Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Gromadzka Rada Narodowa


Nienadowka
Okres gromadzkich rad narodowych trwał w latach 1954-1972. Cechował się częstymi zmianami administracyjnymi, szczególnie w pierwszych latach. Jednostki te były zbyt małe, a gromadzkie rady narodowe zbyt słabe finansowo i miały bardzo wąskie kompetencje, (mimo stopniowego rozszerzania ich funkcji i tworzenia coraz to większych gromad). Gromady zarządzane były przez miejscowych działaczy społecznych. Niewielu z nich miało większe niż podstawowe wykształcenie. Gromady powstały w okresie stalinowskim i zupełnie nie przystawały do rzeczywistości lat siedemdziesiątych. W skład gromady Nienadówka z siedzibą GRN w Nienadówce wszedł obszar gromady: Nienadówka z gminy Sokołów. Gromada przetrwała do końca 1972 roku.


Tyle mówią nam o tym gromadzkim tworze, oficjalne źródła, być może mają sporo racji okres stalinowski nie był wymarzonym systemem a takie plakaty były pewno obśmiewane po kątach, ale patrząc z perspektywy czasu ludzie poczuli się gospodarzami swoich wsi, wiedzieli, że nie ma co oglądać się na państwo, jeżeli chcesz mieć drogę, ośrodek zdrowia, klub rolniczy, to trzeba po prostu się skrzyknąć zakasać rękawy i to zbudować. W Nienadówce jest sporo przykładów w ten sposób wybudowanych obiektów, a ludzie którzy działali w Radach może i nie mieli wszyscy wyższego wykształcenia, ale doskonale wiedzieli co i jak robić, warto przypomnieć więc ich nazwiska.



Poniżej składy Gromadzkich Rad Narodowych w Nienadówce w poszczególnych latach, z tego co widzę mamy tam, rolników i nauczycieli.










Jak działali Ci ludzie na zdjęciu obok i Ci z list, w jaki sposób mobilizowali innych do wspólnej pracy doskonale pokazuje artykuł który ukazał się w Nowinach Rzeszowskich, Krzysztofa Szeli z 1974 r. "Życiorys wpisany w XXX Lecie" powiększ zdjęcie

opr: Bogusław Stępień


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013