Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Zaduszki

Zapal znicz na zapomnianym grobie
   Wszystkich Świętych i Zaduszki - to dni, kiedy idziemy na cmentarz, by nad grobami Naszych bliskich, wspomnieć ich, pomodlić się za ich dusze, zapalić znicz...... .

Jakże często jednak nie zauważamy, że obok znajduje się mogiła, o którą nikt już nie dba - może nie mógł, zapomniał, nie miał kto… A może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz, by zapalić go na tym opuszczonym grobie ?


Jednym z takich grobów jest grób pani Makowskiej. Przez długie lata pod białą farbą skrywał swoje piękno. Sporo trudu i czasu poświęcili Elżbieta Motyl i Stanisław Nawłoka, by przywrócić go do pierwotnego stanu. Przyczynili się do tego małego dzieła oczywiście i inni, którym wymienieni za pomoc bardzo dziękują. Pani Makowska już nikomu nie podziękuje, ale kiedyś pomagała kobietom w Nienadówce i ten trud to takie podziękowanie po latach, dla Niej.

Antonina Makowska pracowała we dworze na Trzebusce jako oficjalistka dworska, była żoną Wojciecha, organisty i nauczyciela, w Nienadówce. Po śmierci męża, zajmowała się działalnością charytatywną pomagając między innymi dziewczynom w ciąży. Były One często z powodu ciąży wyrzucane z domów rodzinnych. Jak wyglądała taka opieka nad dziewczynami w ciąży ? Dziewczyny zamieszkiwały u pani Makowskiej na organistówce, tam rodziły dziecko i przez około dwa lata pani Makowska pomagała im w opiece nad dzieckiem. Większość dziewczyn wracała po tym czasie wraz z dzieckiem, a za zgodą rodziny do swoich domów. Antonina Makowska mieszkała w organistówce, naprzeciw kościoła. Zmarła w 1896 roku.

Write a comment

Comments: 0

About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013