Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Alojzy Dobrzański - legionista


... odnaleziony po prawie 100 latach
ur. 17 czerwca 1893 w Nienadówce
Imię matki - Zofia
Stopień wojskowy - szeregowiec
nr karty/nr legitymacji - 30422
Służył w LP w 4.pp.
Alojzy Dobrzański poległ na froncie wschodnim i spoczywa na cmentarzu w Stryju (Ukraina).
powiększ zdjęcie


Odznaka 4 Pułku Piechoty Legionów

(...) 4 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW - Zarys historii
4 Pułk Piechoty Legionów został sformowany wiosną 1915 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W lipcu 1915 r. pułk został wysłany na front. Pierwszy bój stoczył pod Jastkowem. Walczył na Lubelszczyźnie i Wołyniu (m.in. pod Kostiuchnówką). Po kryzysie przysięgowym w listopadzie 1917 r. pułk został rozwiązany. Żołnierze zostali internowani, a część z nich trafiła do Polskiego Korpusu Posiłkowego. 2 listopada 1918 r. w Krakowie rozpoczęło się formowanie 4 pp Leg. Kolejno na front, do Lwowa, wyruszały pododdziały pułku: 19 listopada dwie kompanie, 7 grudnia II batalion, 8 stycznia 1919 r. dwie kompanie.
Przez cały ten czas pododdziały pułku przejawiały dużą aktywność bojową na froncie polsko-ukraińskim, głównie na linii Przemyśl-Lwów oraz w rejonie Lwowa. 26 kwietnia 1919 r. zebrały się w Jabłonnie wszystkie pododdziały pułku. Wiosną 1919 r. pułk walczy na froncie litewsko-białoruskim. W czerwcu pułk prowadzi ciężkie walki nad Berezyną 7 lipca pułk rozpoczął odwrót na zachód: przez Białystok, Małkinię, Wyszków do Modlina. W czasie polskiego przeciwuderzenia w sierpniu 1920 r. pułk dotarł do Hrubieszowa, gdzie toczył ciężkie walki o miasto z konnicą Budionnego.We wrześniu pułk uczestniczył w walkach 2 Dywizji Piechoty Legionów pod Zamościem, Wołkowyskiem, Brzostowicą a w październiku w rejonie Nowogródka i Mołodeczna. Po zakończeniu działań bojowych pułk pełnił służbę pod Sejnami na północno-wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. W 1922 r. pułk został skierowany do Kielc, gdzie już stacjonował jego batalion zapasowy. W zamachu majowym 1926 r. pułk opowiedział się po stronie Józefa Piłsudskiego. (...) tekst ze strony


Pamięć o Legioniście z Nienadówki Alojzym Dobrzańskim stara się podtrzymywać jego rodzina, choć do niedawna nie wiele było o nim wiadomo. Ela Motyl tak wspomina początki swoich poszukiwań:

... w rodzinie Motyli od zawsze mówiło się o żołnierzu, który zaginął podczas wojny. Powtarzano jego imię Alojzy, nic po za tym więcej nie wiedziano. Jego matka umierając w 1937 roku nie wiedziała nic o losach syna. Przypadkowo przeglądając spis legionistów na stronie Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku natrafiłam na nazwisko Dobrzański Alojzy, postanowiłam iść tym śladem i odtworzyć losy Alojzego. Udało mi się ustalić że Alojzy Dobrzański walczył w 4 pułku piechoty Legionów (niektóre źródła mówią że w 16). Odnalazłam też miejsce pochówku gdzie Alojzy Dobrzański został pochowany, tym miejscem jest cmentarz w Stryju na Ukrainie. Pojechałam do Archiwum Wojskowego w Warszawie, mając nadzieję, że uda się zdobyć więcej informacji o Alojzie Dobrzańskim, niestety nic więcej o czym się dowiedziałam z internetu w Archiwum Wojskowym nie było. Postanowiłam odwiedzić miejsce Jego spoczynku, a pamiątkową tablicą upamiętnić osobę Alojzego Dobrzańskiego na grobie jego matki, aby pamięć o nim zachowała się w naszej rodzinie.

fot: E. Motyl

fot: E. Motyl


Mama Alojzego Dobrzańskiego, Zofia spoczywa na nienadowskim cmentarzu, Alojzy Dobrzański na cmentarzu w Stryju pośród innych poległych. Miejscem jego pochówku które odnalazła po długich poszukiwaniach Ela Motyl ma doskonałą opiekę, sprawuje ją TKPZL oddział w Stryju. W ubiegłym 2015 roku, Ela Motyl nawiązała kontakt z panią Aloną Marshuk, wielce zaangażowaną w opiekę nad grobami legionistów. Jej emocjonalne podejście do sprawy odczytać możemy w "Liście ze Stryja" zamieszczonego dn. 17 grudnia 2015 roku w Kurierze Galicyjskim:
Odnaleziony po prawie 100 latach...

W Stryju na miejskim cmentarzu znajdują się groby polskich legionistów. Zachowało się ich 163 oraz kwatera główna, w której są pochowane 21 osoby. Cmentarz ten pochodzi z czasów 1915-1923. Fundatorami nagrobków polskich legionistów w Stryju byli: Jan Mikołajczyk, Wawrzyniec Andrzejczak, N. Lakomy, Michał Rudkowski, Francziszek Łala.
 Byłam przyjemnie zdziwiona, kiedy w ubiegłym tygodniu otrzymałam e-mail od rodziny jednego z pochowanych u nas legionistów, którzy chcieli przyjechać i odwiedzić grób swego pradziadka. Więc w sobotę 22 listopada 2015 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami rodziny Alojzego Dobrzańskiego, który jest pochowany wśród legionistów w Stryju – Zofią Chorzępą oraz Elżbietą Motyl. Okazało się, że Alojzy Dobrzański urodzony 17 czerwca 1893 lub 1894 roku w Nienadówce (gmina Sokołów MŁP, koło Rzeszowa), z zawodu młynarz, wstąpił do Legionów Polskich (4pp.) Dłuższy czas rodzina nie znała losów Alojzego. Wiedzieli, że zginął, ale nie wiedzieli gdzie i jak. I w tym roku Elżbieta Motyl przez internet znalazła miejsce pochówku legionisty. Odnalazła też nasze Towarzystwo i skontaktowała się ze mną. Dzięki temu, że żyjemy 21 wieku mamy możliwość szybkiego komunikowania się i zdobywania wszelkich informacji. Elżbieta, to bardzo energiczna osoba, która nie może usiedzieć na miejscu i przez cały czas działa na rzecz społeczeństwa, chociaż i tak ma sporo do roboty w życiu codziennym.
Jest ona prawnuczką Jana Dobrzańskiego, którego bratem był Alojzy Dobrzański. Krewną Alojzego Dobrzańskiego jest Zofia Chorzępa. Miejsce pochówku prawie po 100 latach znalazła Elżbieta Motyl, która nie jest krewną rodziny, ale jest prawdziwą polską patriotką, która interesuję się losami zaginionych żołnierzy w czasie I i II wojny światowej. Było bardzo miło mi i Naszemu Prezesowi TKPZL, oddział w Stryju, Danucie Skrobańskiej zapoznać się z Zofią Chorzępą oraz Elżbietą Motyl. Odwiedziliśmy wspólnie grób ich pradziadka na cmentarzu polskich Legionistów w Stryju oraz przyjemnie spędziliśmy czas na zwiedzaniu Stryja oraz omówieniem różnych tematów. Od czasu założenia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej (TKPZL) oddział w Stryju opiekuje się cmentarzem. W opiece nad cmentarzem pomaga dorosłym najmłodsze pokolenie, które w przyszłości będzie kontynuowało dzieło swoich rodziców . Zrobiliśmy „inwentaryzację”, spisaliśmy dane z tablic, z tych które pozostały (nazwisko, imię, wojskowy stopień, datę urodzenia i śmierci) oraz narysowaliśmy mapę. Posiadamy niewiele informacji o tym cmentarzu. Gdyby nie opieka naszych członków pod kierownictwem Andrzeja Marszuka, Witalia Chilka oraz członków Klubu Studenta przy TKPZL oddział w Stryju, to nie pozostało by i śladu po tym cmentarzu. Zwracam się też z uprzejmą prośbą, jeżeli ktoś posiada jakąś informację na temat cmentarza lub legionisty, to proszę o przekazanie jej na e-mail tkpzlstryj@onet.pl.

fot: E. Motyl

fot: E. Motyl

fot: E. Motyl

materiał i opracowanie:
Ela Motyl - Bogusław Stępień




źródło:

Słownik Legionistów Polskich 1914-1918

Szanowni Państwo

Słownik Legionistów Polskich 1914-1918 zawiera obecnie 50,545 nazwisk i jest pierwszym kompletnym spisem kombatantów tej kluczowej dla Niepodległości formacji. Wydanie w druku zawrze się w 10 tomach, w wersji internetowej, którą planujemy uruchomić po zawarciu stosownych umów, możliwe będzie nie tylko zapoznanie się z poszczególnymi biogramami ale też ich sortowanie według miejsca i roku urodzenia, wykształcenia, rodzaju ukończonych szkół i uczelni, wyznania, przynależności do określonego pułku czy służby itd.
Udostępniony w dniu 100-lecia odzyskania Niepodległości Słownik obejmuje 1. pp I Brygady, 2. pp II Brygady, studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie służących w Legionach Polskich.
Mamy nadzieję na przychylny odzew, zachęcając do refleksji nad tym niepowtarzalnym w naszej historii pokoleniem...

prof. dr hab. Janusz Cisek, Uniwersytet Jagielloński
inicjator i kierownik naukowy projektu (2005-2019)



Nazwisko  Dobrzański
Imię  Alojzy
Wyznanie  rzymskokatolickie
Data urodzenia  15 X 1894
Miejsce urodzenia  Nienadówka pow. Kolbuszowa
Imię ojca  -
Imię matki  Zofia
Zawód  młynarz
Stopień/nr legitymacji  sekcyjny 30422
Przebieg służby  Wstąpił do oddziałów strzeleckich 10 VIII 1914. Służył w 14.komp. IV baonu 2.pp LP (wykazany 18 IX 1914), oraz w 5.komp. i w oddziale sztabowym 4.pp III Brygady LP. Po odezwie Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego wystąpił 8 VI 1917 o obywatelstwo Królestwa Polskiego podając datę ur. 15 X 1894. Poległ na froncie wschodnim 13 VI 1919 i został pochowany na cmentarzu w Stryju na Ukrainie. W księgach parafialnych (Arch. Diecezji Przemyskiej) ur. 17 VI 1893. Na nagrobku data urodzenia 7 VI 1893.
Sygnatura  CAW I.120.1.128; CAW I.120.1.252; CAW I.120.30; Archiwum Diecezji Przemyskiej, Księgi Parafialne; www.nienadowka.jimdo.com.

Write a comment

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013