Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Jan Szczygieł - człowiek z tablicy

Żołnierz, WP, AK
 Urodził sie 5 grudnia 1903 roku w Nienadówce, jako syn Franciszka Szczygła i Marianny z d. Czpkowska. Po ślubie, który wziął 3 marca 1929 roku w Rzeszowie, małżonkowie zamieszkali w Sokołowie Młp. Józef Szczygieł był żołnierz WP w stopniu plutonowego. Przed wybuchem II wojny światowej prowadził na terenie sokołowskiej gminy szkolenie obronne. Podczas okupacji, kiedy zaczęły się tworzyć pierwsze struktury konspiracyjnych organizacji, brał cynny udział w ich tworzeniu. Kolportował też w okolicy przywożoną z Rzeszowa prasę podziemną. Kiedy gestapo wpadło na trop Jana Szczygła, sekretarz gminy w Sokołowie Małopolskim Michał Cisek wydał mu zaświadczenie zamieszkania (kenkartę) na inne nazwisko tj., Jana Chorzępy, lub Ożoga. (obydwa nazwiska występują w przekazach) cłowiek ten pochodził z Nienadówki, zmarł w 1941 roku.
Jan Szczygieł pod lewym nazwiskiem jakiś czas ukrywał się na terenie Rzeszowa, dopóki na jego trop nie wpadło rzeszowskie Gestapo. Został zatrzymany, zidentyfikowany i osadzony w rzeszowskim areszcie.

Prowadzone śledztwo wykazało dzięki komu Jan Szczygieł posiadał fałszywą kenkartę. Tym człowiekiem był i Michał Cisek, który również został aresztowany i wraz z Józefem Szczygłem zostali wywiezieni, najpierw do więzienia w Tarnowie, a następnie 17 sierpnia 1942 roku przetransportowani do obozu w Oświęcimiu. Jan Szczygieł wkrótce tam zginął, jak wskazuje wpis w księdze miał 39 lat. Pozostawił żonę i trójkę dzieci.

Nazwisko Jana Szczygła znajduje się na pamiątkowej tablicy poświęconej ofiarom II wojny światowej.

Z księgi urodzeń parafii Nienadówka.

przyg: Bogusław Stępień


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013