Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Katarzyna Majka


regionalistka
(..) Od samego początku organizowano przedstawienia jasełkowe. Najbardziej jednak zespół zasłynął z przedstawień obrzędowych pn. „Wesele Nienadowskie”, którego scenariusz opracowany został na podstawie relacji najstarszych mieszkańców wioski, spisanych przez Genowefę Biernat, Ludwika Szczygła, Julię Ożóg, Jana Maziarza, Emilię Krzyśko i Katarzynę Majka. Trwające kilka godzin widowisko obrzędowe zespół po raz pierwszy przedstawił w 1975 r.(..) KGW i zespoły ludowe.

Niewiele było mi wiadome do tej pory o pani Katarzynie Majka. W samej Nienadówce też trudno było znaleźć kogokolwiek, kto mógłby mi powiedzieć kim była ta pani i skąd się wzięła przy okazji prac przy "Nienadowskim weselu". Przeglądając stare czasopisma znów mogłem przekonać się jak wiele dla Nienadówki zrobił Edward Winiarski. W 2013 roku na łamach miesięcznika "Nasz Dom Rzeszów" ukazało się jego wspomnienie pt. Siłaczka z Sokołowa. Wspomnienie smutne, bo napisane na okoliczność zmarłej 6 marca 2013 r. Katarzyny Majka z Sokołowa Małopolskiego. W dowód wdzięczności i dla pamięci jej pracy na rzecz kultury w Nienadówce, w 11 rocznicę jej śmierci, dodajemy Katarzynę Majka do naszego działu "Ciekawi ludzie".

** ** **

powiększ zdjęcie

SIŁACZKA Z SOKOŁOWA

Wspomnienie o Katarzynie Majce
       Tymi słowy, bez cienia przesady, określić można zmarłą 6 marca 2013 r. Katarzyną Majkę z Sokołowa Małopolskiego. Wszak to ona właśnie w latach 40.,70. i pierwszej połowie 60. ub. wieku upowszechniała w środowisku lokalnym elementy kultury i tajniki sztuki kulinarnej oraz poszanowanie miejscowej tradycji. Pełniąc funkcją kierowniczki Ośrodka „Nowoczesna Gospodyni” przy sokołowskiej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, ściśle współpracowała z licznymi wówczas w terenie Kołami Gospodyń Wiejskich, organizując w świetlicach, klubach rolnika, placówkach szkolnych, w porze jesienno-zimowej, kursy gotowania, pieczenia, kroju i szycia, czyli czynności przydatnych każdej wiejskiej gospodyni. Przez te sezonowe warsztaty na przestrzeni dziesiątek lat przewinęły się setki kobiet, przyswajając sobie liczne umiejętności, oprócz rzemiosła kuchennego również urządzania przyjęć rodzinnych, komponowania dań, dekorowania stołu itp.

       Współpracując z kołami gospodyń, pani Kasia, jak powszechnie ją nazywano, inspirowała poszukiwania i upamiętnianie ginących elementów folkloru: pieśni, przyśpiewek, legend, starych podań itp. Przedsięwzięcie to rozwinęło się szczególnie w Nienadówce Górnej, gdzie jej szerokie współdziałanie z przewodniczącą koła Genowefą Biernat oraz dyrektorem szkoły Ludwikiem Szczygłem, uwieńczone zostało w połowie lat 70. scenariuszem poważnego, wielogodzinnego widowiska scenicznego pn. Wesele nienadowskie. Najpierw wystawiono je we własnej wsi (w role aktorów wcielili się miejscowi gospodarze, nauczyciele i młodzież). Zainteresowanie spektaklem przekroczyło najśmielsze oczekiwania, toteż wkrótce zaprezentowano je w sokołowskim Ośrodku Kultury, a 12 października 1976 r. także na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie w ramach przeglądu dorobku kulturalnego i gospodarczego gmin województwa rzeszowskiego. Wszędzie zbierano bardzo pochlebne recenzje. Od tej pory Wesele nienadowskie wystawiane było wielokrotnie na lokalnych i regionalnych imprezach folklorystycznych, uświetniając jubileusz 400-lecia wioski.

       Katarzyna Majka urodziła się 10 listopada 1922 r. w Trzebusce koło Sokołowa Młp. Po ukończeniu szkoły powszechnej, tuż przed wybuchem wojny zaczęła pracować w prywatnym sklepie spożywczym. Na początku okupacji skierowano ją do pracy w firmie niemieckiej na poligonie wojskowym w Górnie. W 1943 r. wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec, skąd powróciła już po zakończeniu wojny. Po założeniu rodziny zamieszkała w Sokołowie Małopolskim. Tu urodziła i wychowała czworo dzieci. Jesień życia spędziła na zasłużonej emeryturze przy córce Marii i zięciu Edmundzie, w otoczeniu wnuków. Zmarła nagle. Spoczęła obok męża Franciszka na cmentarzu parafialnym w Sokołowie Małopolskim. powiększ zdjęcie

Edward Winiarski



** ** **

powiększ zdjęcie


** ** **

Decyzją Egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Rzeszowie z 6 lipca 1983 zostało wpisanych do "księgi ludzi zasłużonych dla województwa rzeszowskiego 45 osób za rzetelną, ofiarną pracę, postawę społeczno-polityczną oraz szczególny wkład w realizację zadań społeczno-gospodarczych i rozwój województwa. Wśród tych 45 osób odnajdujemy i p. Kazimierę Majkę. Wikipedia


przyg. Bogusław Stępień


Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013