Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Stanisław Dziadosz


Kłodzko, Młynów
powiększ zdjęcie

Urodził się 1 sierpnia 1923 roku w Medyni Głogowskiej. Po drugiej wojnie światowej, w roku 1948, wyjechał jednak w poszukiwaniu pracy, aż na drugi koniec Polski do Kłodzka (ziemie odzyskane). Pracuje w fabryce papieru w Młynowie, w powiecie Kłodzkim, woj. wrocławskie. Zbieg okoliczności i dużo szczęścia sprawił, że z dala od rodzinnych stron poznaje swoją przyszłą żonę, która pochodzi tak jak i On z woj rzeszowskiego, z Nienadówki. Przyszła pani Dziadosz również wyjechała w tamte strony w poszukiwaniu pracy. W roku 1949 pobierają się. Stanisław Dziadosz pracuje w zakładzie jako "maszynista" , a w wolny czas - jak wspomina jego żona - poświęca się działalności społecznej w kulturze fizycznej na wsi. To między innymi jego zasługą jest podjęcie przez młodzież budowy w "czynie społecznym" obiektu sportowego, stadionu w Młynowie. Pan Stanisław był również przewodniczącym klubu LZS Młynowianka od 1954 roku, jak również wieloletnim członkiem Prezydium Rady Powiatowej LZS w Kłodzku.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


W tamtych czasach, chcąc robić cokolwiek, nie dało się pomijać władzy czy obecności na trybunie honorowej na takiej uroczystości jak ta 1 majowa. Dziś wielu ludzi pewno chowa podobne zdjęcia jak to z lewej, głęboko do szuflady, ale to tylko Ci, którzy grali wtedy swoje role dla własnej korzyści. Pan Stanisław nie musi się wstydzić tego co robił, choć jak widać na dwóch pozostałych zdjęciach, również lubił odgrywać różne role, ale lubił to robić tylko w przedstawieniach na deskach teatru amatorskiego.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Dyplomy, Legitymacje
Poniżej zdjęcia licznych, choć na pewno nie wszystkich odznaczeń, dyplomów i legitymacji, to takie ślady działalności pana Stanisława na Dolnym Śląsku i w woj. rzeszowskim

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcieNienadówka Rok 1972 był rokiem pożegnania z ziemią dolnośląską. Pewno nie było łatwo, ale na szczęście dla Nienadówki, pan Stanisław wraz z rodziną postanowił wrócić i zamieszkać właśnie tu. Zapał do działalności społecznej pozostał, a nabyte doświadczenia przydały się w nowym miejscu. Rzucił się w wir pracy społecznej, a że było sporo do zrobienia, poświęcał znów cały swój wolny czas dla społeczeństwa nienadowskiego. Niedawno założony (1967 r.) LZS Nienadówka, bez zaplecza i doświadczenia, stawiał pierwsze kroki. Zapotrzebowanie na tego typu działalność i zapał były ogromne, więc i pole do popisu nie mniejsze.

powiększ zdjęcie Największym i najśmielszym przedsięwzięciem pana Stanisława i ludzi pod jego przewodnictwem w Nienadówce, było wybudowanie okazałego pawilonu sportowego przy miejscowym stadionie. W roku 1982 padła propozycja budowy pawilonu sportowego w Nienadówce, powołany został "Społeczny Komitet Budowy" a jego przewodniczącym został oczywiście wielki kibic drużyny i orędownik tej inicjatywy, pan Stanisław Dziadosz. Budowę udało się ukończyć po ponad dziesięciu latach i nie małym trudzie. Do dziś zawodnicy i społeczeństwo Nienadówki mogą się poszczycić obiektem, którego mogą im pozazdrościć drużyny nawet z wyższych klas rozgrywkowych. Tak sobie myślę, że pięknym gestem obecnych zarządców klubu i budynku, byłoby umieszczenie na nim małej tablicy pamiątkowej z nazwiskami ludzi, którzy poświęcili swój czas i często prywatne środki.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Innym troszkę przedsięwzięciem, w którym pan Stanisław miał ogromny wkład, było podjęcie w roku 1983 budowy nowej kaplicy na cmentarzu w Nienadówce. Na zdjęciu z lewej widzimy zdjęcie z tego okresu, dziś kaplica prezentuje się bardziej okazale.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęciepowiększ zdjęcieStanisław Dziadosz zmarł 2 października 1998 roku i spoczął na cmentarzu parafialnym w Nienadówce.

About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013