerem 421. Był synem Jakub i Marianna zd. Woś. Wg wpisu w dokumencie jako robotnik pracował na terenie Austrii już w 1937 roku. Później już w III Rzeszy przebywał do 1946 roku.



* * * * * * *


Pikor Józef

(Pikor, Pikur Jozef)
W aktach niemieckich Pikor Józef występuje dwa razy pod różnymi datami urodzin, 15 listopada 1922 i 11 grudnia 1922 roku. Prawdopodobnie chodzi o jedną i tę samą osobę. Pierwszy dokument obok, wystawiony był 9 sierpnia 1946 roku przez policję w mieście Buch am Erlbach, to miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Drugi dokument wystawiono 15 czerwca 1947 roku przez policję w mieście Landshut, w kraju związkowym Bawaria.



* * * * * * *


Piskor Antoni

(Piskow Anton)
Urodził się 8 maja 1910 roku w Nienadówce w domu pod ówczesnym numerem 171. Był synem Jakuba i Agnieszki z d. Szczygieł. Dokument obok, wystawiony był 20 sierpnia 1946 roku przez policję w mieście Schney, obecnie to dzielnica miasta Lichtenfels w Bawarii.


strzałka do góry





T

Tasior Jan

(Tasior Jan)
Urodził się 22 lutego 1918 roku w Nienadówce w domu pod ówczesnym numerem 340. Był synem Pawła i Marianny z d. Ożóg. Dokument obok, wystawiony był 14 sierpnia 1946 roku przez burmistrza miejscowości Pfettrach, dziś jest to dzielnica miasta Landshut w Dolnej Bawarii.


strzałka do góry





W

Wilk Stanisław

(Wilk Stanislaw)
,
Wg dokumentu niemieckiego urodził się 17 lipca 1926 roku w Nienadówce. Na robotach w III Rzeszy pracował do 22 lipca 1945 roku u Niemca nazywającego się Anton Rief.



* * * * * * *


Wójcik Stanisław

(Wojcik Stanislaw)
Urodził się 15 marca 1910 roku w Nienadówce, w domu pod ówczesnym nr. 104. Był synem Ludwika i Marianna z d. Pikor. Dokumenty, które przedstawię dotyczą całej rodziny Wójcika Stanisława, jego żony Katarzyny z d. Kruk ur. 7 lipca 1916 roku w Wiązownicy, dziś wsi położonej w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim i ich dwójki dzieci. Imiona, które nadali swoim dzieciom sugerują mi, że emigrowali oni do Francji już przed II wojną św., tam mieszkali i stamtąd trafili na roboty do III Rzeszy. Ich dzieci to: Bernard ur. 10 maja 1947 roku, Gerad Jean Claud ur. 7 maja 1949 roku, obaj urodzili się w St. Germain we Francji.

W dokumencie, w języku francuskim, przy nazwisku Wójcik Stanisław jest zapisany m.in. rok 1930, natomiast przy Wójcik Katarzyna rok 1937, czyli ślub zawarli przed 1930 rokiem w Wiązownicy, skąd najpierw Stanisław Wójcik, a później jego żona Katarzyna emigrowali do Francji. Jest teżmożliwe, że Stanisław Wójcik urodził się w Nienadówce i wyjechał z niej z rodzicami, właśnie w okolice Wiązownicy, był to jeden z kierunków osiedlania się ludzi z Nienadówki w latach międzywojennych. Nie mam jednak wglądu w księgi parafii parafi Wiązownica i są to tylko moje przypuszczenia.


strzałka do góry

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013