Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Cisło JózefCisło Józef s. Tomasza i Franciszki ur.20-01-1902 w Nienadówce p. Kolbuszowa

powiększ zdjęcie
W zebranych dokumentach natknąłem sie na wypracowanie szkolne uczennicy kl. VII Małgorzaty Motyl z Nienadówki. Wypracowanie w formie wywiadu pozwala przedstawić jako braci dwie osoby o nazwisku Cisło. Osoby te odnajdujemy na tablicy poświęconej ofiarom II wojny światowej. Jedną z nich jest opisany tutaj Józef, drugim - Marcin Cisło.

Poniżej tekst z opracowania dotyczącego Józefa Cisło.

Cisło Józef s. Tomasza i Franciszki ur. 9 lutego 1895 roku, w Nienadówce. Był synem rolnika i wychowany został w domu. Później pracował w cegielni i ożeniłl się z Katarzyną Ożóg i wyjechali na Pomorze do Wąbrzeźna. Tam kupili sobie gospodarkę, z której żyli. Mieli 7 dzieci, 3 synów i 4 córki. Wczasie wybuchu II wojny światowej gdy niemcy wkroczyli na Pomorze i zrobili obławę na parę wiosek z których wywieźli 83 chłopów. Najstarszy miał 73 lata, a najmłodszy z nich 18. Wszystkich wywieźli do Osieczek i tam ich rostrzelali.

Przeglądając internet nie odnalazłem materiałów o tej z brodni we wsi Osieczek (powiat wąbrzeski), jednak to co spotkało mieszkańców tamtych terenów po zajęciu ich przez hitlerowców możemy przeczytać w artykule wikipedii o zbrodniach w innych okoliczych miejscowościach.
Mam cichą nadzieję, iż jak w wielu innych przypadkach odezwie się ktoś z rodziny, co pozwoli przedstawić bliżej osobę Józefa Cisło, mieszkańcom Nienadówki.
powiększ zdjęcie

opr: Bogusław StepieńAbout | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013