Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Józef Śliż - AK


Prawnik
Józef Śliż - urodził się w 1911 roku w Nienadówce. Rodzina zadbała o jego wykształcenie, zdobył maturę w gimnazjum humanistycznym w Rzeszowie, skończył wydział prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskawszy tam dyplom magistra, pracował w sądownictwie w Poznaniu. Podczas okupacji niemieckiej musiał z Poznania uciekać jak wielu innych. Wrócił do Nienadówki do rodziny, był synem Jakuba Śliża, bratem Ludwika Śliża, członka Armii Krajowej o którym wspominałem przy okazji zamieszczenia wspomnień Edwarda Chorzępy. Siostrą Józefa była Helena Śliż, której tomik wierszy polecam uwadze.

Józef Śliż był również członkiem struktur konspiracyjnej AK w Nienadówce, jako ten który miał przedwojenne doświadczenie wojskowe prowadził szkolenia młodych wstępujących w szeregi AK żołnierzy. Uczestniczył w akcji "Burza" był ranny w potyczce w Porębach Kupeńskich.

Jego żołnierzami byli:

Zmarł w kwietniu 1945 roku na gruźlice. (Czy aby na pewno ? ) Być może rany, które odniósł rok wcześniej miały swój udział w jego przedwczesnej śmierci.
Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Nienadówce


powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie

opr: Bogusław Stępień


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013