Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Kronika Kolonistów Dóbr Podhoreckich.

Maria i Weronika Kopta
 (..) W 1871 roku, zagrożony licytacją swego majątku obciążonego długiem, Kazimierz Dobiecki decyduje się sprzedać te Dobra. Wtedy to w Austriackiej Galicji, chłopi z biednych i przeludnionych wsi z okolic od Raniżowa, Nienadówki, Stobiernej i wielu pomniejszych wsi po Kamień i Leżajsk, organizują się w grupę z zamiarem kupna majątku Podhorce. Pierwsza grupa 70 Galicjan przybyła do wsi Podhorce w zaborze rosyjskim w 1871 roku. Założyli na
Podhoreckich polach osadę nazwaną później, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jako Nowa Wieś. Trzeba przyznać, że koloniści byli ludźmi odważnymi, może nawet nie do końca zdawali sobie z tego sprawę, jakie trudności na nich czekają. Nie znali ani tamtejszych ludzi, ani ich kultury, z którymi przyszło im potem żyć, nie znali również ich języka. Byli niepiśmienni i nie umieli czytać. Zderzyli się z brutalną rzeczywistością, nie było to na pewno sielskie życie.(..)

Powyższy fragment pochodzi z przedmowy do interesującego opracowania, dziejów kolonistów galicyjskich sprzed ponad półtora wieku. Ci, odnalazłszy swoje nowe miejsce na ziemi, nie zapomnieli jednak, skąd tam przybyli. Ich potomkowie zaświadczają to właśnie takimi opracowaniami. Dziękuję p. Marii Kopta za kolejny materiał, który wzbogacił naszą wiedzę o terenach i ludziach, gdzieś za Tomaszowem Lubelskim, a wywodzących się z Nienadówki. Być może przyjdzie taki czas, że potomkowie tamtych kolonistów spotkają się z tymi zamieszkującymi wieś, z której kiedyś wyruszyli ich ojcowie.

Kronika Kolonistów


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013