Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Jan Plizga -AK


AK - Tajne nauczanie
powiększ zdjęcie Jan Plizga ur. się 06.01.1922 roku w Nienadówce Górnej, w rodzinie chłopskiej, jako syn Michała Plizgi i Katarzyny z domu Furman. Był najstarszym synem, miał trojkę rodzeństwa, siostrę Anielę, którą już poznaliśmy jako s. Arnoldę i braci: Józefa i Piotra późniejszego nauczyciela i działacza społecznego. O Janie wiemy w sumie nie wiele, kilka informacji i zdjęć które przedstawiam poniżej, pozostaje nadzieja, że jak w wielu innych przypadkach ostatecznie i ta historia się rozwinie.


Przy okazji małe sprostowanie opisu zdjęcia które było wykonane w maju 1943 roku podczas egzaminów w Nienadówce przez komisję Tajnego Nauczania. Na zdjęciu, które pojawia się w różnych publikacjach, prócz egzaminatorów są nauczyciele stopnia podstawowego i uczniowie. Wśród Nich jest właśnie Jan Plizga, a nie jak mylnie wymieniony, jego brat Józef. Tak twierdzi rodzina Plizgów, zresztą porównując dwa zdjęcia z tego okresu podobieństwo raczej potwierdza te wiadomości.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
W czasie okupacji był członkiem AK czynnie uczestniczącym w różnych akcjach. M.in. przetransportowywał furmanką broń i amunicję pochodząca ze zrzutów. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej został powołany do LWP, brał udział w walkach o Berlin. Po kapitulacji III Rzeszy walczył z bandami UPA na terenie Bieszczad.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Zmarł 10.10.1998 roku i spoczywa na cmentarzu parafialnym w Trzebusce http://nekropole.info/pl/

About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013