Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Kronika parafialna 1999-2004


   

KRONIKA PARAFII NIENADÓWKA
1999 2000 2001 2002 2003 2004
Z dziejów parafii



kronikarka - Genowefa Mazur



powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie

14 maj 1995 rok

Poświęcenie Domu Sportowca 14 maj 1995 rok przez ks. bpa Kazimierza Górnego.
Od lewej: Edward Winiarski, ks. prob. Mieczysław Zarych, ks. Biskup. ks. Janusz Sądej notariusz kurii, diakon (obecnie ksiądz) Krzysztof Budzyń.




* * * * *



A. 1999 D.

     Z dniem 1 stycznia 1999r., obowiązuje nowy trzystopniowy podział administracyjny kraju. Nienadówka należy do gminy i miasta Sokołów Młp., powiaty rzeszowskiego, województwa podkarpackiego. Oto władze administracyjne:
    wojewoda - Zbigniew Sieczkoś
    starosta - Stanisław Ożóg (rodak nienadowski)
    burmistrz - Jan Skóra
    sołtys - Tadeusz Noworól

 Przewodniczącym Rady Miasta w Sokołowie jest
    Edward Winiarski (rodak, przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów
    400lecia Nienadówki)

    Nienadowska parafia długo należała do diecezji przemyskiej. 22 III 1992 roku w dzień zwiastowania NMP, papież Jan Paweł II, bullą, "Totus, tuus Poloniae Populus" utworzył m. in. diecezję rzeszowską.
Od tego dnia Nienadówka należy do diecezji rzeszowskiej. Jest jedną z 212 parafii tej diecezji, na której czele stoi ks. biskup Kazimierz Górny, mając do pomocy ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego

    Parafią kieruje ks. proboszcz Mieczysław Zarych.
Ponieważ jego praca dla parafii (od września 1986r) została ujęta w kronice 400lecia Nienadówki(1995) postanowiłam na bieżąco notować fakty dotyczące parafii i wsi zgodnie z łacińską maksymą:


"verba volant, scripta manent (słowa ulatują, pismo pozostaje).

    Rok 1999 jest ostatnim w przygotowaniu do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i kolejnej Wizyty Pielgrzymki Papieża Rodaka. Ks. Proboszcz ma do pomocy ks. katechetę mgr. Janusza Kuniora, który uczy religii w klasach I, III, VIII w Szkole Podstawowej nr. 1 w Nienadówce. W Szkole Podstawowej nr. 2 uczy religii s. organistka Janina Krupa, też kl. I, III - VIII oraz klasy zerowe w obu przedszkolach. Katechetą klas drugich w obu szkołach jest ks. Proboszcz. Chór i Scholę prowadzi s. Organistka. powiększ zdjęcie


* * * * *


powiększ zdjęcie
Podobny w treści artykuł ukazał się w "Źródle" (wkładka diecezji rzeszowskiej)
z datą 30 maj 1999.


* * * * *


    Zgodnie z wieloletnią tradycją 8 marca ks. Proboszcz zaprosił na wspólną modlitwę w intencji kobiet; tych małych, aby mądrze rosły, tych dużych, aby miały siłę dźwigać swoje obowiązki.
9 VI 1979, papież Jan Paweł II powiedział w Gnieźnie m.in.: "Uczyńmy wszystko,ażeby w najwyższym poszanowaniu była na ziemi polskiej." W dniu 8 marca 1998 w czasie Modlitwy Niedzielnej Ojciec Święty powiedział m. in.: W wielu krajach obchodzi się dziś, Dzień Kobiet. Jest to ważna sposobność do refleksji nad rolą kobiety w społeczeństwie, a przede wszystkim w planie Bożym...."
powiększ zdjęcie
    W dniach 26 - 30 marca odbywały się w parafii rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. dr Marian Czenczek, wykładowca etyki Akademii Rolniczej w Rzeszowie - Zalesiu. Nauki odbywały się rano i wieczorem W godzinach południowych odbywały się nauki i nabożeństwa dla uczniów obu szkół.

28 marca 1999r. (niedziela) ks. Rekolekcjonista poświęcił na Gorzkich Żalach odnowioną "Pietę"

Odnawiana za ks. Edwarda Stępka w r. 1954 i 1968 (w Krakowie).

W r. 1996 znajdowała się m. in. na wystawie, w muzeum Okręgowym w Rzeszowie, "Ludzie i style minionych epok". Pełną konserwację dzieła wykonali Ewa i Tadeusz Sońscy z Rzeszowa (dokumentacja konserwacji w kancelarii parafii) przy akceptacji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Odrestaurowana Pieta znalazła się z powrotem w bocznej nawie kaplicy kościoła. Ołtarz kaplicy, boazerię odnowiono w ubiegłym roku. Konserwator Tadeusz Soński odtworzył pierwotną kolorystykę ołtarza - zieloną. Od roku 1968 był czarny.

Żal mi tylko, że w tej kaplicy urządza się szopkę i Grób P. Jezusa. Pewnie, że roboty mniej, ładnie, ale czy Madonna z Piety jest z tego zadowolona ? Nie wiem. Ja nie jestem.


* * * * *


powiększ zdjęcie
... Żyj długo nasz Papo i ucz nas miłości, niech kochają Cię ludzie uczeni i prości. Niech Bóg da Ci łaskę zdrowia i wytrwania, byś całą swą owczarnię sprowadził do Pana...

E. Motyl



* * * * *


   16 maja 1999 uczniowie klas drugich przystąpili do I Komunii Świętej (SP1 - 31 osób, SP2 - ?? osób). Dzieci do tej doniosłej uroczystości przygotował ks. Mieczysław Zarych - proboszcz, katecheta klas drugich.

23 V pierwszą rocznicę Komunii Św, obchodzili uczniowie klas trzecich.

   3 czerwca 1999 - Boże Ciało - procesja wyrusza tym razem w Nienadówkę Górną. Biorą w niej udział m. in. poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkoły Podstawowej nr 1 z Nienadówki.
powiększ zdjęcie

   5 czerwca 1999, godzina 1130, rozdzwoniły się dzwony wszystkich świątyń. Dzwonią nasze nienadowskie: Gloria in exelis Deo z 1638, Jan Nepomucen - Agnieszka z 1926 i najmłodszy z 1952. Zwiastują przyjazd Ojca Świętego Jana Pawła II na kolejną Pielgrzymkę. Domy, kościół, budynki szkół, urzędów, zakładów pracy udekorowane odświętnie. Nie organizowano specjalnych wyjazdów (jak w r. 1991 do Rzeszowa, w 1997 do Krosna, Krakowa). Parafianie przyłączali się do sąsiednich parafii lub jechali własnym transportem zaopatrzeni w "Karty wstępu". Najwięcej osób wzięło udział w modlitwach z Papieżem w Sandomierzu 12 VI sobota, w Warszawie 13 VI niedziela, gdzie Ojciec Św. ogłosił błogosławionymi 108 męczenników II wojny światowej,którzy "przyjęli śmierć męczeńską w prześladowaniach wierność swojemu chrześcijańskiemu powołaniu, na wielorakich drogach życia" (z modlitwy do 108 Sług Bożych).

17 VII 1999 Ojciec Św. opuścił Polskę, żegnając ją słowami: "Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, bądź błogosławiona". Żegnały Go słowa góralskiej piosenki: "Co by Wos Pan Jezus błogosławił i na długie roki pozostawił." Niechaj Dobry Bóg da Mu jak najwięcej sił, by mógł dalej wędrować po świecie. Ojcu Św., poświęciła wiersz Elżbieta Motylowa (poetka z Nienadówki), który zmieścił "Kurier Sokołowski" V, VI 1999, nr. 5/6.


* * * * *


powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie

Wizyta ks.Biskupa w szkole Podstawowej nr.1, 25 IV 1994.
Od lewej: ks. bp Edward Białogłowski, ks. katecheta Jerzy Gajda, ks. dziekan Mieczysław Wajda,
ks. Franciszek Bełz - rodak, proboszcz par. Jegłowa, dek. Strzelin, archidiecezja Wrocław.



powiększ zdjęcie

Mieczysław Sądej - Nauczyciel matematyki w SP 1, z Górna - Zaborze, 1971r.
Obecnie ks. prob. parafii Chrystusa Króla w Łańcucie



* * * * *


19.VI.1999 sobota, w Sokołowie - dla całego dekanatu - odbyło się Bierzmowanie dla uczniów klas drugich szkół ponadpodstawowych. Sakramentu Bierzmowania udzielał ks. bp Edward Białogłowski. Z naszej parafii do bierzmowania przystąpiło 45 osób. Poprzednie bierzmowanie odbyło się 24.IV.1994 z okazji wizytacji kanonicznej parafii. (24-25 IV 1994)

   W miesiącach czerwiec - lipiec na drodze głównej Rzeszów - Lublin zmieniono nawierzchnię. Przedsiębiorstwo wykonujące te prace korzystało z parkingu przykościelnego (materiały, maszyny). W ramach rekompensaty wyasfaltowano uliczkę dojazdową od drogi głównej do budynku plebanii.

   W lipcu podczas urlopu ks. katechety Janusza Kuniora do pomocy przyszedł
powiększ zdjęcie neoprezbiter ks. Wacław Tomaszewski.

   W związku z nieporozumieniami wynikającymi przy budowie nagrobków na cmentarzu parafialnym ks. Proboszcz 25.VII zarządził, aby budowę pomników, nagrobków zgłaszać w Urzędzie Parafialnym.

   W dniach 11 - 18. VII 99r. w parafii Górno obchodzono jubileusz 400-lecia. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m. in. ks. bp Ignacy Tokarczuk, ks. bp E. Białogłowski, ks. bp ordynariusz Kazimierz Górny. Wydano monografię parafii, autor Krzysztof Ożóg, rodem z Górna. Uroczystości obchodzono p. h. "Wszystko na większą chwałę Boga i Matki Najświętszej"
24. VIII 99 (wtorek) odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii św. Bartłomieja. Połączone je z dożynkami parafialnymi. Wieńce przygotowały zespoły z Nienadówki Dolnej, Środkowej i Górnej. Zespoły te wzięły też udział w dożynkach diecezjalnych w rzeszowskiej Katedrze 27. VIII 1999r. Uroczystość transmitowały telewizja Rzeszów i radio Via i Rzeszów.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

Dom Sióstr Służebniczek NMP (1992) S. Emilia Rataj i s. Barbara Słowik



powiększ zdjęcie



* * * * *


   Odeszła po 6 latach pracy w Nienadówce s. J. Krupa - przełożona s.s., organistka, katechetka SP 2, opiekunka chóru i scholi - do Nowosielec koło Przeworska. Na jej miejsce przybyła s. Barbara Tancer (już była w Nienadówce 1 rok w 1993) Objęła obowiązki po s. Janinie.

   Ks. J. Kunior został przeniesiony do Gorlic, parafia św. Andrzeja. Na jego miejsce ks. bp Ordynariusz skierował ks. mgr. Ryszarda Wacka, neoprezbitera, z Gorlic.

   W dniu 1.IX 1999r. (środa) ks. Proboszcz M. Zarych odprawił Mszę na rozpoczęcie roku szkolnego, pierwszego roku reformy szkolnej. W nabożeństwie brali udział nauczyciele, rodzice i uczniowie obu szkół podstawowych: klas I-VI, VIII i I gimnazjum.

powiększ zdjęcie Oddział gimnazjalny w SP 1 "wywalczyli" rodzice w ostrej akcji protestacyjnej. Od 22 - 31 III trwał strajk ostrzegawczy, od 8.IV do 19.IV strajk okupacyjny całodobowy. Nienadówka była na ustach całej Polski za sprawą mediów: telewizji, radia i prasy.

Komitet strajkowy tworzyli:

      przewodniczący: Jerzy Jedynak
      członkowie: Antoni Biernat
                        Stanisław Gielarowski
                        Zbigniew Gielarowski
                        Irena Grochowska
                        Elżbieta Motyl
                        Maria Osetek

Mediatorami w sprawie Rodziców z Zarządem Gminy Sokołów byli m.in. ks. bp Kazimierz Górny, wicewojewoda Marek Kuchciński, starosta Stanisław Ożóg, poseł Aleksander Bendkowski, kurator Władysław Rusin, pełnomocnik kuratora do spraw reformy Henryk Górnik.

   W czasie dni strajkowych przekonali się,że "ci których wybrali", nie chcą z nimi rozmawiać. Im niższy szczebel administracji tym mniejsza kultura urzędnika. Traktują wszystkich jako "coś" gorszego od siebie.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

15.V 1960 Ks. proboszcz E. Stępek wita ks. bp Stanisława Jakiela



* * * * *


   Od marca do końca wrześnie następowało "ugryzanie" po kawału placu starej szkoły - rówieśniczki budynku kościoła i zbudowanej z takiej samej cegły za sprawą ks. Antoniego Momidłowskiego. Najpierw wywieziona drewniane szalety, potem usunięto fundamenty po szopie i tzw. kuchni (wybudowanej w r. 1940 przez Niemców, a
powiększ zdjęcie rozebranej w 1994r. Cegły użyto do rozbudowy remizy OSP), zaczęto wykładać płytki wokół budynku sąsiada, nawozić żwir, piasek, utwardzać. Pozostałą cegłę przeniesiono koło schodów budynku szkoły od strony wschodniej. Nikt nie wie kto to sprzedał (Czy burmistrz Stanisław Ożóg, czy burmistrz Andrzej Ożóg - obaj rodem z Nienadówki). Teraz tylko czekać kiedy zniknie budynek szkoły, tak jak zniknęły budynki szkolne w Nienadówce Dolnej i Górnej. Sprzedają każdy wolny kawałeczek ziemi należącej do sołectwa. Już dziś nie ma gdzie ustawić np. kontenera na śmieci. O rozszerzaniu drogi przez Nienadówkę nie ma co marzyć, bo wszystkie kawałki przed posesjami zostały sprzedane. Sprzedający liczą chyba na koniec świata w następnym roku.

    14.IX 1999r., już zgodnie ze zwyczajem praktykowanym od początku posługi w parafii, ks. Proboszcz zaprosił parafian na wspólną modlitwę w intencji ks. Edwarda Stępka, zmarłego w 1986 r., proboszcza parafii od 1952r.

   W październiku przeprowadzono zbiórkę ziarna na potrzeby seminarium Duchownego w Rzeszowie. Zebrano około 7 ton zboża.

   W sierpniu do końca października trwały prace przy budowie drogi na cmentarz (koło ośrodka zdrowia) od drogi.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

Kaplica na cmentarzu, po lewej drewniana.


Nr-547
Do Przewielebnego Urzędu parafialnego w Nienadówce
W celu rzetelnego uczynienia repartycji pomiędzy parafian na datek tak do powiększenia jako i oparkanienia Cmentarza parafialnego złożyć się mający zechce Szanowny Urząd parafialny tych wszystkich w gminie Trzebuska zwany zamieszkałych jednakże do parafii Nienadówka należących parafian z Imienia i Nazwiska i nr Domu wykazać jak najspieszniej tu dostać. -

Z c.k. Urzędu powiatowego Sokołów 29 marca 864
(Exped. 22 Maya 864 L. 34)

= Z Archiwum Parafii N-ka =

Proboszczem Parafii był ks. Antoni Momidłowski
powiększ zdjęcie


* * * * *


   Udrożniono, doprowadzoną wcześniej, wodę na cmentarzu. Poprzedni zawór został skradziony. Wykonano zabezpieczenie obok cmentarza.

   W tym roku, jak i w poprzednim, zatrudniono na cmentarzu pracownika, którego obowiązkiem było koszenie trawy, wywożenie śmieci, pielęgnacja żywopłotu. Zakupiono kosiarkę.

   W ub. r. ks. Proboszcz zmuszony był umieścić na bramie cmentarnej znak zakazu wjazdu. Młodzi odwiedzający groby bliskich traktowali alejki cmentarne jak tor wyścigowy. Ponieważ i to nie pomogło, pan opiekujący się cmentarzem zmuszony był do zamknięcia części bramy. Po uprztąnięciu cmentarza ustawiono tablicę informacyjną,
powiększ zdjęcie gdzie składać śmieci. Okazało się, że tak jak poprzednio kierowcy nie umieli czytać znaków drogowych, tak teraz porządkujący cmentarz nie znają alfabetu. Wypada zaapelować do ks. Proboszcza o zorganizowanie kursu czytania tablicy informacyjnej. Może na czas zimy przenieść ją obok kościoła i zatrudnić np. ministrantów lub służbę maryjną jako nauczycieli !

   Co środa odprawiana jest Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy - prośby, podziękowania, modlitwy.

   29. X 1999 zebrano na Radio Via 1000 zł - składka w czasie mszy świętych.

   Każdego 16 dnia miesiąca modlimy się w czasie nabożeństwa w intencji Ojca Świętego.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

Rok 1959 - absolwenci.

Klasa VII rocznik 1945 - Szkoła Podstawowa w Nienadówce

Nauczyciele od lewej:
    stoją:      Ludwik Janik - kierownik
                  Ludwik Szczygieł
  siedzą:     Jadwiga (Bazylska) Mazgajowa
                 Józefa (Stanio) Janikowa
                 Czesława (Słowik) Nowińska
                 Helena (Welc) Maciągowa


powiększ zdjęcie

Jasełka w wykonaniu uczniów ucz. kl. II SP 1 N-ka.



* * * * *


   Z okazji ważnych dat i rocznic ks. Proboszcz zaprasza na wspólną modlitwę społeczność parafialną np. 26 V w intencji wszystkich matek, 14 X w intencji nauczycieli i wychowawców, 11 XI, 13 XII w intencji Ojczyzny

   W listopadzie została otwarta prywatna apteka, właściciel mgr. Maria Hadała - farmaceutka.

   21 XI 99 w niedzielę o godz 1300 odbył się pogrzeb zmarłej 19 XI śp. Heleny Maciągowej z d. Welc, c. Józefa i Teresy Węgrzynowicz. Urodziła się 26 III 1914 r. w Oleszycach, w rodzinie kolejarza. Ukończyła seminarium nauczycielskie w Jarosławiu.
powiększ zdjęcie W roku 1943, jak wiele rodzin z tamtych terenów, uciekła przed Ukraińcami. Część z nich znalazła schronienie w Nienadówce. Tu wyszła za mąż za Michała Maciąga 26 VIII 1944. Od 1 IX 1944 do chwili przejęcia na emeryturę 31 VIII 1972 była nauczycielką w szkołach podstawowych w Nienadówce. Matka dwóch synów Tadeusza i Andrzeja. Będąc na emeryturze służyła Bogu, rodzinie i ludziom. O tej samej godzinie, co w Nienadówce, odprawiał w Warszawie w Jej intencji Mszę św. ojciec Janusz Kołodziej pasjonista, wdzięczny za pomoc, której od niej doświadczył. Była członkiem A stowarzyszenia Przyjaciół Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Spoczęła obok męża na cmentarzu parafialnym.

   29 XI pon. - I w tym roku roraty o godzinie wieczorowej - rozpoczął wędrówkę po parafii Żłobek. Dzieci składały karteczki z nazwiskami, po Mszy św. następowało losowanie. Jako pierwsza zabrała Dzieciątko do domu Ania Zdeb, odniosła we wtorek. I tak przez cały okres Adwentu wędrowało po nienadowskich domach.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

Odnowiony ołtarz w kaplicy. Nienadówka ma przepiękną Pietę. Widoczne po bokach polichromie i tryptyk na dole autorstwa Józefa Strojnego z Krakowa, 1968r.



* * * * *


   Na przełomie listopada i grudnia s. Organistka Barbara Tancer i kościelny Tadeusz Jacek roznosili po domach opłatki, składali życzenia, otrzymywali ofiarę za usługi w kościele.

   W grudniu mieszana komisja konserwatorska oceniła stan kościoła i jego wyposażenia. Byli to Marta Nikiel, Zbigniew Jucha z pracami konserwatora wojewódzkiego, ks Franciszek Dziedzic - konserwator diecezjalny, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, Czesława Bełz -artysta z Krakowa.

   Do konserwacji kwalifikuje się wiele rzeczy, ogranicza ją brak pieniędzy. Dotacje ministerstwa kultury wykorzystano przy konserwacji Piety i główek Apostołów. Pochodzą one ze starego kościoła Zdobiły filary dzielące kościół na nawy. Jakiś czas zdobiły kaplicę boczną. Konserwacji wymagają okna - witraże, obraz św. Hieronima, piaskowcowe płyty okół kościoła, stara komoda i inne.

   Z okazji Wielkanocy, odpustu, Wszystkich Świętych, Świąt Bożego Narodzenia
powiększ zdjęcie ks. Proboszcz "organizuje" spowiedź dla całej parafii.

   Kołu Przyjaciół Radia Maryja przewodniczy Helena Krzanowska z d. Chorzępa. Koło skupia ok. 50 osób. Członkowie odmawiają wspólnie różaniec w I Piątek i I Sobotę przed Mszą św. wieczorową. Wspólnie zbierają składki, które odsyłają do Radia Maryja przez księży Saletynów w Rzeszowie. Zorganizowali pielgrzymkę do Górki Klasztornej. Słuchają Radia Maryja i twierdzą, że nic lepszego dla ludzi starszych i samotnych nie mogło powstać.

   Organizacją pielgrzymek do miejsc świętych zajmuje się Stanisława Kania.



* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

Św. Hieronim - poł. XVIII w.

Obraz ze starego kościoła, ofiarowany do kaplicy w Trzebusce. Po powrocie do kościoła odrestaurowany (lata sześćdziesiąte). Wróciły wtedy 2 obrazy MB, główki apostołów, krzyż (obecnie w prezbiterium).


* * * * *


    Do Zespołu Charytatywnego należy 10 pań. Najdłużej pracują Janina Nowakowa z d. Jacek i Helena Krzanowska. Poza nimi pracują Zofia Prucnal (Biernatówna), Zofia Smoła (Chmielówna), Aniela Sroczyk (nauczycielka), Kazimiera Putyło (bibliotekarka), Krystyna Ożóg, Władysława Nowak - pielęgniarki, Zofia Ożóg wd. po śp. Czesławie, Maria Pikor (z d. Szybista). Zajmują się m.in. zbiórkami, urządzają spotkania świąteczne dla starszych, chorych, opiekują się rodzinami w potrzebie.

   Służbą liturgiczną ołtarza opiekuje się ks. katecheta, od września ks. Ryszard Wacek. Ma pod opieką 60 ministrantów i 20 kandydatów na ministrantów i lektorów.

   Chór parafialny i Schola to domena s. Organistki. Podopieczni wzbogacają liturgię Mszy św. i innych nabożeństw.
powiększ zdjęcie     W dniach od 4 do 13 sierpnia miała miejsce XXII Rzeszowska Pielgrzymka na Jasną Górę. Tegorocznym hasłem były słowa: "Z Maryją idziemy do Ojca". Po Mszy św. o godz. 600 na czele z ks. bp. E. Białogłowskim pielgrzymi wyruszyli na pątniczy świat. Z Nienadówki uczestniczyli w Pielgrzymce: s. Janina Krupa, Chorzępa Zuzanna, Drozd Anna, Gielarowska Emilia, Krzanowska Helena, Ożóg Helena, Ciupak Marta i Sylwia, Guzek Bronisława i Marian, Gielarowski Tomasz, Baran Wiesław, Jodłowska Małgorzata i Elżbieta, Wielgosz Joanna, Bełz Bernadeta, Nowak Ewelina, Stasiuk Magdalena (z relacji Madzi,która wędrowała już VI rok). Szli w grupie "Św. Jadwiga Królowa Sokołowa. Funkcję przewodnika pełnił ks. Jan Szczupak, pracownik kurii. U celu witał ich ks. bp. Ordynariusz.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

- 14 V 1995 -

Na I planie od lewej:
ks. prob. M. Zarych, ks. J Sądel - kuria, ks. bp. K Górny, ks. Mieczysław Wajda - dziekan, brat Fabian - Tadeusz Ożóg, ks. Andrzej Sołtys, ks. Edward Krzyśko.


* * * * *


powiększ zdjęcie



* * * * *


powiększ zdjęcie Różańcowe Zdrowaśki zanoszone są, codziennie, do Maryi przez 15 Kół Żywego Różańca

          5 stycznia 1999r.
Zmarł ks. Edward Krzyśko. Urodził się 1 stycznia 1936 r. jako syn Marcina i Katarzyny Tasior. Do szkoły podstawowej uczęszczał w latach 1943 - 1950 (I - IV w N. Górnej, V - VII w N. Środkowej. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Sokołowie, Seminarium Duchowne w Gorzowie Wlkp. Święcenia otrzymał w r. 1961. Całe kapłańskie życie spędził w Diecezji Gorzowskiej.

    W tym wieku odeszło do wieczności kilku kapłanów związanych z Ziemią Nienadowską, bądź miejscem urodzenia, bądź zamieszkania:
ks. Jan Gielarowski ur. 1888, św. 1913, zmarł 1943 w Oświęcimiu.
ks Ludwik Sieradzki ur. 1904, św. 1925, zm. 1985.
ks. Wojciech Wyskida ur. 1908, św. 1935, zm. 1972.
ks. Józef Ożóg ur. 1920, św. 1949, zm. 1996.
ks. Stanisław Motyl ur. 1916, św. 1944, zm. 1982.
ks. Michał Chorzępa ur. 1926, św. 1952, zm. 1994.
ks. Janusz Nowiński ur. 1934, św. 1957, zm. 1992.
ks. Franciszek Bełz, ur. 1931, św. 1957, zm. 1994.

   Siostry Służebniczki NMP w okresie lata prowadzą ochronkę dla dzieci przedszkolnych.

    Grupę Oazową prowadzi Magda Cisło pod opieką księdza wikariusza w parafii.

    W r. 1999 ochrzczono 38 dzieci, zmarło 27 osób, na ślubnym kobiercu stanęło 13
     par.

    W parafii mieszka około 2800 osób ( 2834)


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

24 VIII 1995

Zespół folklorystyczny z Nienadówki Górnej z ks. bp z Przemyśla Stefanem Moskwą. Kier. zespołu Genowefa Biernat x, obok Aniela Sroczyk (nauczycielka Szkoły Podstawowej nr.2)


* * * * *


powiększ zdjęcie



* * * * *


Z dziejów parafii
Jeżeli nie zaznaczono inaczej- wszystkie dane z historii parafii pochodzą z dokumentów archiwalnych kancelarii parafialnej.

powiększ zdjęcie
1799

    Proboszczem jest ks. Stanisław Radziejowski, świetny gospodarz, organizator. To on spisał dzieje parafii, niestety kronika zaginęła. (Ks. Antoni Wrześniewski - proboszcz sokołowski - będąc administratorem nienadowskiej parafii podpatrzył księgi pamięci parafii i takąż zaczął pisać u siebie). Był wikariuszem w Sokołowie. Objął parafię w 1775 r. i sprawował w niej rządy do końca maja 1800 r. Po śmierci ks. Ignacego Gryniewicza (3 III 1800) prob. sokołowskiego przechodzi na jego miejsce. Umiera w Sokołowie 10. IX 1801 r. Były jezuita. Był dziekanem dekanatu leżajskiego po ks. M. Borkowskim. Po jego śmierci dziekanem został ks Michał Pieniążek były bożogrobowiec z Leżajska, patriota.

1899

    Rządy w parafii sprawuje, też były wikariusz w Sokołowie, ks. Antoni Momidłowski - budowniczy obecnego kościoła, inicjator budowy szkoły. To za jego proboszczowania uczył w szkole parafialnej Wojciech Makowski - organista (1864 - 1884)

    W r. 1899 urodziło się 72 dzieci (61 w Nienadówce, 11 w Trzebusce, zmarły 33 osoby (28 w N. 5 w T.).

    Średnia życia w tym roku wynosiła 17 lat 8 miesięcy.

    Ślub zawarło 21 par (20 N., 1 T.)

    Oto ich wiek, on - ona: 45 - 20, 20 - 16, 20 - 17, 22 - 19, 18 - 15, 24 - 19, 28 -16, 21 - 18, 33 - 16, 23 - 36, 18 - 20, 22 - 22, 22 - 16, 22 - 17, 36 - 23, 56 - 30, 18 - 19, 18 - 23, 75 - 37, 33 - 16, 21 - 18 (T.).

    W r., 1899 urodziło się 130 dzieci, innych danych brak.


* * * * *


powiększ zdjęcie

Mieszkańcy Nienadówki Michał Mika i jego żona Regina z d. Nowak pracowali w majątku Marcina Tyrawskiego w Sobótce za Sandomierzem - 15 km, w kierunku Warszawy i tam urodziła się ich córka Marianna. Kościół w Sobótce jest b. ładny.



* * * * *


powiększ zdjęcie    22 VIII 1899 zmarł Jan Kołodziej s. Karola i Apolonii Rożek, 3 miesiące w Bośni "in Bakinci ad Banjaluka".

    Kilkanaście rodzin nienadowskich szukało chleba w Bośni.

    22 X 1899 Józef Lepianka i Katarzyna Wierzbicka zawarli związek małżeński w kościele św. Jana w Warszawie ("za chlebem")
powiększ zdjęcie
   Początkowo np. 1724 od krowy kościelnej płacono 1 grzywnę.
      1 grzywna = 1 zł 18 gr.    2 grzywny = 3 zł. 6gr.     5 grzywien 8 zł.

    Dane pochodzą z "Liber Perceptum....." prowadzonej od 1724 r. do 1826. Rozpoczyna ks. Walenty Franciszek Daniewicz, kończy ks. Deocharus Syktowski, w środku ks. Tomasz Paweł Antoniewicz, ks. Antoni Skrzyński, ks. Ignacy Zagórski, ks. Stanisław Radziejowski.


* * * * *


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


* * * * *


powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

* * * * *


powiększ zdjęcie


strzałka do góry



* * * * *


SYMBOLIKA ZNAKU ROKU JUBILEUSZOWEGO 2000

Kulę ziemską opasuje krzyż. KRZYŻ przypomina, że Chrystus umarł dla zbawienia wszystkich ludzi. TRZY LINIE budujące krzyż symbolizują tajemnicę Trójcy Przenajświętszej. Ze środka krzyż promieniuje ŚWIATŁO, symbol Chrystusa - prawdziwej światłości świata.
powiększ zdjęcie     Tę symbolikę podkreślają słowa CHRISTUS HERI, HODIE, SEMPER - Chrystus wczoraj, dziś, zawsze.

    PIĘĆ GOŁĘBI symbolizuje pięć kontynentów. Ich splecenie oznacza ducha jedności dzieci Bożych i pojednanie między narodami.

    Otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra Ojciec św. rozpoczął Wielki Jubileusz Roku Świętego 2000

    Drzwi Katedry otworzył Ordynariusz Diecezji ks. bp. K. Górny. Rozpoczęliśmy Jubileusz A.D. 2000 w parafii.
    W Nowy Rok modliliśmy się do Świętej Bożej Rodzicielki o Pokój, ten dla całego świata i ten wewnętrzny.

    W dniu Objawienia Pańskiego prosiliśmy w modlitwie o powołania kapłańskie i zakonne.

    19 stycznia 2000 przypadało święto Patrona Diecezji Bł. J. S. Pelczara. W Katedrze miała miejsce instalacja Rzeszowskiej Kapituły Katedralnej z prepozytem ks. S. Macem, proboszcz Katedry.

    Stronę północną od kościoła do kaczmarki, oraz Poręby odwiedził ks. proboszcz Mieczysław Zarych, pozostałą część parafii ks. Ryszard Wacek w czasie tradycyjnej Kolędy, wizyty duszpasterskiej w roku jubileuszowym 2000.

    W święto Ofiarowania Pańskiego poświęciliśmy gromnice w czasie Sumy i Mszy św. popołudniowej oraz modliliśmy się za osoby konsekrowane - nasza polska Matka Boska Gromniczna.


* * * * *


powiększ zdjęcie     11. II 2000 - NMP z Lourdes - VIII Dzień Chorych

    Ojciec św. odprawił Mszę św. na Placu św. Piotra, namaścił ciężko chorych. Z chorymi modlili się nasi ks. ks. Biskupi w szpitalach i w kościele Matki Boskiej Rzeszowskiej.
    12. II w sobotę, ze względów praktycznych, Mszę św. w intencji chorych i osób im towarzyszących, odprawił ks. Proboszcz i ks. Andrzej Sołtys (rodak), homilię wygłosił ks. Proboszcz Po modlitwach i adoracji Pana Jezusa w monstrancji odbyło się błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zgromadzonych w kościele, na wzór Błogosławieństwa z Lourdes. Następnie Gospodarz Parafii zaprosił na herbatę i poczęstunek przygotowany przez panie z Zespołu Charytatywnego.
    20 lutego po wszystkich Mszach św. panie z zespołu charytatywnego zbierały datki dla rodziny Chorzępowej Ireny wdowy po zmarłym nagle 30. I Józefie l. 44. Pozostała z niepełnosprawnym teściem i piątką dzieci. (Andrzej kl. I szk. zasadnicza, Krzysztof kl. VIII, Agnieszka I kl. gimnazjum, Sylwia kl. V, mała 2 l.

    Poprzednio taką zbiórkę przeprowadzono w 1998 r. na rzecz Marty Kus i jej czworo małoletnich dzieci po tragicznej śmierci Janusza Kusa w dniu 11 XI 1998 r.

    W liście apostolskim Tertio mileninio adveniente papież Jan Paweł II przedstawia sens i znaczenie Jubileuszowego Roku 2000. Przypomina, że jest on dla Kościoła "Rokiem od Pana". To nie tylko rok radości, ale przede wszystkim czas Miłosierdzia Bożego i głoszenia prawdy o tym miłosierdziu.

    Pamiętając o tym ks. bp. Kazimierz Górny polecił by po diecezji rzeszowskiej peregrynację rozpoczął Obraz Miłosierdzia Bożego. Intronizacja Obrazu ma przybliżyć i unaocznić spotkanie każdego z nas z naszym Panem i Zbawicielem.




* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

4 III 2000

Wyruszyła procesja po Obraz Miłosierdzia Bożego: ministranci, lektorzy, księża i wierni.


powiększ zdjęcie

4 III 2000

Od lewej: Ks prob. z Medyni Franciszek Turko przekazuje Obraz ks. prob. M. Zarychowi. Obok ks. dziekan M. Wajda, ks. S. Zarych, ks. wik. R. Wacek (na polu jest półmrok).


* * * * *


powiększ zdjęcie     Intronizacja trwa już od 5 lutego. Rozpoczęła się od Seminarium Duchownego - serca diecezji do kościołów - serc każdej parafii. Pierwszą, która przyjęła Obraz była rzeszowska parafia, p.w. Świętego Krzyża. Odtąd trasa peregrynacji biegnie przez dekanaty Rzeszów I, Rzeszów II, część Rzeszów III, Sokołów, Głogów, Kolbuszowa, Sędziszów, Rzeszów VI, Trzciana , Biecz, Gorlice, Jasło Zachód, Żmigród, Brzostek, Jasło Wschód, Frysztak,Ropczyce, Czudec, Strzyżów, część Rzeszów III i Tyczyn. Zakończenie pielgrzymki Obrazu nastąpi ?? XI w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze rzeszowskiej.

    Dzień intronizacji Obrazu Miłosierdzia Bożego to ważne wydarzenie Roku Jubileuszowego parafii.
    Przygotowaniem do nawiedzenia Obrazu było triduum, które prowadził ks dr Stanisław Zarych - wieloletni wykładowca Seminarium Duchownego, członek sądu biskupiego, duszpasterz apostolstwa trzeźwości, jeden z inicjatorów Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, proboszcz parafii w Przemyślu. Poszczególne dni były poświęcone: misjom, miłosierdziu oraz tematyce trzeźwości uzależnień. Jestem dość krytyczna (co ks Proboszcz ma mi za złe) w stosunku do głoszących nauki rekolekcje, ale muszę przyznać, że tak pięknych nie słyszałam już dawno. Słuchając spokojnego głosu kaznodziei widziało się Jezusa Miłosiernego wyciągającego ramiona i słyszało Jego głos: nie bójcie się, chodźcie do Mnie, w Moim Miłosiernym sercu jest miejsca wiele, przytulę każdego, i ciebie, który cierpisz, bo uzależniłeś się od alkoholu, spójrz jak krwawi Moje serce. Zmień życie, może i ty będziesz misjonarzem, swoim przykładem pociągniesz innych. Tereny misyjne to nie tylko odległe kraje, ale życie w otaczającej nas rzeczywistości Bóg zapłać ! Księże Stanisławie.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

Strażacy z Medyni przenoszą Obraz do kościoła. Na przodzie ks. dziekan proboszcz sokołowski M. Wajda i ks. dr Stanisław Zarych.


powiększ zdjęcie

Obraz Miłosiernego Jezusa w nienadowskim kościele, umieszczony obok obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy czczonej w Nieustającej Nowennie.


* * * * *


    Program pobytu Obrazu ustalił ks. Proboszcz - wisiał w gablocie w kruchcie.
powiększ zdjęcie     2. III czw. godz. 17 00 Msza św. z homilią o misjach.

    3. III piątek Dzień Spowiedzi św., godz. 17 00 Msza
    św., z kazaniem o miłosierdziu.

    4. III sob. Montowanie pamiątkowych tablic: Logo
    Roku Jubileuszowego 2000 i z Królową Polski w III
    tysiąclecie wiary na frontonie kościoła po obu
    stronach drzwi.
    Godz. 17 00. Dzwony oznajmiają, że przybyła
    procesja z Medyni z Obrazem. Witają Go na
    zewnątrz Księża, służba liturgiczna.

    Ks. proboszcz z Medyni Franciszek Turko przekazuje
Obraz. Wnoszą Go do kościoła medyńscy strażacy. Zostaje umieszczony na specjalnie przygotowanym miejscu koło ołtarza (obok MB Nieustającej Pomocy). Witają go dzieci, młodzież, rodzice - przedstawiciele Parafii, ks. Proboszcz. Następnie rozpoczyna się Msza św. z kazaniem. Kościół wypełniony wiernymi. Taki tłum ludzi był na obchodach 400 lecia Parafii, a wcześniej w czasie peregrynacji Obrazu MB Częstochowskiej. Śpiewa chór parafialny. Komunia św. trwa ponad pół godziny, udzielało Jej trzech Księży. Po Mszy św., wspólnie odmawiamy modlitwy konieczne do uzyskania odpustu zupełnego z racji intronizacji Obrazu, w Roku Jubileuszowym. Następnie poświęcenie pamiątkowych Tablic - ks. Stanisław Zarych. Potem trwa uwielbienie Pana Jezusa w Obrazie Miłosierdzia Bożego według ustalonego harmonogramu: koło misyjne, rodzina Radia Maryja, młodzież, koła różańcowe, chór parafialny i zespół charytatywny. Na modlitwach indywidualnych i grupowych mija czas do północy.

    5 III niedziela godz., 0 00, Msza św., którą sprawuje ks. Ryszard Wacek, kazanie głosi Rekolekcjonista. Wspólna modlitwa celem uzyskania odpustu zupełnego. Składka, podobnie jak na innych Mszach św., przeznaczona na seminarium duchowne (z racji pierwszej niedzieli) i na pamiątkowe Tablice. Następnie przerwa, do godz. 630, w modlitwach. Godz., 6 30 - Godzinki do Najświętszej Maryi Panny.


* * * * *


powiększ zdjęcie

5 III 2000



powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie



* * * * *


powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie

18 VI 2000
Tablica Pamięci - wykonana za ks. prob. Edwarda Stępka



* * * * *


powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie



* * * * *


powiększ zdjęcie     19. III odbył się też pogrzeb Jana Ożoga l. 92, dobrodzieja Kościoła. Jego babka Salomea c. Błażej Szota, żona Walentego Ożoga, zmarła w 1935r. mając 100 lat.

    6. IV 2000 Czwartek. Spadł duży śnieg. U nas nie zrobił większej szkody, ale w wielu okolicach połamał drzewa, słupy elektrycz. i telefoniczne. Wiał bardzo silny wiatr. Topniejąc spowodował powódź, też w naszym województwie.

    13. IV 2000 Specjaliści z firmy obcięli zbędne i przeszkadzające gałęzie lip koło kościoła.
Uczniowie szkoły Podstawowej nr. 1, pod opieką p. Krzysztofa Bazylskiego złożyli kwiaty pod Tablicą Pamięci na frontonie kościoła, z okazji 60 rocznicy
Katynia. Zginął tam m.in. porucznik Marcin Zdeb - kopista z Łucka - rodem z Nienadówki.

    Wycięto najpiękniejsze drzewo w N-ce (oprócz jesiona na plebani) - wierzbę nad rzek, zdrową jak przysłowiowy dąb. (na wprost domu nauczyciela) Wycięto prawie wszystkie drzewa po obu stronach drogi: topole, jesiony, klony, lipy (za przeszło 50letnią lipę płacono 50 zł - bułka 50gr. Dlaczego wycinano też te z dala od drogi, nikt mi nie dał odpowiedzi. Zmienił się wygląd wsi, znikła osłona przed żarem w lecie.

    14. IV 2000 Drogą Krzyżową i Mszą Św. rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne. Prowadzi je ks. dr Stanisław Mazur, wykładowca Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Msze św., nauki ogólne i stanowe odbywały się wg załączonego harmonogramu.

    Uczniowie obu szkół podstawowych i klas pierwszych gimnazjum mieli wolne od nauki 17 - 19. IV, na udział w rekolekcjach. Dla uczniów urządzono konkursy (wiedzy, plastyczne, śpiewacze). Szkoda tylko, że w trakcie ich trwania ks. Rekolekcjonista zmienił zasady, a w konkursie rysunkowym wyżej ceniono gotowce od autentycznych prac dzieci.


* * * * *


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie     Dekret o heroiczności cnót sług Bożej s. Faustyny Kowalskiej został ogłoszony przez Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych w dniu 7 marca 1992r.

    Uroczystości beatyfikacji s. Faustyny odbyła się w Rzymie 18 kwietnia 1993r.

    Uroczystość kanonizacji błogosławionej s. Faustyny odbyło się 30 kwietnia 2000r.

    "Dar Boga dla naszych czasów, dar polskiej ziemi dla całego Kościoła" - Jan Paweł II. (30. IV 2000).

    W grudniu 1992r. uzdrowienie Maureen Digan zostało uznane przez Kościół za cud dokonany za wstawiennictwem siostry Faustyny Kowalskiej (28. III
1981 przy grobie s. Faustyny).


* * * * *


powiększ zdjęcie

24 VIII 2000



powiększ zdjęcie

Uroczysta procesja z Najświętszym sakramentem wokół kościoła, przewodniczy ks. kan. Józef Stanowski - kanclerz Kancelari Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.


powiększ zdjęcie

Z przodu wianek z N.D., od prawej: Emilia Gielarowska, Maria Piela, Maria Woś, Czesława Krzanowska, Stanisława Kania, Stanisław Niemiec - starostowie. Z tyłu: N.G., od lewej: Czesława Śliż, Genowefa Ożóg, Mieczysław Budzyń - starostowie, Anna Tęcza, Krystyna Nowak, Zofia Krzanowska.


* * * * *


powiększ zdjęcie     2. VII - zbiórka pieniężna dla dotkniętych klęską suszy i powodzi, mrozu.

    5-8. VII 2000 Centralne uroczystości jubileuszowe w Rzymie dla Polaków - Jubileuszowa Pielgrzymka Narodowa.

    16. VII Ks. Proboszcz informuje o pracach, które się wykonuje lub należy wykonać w parafii: cmentarz - poszerzenie, ogrodzenie; dom parafialny -- odwodnienie, przygotowanie mieszkania dla ks. katechety (pewnie ks. Prob. myśli o organiście z prawdziwego zdarzenia i robi tzn. zwalnia mieszkanie); kaplica - kraty, głowy apostołów, aniołki.
    Koniec czerwca, lipiec, sierpień - trwają prace przy cmentarzu. Ścięto mocno zniszczony żywopłot (zasadzony przez ks. ks. A. Momidłowskiego i L. Bukałę), wyrwano korzenie, wywieziono z cmentarza. Pracowała koparka, ciągniki. Teren po wykonanych pracach wyrównano i uporządkowano.

    6. VIII zgodnie z decyzją ks. bpa Ordynariusza odbywa się zbiórka na dotkniętych osuwiskami (spowodowały je wieloletnie powodzie), Dom Jana Pawła II w Rzeszowie, ofiar wichury z 22 VI i VII (w naszej diecezji Poręby Dymarskie).

    18-22. VIII 2000 Trwa malowanie ogrodzenia wokół kościoła parafialnego.

    23. VIII Odbyła się spowiedź z okazji odpustu parafialnego i zbliżającego się początku roku szkolnego.

    24. VIII 2000 czw. dzień odpustu. Nabożeństwa jak w niedzielę. Koncelebrze, w czasie uroczystej sumy, przewodniczył ks. Józef Stanowski (wikariusz w N-ce w latach 1979-1981), homilię wygłosił ks. Stanisław Kos proboszcz z Kamienia - Krzywej Wsi. W procesji brali udział księża z dekanatu. Odpust połączono z dożynkami parafialnymi. Wieńce przygotowały grupy z N-ki Dolnej i Środkowej.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

12 VI 2000 - Dom parafialny: rozpoczął budowę ks. E. Stępek, dokończył obecny Proboszcz, poświęcił 21 X 1990 r. J.E. ks. bp. Edward Białogłowski.


powiększ zdjęcie

15 IX 2000 - Odwodnienie już zrobione, buduje się zadaszenie nad wejściem głównym (widoczne kolumny), od strony południowej przygotowano mieszkanie dla ks. wikariusza.


* * * * *


powiększ zdjęcie     7. VI 2000 Liturgiczna służba ołtarza zwiedzała miejsca kultu maryjnego i Jezusa Ukrzyżowanego w okolicach Gorlic i Jasła. Wycieczkę finansował urząd parafialny. Opiekunami byli: ks. R. Wacek, s. B. Tencer, p. p. Zofia Rumak i Aniela Sroczyk

    13. VI 2000 wt. W kościele stacyjnym w Roku Jubileuszowym w Sokołowie ks. bp. K. Górny udzielił sakramentu bierzmowania uczniom klas drugich liceów i szkół zawodowych. Z Nienadówki sakrament przyjęło 40 osób.

    1. IX 2000 piątek, Rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla uczniów obu szkół podstawowych oraz klas I i II gimnazjum znajdujących się przy tych szkołach. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks.
Proboszcz. W Szkole Podst. nr. 2 jest nowy dyrektor mgr. Maria Marut (poprzedni Tadeusz Baczan, zrezygnował), w SP1 nadal Józefa Baniak, od 1990r.

    1. IX oznakowano niebezpieczne przejście od mostu pod górkę wyznaczono pasy na jezdni, strzałki, znaki stojące.

    Trwają prace przy budynku parafialnym. Wykonane podczas budowy odwodnienie nie spełniło swej roli. Może wpłynęło na to prowadzone obok prace przy drodze głównej oraz przy doprowadzeniu wody, gazu i telefonów (podziemny kabel światłowodu). Nad głównym wejście buduje się zadaszenie na kolumnach. Po wykonaniu zadaszenia i odwodnienia ułożono nowy chodnik z małych betonowych płytek. Z jednej sal budynku buduje się mieszkanie dla księdza wikariusza.

    8. X niedziela - wybory prezydenta - wygrał ponownie w I turze Aleksander Kwaśniewski SLD -53,90%, II - Andrzej Olechowski bezpartyjny 17,30%, III Marian Krzaklewski AWS 15,57%

    Odbyła się zbiórka do puszek na budowę sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

13 X 2000 SP-1 - Życzenia ks. Proboszczowi składa Monika Stafa. Od lewej; Stanisław Chorzępa - konserwator szk. Józef Krzanowski - em. kons., Ewa Hospod - Kossak - polonistka gimnazjum, Józefa Baniak - dyr. Szkoły. Uczennice: Ewelina Chorzępa, Agnieszka Gielarowska, Agn. Chorzępa, Anna Ożóg.


powiększ zdjęcie

15 XII 2000 - Uczniowie SP1 opuszczają kościół po Mszy św. Poczet sztandarowy, od lewej: Małgorzata Dziadosz, Leszek Ożóg, Aneta Budzyń. Po obu stronach "Bramy Pamięci" widoczne tablice upamiętniające Rok Jubileuszowy 2000.


* * * * *


powiększ zdjęcie     13. X ks. Proboszcz wziął udział w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w SP1. Akademię przygotowali z uczniami ks. R. Wacek i Ewa Hospod - Kossak (naucz. j. polskiego w gimnazjum).

    13. XI 2000 tradycyjna procesja na cmentarz, który dzięki stałej trosce Gospodarza Parafii wygląda coraz ładniej. Zatrudniony pracownik kosi trawę, wywozi śmieci.

    11. XI 2000 sobota, Ks. Katecheta przeprowadza się z organistówki do przygotowanego mieszkania w budynku parafialnym. Z jednej sali przygotowano sypialnię, pokój dzienny, kuchenkę i mały przedpokój.
W ogrodzie obok plebani i budynku parafialnego wyrwano stare drzewa i krzewy. Wyrównano teren po wykonaniu odwodnienia. Całość zaorano (przygotowano do przyszłorocznych prac). Wzdłuż ogrodzenia od szosy, od remizy do drogi na plebanię, posadzono rząd tui.

    Geodeta mierzył działki na poszerzenie cmentarza. Od zachodu parafia ma zakupić działkę od p.p. A. i S. Mikołajczyków, od wschodu ma otrzymać w darze od Kazimierza Janika z Trzebowniska (s. Ludwika i Józefy Janików z N-ki).

    5 XII wt. W rocznicę poświęcenia Sztandaru przez ks. bp. K. Górnego, młodzież SP1, gimnazjum, nauczyciele, rodzice zebrali się w kościele. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. katecheta z tej szkoły Ryszard Wacek.

    6. XII W kaplicy Matki Bożej Bolesnej zamocowano artystyczną kratę zaprojektowaną przez Adama Zarycha i przez niego wykonaną (zbieżność nazwiska z ks. Probo. przypadkowa, chociaż i inż. A. Zarych pochodzi z Bliznego).)

Krata ma chronić "drobne detale" tj. 6 główek apostołów i 2+2 aniołki na nastawie ołtarza przed "zmianą właściciela."


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

Przepiękna figura Matki Boskiej - Zwiastowanie w kościele w Bliznem rodzinnej parafii ks. Proboszcza.



powiększ zdjęcie

Perła światowej sztuki sakralnej - XV wieczny kościół drewniany w BLIZNEM p.w. Wszystkich Świętych. W tym kościele w I 1931r. został ochrzczony ks. proboszcz M. ZARYCH, Kapelan Honorowy Ojca św. od 18. I 2000.



* * * * *


powiększ zdjęcie     10. XII N. Zbiórka do puszek na cele kościołów na terenie byłego ZSRR, zwłaszcza na Ukrainie i Białorusi.

    16. XI S. Rozpoczęcie 40 h nabożeństwa -Msza św, homilia, wystawienie Najświętszego Sakramentu.

    17. XII N. Między Mszami św. wystawienie Pana Jezusa w monstrancji.

    18. XII P. msza św. rano i po południu. Cały dzień spowiedź święta i wystawienie Najświętszego Sakramentu.

    19. XII W. Msza św. o godz. 830 i 1630, wspólna Komunia święta, zakończenia nabożeństwa.

Słowo Boże, do zebranych w ciągu tych 4 dni, kierował ks. dr Stanisław Zarych, współpracownik Sługi Bożego, ks. F. Balickiego, współtwórca Krucjaty Wyzwolenia człowieka.

    15. XII Pt S. Organistka B. Tancer i p. kościelny T. Jacek zakończyli wędrówkę po parafii z życzeniami i opłatkami.

    W czasie Adwentu rozprowadzono 300 świec wigilijnych. Dochód z ich sprzedaży zasili konto Caritas.

    Święta Bożego Narodzenia - ostatnia pasterka w XX wieku.

Szopkę, po raz pierwszy od jej wprowadzenia do kościoła w latach sześćdziesiątych, umiejscowiono na ołtarzu Serca Pana Jezusa.

    W czasie Adwentu rozprowadzono 300 świec wigilijnych. Dochód z ich sprzedaży zasili konto Caritas.

    27. XII ustawiono nowe znaki drogowe, pionowe, mające ułatwić jazdę i zapewnić bezpieczeństwo. Duża w tym zasługa burmistrza J. Skóry i przewodniczącego Rady Miejskie E. Winiarskiego.

    Nabożeństwem o godz. 1600 zakończono stary rok 2000.

    Podobnie jak w roku ubiegłym, parafianie, wraz ze swoimi Duszpasterzami, witali nowy rok, wiek i tysiąclecie, na Mszy św. o północy.

W roku 2000, ochrzczono 36 dzieci, pogrzebano 25 zmarłych, 14 par stanęło na ślubnym kobiercu.

    Parafianie czytają prasę katolicką m.in. Niedzielę Źródło, Znak Łaski, Droga, Dominik Jaś.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

15. XI 2000 - Aparat telefoniczny zainstalowany 1. IX 2000, zdjęto 17. X 2001

Okno z lewej: biblioteka (do 16. I, 1971 mieściły się tu klasa szkolna, podobnie jak i u góry - 2 okno). Okno z prawej i drzwi: automatyczna centrala telefoniczna (do 1980, mieściło się tu poczta, teraz od zachodu i północy). Budynek został wybudowany w 1924 na mleczarnię z inicjatywy ks. prob. Ludwika Bukały, kier. szkoły Stanisława Marczyka, gospodarzy z Nienadówki. W latach 1955-1975 mieściło się tu Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej.



powiększ zdjęcie

ks. Ludwik Bukała
prob. 18 VII 1901 - 15 I 1935.
ur. 15 VII 1870 w Hyżnem - zm. 24 VI 1949 w Sokołowie
św. 15. VII 1894 w Przemyślu



* * * * *


powiększ zdjęcie
Z dziejów Parafii:

Proboszczowie:
1700 - Michał Kulikowski
1800 - Stanisław Radziejowski - Deocharus Syktowski
1900 - Antoni Momidłowski
2000 - Mieczysław Zarych

22 marzec 1721:
Obrała sobie Gromada dwóch kościelnych Kusa Marka i Walentego Drapałę. Cisz nowi kościelni odebrali od starego Matiasa Wyskidy kościelnego naypirwy.
Ornatów 16, Albów 7 y s kumerałami
komżów 4, komeszek 5.
................ nie doczytałam
kielichów 2 wypalinemi
                   monstrancja nasadzenia kamieniami gałek 4
                   krzysz sribny gałek złocistych 3
                   Srybła Świętego Antoniego śtuk 9
                   Wotum 2, puska pozłacana 1
                   Korona wielga i mała
                   Z wielgiego ołtarza Sribła Lezanego Stucek 14
                   Firanek wszystkich 2
                   ..........
                   Obrusów wszystkich óśmdziesiąt 80
                   Puska co do chorych nalezy mała sribna
                   Krowy należące do nienadowskiego które przy plebo czekaią 3

                   U Matyasa Wyskidy na krowę kościelną zł 12
                   Odebrali od Matyasa Wyskidy S Karbony co zastali złotych 3 gr 20

1714 - od naprawy 4 okien które wytłukł złodziey zł 8
1792 - Od naprawy dach od wiatru poroynowanego zł 4
1797 IX - Tabińskiemu od roboty Stolarskiej w Zakrysti zł 106


1700

1800

1900

2000

urodzonych

63

118

36

zmarłych

71

-

25

śluby

15

21

14



* * * * *



powiększ zdjęcie Ten przesympatyczny Brodacz to Józef Cyrek - brat Kacper. Obok brata Kacpra, brat Fabian (Tadeusz Ożóg), z otwartą książką organista Franciszek Drajewicz.

Urodził się 9. III, ochrzczony 10. III 1901r. w Trzebusce, nr. d. 100.
Ojciec: Andrzej Cyrek s. Wojciecha i Magdaleny Bielenda (ze Stobiernej)
Matka: Maria Depka c. Wawrzyńca i Katarzyny Tasior (z Nienadówki).

    Wcześnie osierocony przez ojca, w wieku 8 lat przez matkę, poznał trud zarabiania na życie, chodził po służbie. Był m.in. u Zofii Chorzępy (tu gdzie mieszka Jan Śliż, obok Stanisławy Woś z d. Nowak).

Prowincjał OO Kapucynów w Krakowie donosi do parafii, że Józef Cyrek złożył śluby zakonne i przyjął imię Kacper (27. I 1930). Przebywał m.in. w Gdańsku, Rozwadowie, Krośnie gdzie zmarł. ( )

Jego siostra Agnieszka ur. 1898 wyszła za mąż za Jana Glazera w N-ce. U niej spędzał wakacje do 1951 r. (zmarła 4. VIII 1951, a potem zatrzymywał się u Stanisławy i Władysława Wosiów, sąsiedzi "Ciotki Zośki"
powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie

13 VI 1971


Uroczystość Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej, w Symbolach Świecy i Ewangelii. 13-14 VI 1971.


strzałka do góry



* * * * *
A D 2001


powiększ zdjęcie     Kolejny rok za nami. Za nami też kolejny wiek i kolejne tysiąclecie. Kończą się uroczystości związane z Rokiem Jubileuszowym 2000.

5. I piątek - zakończenie Uroczystości w Rzeszowskiej Katedrze.

6. I Święto 3 Króli - zamknięcie Roku Wielkiego Jubileuszu w Rzymie.

W związku z ładną pogodą Zespół Charytatywny zorganizował 20. I 2001 S opłatek dla osób starszych, samotnych, chorych. Poprzedziła spotkanie Msza Św. z kazaniem dla w.w. o godz. 1000
27. I 2001 zakończono tradycyjną kolędę - wizyty duszpasterskie w domach.

30. I wtorek - odbył się pogrzeb tragicznie zmarłych w wypadku samochodowym koło Przemyśla braci Surowców: Grzesia l. 21 i Pawła l. 16. Uroczystość żałobna zgromadziła bardzo dużą liczbę parafian, którzy swym przybyciem odpowiedzieli na apel ks. Proboszcza, aby tak okazać współczucie Matce zmarłych synów i żonie Grzesia.

4. II Panie z Zespołu Charytatywnego zbierały do puszek datki dla rodziny (Nawłoka Marian, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji: ojciec po wypadku w hospicjum, matka i najstarszy syn w szpitalu, w domu dzieci w wieku od 3 do 12 lat.

11. II przeprowadzono zbiórkę dla Ofiar trzęsienia ziemi w Indiach.

W styczniu i lutym ekipy Geofizyki Kraków prowadziły prace związane z poszukiwaniem gazu. Za mojej pamięci, to już trzecie takie prace.

21. II 2001 na Sesji Rady Miejskiej zatwierdzono m.in. plan przestrzennego zagospodarowania gminy.

    W wydanym Schematyzmie Diecezji Rzeszowskiej 2000 umieszczono m.in. dane o powołaniach kapłańskich i zakonnych na terenie parafii. Przez pomyłkę chyba, ani Nienadówka, ani Trzebuska nie umieściły brata Kacpra - kapucyna.


* * * * *


powiększ zdjęcie

2. IV 2001
Szkoła Podstawowa nr. 1
im. H. Sienkiewicza w Nienadówce



powiększ zdjęcie

Gazetka, którą opiekuje się ks. R. Wacek, w SP1 w Nienadówce.



powiększ zdjęcie

Ks. Biskupa witają najmłodsze dzieci.



* * * * *


powiększ zdjęcie     W styczniu Trzebuska została uznana za teren, na którym występuje wścieklizna. Nienadówkę uznano za teren zagrożony.

    Telewizja Rzeszów, łamy Nowin i Super Nowości, protesty rodziców spowodowała uchwała Rady Miasta i Gminy, że za przedszkole należy płacić 10% najniższego uposażenia tj. 76 zł. W rezultacie klasy zerowe znalazły się w szkołach tzn. uczą się i podlegają dyrektorom.

    7. III 2001 odbył się pogrzeb zmarłego 5. III ks. proboszcza Tadeusza Walskiego w Wólce Niedźwieckiej. Nasz ks. proboszcz miał w związku z tym masę zajęć, a i tak jest zabiegany, gdyż w dekanacie odbywa się wizytacja ks. Biskupa. Jako z-ca dziekana musi wiele spraw przygotować, towarzyszyć Wizytującym.

    10. III w Łące odbył się pogrzeb zm. 6. III Józefa Ślisza- wicemarszałka senatu I i II drugiej kadencji, twórcy m.in. Spółdzielni Wista, która zakładała telefony w Nienadówce i okolicach.

    Parafia przygotowuje się do wizytacji kanonicznej, którą ma przeprowadzić 1-2. IV 2001 J. E. ks. bp. Ordynariusz Kazimierz Górny.
powiększ zdjęcie
    27. III - sprawdzanie dokumentacji i przygotowania do wizytacji kanonicznej ks. Biskupa Rzeszowskiego.

    31. III S - spowiedź św. dla przystępujących do Bierzmowania, świadków, członków rodzin.

Odświętnie udekorowano drogę od mostu, obejście kościoła, drzwi wejściowe, wnętrze.


* * * * *


powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie

1. IV 2001
Powitanie ks. biskupa przy bramie przez ks. proboszcza.



powiększ zdjęcie

1. IV 2001
Ks. Biskup i towarzyszące mu Osoby po wejściu do kościoła.



* * * * *


powiększ zdjęcie


* * * * *


powiększ zdjęcie     1. IV 2001 - Ks. Bp. Kazimierz Górny przybył na plebanię skąd w procesji wprowadzono Go do kościoła Księdza biskupa witali: ks. Proboszcz, dzieci, młodzież, rodzice. Przewodniczył uroczystej Sumie, w czasie której udzielił sakramentu Bierzmowania 84 osobom z roczników 1984 i 1985.

Po południu odbyło się spotkanie Ks. Biskupa z przedstawicielami grup i stowarzyszeń działających w parafii: róże żywego różańca, koło przyjaciół Radia Maryja, stowarzyszenie pomocy WSD w Rzeszowie, służba liturgiczna ołtarza: ministranci, lektorzy, schola, chór parafialny, zespół charytatywny Caritas, papieskie dzieło misyjne dzieci, Oaza dzieci bożych, rada duszpasterska, KSM.

Następnie spotkali się księża z dekanatu sokołowskiego celem podsumowania wizytacji kanonicznej, która trwała od 18. II - 2. IV 2001 (Kamień - Nienadówka).

Wizytował ks. bp. Kazimierz Górny, bądź ks. bp. Edward Białogłowski.


2. IV - Ks. bp. K. Górny wizytował szkoły i przedszkola. Towarzyszyli Mu ks. dziekan Mieczysław Wajda, ks. proboszcz Mieczysław Zarych, ks. wice kanclerz Janusz Sądel

Szczególnie uroczyście witano Ks. Biskupa w Szkole Podstawowej nr. 1. Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, rodzice, zaproszeni goście, pracownicy zgromadzili się w sali gimnastycznej. Przygotowano bogaty program artystyczny. Akompaniował na gitarze ks. katecheta Ryszard Wacek. Ks. Biskup, ks. Dziekan, ks. Proboszcz obdarowani zostali wykonanymi przez uczniów i nauczycieli albumami. "Nienadowskie krzyże i kapliczki" Skatalogowano prawie wszystkie kapliczki i krzyże od Trzebosi do Trzebuski.

W spotkaniu udział wzięli m.in. burmistrz Jan Skóra, przewodniczący Rady Miejskiej Edward Winiarski, wizytator Kuratorium Oświaty Aleksandra Ożóg, dyrektorzy gimnazjum Jan Kościółek i Marek Frączek.

Następnie ks. Biskup odwiedził przedszkole w agronomówce, zespół szkół, szkoła podstawowa, gimnazjum, przedszkole i ochronkę.

Dużo audycji o Nienadówce nadawało radio Via. Wystąpiły m.in. dyr. SP 1 p. Józefa Baniak i s. Barbara Tencer - organistka i katechetka.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

1. IV 2001
Powitanie ks. Biskupa przez dzieci.
Obok, po lewej: ks. R. Wacek, po prawej wicekanclerz ks. Józef Sądel.



powiększ zdjęcie

1. IV 2001

Ks. Biskupa udziela Sakramentu Bierzmowania Markowi Maciągowi. Kartki trzyma ks. dziekan Mieczysław Wajda.



* * * * *


powiększ zdjęcie     6. IV 2001 - rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Licencjat Stanisław Płaza z Rzeszowa - Zalesia. Głosił nauki ogólne i stanowe.

9,10,11. IV trwały rekolekcje dla uczniów obu szkół podstawowych i gimnazjum.

9. IV odbywała się całodzienna spowiedź wielkanocna.

    W marcu ustawiono w kościele odnowioną chrzcielnicę. Wrócono do ciemnozielonego koloru (zamiast zielono morskiego), dano dużo złocenia (przed konserwacją złoto-srebrne), tylko wodę chrzcielną imituje kolor srebra. Zamontowano marmurowy stopień, dla bezpiecznego ustawienia.
Odnowiono główki apostołów (ze starego kościoła) umieszczono w kaplicy. Na ołtarzu "przypięto" odnowionych aniołków przez Ewę i Tadeusza Sońskich.

Dwa obrazy Matki Boskiej, które do tego czasu wisiały po bokach kaplicy, umieszczono w kaplicy. Całość zamknięta jest metalową, artystycznie kutą, kratą.

    Opracowano "zagadnienie" cmentarza parafialnego. Historię cmentarza parafialnego starała się odtworzyć obecna kronikarka. na podstawie dostępnych dokumentów z archiwum parafii od 1669r. Wynika z nich, że początkowo chowano zmarłych w kościele, pod blankami i pod dzwonnicą (która stała obok kościoła). Z tym wiązały się zwyczajowe opłaty za miejsce pochówku w kościele. Zaprzestano je pobierać w r. 1785. Wiążę się to prawdopodobnie z Dekretu cesarza Józefa II, który zakazywał pochówków przy kościele. Wtedy powstał cmentarz parafialny (być może istniał już wtedy ) poza obrębem kościoła. parafią zarządzał wtedy ks. Stanisław Radziejowski. Obszar cmentarza zamykał się mniej więcej w 1/2 części zachodniej. Ks. Deocharus Syktowski cmentarz ogrodził parkanem i wybudował "trupiarnię". W r. 1863 ks. A. Momidłowski poszerzył cmentarz (p. s.14 Kroniki) do końca części zachodniej. Ogrodził częściowo parkanem, a potem żywopłotem.

W r. 1907 ks. L. Bukała poszerzył cmentarz o część wschodnią, (poświęcenie 1 XI 1907), ogrodził żywopłotem.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

2. IV 2001 SP 1
Ks. Biskup dziękuje za otrzymany upominek.
Od lewej: ks. R. Wacek - katecheta, p.p. Bogdan Putyło - nauczyciel, Stanisław Maciąg - przew. Rady Rodziców, Józefa Baniak - dyrektor Szkoły.



powiększ zdjęcie

14. VI 2001
Boże Ciało - Jeden z ołtarzy w Nienadówce Górnej





* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

5. XII 2001
V rocznica nadania Sztandaru SP 1
Mszę św. w intencji uczniów, nauczycieli, rodziców, szkoła podstawowa nr.1. Odprawia ks. katecheta Ryszard Wacek.



powiększ zdjęcie

5. XII 2001 - Uroczystość w szkole.
Przemawia dyr. Szkoły p. Józefa Baniak, z tyłu p. M. Sztorc, po prawej p. A. Dec.
Od lewej: Jola Tasior, Tuśka Motyl, Paulina Krzanowska, Agata Gibała, Monika Bełz, (z tyłu), Iza Grzesiakowska.



* * * * *


powiększ zdjęcie 22. VI 2001 - uroczystą Mszą św. zakończono rok szkolny 2000/2001, II rok reformy szkolnej.

    28. IV 2001 na Mszy św. o godz. 1800modlono się z okazji 40 lecia pracy kapłańskiej ks. Janusza Surowca. Całe kapłańskie życie spędził w diecezji gorzowskie. Mszę św. prymicyjną odprawił 21 V 1961 r. wraz z ks. Edwardem Krzyśkiem i Piotrem Ożogiem.

21. IV 2001 materialnie "dołączono" pole na poszerzenie cmentarza od zachodu.

W miesiącu lipcu i sierpniu odnowiono i zawieszono na nowo pająki, fundowane dla kościoła w r. 1913 przez Agnieszkę Nowińską, Tomasza Prucnala i parafian ze składek.

Uzupełniono brakujące szkiełka, druciki, wyczyszczono, dano nowe sznury do zawieszenia, zniszczone kule i drewniane wymieniono na mosiężne. Renowację wykonał Franciszek Potaczała z Grodziska Nowego.

24. VIII 2001 - św. Bartłomieja - odpust parafialny. Głównym celebransem był ks. Jan Kubas proboszcz z Trzebosi, odchodzący w tym roku na emeryturę. Homilię wygłosił ks. Marek Kędzior - wikariusz z Sokołowa.

Odpust połączono z dożynkami parafialnymi.

Odbyła się też promocja Rocznika Sokołowskiego nr. 3. Znajdują się w nim m.in. "Nienadówka - rys historyczny", "Diabeł z Nienadówki" - Edward Winiarski, Poezje Elżbiety Motyl. oraz

3. IX 2001 uroczystą Mszą św. rozpoczęto nowy rok szkolny dla uczniów obu szkół podstawowych i gimnazjum (III rok reformy szkolnej). Religi w klasach II uczy ks. prob. M. Zarych, w SP 1 ks. katecheta Ryszard Wacek, w SP 2 s. B. Tencer. Dyrektorem gimnazjum w N-ce jest mgr inż. Edward Buczak.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

1. XI 2001
Przed Tablicą Pamięci Ofiar II wojny.
Od lewej: Marcin Prucnal, Tuśka Motyl, Agata Gibała, Bartek Cisło.



powiększ zdjęcie

1. XI 2001
Przy grobie Ofiar pacyfikacji z 21 VI 1943 r.
Od lewej: Magda Motyl, Tuśka Motyl, Agata Gibała, Iza Grzesiakowska, Marcin Prucnal, Monika Wyskida, Artur Pikor, Bartek Cisło (Harcerze z SP 1)



* * * * *


powiększ zdjęcie
WIELEBNY KSIĘŻE PRAŁACIE
    Jesteś z nami, już 15 lat, jako Gospodarz nienadowskiej wspólnoty parafialnej i katecheta uczniów klas II szkoły podstawowej Ci, których ochrzciłeś na początku swej posługi w Nienadówce, są już uczniami III klasy gimnazjum.

Razem z Tobą Nienadówka przeżyła 400 lecie parafii, peregrynację Krzyża i Obrazu Jezusa Miłosiernego w naszych rodzinach, 100 lecie obecnej świątyni, 40 lecie Twoich święceń kapłańskich.

Ty pierwszy wprowadziłeś w mury naszej szkoły księży Biskupów. Razem z nami przeżywałeś nadanie Szkole Sztandaru.

Z Tobą zakończyliśmy XX wiek i weszliśmy w III Tysiąclecie (świadczą o tym m.in. tablice na frontonie kościoła).

To dzięki Tobie słyszymy regularnie głos dzwonów wzywających na "Anioł Pański" i "Apel Jasnogórski".

Niech Matka Boska Nieustającej Pomocy, której obraz i nowennę wprowadziłeś do parafii, zachowa Cię w najlepszym zdrowiu i da Ci siły do dalszej pracy wśród nas i z nami.

W chwilach rozczarowań, z postawy parafian, i niepowodzeń niech Matka Boska, z przepięknej Piety, którą odnowiłeś, dodaje Ci sił.

Za wszystko co Ksiądz Proboszcz zrobił dla naszej parafii i dla nas: Bóg zapłać !

Na dalsze, w zdrowiu i zrozumienie ze strony parafian poczynania: Szczęść Boże !

Dyrektor
Nauczyciele i Pracownicy
Uczniowie w Nienadówce SP Nr 1 i Gimnazjum
Rodzice Uczniów

Ks. Mieczysławowi Zarychowi XIX proboszczowi w dziejach parafii Nienadówka

Nienadówka 15. X 2001 w SP 1 Nienadówka


* * * * *


powiększ zdjęcie Dla poszkodowanych w powodzi w lipcu i sierpniu 2001 w powiecie tarnobrzeskim parafianie złożyli do puszek 1020 zł. Ponadto skoszono trawę z plebańskich łąk, wysuszono i sprasowano. Siano czeka w stodole ok. 1000 bali.

Gielarowski Zbigniew, Maziarz Stanisław, Lepianka Stanisław w N. Dolnej, Tadeusz Noworól - sołtys.
Zebrano 14 ton zboża, które przewiózł Niemiec Tadeusz.

    13. X 2001 rozdzwoniły się nienadowskie dzwony o godz, 1500 oznajmiając przybycie do diecezji rzeszowskiej kopii Obrazu Jasnogórskiej Pani. W Gorlicach witali Ją nasi duszpasterze: ks. prob. Mieczysław Zarych jako wice dziekan, ks. Wikariusz
jako gorlicki rodak.

    W okresie letnim zmodernizowano elektryczność w zakrystii, do budynku parafialnego doprowadzono wodę (od strony kościoła).

3. X 2001 odbył się pogrzeb śp. Marcina Furmana l. 95 (najstarszy mieszkaniec)

    Dzień Edukacji Narodowej w SP 1 połączono z uroczystością 15 lecia posługi w parafii ks. Proboszcza.

    Odnowiono (na ile pozwoliły fundusze) pomnik i tablice na grobie ks. ks. Proboszczów. Wokół grobu ułożono płytki. Piękny "Pan Jezus" (dzieło krakowskiego artysty J. Kuleszy) został tylko zabezpieczony przed zniszczeniem.

    Celem ocieplenia wyścielono siedziska ławek, w kościele, tkaniną dywanową (1. XII 2001).

    3. XII rozpoczął wędrówkę po parafii Żłobek. Ks. Prob. spośród wielu kartek - serduszek wylosował I zabierający szopkę do domu: Mateusz Motyl s. Elżbiety i Stanisława.

    5. XII 2001 z okazji V rocznicy nadania Szkole SP 1 Sztandaru w kościele parafialnym ks. katecheta R. Wacek odprawił Mszę św. i wygłosił homilię n. t. haseł na sztandarze: Bóg, Honor, Ojczyzna.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

19. XII 2001
Pałac Prymasowski - J. E. ks. kardynał Prymas Polski Józef Glemp
Harcerze z Nienadówki biorą udział w przekazaniu Światła Betlejemskiego.
Od lewej: Bożena Mełech - drużynowa 9 D.H. przy SP 1, Beata Zdeb, Iza Grzesiakowska, Ewa Malec, Michalina Drozd, Bartek Cisło, Piotr Grzesiakowski, Ola Mełech.



powiększ zdjęcie

21. XII 2001
Opłatek szkolny, Jasełka przygotowane przez uczniów pod kierunkiem p. Genowefy Cisek i ks. Ryszarda Wacka (z gitarą).
Harcerze z Nienadówki biorą udział w przekazaniu Światła Betlejemskiego.
Ewa Mełech i Piotr Grzesiakowski przekazują Światło Betlejemskie dyr. SP 1 p. Józefie Baniak.



powiększ zdjęcie

23. XII 2001 (niedziela)
Betlejemskie Światło ks. R. Wackowi przekazuje Adam Mełech.



* * * * *


powiększ zdjęcie 6. XII 2001 zawitał Mikołaj do liturgicznej służby ołtarza. Uroczystość w budynku parafialnym przygotowali katecheci obu szkół: ks. R. Wacek i s. Barbara Tencer.

Harcerze młodsi i starsi z Nienadówki brali udział w przekazaniu Światła Betlejemskiego:

    w Rzeszowie: kurii biskupiej, władzom, mieszkańcom,
w Nienadówce dyrektorom szkół i parafii.

Tradycyjnie już w szkołach przed przerwą w nauce na Boże Narodzenie urządza się spotkania opłatkowe szkolne i klasowe. W SP 1 przygotowano piękne
Jasełka pod kierunkiem ks. katechety (21. XII 2001 piątek)

W tym dniu odbyła się też całodzienna spowiedź dla parafian.

    W kościele przygotowano szopkę na ołtarzu Serca P. Jezusa, udekorowano choinkami ołtarze.

    Już od I soboty października parafianie przygotowują się nieustającą Nowenną na przyjęcie Obrazu M. B. Częstochowskiej.

    W każda środę modlimy się do M. B. Nieustającej Pomocy
Trzeci piątek miesiąca poświęcony jest nabożeństwu do Miłosierdzia Bożego.
Młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania spotyka się "na naukach" co tydzień.
W parafii działa prężnie Zespół Charytatywny, Chór, Oaza.
W pieszej pielgrzymce na Jasną Górę brało udział 36 osób.
Pielgrzymki autokarowe organizuje p. S. Kania i Koło Przyjaciół Radia Maryja.

    W budynku plebanii wymieniono kaloryfery

W r. 2001 ochrzczono 40 dzieci, udzielono ślubu 11 parom, pogrzebano 19 osób.


* * * * *


powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie

21. XII 2001
Jasełka przygotowane, przez uczniów klas trzecich gimnazjum i SP 1 w Nienadówce, pod kierunkiem ks. Ryszarda Wacka i p. Genowefy Cisek.



powiększ zdjęcie

13. III 2001


Organistówka - organista Franciszek Drajewicz

Wikarówka - ks. Tadeusz Wołosz 1976-1979
                   ks. Józef Stanowski 1979-1981
                   ks. Wiesław Buszta 1981 - 1983
                   ks. Jerzy Gwizdak 1983 - 1986
                   ks. Kazimierz Marek 1986 - 1988
                   ks. Tadeusz Osiński 1988 - 1990
                   ks. Ryszard Miśniak 1990 - 1992
                   ks. Zbigniew Łuc 1992 - 1993
                   ks. Jerzy Gajda 1993 - 1995
                   ks. Marek Gliwa 1995 - 1997
                   ks. Janusz Kunior 1997 - 1999
                   ks. Ryszard Wacek 1999 - 11 XI 2000
                   (zamieszkał w budynku parafialnym k. plebanii)


* * * * *


powiększ zdjęcie



* * * * *



powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

7. V 1995
Ks. Walenty Bal przemawia w czasie obchodów 400 lecia Parafii

zdj. A. Pikora, karmelita
telegr. pap.


strzałka do góry





* * * * *


ROK PAŃSKI 2002
powiększ zdjęcie
Rozpoczęliśmy rok, w którym gościć będziemy Królową Polski w Jej Częstochowskim Wizerunku.

6. I 2002 dzieci z koła misyjnego odwiedziły z fragmentami jasełek, śpiewały kolędy. Zebraną kwotę 1960 zł przekazano na cele misyjne.

Zespół Charytatywny przygotował spotkanie dla osób starszych, samotnych, chorych.

14. I 2002 na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie odbył się pogrzeb zmarłego 10. I w wieku 82 lat ks. infułata Walentego Bala. Pochodził z Jasionki, był rektorem, a potem proboszczem w kościele gimnazjalnym. Studiował z ks. E. Stępkiem. Odwiedzał naszą parafię, wygłosił np. kazanie na 400 lecie Parafii.
17. II 2002 odwiedził parafię ks. redaktor Radia Via. Na poszczególnych Mszach św. informował zebranych o roli mass mediów, a zwłaszcza katolickich środków przekazu. Zebrał składki na Radio Via.

W lutym odnowiono powierzchnię chóru, polakierowano na nowo, niektóre elementy pozłocono. Odnowiono też 2 ławki kolatorskie pod chórem. Prace wykonała firma p.
Firma ta wcześniej odnawiała taborety - puchy, krzesło "królewskie".

    W ub. roku przeprowadzono remont drogi Hucisko - Nienadówka Górna do krzyżówek. 7. III 2002 rozpoczęto remont drogi Nienadówka - Trzeboś, od części położonej koło budynku Szkoły nr. 1.

    W sobotę 9. III 2002 w Rzymie odbyło się spotkanie z Ojcem Św. Janem Pawłem II biskupów, kapłanów, wiernych z okazji X lecia powstania nowych diecezji.
powiększ zdjęcie


* * * * *



powiększ zdjęcie

27. III 2002
Ciemnica



* * * * *


powiększ zdjęcie     18. III 2002. Bardzo silny wiatr, momentami o sile huraganu, porozwalał pomniki na cmentarzu; płyty stojące, krzyże, ozdoby.

    22. III - 28. III 2002 (piątek - czwartek) odbywały się rekolekcje wielkopostne.

    23. III 2002 pogrzeb Wiktorii Nowak l. 90, wnuczki fundatorów kapliczki koło remizy.

    28 - 30. III Triduum Paschalne.31. III 2002 Wielkanoc.

Na początku kwietnia przeprowadzono w parafii zbiórkę pieniędzy dla Jakuba Maziarza, ucznia SP 2, chorego na cukrzycę, na zakup pompy insulinowej.

    10. IV 2002 ks. Andrzej Sołtys - rodak- obronił pracę doktorską w KUL Lublin.

Na cmentarzu wycięto drzewa: dęby, akacje, jesiony, sosny, modrzew. Rosły na obrzeżach cmentarza i na środku (sosny, jesiony. Pozostawiono 1 sosnę jako symbol łączności pokoleń.

    Na kupiony grunt na cmentarz w marcu i kwietniu wożono ziemię celem podniesienia jego poziomu (był dużo niżej).

Spychokoparką wyrwano korzenie, karpy, pniaki, po żywopłocie i wyrównano teren.

Potem wyrównano ziemię nawiezioną (11. IV 2002 C).

    Specjalistyczna firma, która wycięła drzewa na cmentarzu zabrała się do wycinania wiekowych lip koło kościoła. Ks. Proboszcz uzyskał pozwolenie konserwatora zabytków.

Najpierw obcinano gałęzie, a potem pilarkami pnie - olbrzymy.

    Przy ścinaniu lip olbrzymów od wschodu, przy parkanie, teren zabezpieczała policja. Pnie kierowano na jezdnię. Ruch na drodze głównej został wstrzymany.


* * * * *


powiększ zdjęcie

28. III 2002
Grób Pański



* * * * *


powiększ zdjęcie     W ub.r. tj. 2001 zmodernizowano i poprawiono drogę, powiatową Hucisko - Trzeboś od Huciska do szosy głównej, w górze.

7. III 2002 rozpoczęto remont w dole, na wprost szkoły - wycięto wybrzuszenia, nasypano żwiru. Następnego dnia to samo koło stadionu i tak dalej do końca wsi, w stronę Trzebosi.
Zabezpieczono zaprawę cementową kręgi betonowe odprowadzające wodę z pól, podwórek do rowu i rzeki, a tych było na niektórych odcinkach bardzo dużo.
Budowano nowe mostki, modernizowano stare.

Kilkakrotnie nawożono żwirem wycięte miejsca, gdyż samochody go rozsypywały i robiły się doły.
Całą drogę wyrównano, wywalcowano.
Położono dywanik asfaltowy, walcowano, położono następny i znów maszyny kolosy tańczyły po drodze.


    Z kolei przystąpiono do poprawiania bądź kopania od nowa rowów. Sprzedano mienie wiejskie, ludzie, ludzie zagrodzili, a teraz wykopano im rów przy samym płocie. Jeszcze jedna taka modernizacja i trzeba będzie przesuwać ogrodzenia.
Całą drogę wyrównano, wywalcowano. Położono dywanik asfaltowy, walcowano, położono następny i znów maszyny kolosy tańczyły po drodze.

Nad głębszymi rowami odpływowymi, na zakrętach, założono metalowe barierki - bandy.

    SP 1 skorzystała, bo wykonano "na rowie" od placu b. domu naucz. do szkolnej bramki, mały asfaltowy placyk - parking dla 7 małych aut.

Po wykonaniu rowów, nawieziono pobocza, bo jezdnia "podniosła się" 20 - 30 cm, wywalcowano.

Po obu stronach drogi ustawiono słupki drogowe z odblaskiem białym i czerwonym i oznaczeniem km i m. Nie dane im było długo stać. Nienadowscy "spece od dekoracji" poradzili sobie z nimi w ciągu kilku dni. Jedne połamali, inne wyrwali i rzucili bądź przenieśli w inne miejsce np. pod drzwi kościoła.

Podobnie postąpiono ze słupkami przy "19", w obie strony od kościoła.


* * * * *


powiększ zdjęcie
21. V 2002
Budowa nowego ogrodzenia od wschodu.


* * * * *


    Po wycięciu lip, specjalne dźwigokoparki usuwały korzenie.

powiększ zdjęcie     Usunięto stare fundamenty ogrodzenia i przystąpiono do budowy nowych i słupów - beton obłożony cegłą klinkierową (stare były wykonane z cegły i tynkowane), cegłę położono też na fundamencie. Proste przęsła bramy wejściowej zaokrąglono, fundament oczywiście też. Brakujące elementy ogrodzenia uzupełniono nowymi. Elementy metalowe ogrodzenia pomalowano na czarno. Wcześniej całe ogrodzenie było pomalowane na srebrno.

    Zniszczone chodniki zastąpiono nowymi. Wykonały je wspólnymi siłami powiat i gmina. Jedni dawali materiał (podsypkę, cement, kostkę, krawężniki) drudzy robociznę. Ostatnie metry chodnika ułożono dzień po Nawiedzeniu.

   Budynek kościoła wymagał poprawek i uzupełnień z zewnątrz. Tynki na dachu i koło okien były popękane, cegły trzymały się "na słowo honoru"

Prace wykonano bez rusztowań, pracowali młodzi ludzie, na linach. Na własny użytek nazwałam ich pajęczarzami. Odnawiali, uzupełniali wszystkie elementy na zewnątrz. Robiono to najnowocześniejszymi materiałami. Prace trwały długo, gdyż po nałożeniu jednej warstwy trzeba było czekać i dwa tygodnie na związanie i kładzenie następnej. Podobnie było ze stosowanymi farbami kładzionymi na niektórych elementach framug okien, słupów, przypór.

Pajęczarze pracowali od maja do połowy sierpnia. Raz, gdy zostawili linę przywiązaną do ogrodzenia, skradziono ją. Myślę, że byli to jacyś obcy, bo nie niebyli to chyba nienadowscy parafianie.


* * * * *


powiększ zdjęcie

1. IV 2001
Ks. bp. Kazimierz Górny, ks. dziekan Mieczysław Wajda, ks. wikariusz Ryszard Wacek.



* * * * *


powiększ zdjęcie     Ks. Proboszcz ogłosił, że na wszystkie prace wykonane w parafii powinna wystarczyć dniówka od każdego pracującego parafianina, rencisty, emeryta. Są domy gdzie pracuje kilka osób, ale tam do kasy parafialnej wpływa tylko jedna składka, bo bo oni nie są parafianinami do płacenia, tylko synusiami lub córusiami mamusi i tatusia.

Podejrzewam, że ks. Proboszcz nie uzbierał na pokrycie kosztów i w budynki kościelne włożył swoje oszczędności. Nigdy na ten temat z ks. Proboszczem nie rozmawiałam, gdyż ks. Proboszcz nie miał czasu na rozmowę od początku stycznia 2002r.

    Oprócz materialnego, zewnętrznego przygotowania, do nawiedzenia Matki Boskiej, parafia przygotowywała
się duchowo. W każdą pierwszą sobotę miesiąca, od października do czerwca odmawiano Nowennę do Matki Boskiej.

W dniach 25 - 30. VI 2002r. odbywały się rekolekcje, które prowadził ks. ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa ze Stadnik. Przepisuję Program bo mam tylko jeden pamiątkowy egzemplarz (każda Rodzina w Parafii go otrzymała).

Wtorek 25. 06 2002 Rozpoczęcie Rekolekcji - Hymn dla Ducha Św. godz. 1800 Msza św. - Nauka dla wszystkich. Nauka stanowa dla niewiast, matek, mężatek.
godz. 2100 Apel Jasnogórski.
Środa 26. 06. 2002
godz. 900 Msza Św. Nauka dla wszystkich. Nabożeństwo i błogosławieństwo dzieci przedszkolnych i niemowlaków. ​
godz. 1530 Nauka dla dzieci szkolnych.
godz. 1800 Msza św. Nauka dla wszystkich. Nauka stanowa dla mężczyzn, mężów, ojców. ​
godz. 2000 Nauka stanowa dla młodzieży. Godz. 2100 Apel Jasnogórski


* * * * *


powiększ zdjęcie Czwartek 27. 06 2002
godz. 900 Msza św. Nauka. Nabożeństwo i błogosławieństwo chorych, cierpiących, staruszków.
godz. 1530 Nauka dla dzieci szkolnych.
godz. 1800 Nabożeństwo przebłagalne. Nauka. Msza św.
godz. 2000 Nauka stanowa dla młodzieży. Godz. 2100 Apel Jasnogórski.

Piątek 28. 06 2002 Dzień Spowiedzi św. Nabożeństwo wyznanie Wiary św.
godz. 1530 Msza św. Nauka. Nabożeństwo Wiary św. dla dzieci.
godz. 1800 Msza św. Nauka. Nabożeństwo wyznania Wiary św.
godz. 2100 Apel Jasnogórski.

Spowiedź św. odbywała się tylko 2 h do południa i 1 h po południu, gdyż księża byli zajęci w okolicznych parafiach (rekolekcje).

Sobota 29. 06 2002 Dzień błogosławieństwa rodzin katolickich.
godz. 900 Msza św. Nauka dla wszystkich. Po Mszy św. odwiedzanie chorych po domach, uprzednio zgłoszonych. Dzieci szkolne i mniejsze przychodzą razem z rodzicami na błogosławieństwo Rodzin.
godz. 1800 Msza św. Nauka. Błogosławieństwo. 2100 Apel Jasnogórski.

Niedziela 30. 06 2002 Msza św. z nauką dla wszystkich o godz. 700, 90011001600. Godz. 21 Apel Jasnogórski.

Po każdej Mszy św. udzielanie błogosławieństwa Apostolskiego. Możliwość zyskania Odpustu zupełnego.

"MATKO ! Prowadź nas do Jezusa Syna Swego ..... "

    Już od środy 26. 06 2002 rozpoczęto wykonywanie dekoracji koła kościoła, wzdłuż drogi krajowej nr. 19 od Trzebuski do Stobiernej - na terenie parafii, do cmentarza i wzdłuż drogi przez wieś.
Wbijano paliki, wkopywano flagi narodowe, maryjne, papieskie. Zawieszano wianki, kwiaty, wstążki.


* * * * *


powiększ zdjęcie

1. VII 2002
Nie wszyscy zmieścili się w kościele.



* * * * *


powiększ zdjęcie Na słupkach ustawiano lampiony i znicze.
Każda rodzina miała ambicje wyglądać, w tych dniach, inaczej, ładniej od innej.
Dekorowano domy, zawieszano dekorację w oknach, w obejściach.
Budowano "bramy" przy kościele i na granicy parafii. Każdy odcinek wsi starał się być piękniejszy. Wieszano wieńce w kościele, na parkanie koło kościoła, na cmentarzu, koło kaplicy.
Zakupiono nowe ornaty, kapę, świece w kolorze niebieskim.
Zbudowano tron - podest dla Obrazu.

Młodzież przygotowywała programy artystyczne pod kierunkiem katechetów: ks. R. Wacka i s. B. Tancer. Chór parafialny przygotowywał nowe pieśni.

Ks. Proboszcz "zbierał" specjalne grupy pracujące na terenie parafii, Caritas, Oaza, Schola itd. One miały dostąpić zaszczytu witania Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu. Dla nich miało być miejsce w kościele oraz dla bierzmowanych i świadków. Pozostałym parafianom oficjalnie pozwolono być poza murami kościoła, ustawiono nawet ławki. Do tego czasu wszyscy stojący na zewnątrz byli niemile widziani przez ks. Proboszcza - nie podchodził do nich po składce np.

Wiał wtedy mocny wiatr, witający Obraz mówili nie za bardzo wyraźnie, głos z mikrofonu był z niekształcony dlatego nie wiem kto i w jakiej kolejności witał Matkę Bożą.
Od tych co byli w kościele oprócz: : "Było ładnie", nic nie mogłam się dowiedzieć.

Kolejność Nawiedzenia w dekanacie sokołowskim.
20-21 VI 2002 C-Pt - Mazury (z Przewrotnego) - ks. prob. Wiesław Dopart.
21-22 VI 2002 Pt-S - Sokołów - ks. prob. Mieczysław Wajda
22-23 VI 2002 S-N - Kamień - ks. prob. Tadeusz Wójcicki


* * * * *


powiększ zdjęcie

1. VII 2002
Koncelebrze Mszy św., na powitanie Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, przewodniczy J. E. ks. bp. Edward Białogłowski.



* * * * *


powiększ zdjęcie Godz. 2200 czuwanie mężczyzn.
Godz. 2300 rozpoczyna się Nabożeństwo dziękczynne za dar wiary przodkom. Wyrusza procesja na cmentarz, rozciągnięty tłum ludzi od kościoła do cmentarza. Na słupkach wbitych wzdłuż cmentarnej drogi zapalone znicze, podobnie na cmentarzu do kaplicy. Na cmentarzu ks. Rekolektant poświęca znicze przyniesione przez uczestników Nabożeństwa. Ciemne niebo, tylko światło świec i zniczy. Strażacy zapalają pochodnie koło kaplicy i alejek. Rozpoczyna się modlitwa za zmarłych i dziękczynna za dar życia i przekazaną wiarę, przeplatana pieśniami.
Żałuję bardzo, że ks. Proboszcz nie był zainteresowany "grobem symbolem" za nienadowskich parafian, których kości spoczywają po całym świecie i tych obcych, których przygarnęła nienadowska ziemia.

Niszczeje ten przepiękny grób - kopiec z kamieni polnych z żeliwnym krzyżem, a tak to każdy odwiedzający cmentarz kierowałby tam swe kroki. Mogłaby to być jedna ze stacji modlitewnych, w czasie procesji na cmentarz.

    Po powrocie z cmentarza, godz. 2400, rozpoczyna się Pasterka Maryjna z kazaniem, odprawia m.in. przez ks. ks. Rodaków i Wikariuszy, którzy pracowali w tutejszej parafii.

    Po Mszy św. od godz. 100 - 500, 2. VII 2002, trwa modlitewne czuwanie poszczególnych części parafii.
Strażacy przez cały czas trzymają wartę przy Obrazie. Można było podejść do Obrazu, popatrzeć w Oblicze Matki, przywitać Ją i pożegnać w swoim imieniu, porozmawiać, podziękować, prosić, błagać.

Godz. 600 czas osobistej modlitwy. Przybywa coraz więcej osób.


* * * * *


powiększ zdjęcie

1. VII 2002
Koncelebrze Mszy św., na powitanie Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, przewodniczy J. E. ks. bp. Edward Białogłowski.



* * * * *


powiększ zdjęcie Godz. 630 Godzinki ku czci Najświętszej Marii Panny.
Godz. 700 Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 800 Czuwanie Róż Żywego Różańca.
Godz. 900 Msza św. Nauka. Czuwanie chorych, cierpiących, samotnych, modlitwa osobista uczestników po Mszy św.
O godz. 1100 w Oblicze Jasnogórskiej Pani spoglądały matki z małymi dziećmi. Jak te dzieci się cieszyły.
Godz. 1200 Anioł Pański i czuwanie dzieci szkolnych, program artystyczny pod kierunkiem Katechetów.
Godz. 1300 Czuwanie liturgicznej służby ołtarza i ministrantów.
Godz. 1400 Osobista modlitwa parafian i gości. Koronka do Miłosierdzia Bożego, pieśni.

Godz. 1500 Rozpoczyna się Msza św. i liturgiczne pożegnanie Obrazu przez grupy parafialne, ks. ks. Proboszcza i Rekolekcjonistę.
Mężczyźni w strojach ludowych wynoszą Obraz z kościoła:
Jak "złodzieje" wszyscy jadący do Stobiernej biegną do samochodów.
Obraz Matki Boskiej umieszczony w samochodzie kaplicy opuszcza parafię. Poprzedzony samochodem policji, na sygnale bo tam w następnej parafii czekają.

    Nawiedzenie nienadowskiej parafii przeszło do historii.
Poprzednie: 13 - 14. VI 1971
Obecnie: 1 - 2. VII 2002

Matka Boska Częstochowska wędruje dalej. Jak odwiedzi cały kraj, to wróci do nas. Ale teraz to będzie czekanie dłuższe bo przybyło nowych parafii.

    Skończyła się Uroczystość, od 4. VII rozpoczęto rozbierać dekoracje wzdłuż drogi głównej, drogi przez wieś, koło kościoła, na cmentarzu.

Na kościele dalej pracują pajęczarze.


* * * * *


powiększ zdjęcie

Ks. Józef Galant



* * * * *


powiększ zdjęcie 12. VII 2002 pogrzeb Jana Nowaka l. 83 wnuka Nowaka, który kupił dwór w Trzebusce.

13. VII 2002 pogrzeb Anny Kściuk l. 93, siostry m.in. Józefa Nowińskiego ojca ks. Janusza.

14. VII 2002 dalej upały. Pracują kombajny, prasy do słomy

28. VII 2002 poświęcenie podjazdów na parkingu z okazji św. Krzysztofa.

18. VIII 2002 ks. Proboszcz odczytuje pismo z Kurii o przestaniu pełnienia obowiązków z dniem 22. VIII.

19, 20 VIII malowanie ogrodzenia plebani. Dalej upały.

    W niedzielę 25. VIII 2002 parafia Nienadówka przeżywa kilka uroczystości. Na niedzielę przeniesiono odpust parafialny z okazji św. Bartłomieja Apostoła
Na sumie nastąpiła instalacja nowego proboszcza ks. JÓZEFA GALANTA.
Oprócz tego, w tym dniu, zorganizowano Gminne Dożynki. Msza św. odpustowa stanowiła główny punkt wszystkich uroczystości.

    KS. JÓZEF GALANT urodził się 2. I 1949 roku, w Sanoku w wielodzietnej rodzinie Wandy Dąbrowskiej i Władysława Galant, jako dziewiąte dziecko.
Szkołę podstawową ukończył w Sanoku w 1963 r., a szkołę średnią Technikum Budowlane w Jarosławiu w 1971 r.
Do seminarium Duchownego wstąpił w tym samym roku. Studia teologiczne ukończył w 1977 r.
Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1977 r. z rąk ks. biskupa Ignacego Tokarczuka - ordynariusza Diecezji Przemyskiej.

    Na pierwszą placówkę, jako wikariusz, został skierowany przez ks. Biskupa do Tarnowskiej Woli, gdzie pracował dwa lata. Następnie został przeniesiony do Kolegiaty Jarosławskiej, gdzie przez 4 lata był wikariuszem.


* * * * *


powiększ zdjęcie

Kościół w Lubeni pod wezwaniem św. Urszuli i Towarzyszek.



* * * * *


powiększ zdjęcie

Kościół w Nienadówce parafialny pod wezwaniem św.Bartłomieja Apostoła.



* * * * *


powiększ zdjęcie Po sześciu latach kapłaństwa ks. bp. Ignacy Tokarczuk mianował Go pierwszym proboszczem, w Morawsku koło Jarosławia, z poleceniem budowy kościoła, plebani i cmentarza czyli organizacji parafii, w trudnych komunistycznych czasach.

Ks. Józef Galant objął parafię w 1983 r., a już 1984 r. było w murowanie kamienia węgielnego. W r. 1988 odbyło się już poświęcenie kościoła p. w. Niepokalanego Serca N.M.P. Wcześniej odbyło się poświęcenie plebani. W Morawsku ks. Proboszcz pracował do 1991 roku.

    Jesienią, w pierwszą sobotę października objął, zgodnie z wolą ks. Biskupa, parafię w Lubeni, gdzie pracował do 2002 r.

W tym roku został przeniesiony przez ks. biskupa Kazimierza Górnego do Nienadówki.
Na sumie nastąpiła instalacja nowego proboszcza ks. JÓZEFA GALANTA.

    W odpustową sumę nastąpiło formalne objęcie parafii. Mszę św. koncelebrowali: nowy dziekan sokołowski ks. Jan Lib - proboszcz z Górna., dotychczasowy proboszcz - ks. Mieczysław Zarych, nowy proboszcz - ks. Józef Galant.

    Po obrzędach wstępnych i złożeniu wieńców dożynkowych przed ołtarzem, nastąpiły podziękowania składane ks. M. Zarychowi. Ks. Prałatowi dziękowała najpierw delegacja parafian, a potem dziekan sokołowski.
Później dziekan odczytał dekret biskupi, mianujący nowego proboszcza nienadowskiego. Przypomniał zebranym obowiązki i prawa proboszcza. Po wyznaniu wiary dziekan wprowadził nowego Proboszcza w obowiązki urzędu.

    Okolicznościową odpustową homilię wygłosił zaproszony gość, ks. Andrzej Urban - sekretarz Wydziału Katechetycznego Kurii Rzeszowskiej i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie.


* * * * *


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie



powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


* * * * *


powiększ zdjęcie W procesji z darami ofiarnymi przedstawiciele rolników przynieśli do ołtarza chleby, owoce, wino mszalne.

    Na zakończenie Eucharystii nastąpiła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.
Niesiono w niej także wieńce dożynkowe.

    Po zakończeniu odpustowo - instalacyjno - dożynkowej Mszy św. przewieziono wieńce na plac przed szkołą w N. Górnej.

Gminne Święto Plonów rozpoczęli Starostowie Dożynek - Krystyna Wójcik i Edward Pikor, przekazując na ręce Burmistrza Jana Skóry chleb upieczony z tegorocznej mąki.

Po okolicznościowym przemówieniu Burmistrza prowadzący uroczystość Stanisław Jarosz powitał zaproszonych gości, zespoły dożynkowe i uczestników dożynek: Nastąpiły popisy zespołów dożynkowych, które przeplatane były występami kapeli Sokół i Zespołu Instrumentalnego z MGOKSiR.
Z kolei głos zabierali zaproszeni goście Jerzy Wiśniewski - społeczny asystent posła Jana Burego, Stanisława Homy - dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.
Następnie Tadeusz Pruchnik - wiceprezes Res mlecz Trzebownisko wręczył nagrody najlepszym dostawcom mleka z Nienadówki: Antoniemu Nowakowi, Tadeuszowi Jodłowskiemu i Andrzejowi Morawskiemu oraz z innych miejscowości gminy.
Z kolei prezes Zakładów Mięsnych "Smak-Eko" z Górna Mieczysław Miazga wręczył nagrody za najwięcej dostawiane mięso. Byli to: Janusz Biernat z N. i inni z gminy.
3Przewodniczący Rady Miasta Edward Winiarski, burmistrz Jan Skóra, przewodniczący Rady Rodziców przy Gimnazjum Edward Pikor wręczyli nagrody zespołom dożynkowym i sponsorom.

Odbywały się gry, konkursy dla dzieci, a potem zabawa taneczna.


* * * * *


powiększ zdjęcie Ustępujący ks. proboszcz M. Zarych pozostał w parafii.

Odszedł do Zagorzyc k. Sędziszowa Młp. ks. Ryszard Wacek - wikariusz, 3 lata w Nienadówce.
Na jego miejsce ks. Biskup skierował ks. Grzegorza Czeluśniaka z Gwoźnicy Górnej, gdzie pracował jako wikariusz.

    1. IX 2002 członkowie Caritas zbierając do puszek datki na powodzian z sąsiednich krajów: Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii. Zebrano 2300 zł.

W Trzebosi gminne rozpoczęcie roku szkolnego, oddanie do użytku wybudowanego budynku.

Na Jasnej Górze Ogólnopolskie Dożynki.

    2. IX 2002 rozpoczęcie roku szkolnego. Mszę św. dla uczniów obu szkół podstawowych i gimnazjum odprawił i homilię wygłosił ks. proboszcz Józef Galant. Uczniom SP 1 towarzyszył sztandar.

    Uchwałę Rady Miasta w Sokołowie utworzono w Nienadówce 2 zespoły szkół. W Nienadówce Górnej jest siedziba gimnazjum i tam do Zespołu Szkół nr. 2 wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum. W ZS 1 są przedszkole i szkoła podstawowa. Oczywiście chodzą do szkoły gimnazjaliści, ale gimnazjum nie wchodzi do zespołu. Należy do ZS 2. Tu są uczniowie, a ZS 2 zarabia, bo nie daje żadnych opłat na ich utrzymanie, oprócz płac nauczycieli.
Wcześniej przedszkola należały do ZS 2 jako nr. 2 w ich szkole i nr. 1 w agronomówce.
W lutym 2000 r. przeniesiono do szkoły zerówkę.

    8. IX 2002 w Czudcu odbywa się koronacja Obrazu Matki Boskiej Czudeckiej, połączona z Dożynkami Diecezjalnymi.


* * * * *


powiększ zdjęcie Z naszej parafii na te uroczystości pojechali ks. prałat M. Zarych, ks. G. Czeluśniak oraz delegacja parafian z wieńcami dożynkowymi, autokarem.

Po wszystkich Mszach św. odbywa się poświęcenie ziarna siewnego i nasion - Matki Boskiej Siewnej.

W domu parafialnym przygotowywane jest mieszkanie dla księdza, prowadzony jest remont.

W sobotę 14. IX 2002 w Święto Podwyższenia Krzyża zapaliłam na grobie ks. E. Stępka znicz pamięci od parafii - XVI rocznica śmierci.

    15. IX 2002 niedziela: "Bóg postawił mnie na waszej drodze, a was na mojej"

Tak rozpoczyna swoje I kazanie ks. Proboszcz, zwracając się do parafian i wskazuje co jest do zrobienia: ogrodzenie cmentarza, dbanie o kościół, może ogrzewanie, ubikację, ... . Wspólnie wiele można zrobić.

    W Turzy odbywa się Nabożeństwo za pomordowanych przez NKWD żołnierzy polskich. Ks. Biskup, władze gminne, powiatowe, wojewódzkie, przedstawiciele parlamentu.

    16, 17, 18. IX 2002 Tridum przed świętem św. Stanisława Kostki dla dzieci i młodzieży.

W piątek nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego, III piątek miesiąca.

    27. IX 2002 piątek godz. 2300 wyjeżdżają pielgrzymi do Częstochowy i Łagiewnik jako wotum wdzięczności za łaski nawiedzenia M.B. Częstochowskiej, pielgrzymkę Jana Pawła II i ustanowienie Centrum Miłosierdzia Bożego.

    1. IX 2002 rozpoczyna się Nabożeństwo Różańcowe.
W czwartek modlitwy do Kurii Przenajświętszej, w piątek do Serca Pana Jezusa, w sobotę do Niepokalanego Serca NMP i zmiana tajemnic różańcowych.


* * * * *


powiększ zdjęcie 6. X 2002 niedziela - odpust w Sokołowie. Z parafii wychodzi o godz. 9 pielgrzymka pod przewodnictwem ks. G. Czeluśniaka.

Rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia. W sobotę 12. IX przeprowadzono zbiórkę zboża dla seminarium duchownego.

Trwają prace w budynku parafialnym.

    13. X 2002 II Dzień Papieski - zbiórka na fundusz stypendialny - p.h. Dzielmy się miłością. Zebrano 1074 zł, wysłano do W-wy.

Ks. Proboszcz sygnalizuje: sprzątanie cmentarza przed 1. XI, remont budynku parafialnego, budowa ubikacji.

14. X w czasie Mszy św. i Różańca ks. Proboszcz modli się za nauczycieli, wychowawców, katechetów.

    16. X 2002 rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Polaka Jana Pawła II. Ogłoszenie Roku Różańca św. W kościele odbywa się akademia poświęcona Papieżowi. Młodzież przygotowali katecheci: s. B. Tancer i ks. G. Czeluśniak.

    22. X 2002 rocznica Intronizacji Papieża Jana Pawła II.

Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Składka na misje. dzieci z Koła Misyjnego prowadzą Różaniec, modlą się w kolejne dni za dzieci z krajów poszczególnych kontynentów.

Od środy wieje mocny wiatr prawie przez cały tydzień. Duże szkody wyrządził w Europie, 33 osoby zabite, w Polsce 3. Zniszczone domy, samochody, wyrwane drzewa, linie energ. i telefoniczne.

    "Świętą i zbawienną jest myśl modlić się za zmarłych" czytamy w Księdze Machabejskiej i dlatego ks. Proboszcz przypomina o wypisywaniu imion zmarłych na przygotowanych kartkach wypominkowych i składaniu ich do pudełek na ołtarzach bocznych.


* * * * *


powiększ zdjęcie W czwartek 2002. 10. 31 odmówiono czwartą część Różańca wprowadzoną przez Ojca św. Jana Pawła II w Liście apostolskim o Różańcu.

Tajemnica światła: Chrzest Pana Jezusa, lud w Kanie Galilejskiej, Głoszenie ewangelii i wzywanie do nawrócenia, Przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor, Ustanowienie Eucharystii.

    1. XI 2002 Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. o godz. 7; 9; 11 z nabożeństwem I Piątku. O godz. 1300 Nieszpory żałobne, poświęcenie zniczy i procesja na cmentarz ze stacjami modlitewnymi i Msza św. na cmentarzu.
Wystawiono skrzynki na ofiary związane ze
sprzątaniem i ogrodzeniem cmentarza.

2. XI 2002 Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Po Mszy św. o godz. 900 procesja żałobna wokół kościoła.
O godz. 1700, z racji I soboty, Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMB ze zmianą tajemnic różańcowych i Msza św. za zmarłych z naszych rodzin.
Przez cały listopad będziemy się modlić za zmarłych, a w oktawie odczytywane są imiona zmarłych i polecane Miłosierdziu Bożemu. ​

    11. XI 2002 Święto Niepodległości Polski - Mszę św. za Ojczyznę odprawiają: ks. G. Czeluśniak - wikariusz, ks. K. Budzeń - rodak, ks. J. Galant - proboszcz, który wygłasza też piękną homilię o miłości Boga i Ojczyzny. ​

    10. XI 2002 odbyły się wybory uzupełniające na burmistrza. W I turze wygrał Jan Skóra, w II - Andrzej Ożóg i on został burmistrzem. ​

I tura odbyła się 27. X. Wybierano też radnych wojewódzkich, powiatowych, gminnych. Do RM wybrano: Zbigniewa Gielarowskiego i Jerzego Jedynaka.


* * * * *

powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie

13. XI 2002 - Lekcja religi
Po lewej od ks. biskupa, ks. proboszcz Józef Galant
Po prawej od ks. biskupa, ks. dziekan Jan Lib



* * * * *


powiększ zdjęcie 7. XI 2002 spadł pierwszy śnieg. Zasypało drogi. Sznury samochodów, jęk karetek. Za osiedlem zderzenie dwóch samochodów.

Po Mszy św. wieczornej rozdano legitymacje członkom Towarzystwa Przyjaciół Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

    13. XI 2002 ks. katecheta G. Czeluśniak prowadził lekcję w III klasie gimnazjum n. t. Chrzest św. i co dalej. Hospitowali ją ks. bp. Edward Białogłowski, ks. prob. J. Galant, ks. dziekan Jan Lib, ks. prałat M. Zarych i katecheta z dekanatu Sokołów.

    Po ataku zimy zaczął padać śnieg, śnieg z deszczem,
deszcz, zrobiło się ciepło, np. 16. XI: 16o/6o.

    Wybrano starostę powiatu rzeszowskiego ziemskiego. Został nim Stanisław Ożóg - rodak z Nienadówki.

    17. XI 2002 Proboszcz ogłasza, że zamieszkał już w wyremontowanym budynku parafialnym. Przygotowana jest kancelaria parafialna z biblioteką i poczekalnia. Na ten cel ofiary złożyły 83 rodziny, a potem 24.

    1. XII 2002 I niedziela Adwentu. Msze roratne będą odprawiane po południu. Do parafii przyjechali klerycy seminarium.
Po Mszach św. spotykali się z młodzieżą, ministrantami, lektorami, przyjaciółmi WSD. Wykonywali czytania mszalne, zbierali składkę.

    8. XII dzieci z Koła Misyjnego, po Mszach s., zbierają datki na Kościół na Wschodzie.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP została przeniesiona na 9 XII Msze św. o godz. 7, 9, 11.
Panie z Caritasu rozprowadzają świece adwentowe jako Wigilijne Dzieło Dzieciom i kalendarze.

    15. XII 2002 po Mszach św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja - początek 40 h. nabożeństwa przed Bożym Narodzeniem.


* * * * *


powiększ zdjęcie W poniedziałek 16. XII dalszy ciąg 40 h. Nabożeństwa po Mszy św. o 830 do Mszy św. o 1700. W ten dzień odbywa się spowiedź parafialna. We wtorek zakończenie 40 h. Nabożeństwa, Msza św. dziękczynna i wspólna komunia św.

Niestety w tych Nabożeństwach nie mógł brać udziału ks. Proboszcz. Chyba zbyt przyłożył się do remontów (fizycznie) i jego serce trochę zastrajkowało, znalazł się w szpitalu. Modlimy się o Jego zdrowie i powrót do posługi w parafii.

    W niedzielę 15. XII po każdej Mszy św. odbywało się błogosławieństwo i poświęcenie opłatków wigilijnych. Przedstawiciele rodzin podchodzili do stolika, gdzie Ksiądz wręczał im opłatki. Ofiary składane z tej okazji
przeznaczone są na utrzymanie s. Organistki i p. Kościelnego.

    W Wigilię, Boże Narodzenie, Św. Szczepana Msze św. tylko do południa. Pasterka o północy.
W niedzielę 29. XII po sumie odbyły się krótkie Jasełka przygotowane przez ks. katechetę i p. E. Motyl z młodzieżą SP 1.

    Zakończenie Roku 2002 odbyło się uroczyście o godz. 1600 nabożeństwo dziękczynno - przebłagalne.

    Parafianie czytają prasę katolicką: Niedziela, Źródło, Droga, Dominik, Jaś, Arka, Cuda i łaski Boże, Miłujmy się.

I tura odbyła się 27. X. Wybierano też radnych wojewódzkich, powiatowych, gminnych. Do RM wybrano: Zbigniewa Gielarowskiego i Jerzego Jedynaka.

    Sprzątanie kościoła odbywa się w kolejności numerów domów, które ks. Proboszcz podaje w Ogłoszeniach parafialnych. Sprzątający składają też ofiarę na kwiaty do dekoracji ołtarzy.

    W pierwszy czwartek miesiąca odbywa się adoracja i nabożeństwo do Krwi Chrystusa.

    W pierwszy piątek miesiąca - Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

    Pierwsza sobota poświęcona jest Niepokalanemu Sercu Najświętszej Marii Panny - zmiana tajemnic różańcowych, w miesiącach wiosenno - letnich z procesją wokół kościoła.


* * * * *

powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie

5. XII 2002 - Po Mszy św.



* * * * *


W każdą środę modlimy się wspólnie do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

P.S.

5. XII 2002 obchody VI rocznicy nadania Sztandaru SP 1. Mszę św. o 930 odprawił w parafialnym kościele J. E. ks. bp. Edward Białogłowski. W kazaniu prowadzonym w formie dialogu z uczniami, nawiązywał do utworów H. Sienkiewicza. Dalsza część uroczystości to akademia w szkole z udziałem Ks. Biskupa, błogosławieństwo i spotkanie przy herbacie.

    W 2002 r. ochrzczono 22 dzieci, udzielono 14 ślubów, odprowadzono na cmentarz 26 parafian.
powiększ zdjęcie

strzałka do góry



* * * * *



Rok Pański 2003

powiększ zdjęcie 1 stycznia 2003, środa. Święto Bożej Rodzicielki. Światowy Dzień Modlitwy o pokój. Ten między narodami, sąsiadami i ten wewnętrzny.

Kolejno przypadają pierwszy czwartek, piątek, sobota miesiąca

4. I S. Ks. Grzegorz Czeluśniak rozpoczyna tradycyjną kolędę od Trzebuski, strona północna, do kościoła.
5. I N. Składka na cele diecezjalne i seminarium.
Dzieci z Koła Misyjnego, jako kolędnicy, odwiedzają nasze domy głosząc Dobrą Nowinę. Zebrali 2845 zł na misje - dla dzieci z Boliwii.
    
Dalszy ciąg kolędy ks. Grzegorza. Ks. Proboszcz rozpoczyna wizyty 8. I od nr. 1 od godz. 10.

16. I 2003 C modlimy się w intencji Ojca św. Jana Pawła II i Synodu Diecezjalnego.

17. I - III Piątek modlimy się do Jezusa Miłosiernego za tych, którzy miłosierdzie wprowadzają w życie: parafialny zespół Caritas, Scholę, chór, przyjaciół Radia Via i Maryja, ich pracowników.

18. I rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

19. I N błg. Józefa Sebastiana Pelczara patrona rzeszowskiej diecezji.

24, 25, 26. I mgła przez dzień i w nocy, ciemno.

26. I N po sumie dzieci z Koła Misyjnego przedstawiły Misterium Bożonarodzeniowe przygotowane pod kierunkiem s. Barbary Tancer. Ks. Proboszcz dziękuje za ofiary na remont i kolędowe.


* * * * *


powiększ zdjęcie 19 stycznia na Zebraniu Wiejskim wybrano sołtysa Tadeusza Noworóla nr. 225 (ponownie) oraz Radę Sołecką w składzie: Gielarowski Zbigniew 379 przewodniczący, Budzyń Stanisław 732, Baran Bogusław 80, Cisło Helena 693, Biernat Genowefa 94, Mełech Jerzy 823, Lepianka Stanisław 452, Ożóg Anna 99, Pikor Edward 101, Decowska Genowefa 138.

     1. II S runął po starcie prom kosmiczny USA, 7 osób.

2. I N. Matki Boskiej Gromnicznej - poświęcenie gromnic, zbiórka do puszek - zebrano 473 zł - na
zakony kontemplacyjne w diecezji: karmelitanki w Rzeszowie, wizytki w Jaśle.

     3. II zaczyna silnie wiać, a od 4, sypać śnieg.
Sypie i wieje, tworzy zaspy, odsypywanie bezskuteczne i tak przez 5 dni.
10. II P pierwszy dzień nauki po feriach zimowych.
11. II zaczyna mrozić, w nocy: -20, -25, -22, -26, -23,
Wspomnienie matki Boskiej z Lourdes - Światowy Dzień Chorych ustanowiony 13. V 1992 przez Jana Pawła II na 11. II. Po Mszy św. o 1700 nabożeństwo za chorych i służbę zdrowia.

     Śnieg prószy, mróz nie ustępuje. Dopiero 18. II mgła, szron, trochę cieplej.

     23. II ks. Proboszcz ogłasza, że jest do sprzedania wikarówka (dla mnie i ode mnie starszych - organistówka)

     27. II C odbył się pogrzeb zm. 25. II śp. Stefanii Śliż l. 93, żony byłego kościelnego śp. Piotra Śliża, siostry p. Ludwika Janika.

     1. III S 2003 otwarcie sali komputerowej w ZS 2, poświęconej przez ks. prob. Józefa Galanta. Obecni byli m. in. starosta, kurator, burmistrz, mec. A. Bentkowski.

     2. III N ks. Proboszcz ogłasza, że kancelaria parafialna jest przeniesiona do nowego budynku.


* * * * *


powiększ zdjęcie Czynna: rano od 7 do 8 i wieczorem po Mszy św. wieczorowej. Równocześnie ks. Proboszcz przypomina: Do sakramentu małżeństwa narzeczeni zgłaszają się na 3 miesiące przed ślubem.
Chrzty odbywają się w ostatnią niedzielę miesiąca (jeżeli w Ogłoszeniach nie poda się innego terminu).

4. III W: -1/-5, św Katarzyna, modlimy się za ks. bpa. Ordynariusza.

     5. III Popielec. Msze św. g. 900 i 1700 - posypanie głów popiołem, obowiązuje post ścisły ilościowy i jakościowy.
Rozpoczynamy 40. dniowy okres modlitw przygotowujący do Paschy.W każdy czwartek postu o godz. 17 Droga Krzyżowa dla dzieci, a potem Msza św. W piątek o 1700 Droga Krzyżowa dla dorosłych potem Msza św. i o godz. 2000 prowadzona przez młodzież dla młodzieży i wszystkich chętnych. W niedzielę o godz. 1530 Gorzkie Żale, z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, kazaniem pasyjnym. Adoracja kolejno: mężczyżni, kobiety, chłopcy, dziewczęta, siostry i bracia różańcowi. Taca na Gorzkich Ż. przeznaczona jest na kwiaty i dekoracje do Ciemnicy i Grobu pana Jezusa.
10. II P pierwszy dzień nauki po feriach zimowych.

11. III W Od kilku dni padają deszcze, topnieje śnieg; rzeką płynie woda na szerokość 5 - 12 m, huczy, szumi. Ludziom zalewa podwórza, piwnice, kopce.

     Kościelny Tadeusz Jacek przebywał kilka dni w szpitalu od 3. III i nie wraca już do swoich obowiązków.

16 III N ks. Proboszcz w imieniu własnym, swoich Poprzedników i parafian dziękuje p. Kościelnemu za kilkudziesięcioletnią pracę, solidną posługę w kościele.

Nowym kościelnym zostaje p. Michał Ożóg (z Osiedla) od 10. III. Należy z kościelnym uzgadniać czas sprzątania w kościele, bo on ma klucze. W najbliższym czasie zakupimy wiadra, mopy, itp. potrzebne do sprzątania.



* * * * *


powiększ zdjęcie Kościelnemu należy zgłaszać, gdy ktoś umrze w parafii, aby mógł zadzwonić po mszy porannej czy wieczorowej, zawiadamiając, że ktoś odszedł z naszej Wspólnoty.

Tak samo narzeczeni zgłaszają i proszą o przygotowanie kościoła w dniu ślubu.

     20. III w nocy o godz. 333 naszego czasu rozpoczęła się WIOSNA.

USA - Irak. Są pierwsze ofiary.

     21. III Pt. 2003 Droga Krzyżowa g. 1700 i 2000 - zakończona Apelem Jasnogórskim. Wiatr, 4/-9.
     22. III Młodzież przygotowująca się do bierzmowania z rodzicami na Mszy św. wieczorowej. Ksiądz poświęca krzyże, odbierają je rodzice i nakładają dziecku.

     23. III 2003 N zbiórka do puszek koło koła misyjnego na kościoły w Afryce, zebrano 884,58zł.

     29. III S przeprowadzono po domach zbiórkę dla ucznia kl. III SP 1 Rafała Kraski - leczony w Warszawie. Zebrano 9020 zł.

     30. III parafialny zespół Caritas sprzedaje baranki.

Zmiana czasu na letni - 1h do przodu w nocy z 2/3. Mgła.
Wieje silny wiatr, porozrzucał wszystko na cmentarzu.

     Od 6. IV pada śnieg i wiatr, zaspy.

Msze św. wieczorne od 7. IV o godz. 1800

     10. IV rozpoczynają się Rekolekcje wielkopostne, prowadzi ks. Władysław Jagustyn z Rzeszowa, 3 Maja.
Dzieci szkolne od 12 - 1330, dorośli o 1800
12. IV S dzień chorych, 900, odwiedziny chorych w domach


* * * * *

powiększ zdjęcie

17. IV 2003 - Ciemnica w kaplicy M. Boskiej Bolesnej



* * * * *


powiększ zdjęcie 12. IV 2003 S pogrzeb śp. Tadeusza Jacka byłego kościelnego. Zmarł 9. IV Ś. W domu tłum ludzi. Księża: Ks. Proboszcz J. Galant, ks. Prałat Mieczysław Zarych, ks. ks. Krzysztof Budzyń i Andrzej Sołtys - rodacy. Ks. wikariusz Grzegorz Czeluśniak zorganizował dużą grupę ministrantów i prowadził kondukt z domu do kościoła.

W kazaniu ks. Proboszcz podkreślił jego pogodne usposobienie, wielką punktualność - choćby miał pierwszy deptać ścieżkę w zaspach i wielką miłość, jaką okazywał córkom. Zawsze mówił o nich zdrobniale: Zosia, Marysia, Basia, Terenia, Gienia.

Na cmentarz odprowadzili go wszyscy w. w. Księża
Spoczął obok swojej żony Stanisławy.
     13. IV Niedziela Palmowa. Godz. 700 msza św. z nauką dla kobiet, 900 - dla młodzieży, 1100 - dla mężczyzn, 1530 - Gorzkie żale - też kazanie Rekolekcjonisty.

Po Gorzkich Żalach, w czasie Mszy św., wypadek na górce, maluch potrącił kobietę z Trzebuski, przechodzącą na drugą stronę.

     14. IV P Wielki - słońce, wiatr, ciepło. Godz. 800 Msza św., 9 - 10 spowiedź św., 10, - przygotowanie dzieci do spowiedzi - ich III dzień rekolekcji, 11 - 12 spowiedź, 12 - 14 przerwa, 14 - 15 spowiedź, 15 - Koronka do Miłosierdzia Bożego, 16 - 18 spowiedź, 1800 zakończenie rekolekcji, błogosławieństwo (ale tylko dla tych, którzy wysłuchali wszystkich nauk). ​

     15. IV W godz. 1300 Msza św. pogrzebowa, procesja na cmentarz, modlitwy w kaplicy, ks. G. Czeluśniak. To pogrzeb śp. Agnieszki Cisek l. 57, mamy Jurka, córki Julii Leśko. Zm. 11. IV w Morawicy. na pogrzeb przyszły tylko "przybłędy" nikogo z rodowitych nienadowian. Mała grupa, ok. 25 osób. Nie licząc rodziny jej siostry Julii.


* * * * *

powiększ zdjęcie

18. IV 2003 - Grób Pana Jezusa



* * * * *


powiększ zdjęcie 17. IV 2003 C rozpoczyna się Tridum Paschalne. Program nabożeństw, adoracji wywieszono w gablocie.

W kościele zmiana dekoracji. Ciemnica w kaplicy (zamiast ołtarza) Matki Boskiej, Grób Pana jezusa na ołtarzu Serca Pana Jezusa zamiast kaplicy.

20. IV Niedziela Wielkanocna, godz. 600 Rezurekcja.
W Poniedziałek Wielkanocny po Mszy św. o godz. 1100 procesja na cmentarz, z modlitwami przy wszystkich stacjach i za wszystkie stany.

27. IV 2003 Niedziela Miłosierdzia. Zbiórka do puszek na miejscowe Caritas - 400 zł, ze skarbonek
Wielkopostnych 1. 214,70 zł.

Po każdej Mszy św. Koronka do Miłosierdzia Bożego.

30. IV Ś ks. dziekan Jan Gib przeprowadził egzamin młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

     1. V 2003 C rozpoczynamy nabożeństwa do Matki Boskiej.
I czwartek nabożeństwo i adoracja do Krwi Chrystusa
I piątek nabożeństwo do Serca Pana Jezusa.
I sobota rozpoczynamy naboż. do M. Boskiej z procesją eucharyst.

3. V S jest świętem N.M. Panny Królowej Polski.

     10. V 2003 pogrzeb śp. Jana Nowaka l. 81, szwagra śp. kościelnego, żołnierza AK, męża Janiny - członkini Caritas od czasu II wojny.

Od godz. 16 - 18 spowiedź święta dla dzieci, rodziców, chrzestnych, rodzin przed I Komunią św.

     11. V 2003 I Komunia św. o godz. 900. Dzieci przygotowali w ZS 1 ks. M. Zarych, w ZS 2 s. B. Tancer. Rodzice złożyli 600 zł. jako dar ofiarny.

Na Mszy św. 1600 wysłannik ka. Biskupa przyjmuje prośby o bierzmowanie, głosi do młodzieży Słowo Boże.


* * * * *


powiększ zdjęcie 16. V 2003 TIR "skasował" 4 przęsła ogrodzenia plebani koło kapliczki.

Modlimy się za Jana Pawła II. jest to III piątek - nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, a również święto Andrzeja Boboli.

     18. V 2003 w Rzymie Ojciec św. Jan Paweł II KANONIZUJE m.in. 2 Polaków: ks. bpa. JÓZEFA SEBASTIANA PELCZARA patrona naszej diecezji i matkę Urszulę (Julię) Ledóchowską. Nasz Patron był beatyfikowany przez Papieża 2. VI 1991 r. w Rzeszowie.
Dzieci z kl. III przeżywają rocznicę swojej I Komunii św., dar ofiarny 265 zł na stułę. Składka w kościele na radio Via.

22. V C próba młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.
24. V S spowiedź św. przed bierzmowaniem dla kandydatów, świadków, rodziny, przyjaciół.

     26. V P 2003 Bierzmowanie, godz. 1800, ks. bp. Edward Białogłowski, III kl. gimnazjum, rocznik 1987 z Nienadówki (45), Wólki Podleśnej (25), Stobiernej (45), Trzebuski (30), 145 kandydatów.

Towarzyszą im świadkowie, rodzice, piękna oprawa liturgiczna, prośba i podziękowanie rodziców, podziękowanie naszego ks. prob. Józefa Galanta.

     27. V W Dni Krzyżowe, procesja przez parking do krzyża przy drodze na cmentarz, do cmentarza; modlitwy, litanie, poświęcenie zasiewów i innych upraw, prośby o błogosławieństwo w pracy na roli.

Ciepło, temp. w dzień 28, w nocy 18.

     29. VI C 2003 Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Msza św. godz. 7, 9, 18 - z nabożeństwem majowym.

Święcenie 15 diakonów w Katedrze. Nasi księża tam byli: 40oC.

31. V S zakończenie nabożeństw majowych do Matki Boskiej.


* * * * *


powiększ zdjęcie 1. VI N 2003 Modlitwy w intencji dzieci z okazji Dnia Dziecka, rozpoczęcie nabożeństw czerwcowych do Serca Pana Jezusa.

Sprzątanie kościoła będzie odbywać się już według nowej numeracji.

Nabożeństwa wieczorne będą o godz. 1900, z racji prac polowych.

Sprzątamy w poniedziałek i sobotę, dekorujemy w sobotę tzn, składamy ofiarę na kwiaty, a dekoruje siostra zakonna.
     7 i 8. VI - sobota i niedziela - 2003 odbywa się w całym kraju Referendum - wejście Polski do Unii Europejskiej, głosują tak - nie. Lokale otwarte od godz. 600 - 2000. Upał.

     8. VI Zesłanie Ducha św. - Zielone Świątki. Zbiórka do puszek na świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.

9. VI drugi dzień Zielonych Świąt - święto N.M.P Matki Kościoła, msze św. godz. 7, 9, 19.

15. VI N Uroczystość Trójcy Przenajświętszej - kończy się okres komunii wielkanocnej. W sobotę pomalowano fundament ogrodzenia k. kościoła.

     18. VI Ś Msza św. o godz. 800 na zakończenie roku szk. potem sprzątanie przed Bożym Ciałem.

     19. VI C 2003 Święto Krwi i Ciała Pana Jezusa. Procesja do 4 kapliczek wokół kościoła - ufundowanych w 1947r.

Dekorację wykonali: I - dzieci komunijne kl. III (rodzice), II - KSM i bierzmowani w tym roku, III - mężczyźni, IV - kobiety.

     21. VI S przypadała bolesna 60 rocznica pacyfikacji wsi:

W oktawie Bożego Ciała procesje eucharystyczne wokół kościoła po Mszy św. wieczornej.

26. VI zakończenie oktawy. Po procesji błogosławieństwo małych dzieci, dzieci, które sypały kwiatki, dzwoniły Najświętszym Sakramentem w monstrancji przez środek kościoła. Potem święcenie wianków i ziół i cukierki dla małych dzieci.


* * * * *


powiększ zdjęcie 27. VI Pt 2003 Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odpust w Katedrze i nabożeństwo dziękczynne za kanonizację św. Józefa Sebastiana Pelczara. (18. V Rzym)

28. VI Ś Wspomnienie Niepokalanego Serca N. Marii Panny.

Caritas rozprowadza cegiełki na wakacje dla biednych dzieci.

Do końca czerwca można się zapisać na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy.
29. VI N -uroczystość św. św. Piotra i Pawła, składka ze sumy na Świętopietrze.

30. VI zakończenie nabożeństw do Serca Pana Jezusa.

     3, 4, 5. VII - pierwszy czwartek, piątek, sobota - nasze parafialne nabożeństwa do Krwi Chrystusa, Serca Pana Jezusa, Fatimskie z procesją wokół kościoła.

     6. VII N ks. prob. J. Galant ogłasza składkę na utrzymanie cmentarza, koszenie, wywóz śmieci - 20 zł w kopercie od rodziny.

Od 5 - 14 VII leje i pada, 13 - grad i ulewa.

14. VII P uporządkowano parking z chwastów, traw, dziur - robili to od godz. 8 kierowcy.

16. VII Ś wspomnienie NMP z Góry Karmel, modlitwy w intencji Ojca św. Jana Pawła II.

17. VII C na parkingu ze 30 przyczep żużla i kamieni.

20. VII N poświęcenie pojazdów na parkingu, z racji św. Krzysztofa. Ministranci zbierają do puszek na pojazdy dla misjonarzy - 414,31 zł.

W Bieszczadach woda zabrała 6 osób. Upały. 22 VII - 33o/20o. Duchotę wzmacniają padające deszcze - duża wilgotność.

26. VII S Joachima i Anny rodziców Matki Bożej - modlimy się za rodziców, dziadków, ludzi starszych, emerytów.

Na cmentarz dało 135 rodzin.

Dalej upały i deszcze np. 26 VII - 28/20, 29 VII - 26/20, 30 VII - 27/20.

Na początku sierpnia dalej leje.


* * * * *


powiększ zdjęcie 4. VIII P 2003 wyrusza XXVI Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z Rzeszowa. Idą pątnicy z Nienadówki ok. 20 osób.

Od 10 VIII nadal upały: 12. VIII - 30/20, 13. VIII - 30/20.

15. VIII Pt 2003 Święto Wniebowzięcia N. Marii Panny. Po Mszach św. poświęcenie owoców, ziół, kwiatów. Po Mszy s. o godz. 1600 Koronka do Miłosierdzia Bożego z racji III Piątku.

16. VIII modlimy się za Jana Pawła II.

17. VIII N połowa ofiar na cmentarz, 26/18. W Poniedziałek: 31/24.

Wtorek 1h burza, potem deszcz i ulewa.

21. VIII C dalej trwają prace na parkingu, Upał, duchota.

23. VIII S spowiedź św. od 1600 - 1800 przed odpustem parafialnym.

     24. VIII N św. Bartłomieja odpust parafialny. Godz. 11 suma, procesja eucharystyczna z feretronami, baldachimem, sypaniem kwiatów, wieńce dożynkowe.

Dalej upały. 28 VIII C 30/16, piątek 30/19, sobota 30/18 - wiatr.

31. VII N 2003 dożynki diecezjalne w Katedrze - są tam i nasze wieńce dożynkowe. W nocy padało, temp. 26/16.

     1 IX P 2003 rocznica wybuchu II wojny światowej:

Godz. 800 ks. G. Czeluśniak odprawia Mszę św. i wygłasza homilię na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

     3. IX Ś asfalt na połowie parkingu. Chłodno 16/10, padają deszcze, mgły rano.

4, 5, 6. IX obchody pierwszych, czwartku, piątku, soboty.

     7. IX N 2003 Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze.

Po Mszach św. święcimy ziarno siewne (jutro M. Boskiej Siewnej).

Msze św. od jutra o 18 (zamiast o 19.)

     Kończone są prace na parkingu. 28. IX ofiary na budowę parkingu będą zbierać członkowie Rady Sołeckiej i wpłacać na konto (ofiary w kopertach z adresem).


* * * * *


powiększ zdjęcie 16. X C 2003 słońce chmury, wiatr 8o/5o.

25 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II - okoliczności gazetki, wystawy, akademie. W kościele przygotowali ks. Grzegorz Czeluśniak i s. Barbara Tancer. Wspólne modlitwy i na końcu tradycyjne "100 lat"

Robią nowe chodniki i krawężniki przy drodze głównej.
Wykonano wjazd do garażu dla ks. Proboszcza, olepikowali odkopane ściany.

19. X N pogrzeb Józefa Ożoga l. 69. Z domu o godz. 13. Już nawet organistka wsiada do samochodu z ks. Wikariuszem.

     W Rzymie beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty - Niedziela Misyjna. Dzieci z Koła Misyjnego włączają się w odmawianie Różańca - od Poniedziałku do soboty.

     25. X S pogrzeb Marii Ziębowej l. 85, siostry śp. ks. Wojciecha Wyskidy (spoczywa na naszym cmentarzu).

     Na cmentarzu ludzie sprzątają, wyrwałam aksamitki (zmarznięte) z grobu księży, dobrze, że pomogli mi ludzie wynieść.

Na planszach w kościele RÓŻAŃCE wykonane przez dzieci.

26. X N zmiana czasu na zimowy.

Robią chodniki w szkole i prace el. w kuchni ZS 1, robią chodnik na moście. Od wschodu na głównej drodze zrobili chodnik wyższy 10 - 30 cm, zasypali murek właścicielom posesji. "Zmniejszono" zakręt w dół wsi.

Młodzież z KSM-u i przygotowujący się do bierzmowania umyli kaplicę, przygotowano nagłośnienie, ołtarz, ławki.

Róże różańcowe zbierają ofiary na sztandar upamiętniający Rok Różańca 2003. Dalej wpływają ofiary na parking.

Można zaprenumerować 2. miesięcznik "Miłujmy się", chętni zgłaszają się do zakrystii.


* * * * *

powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie

IV 2000
Cmentarz w Nienadówce. Róg zachodnio - północny.
Dęby bliźniaki i akacja zostały wycięte w IV 2002r.



* * * * *


powiększ zdjęcie 1. XI S 2003 Wszystkich Świętych. Msze św. 7, 9, 11. Potem 1830 Nieszpory żałobne i procesja na cmentarz - modlitwy za wszystkie stany, a następnie Msza św. z kazaniem. Ustawiono skrzynki do których można było wrzucać ofiary na porządkowanie cmentarza.

W niedzielę, w Dzień Zaduszny, procesja wokół kościoła. Wczoraj od płd i przez cały tydzień można zyskać odpust zupełny i ofiarować za duszę zmarłego. Przez cały listopad modlimy się za zmarłych, a w oktawie czytane są Wypominki, które złożone do pudełek.
11. XI 2003 modlimy się w intencji Ojczyzny oraz Jej Obrońców z okazji 85, rocznicy Niepodległości.

     12. XI Ś pogrzeb śp. Jana Chorzępy l. 64, zm. 10. XI nad jego trumną modlą się wszyscy trzej księża.

     23. XI w Uroczystości Chrystusa Króla ks. G. Czeluśniak sprawował Eucharystię i wygłosił homilię w Wólce Sokołowskiej - odpust w tym kościele.

U nas po Mszach św. o godz. 9 i 11 wystawienie Najświętszego Sakramentu i poświęcenie się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Można było zyskać odpust, pod zwykłymi warunkami.

     30. XI w I niedzielę adwentu odczytano list Biskupów o przeżywaniu Adwentu, poście i świętach oraz "nowe" przykazania kościelne. Podaję je dla takich laików jak ja.

Pięć Przykazań Kościelnych (brzmienie dotychczasowe):
1. Ustanowione przez kościół dni święte święcić.
2. W niedzielę i święta we Mszy św. nabożnie uczestniczyć.
3. Posty nakazane zachowywać.
4. Przynajmniej raz w roku spowiadać się i w czasie wielkanocnym Komunię św.
    przyjmować.
5. W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać.

Przykazania kościelne (brzmienie obecne):
1. W niedzielę i świętach nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymywać się od
     prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię św.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach
     pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Mam je zachowywać, aby trwać w jedności z Chrystusem w Jego kościele.


* * * * *

powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie

6. XII 2003
J. E. ks. bp. Edward Białogłowski


powiększ zdjęcie

6. XII 2003
Od lewej: ks. M. Zarych, dyr. J. Baniak, J. E. ks. bp. E. Białogłowski, starosta Stanisław Ożóg, przew. R.M. W. Nykiel, burmistrz Andrzej Ożóg
W II rzędzie, od lewej: Irena Brzychczy, Elżbieta Motyl, Maria Pasternak, Ludwik Janik, Andrzej Sztorc.



* * * * *


powiększ zdjęcie Wykonano dekorację adwentową: schodki po której "schodzi" figurka Jezuska. Dzieci przynoszą laurki, szopki - losowanie upominków, przenoszenie figurki i zapalenie świec adwentowych we wianku.

     6. XII S 2003 Godz. 900. Ks. bp. Edward Białogłowski koncelebruje Mszę św. Poświęca sztandar bractwa różańcowego, nawiązuje też do wymowy dzieł i życia Patrona SP 1 Henryka Sienkiewicza i słów wypisanych na sztandarze Szkoły. To VII rocznica poświęcenia sztandaru.

Następnie ks. Biskup udaje się do Szkoły. Następuje dalsza część uroczystości z udziałem J. E. ks. bpa
Edwarda, starosty rzeszowskiego Stanisława Ożoga, burmistrza Andrzeja Ożoga, ks. Proboszcza i innych zaproszonych Gości. Ks. Biskup poświęcił nowe sale przedszkola, jadalnię, kuchnię.

Ks. Biskup otrzymał obraz Papieża - gobelin za szkłem

Uczniowie przedstawili zebranym "Latarnika". Udział ks. Biskupa w uroczystości w ZS 1 nadaje jej większą rangę, jeszcze bardziej łączy uczniów, rodziców, nauczycieli, władze.

     7. XII II Niedziela Adwentu p.h.: Kościół w Polsce dla kościoła na Wschodzie. Do puszek zebrano 626,17 zł.

O godz. 1530 jak zawsze w adwencie różaniec (teraz już nie).

8. XII P msze św. 7, 9, 17 - poświęcenie medalików i wręczanie dzieciom z kl. II. Akademia poświęcenia Niepokalanie Poczętej.


* * * * *


powiększ zdjęcie

28. XII 2003
Jasełka w pawilonie sportowym.



* * * * *


powiększ zdjęcie 13. XII S 2003 modlimy się w intencji Ojczyzny, Jej Obrońców - rocznica stanu wojennego.

15. XII Saddam Husajn ujęty (dla historii szef rządu Iraku), boję się, że czeka go los wodza Rumuni.

Przygotowujący się do bierzmowania zniszczyli w kościele filary, zostawili kilka niecenzuralnych napisów i rysunków w ławkach.

13 - 14. XII harcerze, z obu Zespołów Szkół, pod opieką Bożeny i Jerzego Mełechów - drużynowych, pojechali do Zakopanego po światło Betlejemskie. Przejmą je od skautów słowackich.

14. XII - III niedziela adwentu - błogosławieństwo Opłatków Wigilijnych. Ofiary dla kościelnego i organistki za ich pracę.

Parafialny zespół Caritas rozprowadza świece wigilijne jako Dzieło Pomocy Dzieciom.

16. XII, jako w każdym miesiącu modlimy się za Jana Pawła II i obecnie za Synod Diecezjalny. 17. XII mają spotkania przygotowujący się do bierzmowania.

19. XII Pt 2003 w ZS 1 Jasełka przygotowane przez Elżbietę Motyl, ks. Grzegorza Czeluśniaka, Helenę Ożóg; przekazanie Dyr. Zespołu, Betlejemskiego Światła Pokoju, opłatek pobłogosławiony przez ks. Katechetę.

     21. XII 2003. III niedziela adwentu po Mszy św. o godz. 11 spotkanie dla samotnych, starszych w parafii przygotowane przez Zespół Caritas.

Rozpoczynamy 40h. nabożeństw. Adoracja po Mszy o 11 do Mszy św. o 1600. W poniedziałek dalszy ciąg Nabożeństwa po Mszy św. o godz. 830 do Mszy św. o godz 17. W parafii spowiedź adwentowa przez cały dzień (krótkie przerwy).

We wtorek księża odwiedzają chorych, a o godz. 1700 wspólna Komunia św.


* * * * *


powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

Pasterka 2003
Ks. prob. Józef Galant przyjmuje od harcerek Ewy Mełech i Oli Ciupak
Betlejemskie Światełko.



* * * * *


powiększ zdjęcie Sprzątanie kościoła i jego obejścia odbywa się według podawanej w Ogłoszeniach parafialnych kolejności.

Ponadto sprzątają dodatkowo rodzice dzieci pierwszokomunijnych, rocznicowych i bierzmowanych.

         Ochrzczono 24 dzieci
        pobłogosławiono 17 par małżeńskich
        pogrzebano 20 parafian

strzałka do góry



* * * * *



2004                                       2004

MMIV

powiększ zdjęcie 1 styczeń 2004.Święta Boża Rodzicielko dnia dzisiejszego, wyproś pokój dla świata i szczęśliwie prowadź nas przez wszystkie dni roku, który rozpoczynamy.

4. I 2004 zostali posłani kolędnicy z Koła Misyjnego, by głosić Prawdę Objawienia i wspomóc misje i misjonarzy. Zebrali 3. 246 zł.

5. I rozpoczęto błogosławieństwo domów i rodzin - kolędę.

Ks. Proboszcz od nr. 411 w stronę Trzebosi, ks. G. Czeluśniak od nr. 409 w stronę kościoła (strona południowa wsi).
    
15. I C 2004 Zespół kolędniczy z ZS1 zdobył w Sokołowie, wyróżnienie.

17. I w sobotę dyrektor ZS 1 Józefa Baniak, panie Elżbieta Motyl i Helena Ożóg wraz z Zespołem Kolędniczym odwiedziły podopiecznych domu pomocy w Łące prowadzonego przez siostry zakonne. Wszystkim sprawili ogromną radość, dzieci obdarowały słodyczami.

18. I do puszek dla ofiar trzęsienia ziemi w Iranie zebrano kwotę 1685 zł i wpłacono na konto centrali.

19. I 2004 uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara - patrona Diecezji - pierwsza po kanonizacji (18. VI 2003 Rzym).

Do południa kolęda na Porębach, po południu Osiedle - zakończenie kolędy.

21. I 2004 szkolenie rolników - dopłaty z Unii Europejskiej.

24. I S trochę słońca, ślisko na środku drogi (powiatowej przez Nienadówkę). Mróz koło 8o. W kościele parę osób. Nie ma ministrantów, bo już po kolędzie.

25. I N ks. Proboszcz dziękuje za szczere przyjęcie po kolędzie, wspólne modlitwy, ofiary kolędowe na tacę.


* * * * *


powiększ zdjęcie Na drodze przez Nienadówkę dalej "szklanka", -2/-15.

     31. I 2004 pogrzeb śp. Franciszka Ożoga - wnuka fundatorów kapliczki koło remizy. W uroczystości żałobnej bierze udział m.in. ks. Andrzej Piersiak - chrześniak i bratanek żony śp. zmarłego i s. Bożena Karaś, siostrzenica żony.

Dzień wcześniej po południu zawierucha, zaspy, wiatr "ścina z nóg"

     1. II 2004 N deszcz, wiatr, chlapa. Zbiórka do puszek dla Małgorzaty Korzenny, która jest w śpiączce po urodzeniu dziecka, w maju (bała się bólu i zapłaciła
za dwa zastrzyki przeciwbólowe, drugi rodzina "wymusiła"). Zebrano 2523 zł, które przekazano mężowi.

     2. II 2004 P Ofiarowanie Pańskie - Światowy dzień Życia Konsekrowanego - naszej polskiej Matki Boskiej Gromnicznej.

Na każdej Mszy święcono gromnicę. W czasie mszy św. o godz. 1700 poświęcono świece, rodzice uczniów kl. II wręczyli swoim dzieciom.

Składka przeznaczona na zakony kontemplacyjne w Diecezji Rz.

     4. II 2004 w ostatniej drodze zmarłego Jana Bańbora - ojca Dyrektorki ZS 1 w Lubaczowie, towarzyszyła grupa dzieci, rodziców, pracowników. Ks. Grzegorz Czeluśniak był współcelebransem Mszy św., wygłosił kazanie. Zmarły był pięć lat na przymusowych robotach w czasie wojny. Autokar udostępnił Burmistrz Andrzej Ożóg.

     Wieńce przesłali też p.p. Burmistrzowie i pracownicy Zespołu Oświatowego.

     6. II 2004 w Nienadówce odbył się pogrzeb śp. Józefa Motyla - przymusowego robotnika w Niemczech, długoletniego palacza i konserwatora w ZS 1. W Nienadówce był znany jako fryzjer i hodowca kanarków.

     Deszcz, śnieg, w nocy mróz: -7, -9, -16, słońce, wiatr.

Klasy III gimnazjum, przygotowujące się do bierzmowania, pojechały na pielgrzymkę do Częstochowy z katechetami: ks. Grzegorzem, s. Barbarą i wychowawcami klas: B. Grzesiakowską i E. Nowak.

12. II 2004 C (u nas -2/-9).


* * * * *


powiększ zdjęcie

Dzień Chorych 14. II 2004 Czyta Adam Mełech
Siedzi ks. prob. Józef Galant, obok Zofia Ożóg wd. po Marcinie



* * * * *


powiększ zdjęcie 13. II Pt 2004 ostatni dzień nauki przed 2. tygodniowymi feriami zimowymi.

     14. II S 2004 Dzień Chorych w parafii. O godz. 900 odbyła się Msza św. na starej plebanii. Zespół parafialny Caritas przygotował poczęstunek, s. Barbara z dziećmi występ artystyczny.

Sypie i wieje, w dzień i w nocy, od południa (0/-10).

     16 II modlimy się w intencji Jana Pawła II, za wszystkich biskupów, kapłanów, siostry i braci zakonnych.

     22. II N Święto Katedry św. Piotra Apostoła - Dzień Modlitw za Urząd Nauczycielski Kościoła.

     25. II 2004 Środa Popielcowa - posypanie głów popiołem na Mszach św. o godz. 7, 9, 17. Rozpoczynamy 40.dniowy post.

W każdy czwartek, w tym okresie, o godz. 1700 Droga Krzyżowa dla dzieci, potem Msza św.

W piątek Droga Krzyżowa po Mszy św. porannej, o godz. 1700, potem Msza św. i godz. 2000, a następnie Apel Jasnogórski.

W niedzielę o godz. 1500 Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym, następnie msza św. Na Gorzkich Żalach składka na dekoracje ciemnicy i grobu Pana Jezusa.

     1. III P 2004 wiadomości, przygotowujących się do bierzmowania, sprawdzał dziekan sokołowski ks. Jan Lib.

     Sypie, prószy i sypie. Chwilami ciemni, tak sypie.

4. III modlimy się w intencji ks. bp. Górnego z racji imienin.
5. III Urząd Parafialny prezentowany przez ks. proboszcza Józefa Galanta, dołożył 100 zł
    do map dla ZS 1.
7. III N Gorzkie Żale prowadzi ks. Bogdan Tęcza - rodak, kazanie ks. Proboszcz, Msza
    św. ks. Grzegorz.
Przeprowadzono zbiórkę do puszek - koło misyjne - Misjonarze dzieciom ulicy.
    Zebrano 936 zł.


* * * * *


powiększ zdjęcie      8. III odbył się pogrzeb śp. Jana Bełza ps. Sroka. Ur. 25. IV 1912 r., zm. 5. III 2004 r.

W 1935 r. odbył służbę wojskową w Brzeżanach, na Kresach Wsch. W 1937 r. odbył naukę zawodu w Szkole Rzemiosł o.o. Salezjanów w Oświęcimiu.

W czasie okupacji należał do AK. Sąd wojskowy w Rzeszowie 28. II 1951 skazał go na 7 lat więzienia; Rawicz, Piechcin, Bielawa. Zwolniony w 1954r. Ożeniony z śp. Anną Motyl. Ojciec śp. Stanisławy (lekarki), Czesławy (artysta - malarza), Juli, Janusza.

Postać kontrowersyjna w Nienadówce.

     10. III Ś spotkanie dla przygotowujących się do bierzmowania.

Ks. dr Janusz Podlaszczak odebrał Prośby do ks. Biskupa, słowne i na piśmie, o sakrament bierzmowania. Ks. Bogdan Tęcza skierował do nich Słowo Boże o ważności tego Sakramentu. Ks. Janusz modlił się do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Rozpoczęto Nowennę do św. Józefa.

     11. III uczniowie gimnazjum, dwoma autobusami, pojechali z Katechetami i Wychowawcami, do Rzeszowa na film "Pasja".

W Madrycie zamach terrorystyczny, masakra, zginęło 19 osób, w tym 4 Polaków, ponad 1900 zostało rannych.

     14. III N Gorzkie Żale jak w ub. niedzielę: ks. Bogdan Tęcza, ks. Proboszcz, ks. Grzegorz.

     15. III roztopy, woda wszędzie, zalane piwnice i pola, zagrożenie nie tylko u nas, ale w całej Polsce.

     19. III 2004 - III piątek miesiąca - modlitwy do Miłosierdzia Bożego. W Krakowie Łagiewnikach odprawiono Mszę św. za parafię - intencja pielgrzymów z Nienadówki.

Świętego Józefa opiekuna Kościoła, rodzin, robotników, rzemieślników, ojców i mężów - imieniny ks. Proboszcza. Życzenia składają m.in. zespoły parafialne i przedstawiciele parafii Lubenia, gdzie ksiądz proboszcz posługiwał, przed objęciem naszej parafii.

     20. III S 2004 w kościele sokołowskim J. E. ks. bp. Edward Białogłowski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży III klas gimnazjum z Sokołowa, Trzebosi, Wólki Niedźwiedzkiej, Mazurów, Trzebuski i Nienadówki. Ten Dar Ducha św. otrzymało 33 kandydatów z ZS 1 i 20 z ZS 2. Przygotowania były w każdą środę po Mszy św. i Nowennie. Inne dodatkowe terminy ogłaszano wcześniej.


* * * * *


powiększ zdjęcie

Niedziela Palmowa, z mikrofonem ks. prob. J. Galant, s. Barbara Tancer.
W komży, przy drzwiach, kościelny Michał Ożóg, z krzyżem Adaś Mełech.



* * * * *


powiększ zdjęcie      Zespół parafialny Caritas rozprowadza baranki wielkanocne.

W sklepach ustawiono kosze, w których kupujący mogli złożyć dar dla potrzebujących (żywność trwałą)

     25. III C Uroczystość Zwiastowania N. Maryii Panny - Dzień Świętości Życia, XII rocznica Diecezji Rzeszowskiej.

Na Mszy św. wieczorowej poświęcono modlitewniki, które rodzice wręczali swoim pociechom, uczniom klas II przygotowujących się do I komunii św.

     28. III N już nowy czas, letni. Rozpoczynają się Rekolekcje wielkopostne, które prowadzi ks. lic. Andrzej Urban, proboszcz z Trzebuski.

29, 30, 30, 31 III swoje rekolekcje ma młodzież szkolna. O godz. 10 Msza św., nauka, Droga Krzyżowa. W ostatni dzień przygotowanie do spowiedzi, która w parafii odbywa się 1. IV. Ks. Rekolekcjonista z ks. Katechetą odwiedziła Rafała Kraskę z kl IV, który ze względu na chorobę ma indywidualny tok nauczania, w domu.

1. IV klasy VI piszą sprawdzian końcowy. Nienadówkę ogarnął szał palenia zeszłorocznych traw. Dym, trzask, płomienie wyżej słupów.

     3. IV S nastąpiło otwarcie pracowni komputerowej w ZS 1. Pracownię poświęcił ks. Grzegorz Czeluśniak katecheta. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in. Aleksander Bentkowski, wicewojewoda - Stanisław Długosz, wizytator Kuratorium Andrzej Fleszar, przedstawiciel Wisty z Łąki - Tadeusz Śliż, burmistrz Andrzej Ożóg.

     4. IV 2004 niedziela palmowa - poświęcenie palm, procesja z palmami do kościoła, konkurs palm.

     8. IV 2004 Wielki Czwartek. Rozpoczyna się Tridum Paschalne.

Zabieramy do domu poświęcone Chlebki Miłości. Podzielimy się nimi z domownikami, dziękując Dobremu Bogu za Eucharystię i będziemy Go prosić, aby nigdy nikomu nie zabrakło CHLEBA. Czym jest chleb wie tylko ten kto był głodny.


* * * * *


powiększ zdjęcie

Niedziela Miłosierdzia Bożego.



* * * * *


powiększ zdjęcie Pan Jezus z ołtarza i tabernakulum wędruje do Ciemnicy. Stąd w Wielki Piątek do Grobu Pańskiego. Strażacy pełnią wartę aż do Wielkiej Niedzieli.

W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów odbywa się w kościele oraz w N. Dolnej i Górnej. O godz. 1330 Pana Jezusa w Grobie adorują dzieci z Ochronki. Inne adoracje wg harmonogramu ustalonego, z adorującymi, wcześniej (tablica ogłoszeń w kruchcie).

11. IV Wielkanoc, cieszmy się, Pan żyje. Msza i procesja rezurekcyjna godz. 600, Msze św. 9, 11. Nie ma Mszy o 1600. Podobnie w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. 7, 9, 11. List rektora i składka na KUL.

Procesja na cmentarz, by naszym najbliższym, już wśród nas nieobecnych powiedzieć: Wy też powstaniecie, bo Pan Zmartwychwstał.

     18. IV Niedziela Miłosierdzia Bożego. Po każdej Mszy św. Po Mszy św. Koronka do Miłosierdzia Bożego. Przed Obrazem Jezusa Miłosiernego złożono skarbonki wielkopostne, w których było 1.165,05 zł. Zespół parafialny, w swoje patronalne święto, Caritas zebrał do puszek 704 zł.

     21. IV Ś wizytator diecezjalny hospitował lekcje religii w ZS 1 prowadzone przez katechetę ks. Grzegorza, w obecności dyr. Józefy Baniak. Wizytator: ks. dr. Janusz Podlaszczak.

     1. V S 2004 rozpoczynamy nabożeństwa do matki Boskiej i nasze parafialne obchody 5. pierwszych sobót z procesją.

W niedzielę 2. V rozpoczynamy 41. Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie z Zakonne - Niedziela Dobrego Pasterza.

3. V Święto Matki Boskiej Królowej Polski. Mszy św. 7, 9, 11, 18.

Składka na budowę świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

     Trwają kursy komputerowe dla rolników, bezpłatne. 4 - 5 razy w tygodniu przez maj i w czerwcu.


* * * * *


powiększ zdjęcie

Wielka Sobota - poświęceie pokarmów, przy ambonie ks. Proboszcz.



* * * * *


powiększ zdjęcie 7. V 2004 giną w zamachu, w Iraku redaktor TVP Waldemar Milewicz, operator Mundi i jeden żołnierz, drugi umiera z odniesionych ran.

     8. V S o godz. 1600uczniowie klas II przychodzą z rodzicami do kościoła, krótkie przygotowanie i spowiedź św. do godz. 1800.

     9. V 2004 Pierwsza Komunia dzieci. Jako dar ofiarny rodzice fundują paterę i ozdobny Ewangeliarz. Dość chłodno 13o. Leje i grzmi od godz 1300.

W Iraku Msza św. za 4 zabitych Polaków.

Ksiądz Proboszcz informuje, że ustalono: co 199 numerów 2 członków rady parafialnej, ich nazwiska należy podać do końca maja.

     12. V po Nowennie do matki Boskiej Nieustającej Pomocy, spotykają się rodzice uczniów kl. III celem omówienia rocznicy, I Komunii św.

     13. V C -23. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Modlimy się, by Bóg zachował Go w zdrowiu i uchroni nas od zamachów terrorystycznych.

     Uroczystość rocznicy I Komunii św. uczniów kl. III. 16. V 2004.

Dzieci z klas II zakończyły Biały Tydzień.

17. V rozpoczynają się kwartalne Dni Krzyżowe. 18. V dzieci pierwszo kumunijne złożyły ofiarę dzieciom misji w kwocie 779 zł.

18. V Ś procesja błagalna, o błogosławieństwo dla rolników i plony, przez parking do Krzyża i dalej w stronę cmentarza.

     W Starej Szkole od 8 - 15 przedstawiciele Agencji Rolnej pomagają 5rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty unijne.

     22. V Ś dzieci pierwszokomunijne wyjechały na pielgrzymkę do kalwarii Pacławskie, gdzie ks. prob. J. Galant odprawił dla nich Mszę św. Następnie zwiedzili Bolestraszyce koło Przemyśla - przepiękny ogród: drzewa i krzewy. Zwiedzanie zakończono ogniskiem. Dziećmi opiekowali się s. Barbara Tancer i wychowawczynie: z ZS 1 Genowefa Cisek i z ZS 2 Grażyna Rzeszutek.


* * * * *


powiększ zdjęcie 23. V 2004 niedziela - Wniebowstąpienie Pańskie - po raz pierwszy w niedzielę, a nie w poprzedzający ją czwartek.

     29. V Ś 2004 pogrzeb śp. Andrzeja Bałamuta l. 30, zamordowanego 23. V N przez szwagra, w Kątach Trzebuskich.

     30. V Zesłanie Ducha Świętego - dopełnienie Tajemnicy Paschalnej.
Wystawienie Najświętszego Sakramentu od godz. 11 (po Mszy św.) do 16. - uwielbienie Chrystusa i upraszanie łask, odśpiewanie Hymnu do Ducha św. Można uzyskać odpust zupełny.

W poniedziałek 30. V drugi dzień Zielonych Świąt - NMP Matki Kościoła, Msze św. godz. 7, 9, 18.

Od 1. VII msze św. popołudniowe o godz. 19. Rozpoczynamy Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

     Odbył się pogrzeb śp. Stanisława Ożoga l. 56, zmarłego 29. V, ojca burmistrza. Andrzeja Ożoga.

     6. VI 2004 niedziela Trójcy Przenajświętszej, kończy się okres komunii wielkanocnej.

     10. VI Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Procesja wokół kościoła, do 4 kapliczek. Dekorację przygotowali:
I - ojcowie - Serce Pana Jezusa
II - KSM
III - dzieci komunijne i bierzmowane.
IV - matki - Serce Matki Boskiej

13. VI N zespół parafialny Caritas rozprowadza cegiełki na wakacje dla dzieci z ubogich rodzin.

     Procesje w oktawie Bożego Ciała odbywają się codziennie.
Zakończenie Oktawy 17. VI: Msza św., procesja, błogosławieństwo maluchów, dzieci, które uczestniczyły w procesjach, poświęcenie wianków.

     18. VI uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, nie ma postu, w sobotę Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny.

     25. VI Pt 2004 uroczyste zakończenie roku szkolnego 2003/2004. Msza św. dla uczniów obu Zespołów Szkół o godz. 9.00


* * * * *


powiększ zdjęcie 1, 2, 3 VII w pierwszy czwartek, piątek i sobotę lipca modlimy się i dziękujemy za łaski Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej w 2002 r.

Procesja wokół kościoła z Nabożeństwem Fatimskim, zmiana tajemnic różańcowych. Padają deszcze, duszno.
Msze św. są tylko rano o 630

11. VII 2004 ks. Proboszcz zapowiada składkę na utrzymanie cmentarza, 20 zł w kopercie.
Dalej leje, pada, grad, burze.

18. VII poświęcenie pojazdów na parkingu. Ministranci kwestują na pojazdy misyjne.


Przez dekadę 19 - 28 VII temperatura nie spada niżej 22o w nocy 20. Duszno. Deszcze troszkę chłodzą, ale zwiększają wilgotność powietrza. Leje e niektóre dni całą dobę. Woda stoi wszędzie, zalała piwnice, łąki, uprawy. Rzeki nie mieszczą wody.

     1. VIII N Modlimy się za tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny - 60 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przez cały sierpień modlimy się o trzeźwość narodu.

     14. VIII S wypadek za szkołą w dole - pogotowie, straż, policja, fotoreporter, platforma - pijany młodzian z Góry szedł zygzakiem, kierowca malucha nie miał szans na ominięcie.

Wszystko skończyło się dobrze, młodzian po 2. tygodniach wrócił do domu.

     15. VII N Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. - na każdej Mszy św. poświęcenie ziół, kwiatów, owoców. W przeprowadzonej zbiórce do puszek na rzecz powodzian parafianie zostawili 2558 zł.

267 rodzin, dotychczas, dało na cmentarz.

     16. VIII P modlimy się o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Jana Pawła II.


* * * * *


powiększ zdjęcie


1975 - 30 lecie święceń kapłańskich ks. Edwarda Stępka.


od lewej: ks. Julian Pudło (z Brzozowa), ks. Janusz Nowiński- rodak (ur. w Warszawie, s. Józefa, zamordowanego w Pustkowie, wychowany w Nienadówce) ks. Edward Stępek - proboszcz, ks. Edward Ożóg - rodak.
Życzenia składają" Urszula Chorzępa i Stanisław Jarosz.


* * * * *


powiększ zdjęcie Wieczorem w Nowym Żmigrodzie odbywają się diecezjalne modlitwy o rychłą beatyfikację ks. Władysława Findysza. U nas w parafii też modlimy się w tej intencji.

     23. VII P 2004 odbyła się spowiedź św., w godz. 1600 - 1830, przed odpustem parafialnym oraz dla dzieci i młodzieży przed nowym rokiem szkolnym.

     24. VIII W odpust parafialny - św. Bartłomieja Apostoła. Główna uroczystość na Mszy św. o godz. 11. Poświęcenie wieńców dożynkowych, procesja Eucharystyczna wokół kościoła. Procesja też na Mszy o godz. 18.

     29. VIII ks. Proboszcz dziękuje za 2. letnią pracę w Parafii ks. Grzegorzowi Czeluśniakowi. Ks. Biskup skierował go do pracy i posługi kapłańskiej do Strzyżowa - Fara. U nas witamy ks. Jarosława Stefańskiego. Przychodzi do nas od Matki Boskiej z Puszczy, z Ostrów Tuszowskich.
Odeszła po 6. latach pracy w Nienadówce s. Barbara Tancer - s. przełożona, organistka i katechetka. Będzie pracować w Woli Małej. Obowiązki organistki i katechetki przejęła s. Elżbieta Aramowicz.

     1. IX 2004 rocznica wybuchu II wojny światowej.

Mszą s. o godz. 800 rozpoczyna się nowy rok szkolny dla uczniów obu Zespołów Szkół. Mszę św. odprawił ks. Jarosław Stefański. Następne dni to pierwszy czwartek, piątek, sobota, niedziela. nabożeństwa związane z tymi Dniami.

     7. XI na Mszy św. o godz. 1800 uczniowie III kl. gimnazjum otrzymują indeksy (do bierzmowania).

     12. IX po każdej Mszy św. poświęcenie ziarna na siew.

W Iraku zginęło 3 żołnierzy, 3 zostało rannych.

14. IX Święto Podwyższenia Krzyża, 18. rocznica śmierci ks. prob. Edwarda Stępka.


* * * * *


powiększ zdjęcie Pierwsza grupa do bierzmowania, po Mszy św. o 1800, ma spotkanie w salce - katecheza (na starej plebanii).

15. IX po Mszy św. i Nowennie rozpoczyna się cykl spotkań z rodzicami uczniów kl. II przygotowujących się do I komunii św.

16. IX dzień modlitw za Jana Pawła II i Ojczyznę. Rozpoczyna się Tridum przed świętem Stanisława Kostki - patrona młodzieży.

     19. IX uroczystości żałobno patriotyczne w Turzy. Przewodniczy ks. bp. Kazimierz Górny.

Wg ustalonego harmonogramu odbywają się spotkania młodzieży do bierzmowania z kl. III G i 30. IX kl. I i II G.

     1. IX w I piątek rozpoczynają się nabożeństwa różańcowe.

Dzieci za udział będą otrzymywać naklejki.

Rozpoczyna się 60. Tydzień Miłosierdzia. Zbiórka odzieży przez cały tydzień. Zespół Caritas zebrał do puszek 1081 zł. Msze wieczorne o godz. 1700, a potem nabożeństwo różańcowe.

     6. X Ś 2004 - 3 pogrzeby:
Jana Ożoga l. 83, godz. 11
Anieli Wilk l. 82, godz. 1230
Edwarda Nowaka l. 49 godz. 14 7. X matki Boskiej Różańcowej - dzieci z kl. II otrzymują poświęcone różańce.

     8. X pogrzeb Jana Chorzępy l. 82, którego dwaj synowie zmarli w sierpniu 1998 r.

     9. X zbiórka zboża dla seminarium duchownego. Leje.

10. X N odpust w Sokołowie. W gablocie, w kruchcie kościoła wywieszona lista kandydatów do rady Parafialnej.

IV Ogólnopolski dzień papieski - kwestująca młodzież zebrała 540,50 zł. i odesłała do centrali.

12. X Msza św. o 1700 I grupa do bierzmowania bierze udział z liturgii i prowadzi rozważania różańcowe.


* * * * *


powiększ zdjęcie W szkołach odbywają się spotkania dla mieszkańców wsi - konsultacje dotyczące kanalizacji(przebieg rur ściekowych), wyznaczone na dany dzień, ilości numerów.

13. X Ś ks. Proboszcz odmawia z dziećmi Różaniec Fatimski. Modlitwy w intencji ks. bpa Edwarda Białogłowskiego - imieniny.

14. X w intencji nauczyciel, katechetów, wychowawców - Dzień Nauczyciela.

15. X bezrobotni tzn. grupa robót interwencyjnych wożą taczkami żwir z parkingu na drogę cmentarną.

16. X Ś 2004 XXVI rocznica wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, akademia. Po Komunii św. śpiewamy "Ciebie Boga wysławiamy"

     Zmarł ks. bp Stefan Moskwa - diecezja przemyska - gościł kilka razy w naszej parafii przed 1992 r. tzn, gdy jeszcze nie istniała Diecezja Rzeszowska, należeliśmy do Diecezji Przemyskiej.

     19. X 2004 Państwo Józefa i Ludwik Janikowie świętują 2 dostojne jubileusze: 90, lecie urodzin i 60, lecie ślubu. Oboje są emerytowanymi nauczycielami. Pani Józefa pochodzi z Pobitnego (dziś dzielnica Rzeszowa), pan Ludwik jest nienadowianinem. Wychowali 3. dzieci: córkę i 2 synów.

    Korzystając z poprawy pogody ludzie sprzątają na grobach swoich bliskich.

     22. X 2004 rocznica inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.

Została wyasfaltowana droga od krzyża do cmentarza.

Rozpoczęcie asfaltowania drogi na osiedlu.



     24. X N 2004 rozpoczyna się Tydzień Misyjny - odczytane Orędzie papieski na Tydzień Misyjny. Składka na Misje.

Odbywa się wybór Rady Parafialnej. Wchodzący do kościoła otrzymują kartkę z napisem: tak - nie. Wychodząc z kościoła oddadzą swój głos wrzucając część z "tak" lub "nie:. Zachowanie odbierających głosy po godz. 1600 przeczyło nie tylko wyborom, ale i przyzwoitości.


* * * * *


powiększ zdjęcie Można kupić w zakrystii Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, najnowsze wydanie, cena 45 zł., oraz kalendarze rolnicze po 10 zł i z wieńcami dożynkowymi po 3 zł.

     25. X 2004 odbył się pogrzeb śp. Zofii Ożóg (mojej sąsiadki) l. 79. Wzięli w nim udział oprócz naszych księży, Ojcowie i Bracia Paulini oraz ks. Tadeusz Pikor - jej chrześniak. Mąż zmarłej żegnał się z nią patrząc z balkonu na odchodzący kondukt. Ze względu na zły stan zdrowia pozostał w domu pod opieką sąsiada. Brat p. Stanisława jest paulinem - brat Fabian (Tadeusz Ożóg).

Koncelebrze przewodniczył i homilię wygłosił o. Maksymilian.

     19. IX uroczystości żałobno patriotyczne w Turzy. Przewodniczy ks. bp. Kazimierz Górny.

     Wycinają wszystkie drzew i krzaki nad rzeką. Nic dla słowików i bażantów nie zostawiają. Tną na wysokości od 10 - 30 cm. Kto w przyszłym roku wejdzie tam z kosą ? i Jak ?

     30. X Ś spowiedź od godz. 1500- 1700 przed Wszystkimi Świętym, aby pomóc zmarłym, uzyskać dla nich odpust zupełny.

Groby na cmentarzu już prawie przygotowane do Uroczystości.

31. X N zmiana czasu na zimowy. zakończenie nabożeństw różańcowych. Rocznica poświęcenia naszego kościoła - modlimy się w intencji budowniczych, dziękujemy za Dom Boży.

Wypełniamy i składamy kartki wypominkowe z Imionami Zmarłych bliskich. Pamiętajmy o tych co inni ich zapomnieli.

     Ks. Prałat i ks. katecheta przeliczyli głosy z wyborów Rady Parafialnej 24. X 2004 r. Wzięło w nich udział 890 wiernych. Głosów nie ważnych było 16, na "nie" 69, na "tak" 805. Jest to postawa odpowiedzialności i troski o swoją parafię, kościół i wiarę.

Radzie Duszpasterskiej życzymy wielu łask Bożych, opieki Matki Bożej i wstawiennictwa św. Bartłomieja.

Z urzędu do R.D. wchodzą, oprócz ks. Proboszcza, katecheta, organista, kościelny.


* * * * *


powiększ zdjęcie 1. XI P 2004 Wszystkich Świętych. Msze św. godz. 7, 9, 11. Godz. 1300 Nieszpory w kościele, poświęcenie zniczy, procesja na cmentarz - modlitwa na grobami i Msza św. na cmentarzu, w kaplicy. Ustawiono skrzynki na ofiary na utrzymanie cmentarza.

     2. XI W Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. 630 i o 900. Procesja wokół kościoła z modlitwami stacyjnymi po Mszach św. o godz. 9 i 17.

Ładny asfalt na całym parkingu.

     Na osiedlu ktoś truje psy. Zginęły w męczarniach, najpierw Saba, potem Lady, na końcu Maluch.

     Ciepło, ale pada i leje, mgły, opady i ochłodzenie.

     11. XI C 2004 Święto Niepodległości. O godz. 900 Msza św. za Ojczyznę. Akademia. Sztandar ZS 1. Harcerze pod Tablicą Pamięci składają kwiaty, zaciągają wartę honorową.

     Na starej plebanii robią salę z dwóch pokojów.

14. XI N List Episkopatu o Eucharystii.

     19 XI N pada i leje. Koło 1500 śnieg. Huczy wiatr, grzmi rano i wieczorem. O 1730 wiatr wyje, śnieg wiruje. Wichura. Leży śnieg, zamarzły wody. Na parkingu ślizgawica.

     20. XI S pogrzeb ks. bpa Bolesława Taborskiego, biskupa przemyskiego: 18. X 1917 - 18. XI 2004 (w Przeworsku).

     21. XI N 2004 Chrystusa Króla Wszechświata.

W Katedrze uroczystości patronalne KSM i Akcji Katolickiej.

W kościele rozpoczął się Rok Eucharystii. Jest to szczególny Rok Łaski.

     Ojciec św. zachęca chrześcijan do ponownego odkrycia Eucharystii jako światła i mocy w codziennym życiu.

W naszej parafii będą wprowadzone powoli różne inicjatywy mające pogłębić duchowość eucharystyczną.


* * * * *


powiększ zdjęcie Od niedzieli 28. XI 2004 Msza św. o godz. 11 dla dzieci z kazaniem dialogowym.

1. XII Ś od Trzebosi i w stronę Trzebosi jedzie dużo samochodów, objazd. TIR znów w Sokołowie na zakręcie Rzeszowskiej staranował dom.

5. XII N Zbiórka do puszek dla Kościoła na wschodzie. Zebrano 1046,91 zł.

Jest to VIII rocznica poświęcenia sztandaru w ZS 1. Z tej okazji na Mszy św. o godz. 11 zebrali się uczniowie z nauczycielami.

Ks. prob. J. Galant swoją homilię skierował na słowa wyszyte na sztandarze: Bóg, Honor, Ojczyzna.

     8. XII uroczystość Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Msze św. godz. 7, 9, 17. W czasie Mszy o 17 poświęcono medaliki i przez ręce rodziców nałożone dzieciom kl. II.

     11. XII S 2004 po tygodniu chmur, mżawki, wiatru pokazało się słońce.

     12. XII N błogosławieństwo Opłatków wigilijnych. Msze św. można było wcześniej nabyć w zakrystii.

13. XII bolesna rocznica stanu wojennego. Modlimy się za rządzących by w sposób mądry kierowali krajem i światem.

16. XII modlitwy w intencji Jana Pawła II. Po Mszy św. o 17 odbywa się robocze spotkanie Rady Duszpasterskiej. Na starej plebanii już jest przygotowana sala spotkań.

     19. XII adoracja po każdej Mszy św. do następnej. O godz. 1200 adoruje róże różańcowe do Mszy św. wieczorowej.

     Po sumie Zespół parafialny Caritas zorganizował Spotkanie Wigilijne dla starszych, samotnych na starej plebanii.


* * * * *


powiększ zdjęcie 20. XII P 2004 Po Mszy św. o 8 wystawienie P. Jezusa w monstrancji.

W parafii odbywa się spowiedź adwentowa. O 15 mają spotkanie dzieci - Koronka do Miłosierdzia Bożego, przygotowanie do spowiedzi, spowiedź św. Od 1530 do 1700 adoracja, spowiedź. O 17 Msza św.

21. XII Księża odwiedzają chorych. O 17 wspólna komunia św. dla całej parafii.

24. XII Pt 2004 Wigilia Bożego Narodzenia. Na pasterce harcerze wręczyli ks. Proboszczowi Światełko.

W drugi dzień Bożego narodzenia wyspy Azji nawiedziło trzęsienie ziemi, które spowodowało ruchy wód oceanu. Fale tsunami niszczyły wszystko co spotkały na swojej drodze. Ogromne straty: giną tysiące ludzi i ich dobytek.

28. XII W 2004 rozpoczęcie kolędy od nr. 709 w stronę Trzebosi.

30. XII po Mszy św. wieczornej na tradycyjnym płatku spotykają się członkowie Rady Parafialnej.

31. XII Pt 2004 Zakończenie roku w czasie Nabożeństwa i Mszy św. o godz. 16. Składka na ubezpieczenie kościoła, kaplicy, budynków parafialnych.
Dyspensa od pokarmów mięsnych.

     W ciągu całego roku:
ochrzczono 40 dzieci
udzielono ślubu 14 parom
odprowadzono na miejsce wiecznego spoczynku 29 osób.


* * * * *


powiększ zdjęcie

Wszystkie posiedzenia RP są protokołowane w Księdze protokołów - S. Jarosz.


strzałka do góry



* * * * *



Z DZIEJÓW PARAFII



(moja uwaga)
Pisząc poniższą część " Z dziejów parafii" p. Genowefa Mazur korzystała z tekstu, który jest już na stronie, Kronika ks. S. Radziejowskiego dlatego też zamieszczm tylko oryginalne skany, bez przepisywania. Na jednej ze stron jest zdjęcie przedstawiające kredens, wykonany dla poprzedniego kościoła za ks. Radziejowskiego, który obecnie znajduje się w zakrystii. Na końcu opracowania znajduje się tekst, którego w opracowaniu ks. Radziejowskiego nie ma, są to wiadomości dopisane przez Jana Bolesława Ożoga - tłumaczącego i autorkę niniejszej kroniki.



* * * * *


powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

* * * * *

opr: Bogusław Stępień

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013