Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Ks. Gielarowski Jan


Jan Gielarowski (1888–1943)

na zdjęciu z 1913 r. Ze zbiorów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

Urodził się 13 czerwca 1888 w Nienadówce, jako syn Pawla i Katarzyny z Krzanowskich.
Studiował teologię w przemyskim seminarium w latach 1909–1913; święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Józefa Sebastiana Pelczara 29 czerwca 1913 w Przemyślu. Jego pierwszą placówką była Boguchwała, gdzie był wikariuszem oraz administratorem parafii w latach 1913–1915. W latach 1915–1927 był wikariuszem w Nienaszowie, Gogołowie, Odrzykoniu, Bliznem i Przysietnicy, Bonowie k. Jaworowa i w parafii Milatyn k. Gródka Jagiellońskiego. Okres ten był przerywany urlopami zdrowotnymi. W latach 1927–1934 był administratorem parafii Milatyn, a od 1 listopada do grudnia pełnił tę funkcję w parafii Michałówka koło Radymna, gdzie od 1 grudnia 1934 był proboszczem. Pobudził życie parafii przez zorganizowanie Akcji Katolickiej, której rozwój został przerwany wybuchem wojny.
We wrześniu 1939 r. Michałówka znalazła się w sowieckiej strefie okupacyjnej i ks. Gielarowski podjął się trudnego zadania ratowania swoich parafian przed wywózkami na Sybir. W czerwcu 1941 r. pojawili się nowi, niemieccy okupanci. Tym razem ks. Gielarowski zdecydował się na jeszcze bardziej ryzykowne przedsięwzięcie – ratowanie Żydów. Wydawał im fałszywe metryki chrztu oraz ukrywał ich na miejscowej plebanii. Pomagały mu osoby pracujące przy kościele, ksiądz proboszcz z pobliskiej parafii, a także sołtys Sokołowski. Przynajmniej jeden z ukrywanych przez niego Żydów przeżył wojnę.

17 XII 1942 r. ks. Gielarowski został aresztowany przez gestapo pod zarzutem udzielania pomocy ludności żydowskiej, aresztowanie miało miejsce w Duńkowicach gdzie zamieszkał po wysiedleniu z Michałówki, która znalazła się pod okupacją sowiecką, po zawarciu "Traktatu o Granicy i Przyjaźni" w Moskwie 28 września 1939 roku, gdzie ustalono granicą wzdłuż Sanu, Bugu, Narwi i Pisy.
Na początku 1940 roku rozpoczęły się przesiedlenia, mieszkańcy Michałówki zostali przesiedleni do Duńkowic, Ożomli Małej w powiecie Jaworów oraz do wsi Palikrowy w powiecie Brody. Przesiedlenia spowodowały zerwanie więzi i kontaktów mieszkańców. Zimą 1940 roku w ramach czyszczenia pasa przygranicznego zostały rozebrane wszystkie budynki zarówno mieszkalne jak również gospodarcze, kościół został zmieniony na stajnię a plebania stała się miejscowym oddziałem straży granicznej NKWD. Ks. Jan Gielarowski początkowo był osadzony w w więzieniu w Jarosławiu, a 29 I 1943 r. został przeniesiony do więzienia w Tarnowie. 16 lutego przetransportowany do KL Auschwitz, został tam zamordowany w marcu 1943 r. W oficjalnym akcie zgonu ks. Jana Gielarowskiego wpisano 21 III 1943 r. jako dzień jego śmierci. Podana przyczyna zgonu: Versagen des Herzens und Kreislaufes„ (niewydolność serca i
krążenia) jest mało wiarygodna, ponieważ Niemcy, zacierając ślady zbrodni, podawali w dokumentacji medycznej fałszywe informacje.


8 listopada 2004 samorząd Duńkowic ufundował tablicę upamiętniającą ofiary terroru hitlerowskiego, w tym ks. Jana Gielarowskiego.

foto: Parafia św. Michała Achanioła w Michałówce

opr: Bogusław Stępień

Write a comment

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013