Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

MEDYCYNA LUDOWA


Dawniej lekarstwa nie były tak dostępne jak obecnie. Nasi dziadkowie i pradziadkowie leczyli się z różnych dolegliwości sami wykorzystując dary natury tj.: zioła, kwiaty, itp.Istniały również przesąd,że za daną chorobę mogą odpowiadać różne moce i duchy.Na przykład za wypadanie włosów odpowiedzialne miały być wiedźmy i złe duchy. Pytanie tylko, czy dawna medycyna może zastąpić leki? Wiedza o medycynie była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Moi dziadkowie powiedzieli mi, że:


- Na zatoki była używana podgrzewana sól.
- Na przeziębienie miód, czosnek i mleko.
-Na zapalenie płuc pito wywar z nasion sałaty.

Byłam ciekawa czy istniał sposób na uciążliwe komary w nocy. Moja prababcia powiedziała mi:

-Był i na to sposób. Obok łóżka kładło się przekrojoną cebulę.

Zapytałam jej też co używano na kaszel.

-Pamiętam jak moja mama z ciocią robiła wywar z kwiatów jabłoni, zbierała je zawsze w naszym sadzie. Podawała mi jak „złapał” mnie uciążliwy kaszel. W naszej okolicy one był najlepszymi specjalistkami w robieniu tego wywaru.

Byłam bardzo ciekawa skąd mama mojej prababci wiedziała jak się przyrządza różnego rodzaju specyfiki?

-Od najmłodszych lat interesowała się jak u niej w domu sporządzano różnego rodzaju specyfiki. Kiedy nauczyła się pisać założyła swój „mały zeszyt”, w którym zapisywała przepisy na poszczególne specyfiki oraz sposoby ich podawania. Najwięcej receptur i porad zaczerpnęła od swojej babci.Oto jedna z nich:

Porada na bóle stóp
Bardzo pomocne w usuwaniu miejscowych stanów zapalnych stóp (także haluksów) jest moczenie w galaretce z siemienia lnianego, którą wlewamy do miski i moczymy w niej stopy przez około 30 minut. Zabieg wystarczy wykonać jeden raz dziennie, a galaretkę można zlać do zakręconego słoika i przechowywać w lodówce. Przed następnym użyciem galaretkę należy podgrzać do temperatury pokojowej i powtórzyć zabieg.

Materiał opracowała: Kamila Naja

Write a comment

Comments: 0

About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013