Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

70 lat ochronki Sióstr Służebniczek NMP


w parafii Nienadówka

W 1996 r. minie 70 lat pobytu i pracy na terenie parafii Nienadówka Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Pierwsze siostry Bernadetta Zawadzka i Urszula Wiktor przybyły ze Starej Wsi do Nienadówki w przeddzień parafialnego Odpustu 23 VIII 1926 r. starania o ich sprowadzenie do tutejszej parafii i założenia ochronki podjęte zostały o wiele wcześniej i mają dosyć bogatą historię.

Gdy w roku 1906 ostatni właściciel dóbr sokołowskich, do których od samego początku Nienadówka należała, hrabia Władysław Jan Zamoyski postanowił sprzedać swoje włości miejscowym poddanym, znaczną cześć jego majątku, wraz z zabudowaniami folwarcznymi i pałacem w Trzebusce, zakupili dwaj bogaci nienadowscy gospodarzem Jan Nowak i Michał Ożóg. Właśnie ten drugi 6 mórg pola i dom pochodzący z byłego folwarku postanowił przekazać na rzecz ochronki. Wolą Ożoga wyrażoną w obecności proboszcza nienadowskiego Ludwika Bukały w grudniu 1524 r, było, by ochronkę ową prowadziły siostry Służebniczki NMP NP ze Starej Wsi, a tytułem zadośćuczynienia postarały się o odprawienie w ciągu roku 6 Mszy św. za fundatora i jego rodzinę.

Po śmierci Michała Ożoga w 1923 r. ks. proboszcz Bukała oraz rodzina fundatora wystąpili do przełożonej generalnej Zgromadzenia o przyjęcie fundacji zmarłego. W następstwie tegoż wkrótce siostry przybyły do Nienadówki w dzień parafialnego odpustu św. Bartłomieja Apostoła 24 VIII 1926 r. ks. proboszcz poświęcił ofiarowany dom jako ochronkę. Budynek ten, choć murowany, był stary, zawilgocony i zagrzybiony. Jako taki nie bardzo kwalifikował się na ochronkę i mieszkanie dla sióstr. Toteż za ofiarowaną siostrom przez Helenę Hermanową 1000 dolarów USA, oraz za sprawą darowizny 3 mórg lasu dokonanej przez Jana Ożoga z Wiśniowej, nienadowskiego rodaka, wkrótce wybudowano nowy, drewniany dom. Poświęcenia dokonał ks. bp Józef Fischer w maju 1928 roku, podczas bytności w parafii, z okazji wizytacji kanonicznej.


Ten budynek służył siostrom 40 lat. Kolejny murowany dom dla ochronki i sióstr wybudowano w latach 1968-69, oddany oo użytku nazajutrz po poświęcaniu w dniu 1 października 1969 r. przez ks. proboszcza Edwarda Stępka, w nim to siostry mieszkają i pracują oo dnia dzisiejszego.

Wkrótce po przybyciu i urządzeniu się w nowych warunkach siostry otwarły ochronką dla dzieci przedszkolnych.nastąpiło to w maju 1927 roku, w zajęciach udział brało kilkadziesiąt dzieci. Prócz religijnego wychowania siostry przygotowywały swoich podopiecznych do różnych imprez, przedstawień i występów w kościele np. sypania kwiatów w uroczystość Bożego Ciała.

Ochronka rozpoczynała działalność wiosną (kwiecień - maj), gdy rodzice dzieci przystępowali do prac polowych i funkcjonowała do grudnia. Na zakończenie organizowano zwykle uroczystego św. Mikołaja. Podczas zimowej przerwy w pracy ochronki siostry prowadziły 3 miesięczny kurs kroju i szycia dla dziewcząt. Do wybuchu wojny odbywał się on każdego roku w czasie okupacji uległ zawieszeniu, z powodu braku materiału krawieckiego, przydatnego do szkolenia. Po wyzwoleniu zaś kurs zorganizowano jeszcze w 1946 i 47 roku, potem inicjatywa tego rodzaju - z wiadomych względów - nie mogła wchodzić w rachubę.

Ochronka w Nienadówce funkcjonowała przez cały czas niemieckiej okupacji. Otworzono w niej nawet punkt dożywiania z datków Opieki Społecznej. Z uwagi na panujące warunki liczba podopiecznych znacznie wzrosła, np. w 1941 roku uczęszczało 90 dzieci. Przez jakiś czas siostry w nienadowskiej ochronce przechowywały żydowskie dziecko uratowane z transportu do getta. Dziewczynce tej wyszukano następnie rodzinę zastępczą, z którą bezpiecznie udało- się jej wyjechać na Zachód. Osoba ta żyje do dziś dnia w USA.

Wkrótce po zakończeniu wojny nastąpił tak duży napływ dzieci do ochronki, że zaistniała konieczność tworzenia 2 oddziałów.w roku 1946 zgłosiło się ich np. aż 120. W tym stanie nienadowska ochronka funkcjonowała do początku 1950 r. Decyzją Kuratorium Oświaty w Rzeszowie z dnia 1 XI 1950 działalność jej została zamknięta. Władze wkrótce otwarły państwowe przedszkole w Nienadówce Górnej.

Ochronka powróciła nieoficjalnie dopiero w 1957 roku. Od razu zgłosiło się ok. 70 dzieci. Odtąd funkcjonuje już bez przerwy do dnia dzisiejszego, równolegle z dwoma przedszkolami.

Prócz wychowania przedszkolnego i kursów dla dziewcząt w nienadowskiej ochronce koncentrowała się w okresie międzywojennym działalność Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zwłaszcza spotkania modlitewne i imprezy kulturalne. Urządzano przedstawienia jasełkowe, spotkania opłatkowe, choinki, oraz akademie z okazji świąt kościelnych i rocznic patriotycznych. Po roku 1946 sytuacja polityczna nie sprzyjała tego rodzaju działalności. Dopiero w 1973 r.. s. organistka Kazimiera Piechowska nawiązała do tej tradycji, organizując opłatek dla chóru.

Aktualnie w parafii Nienadówka pracują trzy siostry służebniczki. Od 1972 r. jedna z nich pełni funkcją organistki, udzielając ponadto lekcji katechizacji młodzieży miejscowych dwóch szkół. Pozostałe siostry prowadzą ochronką (uczęszcza ok. 50 dzieci) i opiekują się kościołem parafialnym. poprzez dbałość o wystrój ołtarzy, bieliznę i paramenty liturgiczne. Pod pieczą sióstr pozostaje chór, schola młodzieżowa, koło misyjne dzieci jak też przygotowania dzieci do wszystkich większych uroczystości w parafii.

Edward Winiarski


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013