Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Szymon Kuter


człowiek z tablicy
Szymon Kuter urodził się 8 listopada 1908 roku w Rakszawie w pow. Łańcut. Był synem Wojciecha i Katarzyny ze Stygów. W okresie międzywojennym (brak daty) służył w wojsku, dosłużył się stopnia kaprala. Po ślubie, który odbył się 4 lutego 1932 roku, z Julią Chorzępa ur. 2 grudnia 1908 roku, mieszkanką Nienadówki, zamieszkał tu z nią na stałe. Szymon Kuter był komendantem nienadowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej do 1943 roku. Podczas tragicznych wydarzeń 21 czerwca 1943 roku, rankiem w dniu pacyfikacji, Szymon Kuter szedł jak zwykle do pracy. Został zatrzymany przez Niemców i zaprowadzony na plac w środku wsi, gdzie było już tam sporo wcześniej spędzonych nienadowskich chłopów. Podczas sprawdzania tożsamości, kiedy wymienił swoje nazwisko, sprawdzający go Niemcy zapytali, czy ma brata Józefa. Potwierdził. Wtedy już wiedział, że Niemcy mu nie odpuszczą. powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie W dniu tym (pacyfikacja) został aresztowany i wywieziony wraz z innymi do obozu pracy w Pustkowie, następnie kolejno do obozów w Sachsenhausen i Siemensztatd, gdzie prawdopodobnie zmarł. Po czterech latach na wniosek żony, Szymon Kuter został uznany za zmarłego. Fakt ten potwierdza decyzja (poniżej) wydana 18 września 1949 roku przez Sąd grodzki w Kolbuszowej, a data jego śmierci ustalona na 31 grudnia 1944 roku.
W dokumencie wymieniony jest jako świadek, również wywieziony w dniu 21 czerwca 1943 roku Wójcik Tomasz.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Dziękujemy rodzinie Szymona Kutra za informacje i udostępniony dokumenty. W historii powyżej jest wspomniany brat Szymona, Józef Kuter, zastanawia mnie kim był, czy faktycznie mieszkał w Nienadówce i dlaczego Niemcy go poszukiwali, kojarząc tak szybko nazwisko ?

opr: Redakcja


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013