Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

100 lecie szkoły nr. 2


w Nienadówce

KURIER SOKOŁOWSKI nr 5/116/2002r. str.13


STULECIE SZKOŁY NR 2 W NIENADÓWCE



Szkoła Podstawowa nr 2 w Nienadówce przez cały okres swoich dziejów związana była z losami Szkoły Podstawowej nr 1, bądź to przez organ prowadzący bądź nadzorujący. Obie te szkoły łączyła również powstała w 1902 r. Zwierzchność Gminna w Nienadówce.


W roku 1918 w Nienadówce powstała Rada Szkolna Miejscowa (RSM). Nauczyciele wszystkich trzech nienadowskich szkół (z Nienadówki Górnej, Środkowej i Dolnej) byli jej członkami (z głosem doraczym)

       4 listopada 1925 roku RSM na wniosek przewodniczącego ks. Ludwika Bukały zaproponowała, by szkołom w Nienadówce nadać numery bądź imiona. I tak: szkole w środku - nr 1 lub Henryka Sienkiewicza, w górze - nr 2 lub Marii Konopnickiej, a w dole nr 3 lub Jana Kochanowskiego.

       W niosek, poprzez Radę Szkolną Powiatową w Kolbuszowej, przesłano do Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego. KOSL wniosek zatwierdziło pozytywnie (odpowiedź nadeszła w lutym 1926r.).

       Kiedy w latach trzydziestych na krótko zlikwidowano szkoły w Nienadówce Górnej i Dolnej (skutek reformy szkolnej), uczniowie mogli uczęszczać do szkoły w Nienadówce Środkowej lub Trzebusce.

       Szkoły im. Henryka Sienkiewicza, Marii Konopnickiej i Jana Kochanowskiego były samodzielnymi do roku 1946 (wcześniejsze próby scalenia przerwała wojna).

       W roku szkolnym 1946/47 szkoły im. Marii Konopnickiej i Jana Kochanowskiego stały się filiammi szkoły imienia Henryka Sienkiewicza pod kierownictwem (kolejno): Karola Robaka, Anny Buczak, Jana Ochalika, Ludwika Janika. W szkołach filialnych istniały klasy od I do IV, łączone I-II, III-IV.

       Uczniowie do klas V-VII obu filii uczęszczali do szkoły macierzystej. Taki stan istniał do końca listopada 1959 roku.


1 grudnia 1959 r. szkoła filialna w górze stała się szkołą samodzielną o klasach I-VII i oznaczona numerem 2. Jej pierwszym kierownikiem był Ludwik Szczygieł.       

Józefa Baniak

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013