Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Krwawe wesele


w Nienadówce
powiększ zdjęcie

Gazeta Bydgoska, była drugą pod względem popularności gazetą codzienną w Bydgoszczy, dziennik ukazywał się w latach 1922 – 1933 i miał nakład 41 tys. Tylu właśnie czytelników w niedzielny dzień, 25 lipca 1932r. zastanawiało się gdzie leży ta Nienadówka w której na wesela idzie się z bronią palną i wywołuje się lokalną wojnę w której ginie człowiek. Na piątej stronie dziennika tak pisano o krwawym wydarzeniu:

powiększ zdjęcie

Tropem powyższej informacji podążył Adam Sawka, wytrwałość i ciekawość doprowadziła go do ciekawych faktów, tej zbrojnej napaści sprzed 90ciu lat, parobków dwóch sąsiadujących ze sobą wsi.
Artykuł jak wiemy ukazał się 25 lipca 1932r. a zabitym parobkiem był 20 letni Wojciech Kurzępa, prześledziwszy wpisy z ksiąg parafialnych udało się trafić na bardzo ciekawe wpisy i ustalić pewne fakty.

Wojciech Chorzępa, bo tak brzmiało jego nazwisko urodził się 25 marca 1913 r., pod nr. domu 525, jako syn Jana Chorzępy i Pauliny z domu Maciąg. Dopisek pod imieniem Adalbertus (Wojciech) podaje datę jego śmierci: 17 VII 1932. Potwierdza to wpis z księgi zgonów parafii Nienadówka, zastanawia mnie tylko jego szybki pochówek, który odbył się w/g wpisu na drugi dzień.
powiększ zdjęcie
wpis w księdze urodzeń parafii Nienadówka
powiększ zdjęcie
wpis w księdze zgonów parafii Nienadówka


Adam Sawka, który indeksuje księgi parafialne Nienadówki wychwycił ciekawą zbieżność, otóż rodzice Wojciecha, Jan Chorzępa i Paulina z domu Maciąg zamieszkali w domu o nr. 525 są również rodzicami innego tragicznie zmarłego Michała Chorzępy. Michał Chorzępa urodził się 3 kwietnia 1928 roku, zmarł w tragicznych okolicznościach, miał 17 lat kiedy został zastrzelony przez hitlerowców, podczas pacyfikacji Nienadówki 21 czerwca 1943 roku.
powiększ zdjęcie
wpis w księdze zgonów parafii Nienadówka

Powracając do zajść, opisanych w Gazecie Bydgoskiej. udało się też ustalić, że "krwawym weselem" było wesele Józefa Zdeb s. Jana i Agnieszki z d. Śliż, zamieszkałych pod nr. domu 63 i Marii córki Stanisława Gielarowskiego i Agnieszki z d. Krudos zamieszkałych pod nr. domu 587. Wesele odbyło się dzień wcześniej, 16 lipca, opisane zajścia dnia następnego, w poprawiny.
powiększ zdjęcie
wpis w księdze ślubów parafii Nienadówka

Nie udało się póki co odnaleźć śladu tych wydarzeń w prasie rzeszowskiej z tamtego okresu, ale został odnaleziony artykuł wcześniejszy, ukazał się on już 21 lipca i to w samym "Kurjerze Lwowskim" i tu "bohaterowie" zostali już wymienieni z imienia i nazwiska, tak ze Stobiernej jak i z Nienadówki. Autorzy i tu popełnili błędy, w nazwiskach: "Chorzępa", "Szybisty" i nazwie "Poręby".

Bójka parobków
Dnia 17.7: br: około godz. 18-tej przyszli parobcy ze Stobiernej pow. rzeszowskiego na wesele do Nienadówki pow. kolbuszowskiego uzbrojeni w broń palną, gdzie wszczęli bójkę z tamt. parobkami. W czasie tym parobcy ze Stobierny oddali około 15 strzałów do parobków z Nienadówki, zabijając Wojciecha Chorzępę, lat 20. Sprawców w osobach Stanisława Szybisty, Stefana Dąbrowskiego ze Stobiernej i Marcina Kołodzieja z Porąb przytrzymano.
powiększ zdjęcie

Czas to w sumie nieodległy i znamy coraz więcej szczegółów, mam nadzieję, iż popłyną jakieś wiadomości w tym temacie z samej Nienadówki. Takie wydarzenia były na pewno często wspominane w długie zimowe wieczory.


przyg: Adam Sawka
Bogusław Stępień


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013