Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

mgr. Franciszek Chorzępa


świecki franciszkanin
Biogramy franciszkanów świeckich - Franciszek Tadeusz Chorzępa

      Urodził się 25 lutego 1909 r. w Nienadówce pow. Kolbuszowa, woj. rzeszowskie, w rodzinie średniozamożnej, odznaczającej się wielką pobożnością. Ukończył gimnazjum w Rzeszowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie w 1934 r. uzyskał tytuł magistra praw. Ukończywszy studia pracował od 1934 do 1939 r. w starostwie w Świeciu nad Wisłą. Po wojnie został zatrudniony w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

      Szykanowany przez komunistyczne władze za przynależność do Konspiracyjnej Organizacji Niepodległościowej (WiN), wyjechał w 1947 r. na Ziemie Odzyskane. Do Krakowa przyjechał w 1951 r. i zamieszkał w Borku Fałęckim, gdzie został zatrudniony w Kombinacie Kamienia Budowlanego. Wiele
powiększ zdjęcie
budujących się wówczas kościołów zyskiwało w Kombinacie potrzebny materiał dzięki jego skutecznym zabiegom.

      Wstąpił do III Zakonu w 1957 r. w Borku Fałęckim. Profesję złożył 4.10.1958 r. przyjmując imię zakonne Tadeusz. Po zmianie miejsca zamieszkania przeniósł się do wspólnoty Braci Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie, gdzie na kapitule wyborczej został wybrany starszym bratem. Godność tę sprawował do ostatnich dni swojego życia.

      Na jednym ze spotkań wspólnoty opowiedział takie wydarzenie: W czasie gdy otrzymał dyplom magistra praw na Uniwersytecie Jagiellońskim, przygotowywała się do egzaminów wstępnych na wydział prawa grupa młodzieży. Trzymając w ręce dyplom, powiedział do nich:

      „Gdyby mi wypadało jeszcze raz wybierać kierunek studiów wybrałbym teologię”. Wypowiedź ta spowodowała, iż jeden z kandydatów na prawnika zmienił kierunek studiów i został kapłanem. Pewnego razu kapłan ten spotkał brata Franciszka w kościele w Borku Fałęckim, poznał go i oświadczył, że dzięki jego uwadze został kapłanem oraz że jest mu za to wdzięczny.

      Oprócz wybitnej aktywności religijnej, wielką jego pasją było zbieranie ziół, Wiedzę o ich właściwościach pogłębiał studiując fachową literaturę z tego zakresu. Zachwycał się przyrodą, w ziołach sławił cudowną wszechmoc i dobroć Bożą. Swoje wiadomości wykorzystywał, aby pomagać ludziom chorym. Byli to często ludzie całkiem przypadkowi, poznani w sklepie czy też na ulicy.

      Brat Franciszek zmarł nagle 7 maja 1987 r. Jeszcze 3 maja 1987 r., w dniu święta Królowej Polski, przewodniczył zebraniu braci Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, na którym skoncentrował się na tworzeniu w zakonie modlitewnych grup różańcowych.

      Zmarł w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Pośredniczce Wszelkich Łask. Powodem śmierci była niewydolność krążenia oraz skrzep krwi.

OPRACOWAŁA: Elzbieta Barańska FZŚ
ŻRÓDŁO: Relacja Wojciecha Barana, Kraków 15.07.2006 r.

powiększ zdjęcie


* * * * *


W/g ksiąg parafialnych, a konkretnie księgi urodzeń i chrztów, Franciszek Chorzępa urodził się 25 lutego 1909 roku, jako syn Michała i Zofii Chorzępów, zamieszkałych w Nienadówce pod nr. domu 140. Dwa dni później, tj. 27 lutego został ochrzczony w kościele parafialnym w Nienadówce.
powiększ zdjęcie

Od siebie dorzucę jeszcze znaleziony w internecie nekrolog ś.p. mgr Franciszka Chorzępy ur. 25 II 1909r. w Nienadówce, zmarły 7 V 1987r. Zmarły był pracownikiem Przemysłu Kamienia Budowlanego i długoletnim przełożonym III Świeckiego Zakonu św. Franciszka przy bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie. O śmierci i pochówku, na nekrologu, zawiadamia rodzina, mam więc nadzieję, że uda się cokolwiek więcej dowiedzieć o mgr. Franciszku Chorzępie. Najprostszą drogą - tak mi się wydawało - w poszukiwaniach, było zwrócić się do mieszkańców Nienadówki w której urodził się ten człowiek, liczyłem, że odezwie się być może rodzina, lub ktoś kto zapamiętał tę ciekawą postać. Trudno mi powiedzieć dlaczego, ale apel nie odniósł żadnego skutku. Kolejnym krokiem było zwrócenie się do powiększ zdjęcie
administratorów Fanpage Bazyliki św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Otrzymany adres mejlowy skierował mnie do właściwego człowieka, o. Zdzisława Władysława Gogola, członka Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, potocznie zwanych franciszkanami. Miła i jak widać owocna korespondencja pozwoliła mi przedstawić na naszej stronie kolejnego ciekawego człowieka, swoim rodakom.

powiększ zdjęcie

fotografia ze zbiorów o. Zdzisława.
Fotografię wykonano w grudniu 1978 r. w bibliotece u Franciszkanów w Krakowie.
Od lewej: o. Damian Synowiec, o. Dionizy Śmiałkowski, mgr. Franciszek Chorzępa.

Przesłaną mi książkę, z której zaczerpnąłem materiał o śp. Franciszku Chorzępie, postaram się przekazać do Biblioteki w Nienadówce, bo tam myślę będzie dla niej odpowiednie miejsce. Być może, że przeczyta ją ktoś, kto będzie mógł wzbogacić informację o śp. Franciszku Chorzępie, kolejnym bardzo ciekawym człowieku z Nienadówki. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za bezpłatne i bezinteresowne przekazanie mi książki "Świeccy Franciszkanie w Krakowie". Książka ta na pewno znajdzie czytelników w rodzinnej wsi śp. Franciszka Chorzępy.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Ś ✟ P

Mgr. Franciszek Chorzępa

✯ 25 02 1909 - † 07 05 1987

Spoczął najprawdopodobniej na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, nie udało mi się jednak odnaleźć tam jego miejsca pochówku.

Niech spoczywa w pokoju

przyg: Bogusław Stępień

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013