Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Jan Szczygieł - człowiek z tablicy

Żołnierz, WP, AK
 Urodzony w Nienadówce, około 1900 roku. Po ślubie zamieszkał w Sokołowie Młp. Żołnierz WP w stopniu plutonowego. Przed wybuchem II wojny światowej prowadził na terenie sokołowskiej gminy szkolenie obronne. Podczas okupacji członek konspiracyjnej Armii Krajowej, przynosił z Rzeszowa i rozpowszechniał w okolicy prasę podziemną.
Kiedy gestapo wpadło na trop m. in, Jana Szczygła, sekretarz a gminy w Sokołowie Małopolskim Michał Cisek wydał mu zaświadczenie zamieszkania (kenkartę) na inne nazwisko tj., Jana Chorzępy, lub Ożoga. (obydwa nazwiska występują w przekazach) również z Nienadówki, zmarłego w 1941 roku.

Jan Szczygieł jakiś czas się pod tym lewym nazwiskiem ukrywał, ale później na jego trop wpadło rzeszowskie Gestapo. Został zatrzymany, zidentyfikowany i osadzony w areszcie.

Prowadzone śledztwo wykazało dzięki komu Jan Szczygieł posiadał fałszywą kenkartę. Jan Szczygieł i Michał Cisek zostali wywiezieni najpierw do więzienia w Tarnowie, a następnie 17 sierpnia 1942 roku przewieziono ich do obozu w Oświęcimiu. Jan Szczygieł w wkrótce tam zginął, miał 42 lata. Pozostawił żonę i trójkę dzieci.

Nazwisko Jana Szczygła znajduje się na pamiątkowej tablicy poświęconej ofiarom II wojny światowej.

Ta krótka notka powstała na podstawie wspomnień Michała CiskaAbout | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013