Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Powstanie warszawskie - 70 rocznica

Chwała bohaterom
(1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową.

 W trakcie dwumiesięcznych walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy – z czego 10 tys. poległych oraz 6 tys. zaginionych, których należy uznać za zabitych. Rannych zostało ok. 20 tys. powstańców – w tym 5 tys. ciężko. Do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy (w tym ok. 900 oficerów i 2 tys. kobiet). Duże straty poniosły również oddziały 1. Armii Wojska Polskiego. W walkach o Pragę, a zwłaszcza podczas prób forsowania Wisły, utraciły one blisko 5,5 tys. zabitych i rannych. Polscy i zagraniczni historycy przyjmują zazwyczaj, że straty ludności cywilnej wyniosły od 150 tys. do 200 tys. zabitych.

powiększ zdjęcie Siostra Ambroża - Anna Nowak, urodzona 10.10.1920 r. w Nienadówce, brała udział w powstaniu. "Siostra Ambrozja" (pseudonim konspiracyjny) zginęła w czasie nalotu 31 sierpnia 1944 roku. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na zdjęciu obok - Miejsce pochówku żołnierzy Obwodu AK „Żywiciel”, walczącego na Żoliborzu. Nazwa formacji pochodzi od pseudonimu dowódcy obwodu - ppłk. Mieczysława Niedzielskiego „Żywiciela” Mogiła "siostry Ambrozji" znajduje się w kolumnie 69, pozycja 25.

powiększ zdjęcie Dwóch mieszkańców Nienadówki, żołnierzy AK odpowiedziało jak wielu innych na apel dowództwa i w ramach "Akcji Burza" ruszyło na pomoc powstańcom. Ich zgrupowanie w lasach trzebuskich zostało okrążone, większość z żołnierzy została pojmana przez NKWD, wielu straciło życie. Nienadowianom sprzyjało szczęście, znając doskonale teren uciekli z pod luf obozowych wartowników. Jeden z Nich, Edward Chorzępa wspominał po latach.

(...) W Warszawie wybuchło powstanie i na apel dowództwa powstania w ramach akcji "Burza" oddziały AK zaczęły się koncentrować i maszerować na pomoc Warszawie. Z Nienadówki wyruszyło na początku sierpnia 1944 r. na pomoc Warszawie Nas dwóch to znaczy, oprócz mnie również Ludwik Śliż.(...)

About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013