Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Rodzina Niemiec


zerwane więzi
 Pierwsza część zadania odrobiona. Prośba z którą zwrócił się do mnie Łukasz Niemiec, o której pisałem w poprzednim tekście Rodzina Niemiec została przy jego pomocy zrealizowana. Dziś przedstawiam przygotowany materiał, który mam nadzieję pomoże Łukaszowi Niemiec w odnalezieniu krewnych swoich pradziadków, którzy ponad 100 lat temu wyruszyli z Nienadówki za ocean. Z rozmów przeprowadzonych z Łukaszem wynika, że jeszcze po II wojnie światowej, jego prababcia Jadwiga Niemiec i jej siostra Zofia Niemiec, obie z d. Szybisty przygotowywały i wysyłały do Nienadówki paczki z pomocą dla mieszkającej tam rodziny.
Poniżej skan wpisu w księgach parafialnych Nienadówki. Thomas Szybisty urodzony 1895 roku, syn Franciszka Szybistego i Katarzyny z d. Drapała. Tomasz Szybisty był bratem Jadwigi i Zofii.


Myślę, że musiały też utrzymywać korespondencję listowną, niestety żaden list, ani adres z Polski nie zachował się. Rodzina Łukasza również nie pamięta do kogo była adresowana pomoc. Bardzo proszę mieszkańców Nienadówki noszących zwłaszcza nazwiska: Niemiec i Szybisty o kontakt ze mną lub Elą Motyl. Popytajcie swoich starszych w rodzinie, poszperajcie w starych papierach i zdjęciach, będzie nam bardzo miło. Łukasz Niemiec jest zdeterminowanym człowiekiem, który bardzo pragnie poznać swoich krewnych. Uczy się języka polskiego i ma zamiar odwiedzić wieś swoich przodków, Nienadówkę. Chciałbym bardzo by mógł tam spotkać się ze swoimi kuzynami. Dziękuję za każdą informację i zapraszam do poznania w wielkim skrócie historii emigrantów z Nienadówki.


Jan Niemiec

W maju 1902 roku parowiec "SS Columbia" zawinął do portu w Nowym Jorku. W/g listy pasażerskiej, którą prezentuję poniżej na jego pokładzie podróżowało troje pasażerów z Nienadówki szukających nowego lepszego życia. Jednym z nich był Jan Niemiec, urodzony w Nienadówce 24 czerwca 1878 roku. Jan był synem Jakuba Niemiec i Marii z d. Nowak. Janowi Niemcowi towarzyszyła w podróży dziewczyna z Nienadówki Jadwiga Szybisty.
Jadwiga urodziła się w 1878 roku, była córką Franciszka Szybisty i Katarzyny z d. Drapała. Trzecią osobą na liście podróżującą pod opieką Jana Niemca i Jadwigi Szybisty, była 10 letnia Maryanna Ożóg. Maryanna płynęła zapewnie do rodziców, którzy wcześniej musieli emigrować i postanowili pozostać w Ameryce na stałe.

Lista pasażerów "SS Columbia"

Akt ślubu Jan i Jadwiga Niemiec


Jan Niemiec i Jadwiga Szybisty postanowili, że wspólnie będą iść przez życie, rok po przybyciu na amerykańską ziemię postanowili zawrzeć związek małżeński. Ślub zawarli w dniu 24 czerwca 1903 roku, w Butler/Pensylwania. Jan i Jadwiga mieli czworo dzieci. Dwójka Michael i Mary urodzili się w Butler/Pensylwania, gdzie Niemcowie mieszkali przez pierwsze kilka lat.
 • Michael - urodził się 19 stycznia 1904.
 • Mary - urodziła się 04 lipca 1905 roku
 • Carnisia - urodziła się 16 września 1910.
 • Frank - urodził się 11 grudnia 1914 roku.
Carnisia i Frank urodzili się w Hammond w stanie Indiana, gdzie przeprowadzili się Jan i Jadwiga w 1907 roku. Canisia swoje dorosłe życie spędziła jako zakonnica. Frank, najmłodszy z dzieci Jana i Jadwigi Niemiec to dziadek Łukasza Niemiec, który zwrócił się do mnie o pomoc w przedstawieniu jego rodziny na naszej stronie i być może dzięki temu nawiązanie kontaktu z pozostałą rodziną w Nienadówce. Mam nadzieję, że to mu się uda.

syn Michael

syn Frank


córka Mary

córka Carnisia


Mary i Frank

Jadwiga Niemiec
z wnukami


 Jan Niemiec pracował w firmie "Pullman Standard Railway Car" w Hammond. Była to fabryka wagonów kolejowych i samochodów osobowych. Przedstawiam ciekawy dokument i informację dotyczącą Jana Niemiec, przesłaną mi przez jego prawnuka Łukasza. Kiedy wybuchła II wojna światowa Jan Niemiec był już za stary aby wziąć w niej udział, ale w roku 1946 mając lat 68 wypełnił kartę rejestracyjną zgłaszając swoją gotowość pójścia do wojska.
W roku 1946 II wojna już się zakończyła, nie wiem co o tym sądzić, jakie były wtedy nastroje w USA. Być może chodziło o konfrontację z Armią Czerwoną przebywającą na zajętych przez siebie terenach w tym i w Polsce.
Rodzina wspominała że Jan Niemiec był bardzo zdenerwowany z powodu tego, co działo się w jego rodzinnym kraju i uważał, że to jego obowiązek zgłosić się, co też i zrobił.
Jan i Jadwiga Niemiec wychowali czworo dzieci i doczekali się klkanaścioro wnuków, przeżyli w swojej nowej ojczyźnie, kilkadziesiąt lat, nigdy nie zawitali do starego kraju, Polski.

Jan Niemiec zmarł 10 listopada 1949 roku, jego żona Jadwiga 21 czerwca 1953 roku. Oboje są pochowani na cmentarzu Świętego Krzyża w Calumet City Illinois.
Wojciech Niemiec

 19 grudnia 1906 rok, do portu w Nowym Jorku zawija tym razem parowiec "SS Zeeland". Statek przypłnął z Antwerpii, na liście pasażerskiej którą prezentuję poniżej znajduje się dwie osoby z Nienadówki. Jednym z nich jest 24 letni Wojciech Niemiec, syn Jakuba Niemiec i Marii z d. Nowak. Druga osoba z listy to Zofia Szybisty lat 17 córka Franciszka Szybistego i Katarzyny z d. Drapała.
Podróżowali razem, a ich miejscem docelowym była miejscowość Butller w Pensylwanii, od kilku lat przebywali tam brat Wojciecha, Jan i siostra Zofii, Jadwiga. Wojciech Niemiec z Zofią Szybisty, zamieszkuje u Jana i Jadwigii Niemiec. Pozostają tam oboje przez jeden rok. Później przenoszą się do Hammond w stanie Indiana. 10 lutego 1908 roku w kościele Św. Andrzeja Apostoła w Calumet City Illinois, Wojciech Niemiec i Zofia Szybisty zawarli związek małżeński. W tej uroczystej chwili towarzyszą im Jan i Jadwiga Niemiec.

Akt ślubu Wojciech i Zofia Niemiec

fotografia ślubna


Wojciechowi i Zofii Niemiec urodziło się ośmioro dzieci, wszystkie w Hammond gdzie zamieszkali a Wojciech Niemiec pracował w koncernie General East Chicago, Indiana.
 • Julia - urodzona 10 lutego 1909 roku.
 • Lottie - urodzona 23 października 1910 roku.
 • Stanley - urodzony 12 października 1912 roku.
 • Josephine - urodzona 30 stycznia 1915 roku.
 • Jan - urodzony 02 lutego 1916 roku roku.
 • Sofia - urodzona w 1917 roku.
 • Marie - urodzona w 1923 roku.
 • Thomas - urodzony 26 lstopada 1931 roku.

Jan, Wojciech, Jadwiga i Zofia Niemiec byli członkami współzałożycielami i członkami kościoła w Hammond w stanie Indiana. St Mary’s of Czestochowa, kościół ten był jednym z dwóch polskich kościołów katolickich w Hammond. Został otwarty 17 marca 1912 roku i służył zamieszkującym tam rodakom przez prawie 90 lat. W 2001 roku został zamknięty z powodu małej ilości parafian. Wiele polskich rodzin zamieszkujących jego okolice wyprowadzało się wciągu ostatnich lat w inne rejony.

Zofia NiemiecWojciech Niemiec przeżył w Hammond 55 lat, kiedy zmarł 9 kwietnia 1962 roku, żegnała go liczna rodzina.
W gazecie, która ukazywała się w tym czasie, można przeczytać, że Wojciech Niemiec zmarł w domu, była sobota. Tu występuje pod imieniem Albert, widocznie używał tego anglosaskiego odpowiednika swojego polskiego imienia Wojciech.

Pozostawił po sobie wdowę Zofię, pięć córek:
 • pani Lottie Pinkowski z Hammond
 • panna Sofhie Niemiec z Hammond
 • pani Maria Trela z Higland
 • pani Julia Litecky z Calumet City
 • pani Lottie Pinkowski z Hammond
 • panna Sofhie Niemiec z Hammond
 • pani Maria Trela z Higland
Trzech synów:
 • Jan Niemiec z Hammond
 • Tomasz Niemiec z Hammond
 • Stanley Niemiec z Hammond
15 wnuków i siedmiu prawnuków.

Żona Wojciecha Niemiec, Zofia zmarła kilka lat później, w październiku 1975 roku. Oboje są pochowani na cmentarzu Świętego Krzyża w Calumet City Illinois.
Luk Niemiec, w roku 2018 odwiedził Polskę i miejscowości z których jego przodkowie ponad 100 lat temu ruszyli za wielką wodę, by tam szukać szczęścia. W Nienadówce odwiedził kościół parafialny i cmentarz, gdzie na grobach można znaleźć sporo nazwisk Niemiec i Szybisty. Szkoda, że nie udało mu się nawiązać kontaktu z kimś z rodziny. Zainteresowanych kontaktem z Nim odsyłam do jego profilu na FB.

autor filmu - Luk Niemiec

opr. Bogusław Stępień

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013