Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Drzwi - Brama Pamięci


Nienadowska"Brama Pamięci"
powiększ zdjęcie Myśl stworzenia monumentalnych drzwi do kościoła parafialnego w Nienadówce pojawiła się podczas przypadkowego spotkania w II połowie lat 70`tych ówczesnego nienadowskiego proboszcza, ks. Edwarda Stępka z Bronisławem Chromym, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Gdy artysta na zaproszenie ks. Stępka przybył do Nienadówki, uwagę jego zwróciła tablica z nazwiskami parafian poległych i pomordowanych podczas hitlerowskiej okupacji, w murowanej we fronton kościoła, - Dwóch moich braci zginęło z rąk Niemców, a ojciec cudem ocalał - powiedział wówczas profesor - może by upamiętnić jakoś ofiary tej strasznej wojny. Ponieważ ks. proboszcz nosił się z zamiarem wymiany zniszczonych już mocno drzwi wejściowych do świątyni,
powstał pomysł, by przy tej okazji oddać również hołd poległym. W trakcie długich rozmów ks. proboszcza Stępka z profesorem Chromym zrodziła się się koncepcja odlania w spiżu monumentalnych drzwi do kościoła, na płycie których utrwalono by artystyczną wizję grozy rzeczywistości wojennej.

Profesor Chromy pracował nad dziełem cztery lata. Po wykonaniu w 1977 roku, przez kilkanaście miesięcy monument eksponowany był w Krakowie, na wystawie prac twórcy. Następnie drzwi zostały przewiezione do Nienadówki i ustawione na swoim miejscu, budząc podziw parafian i pasażerów autobusów, przejeżdżających licznie pobliską szosą Rzeszów - Lublin.

Drzwi wejściowe do kościoła parafialnego w Nienadówce, nazwano rychło nienadowską "Bramą Pamięci" charakteryzuje na wskroś świecka tematyka. Na olbrzymiej płaszczyźnie płyty czołowej, pokrytej płaskorzeźbami, uważny obserwator dostrzeże rzędy obozowych baraków, wieże strażnicze, ogrodzenie z drutu kolczastego i rampę kolejową , gdzie każdego dnia wyładowywano tysiące ludzi, kierowanych do gazu. Po drugiej stronie drutów, butni, uzbrojeni żołdacy ... Ludzie, ludziom zgotowali ten los !!!

W abstrakcyjnej - na pozór - kompozycji zawiera się jakże sugestywna rzeczywistość ludzkiego dramatu czasu wojny, obozów, dymiących pieców krematoryjnych, krzycząca grozą ekspresja, mająca poruszyć do głębi ludzkie sumienia. Na to wszystko zaś patrzy z nieboskłonów postać Chrystusa Frasobliwego I jest to jedyny wymowny sakralny całości tej wstrząsającej kompozycji.

"Brama Pamięci" kościoła nienadowskiego uchodzi za najznakomitsze tego rodzaju dzieło w diecezji rzeszowskiej, wzbudzając zainteresowanie nie tylko znawców i miłośników sztuki. Wielokrotnie opisywano ją na łamach prasy, prezentowane były przez Polską Kronikę Filmową. Latem ubiegłego roku z tej właśnie racji odwiedził Nienadówkę metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik, poszukując tu inspiracji i wzoru dla projektowanych drzwi do katedry w Przemyślu.

Tekst - Edward Winiarski



Galeria
Poniżej kilka zdjęć, które powinny zachęcić wszystkich do przeglądnięcia całej serii szczegółowych ujęć, większości scen przedstawionych na monumencie.
Album "Brama Pamięci"

Foto: Ryszard Woś


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013