Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

K.S.M.M


Nienadówka

Poświęcenie Sztandaru
Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej
w Nienadówce 1936 roku.


powiększ zdjęcie

kronika parafialna

W roku 1931, dwudziestego listopada, idąc po myśli Papieża Piusa XI, założył ks. Ludwik Bukała, proboszcz w Nienadówce "Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej” . Jak każda zbożna rzecz i ta organizacja miała wiele wrogów, jednak zdołała się utrzymać. Mimo trudności nie tylko się utrzymała, ale powoli ugruntowywała swe istnienie w Nienadówce. Jedną z miłych chwil dla tej organizacji była uroczystość poświęcenia sztandaru. Fundusz na sztandar otrzymała organizacja od rodaków z Nienadówki przebywających w Ameryce. Przysłano im 130 złotych, za które zakupili sztandar.
Poświęcania dokonał, zaproszony przez księdza proboszcza Michała Bednarskiego, ks Bukała. Po poświęceniu i nabożeństwie w kościele, uroczystość wbijania gwoździ odbyła się przed mleczarnią dnia 20 kwietnia 1936 roku.
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Gości było wielu. Nastrój dobry. Sama uroczystość była reklamą katolickiej organizacji.
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Ks. Michał Bednarski



Poniżej przedstawiam rękopis wspomnień, uczestnika tego ruchu, który doskonale zapamiętał i zapisał dla nas tamten czas. Jest to wspaniały ślad, pewnego okresu z życia Nienadówki. Sztandar, bezcenna pamiątka po tamtych czasach i ludziach o którym mowa w artykule jak pamiętam był przechowywany, czy może raczej stał osadzony w uchwytach przy jednej z ław w kościele parafialnym w Nienadówce. Miał charakterystyczne drzewce nabijane pozłacanymi gwoździami w bitymi przez każdego z członków K.S.M.M. podczas jego poświęcenia na pamiątkę przynależności do organizacji. Z wielką przykrością i niedowierzaniem przyjąłem wiadomość, że w tym materiale nie będę mógł przedstawić zdjęcia, tego najważniejszego symbolu nienadowskiej młodzieży lat międzywojennych. Sztandaru podobno w kościele nie ma i trudno powiedzieć co się z nim stało. Czy zniknął podczas wymiany starych ławek na nowe ? Może leży gdzieś odstawiony na bok i zapomniany. Proszę popytajcie swoich starszych, a jeżeli ktoś miałby jakąś wiedzę w tym temacie proszę o kontakt z redakcją

Tradycje K.S.M.M., kultywuje dziś młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Parafii p.w. św. Bartłomieja w Nienadówce. Fan Page K.S.M

Redakcja



Życie
Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej
w Nienadówce



W roku 1932 zostało założone w Nienadówce z inicjatywy ś.p. dziekana Ludwika Bukały, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej. Na początku związek liczył 15 członków. W miarę upływu czasu K.S.M.M., miał do 25 członków. Pierwszym prezesem został wybrany jeden z członków Stanisław Noworól Sekretarzem został Ożóg Stanisław, a skarbnikiem był Jakub Nowak.
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
K.S.M.M., utrzymywał się ze składek członkowskich. Każdy z członków wpłacał miesięcznie na początku 1 zł., a przed wybuchem wojny w roku 1939, 2 zł. Na początku istnienia tejże organizacji lokalu nie było żadnego. Druhowie spotykali się czasem w szkole w Nienadówce Dolnej, gdzie był nauczycielem pan Józef Leja, który był sympatykiem K.S.M.M.
Od roku 1935 Młodzież Męska spotykała się na zebraniach u Franciszka Nowińskiego, który był członkiem K.S.M.M. Ojciec Franciszka wybudował drzewiany sklep, a przy sklepie była taka izba z piecem z cegły i tam to ta młodzież się spotykała.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Na te zebrania stale przychodził ks. dziekan Bukała, czasami druhowie, ks. dziekana odprowadzali późno wieczór na plebanię. Działalność K.S.M.M., była następująca. W okresie św. Bożego Narodzenia grali jako teatr amatorski,
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Jasełka. Wszystkie stroje na dane Jasełka sami druhowie kleili z tektury, z papieru kolorowego i ze staniolu. W okresie Świąt Wielkanocnych brali udział wraz ze strażą pożarną, przy zaciąganiu warty honorowej przy grobie Bożym. Po żniwach urządzali dożynki, pletli wieńce, które to po poświęceniu w kościele na uroczystość dożynek, składali jeden ks. dziekanowi, drugi kierownikowi szkoły, a trzeci władzom gminnym. Raz do roku w czasie dożynek urządzali zabawę taneczną na wolnym powietrzu. Cały dochód składał się z tej jednej zabawy, składek członkowskich i z Jasełek.
powiększ zdjęcie Raz do roku odbywał się zlot z naszego rejonu wszystkich okolicznych tychże stowarzyszeń. Po spotkaniu na tym zlocie odbywały się zawody sportowe w lekkoatletyce. Biegi na 100 m., 1500 m., skok w dal, skok wzwyż i granie w piłkę siatkową. Należy zaznaczyć, że chłopcy z Nienadówki zawsze przodowali w siatkówce. Nawet w roku 1938 i 1939 zajęli pierwsze miejsce na zlocie w Sokołowie i Łańcucie.
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Franciszek Chorzępa na zdjęciach powyżej biorący udział w zawodach lekkoatletycznych, w swoich wspomnieniach pisał o zawodach lekkoatletycznych w Rzeszowie, (..) młodzież z Nienadówki brała w nich udział, a nie jaki Jan Śliż przyczynił się znacznie do wywalczenia pucharu.(..)
Jan Śliż urodził się w 1918 roku. Przed wojną należał do K.S.M.M., a w roku 1938 brał udział we wspomnianych zawodach lekkoatletycznych w Rzeszowie, konkretnie w biegach na 1500 m i zdobył 1 miejsce. Innymi, nie mniej uzdolnionymi sportowcami, który również startowali przed II wojną światową, byli inni Śliżowie, bracia Józef i Stanisław. Stanisław zdobył 1 miejsce na zawodach w skoku wzwyż, pokonując wysokość 150 cm. Zawody te, jak wspominał Nasz rozmówca, Antoni Ożóg, odbyły się w Kolbuszowej. Większe osiągnięcia sportowe miał Józef, który być może udostępnione zostaną Nam jego dyplomy. Stanisław z opowiadań ich siostry Anny też był bardzo zwinnym chłopakiem i reprezentował Nienadówkę w zawodach sportowych. powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Były ks. dziekan Bukała ofiarował kilkanaście książek do biblioteki, takich jak: Trylogię Sienkiewicza, kilka książek J.I. Kraszewskiego i kilka innych tytułów, których dziś nie pamiętam.

W roku 1936, 16 członków tejże organizacji wzięło udział w zlocie na Jasnej Górze wraz ze swoim sztandarem, który to sztandar K.S.M.M., został poświęcony w roku 1935. Ten sztandar stał w kościele i członkowie ze sztandarem brali udział w uroczystościach państwowych, jak 3 maja, 11 listopada, w czasie procesji Rezurekcyjnej.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Kiedy wybuchła wojna światowa, Stowarzyszenie przestało istnieć, poszło w rozsypkę, ale kiedy powstała "Władza Ludowa" to Ci żyjący druhowie byli ściągani przez UB do Kolbuszowej za tę przynależność. Kiedy piszę ten skorowidz, życia K.S.M.M., żyje nas jeszcze czterech członków tego Stowarzyszenia. Jeden mieszka koło Bydgoszczy, jeden w Trzebusce, sąsiedniej wsi, a dwóch Nas żyje w Nienadówce i dożywa swoich dni.


Nienadówka 2 września 1993 roku
autor: Jan Motyl



powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie


Jednym z założycieli K.S.M.M. w Nienadówce był Franciszek Chorzępa, wymieniony powyżej jako ten mieszkający koło Bydgoszczy. W swoich zapiskach przekazanych przez rodzinę wspominał:

... Założyłem później Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej i przy tej organizacji sportowe koło, zespół teatralny przy tym różne zabawy...

Również część zdjęć, które są zamieszczone powyżej należą do pamiątek po Franciszku Chorzępie, który będąc zapalonym fotografem uwiecznił wiele ważnych chwil z tamtego okresu. Kilka zdjęć zostało przekazane przez rodzinę Józefa Lepianki, również członka stowarzyszenia. O zawodach sportowych z przed 1939 rokiem możemy przeczytać w Sport w Nienadówce.

Redakcja


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013