Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Czesław Ożóg


Grunwald 1959
Czesław Ożóg pochodził z rodziny, której członkowie byli już przedstawiani na naszej stronie, opisywaliśmy historię jego ojca Wojciecha Ożoga i stryjów, Stanisława Ożoga i ks. Józefa Ożoga, teraz przyszedł czas na następne pokolenie i równie ciekawe przeżycia.

Czesław urodził się 27 stycznia 1937 roku w Nienadówce, był synem Zofii i Wojciecha Ożóg. Kiedy wybuchła II wojna światowa jego ojciec został wywieziony do III Rzeszy na roboty, nastał ciężki czas dla osamotnionej rodziny Czesława. W 1943, roku 5 letni Czesław mógł spotkać się ze swoim ojcem, którego pamiętał tylko z opowieści swojej mamy. Tato dostał od niemieckiego pracodawcy pozwolenie i odwiedził swoją dawno nie widzianą rodzinę. Szczęście nie trwało długo, wszyscy wiedzieli, że tato musi wracać do Niemiec, jednak nieszczęście przyszło do nich wcześniej. Rankiem 21 czerwca 1943 roku okupant niemiecki przeprowadził we wsi Pacyfikację. W tym pamiętnym dniu zginęło wielu niewinnych ludzi, jeszcze więcej zostało wywiezionych do hitlerowskich obozów pracy i zagłady. Ojciec Czesława był jednym z Nich.
Jego żona z czwórką dzieci nie wiedziała, że go już nigdy nie zobaczą. Zginął pod koniec wojny podczas wyzwalaniu obozu pracy Pustków w którym przebywał.

Czesław Ożóg już po wojnie ukończył szkołę podstawową w Nienadówce, jako młody chłopak pracował na budowach, mógł w ten sposób pomóc osamotnionej mamie i rodzeństwu.

Jako 20 letni chłopak, Czesław w wyniku poboru zasilił szeregi L.W.P. Los rzucił go daleko od rodzinnej wsi, obowiązek wobec Ojczyzny odbywał w Starogardzie Gdańskim. Monotonię wojskowego życia umiliła mu chyba przygoda życia, której nie mógł zapomnieć, a my chcemy ją tu przybliżyć innym mieszkańcom Nienadówki.


KRZYŻACY - 1959

W 1959 roku ruszyła wielka realizacja filmowa, pod okiem Aleksandra Forda powstawał film "Krzyżacy" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicz pod tym samym tytułem. Takie produkcje nie mogły obejść się wówczas bez żołnierzy, którzy w ramach ćwiczeń zostali wysłani do pracy przy produkcji filmu. Czesław Ożóg pracował przy realizacji batalistycznych scen, wystąpić w takim filmie nawet jako statysta było nie zwykłym przeżyciem dla młodego człowieka. Jako jeden z nielicznych otrzymał On też album pamiątkowy ze zdjęciami z planu filmowego, album jest przechowywany w rodzinie jako cenna pamiątka. Zdjęcia w nim są czarno białe i słabej jakości, w internecie można znaleźć kolorowe ich odpowiedniki, ale tu przedstawiam je tylko lekko poprawione.



Od początku

Od początku
Zdjęcia w większej rozdzielczości można przeglądać w albumie: Grunwald - 1959

Film był wyświetlany w którejś ze szkół w Nienadówce, nie wiem w której i w którym to było roku, ale osoba opowiadająca mi to, wspominała, że sporo ludzi płakało podczas nie których scen. Ciekawe czy ktoś potwierdzi, że taki seans się odbył i kiedy to było. Wytrwałym polecam to wielkie dzieło polskiej kinematografii, trudno w nim dostrzec młodego chłopaka z Nienadówki, który potykał się z Krzyżakami pod Grunwaldem w roku 1959, ale myślę, że warto było przypomnieć o tej jego wojskowej przygodzie.



powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Czesław Ożóg po wojsku powrócił do rodzinnego domu w Nienadówce i pracy na budowach. W 1963 roku zawarł związek małżeński, jego żoną została Zofia Lorenc, wkrótce doczekali się troje dzieci: Bogusławę, Barbarę i Wojciecha. W latach 70 tych XX w., rozpoczął nową pracę. Został "zlewniowym" w mleczarni, która znajdowała się w Nienadówce Dolnej. Pracował tam do końca, mając zaledwie 48 lat ciężko zachorował na raka płuc.

Zmarł 27 marca 1985 roku. Spoczywa na cmentarzu w Nienadówce.
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

przyg: Agata Rogala
Bogusław Stępień


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013