Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Szczepan Pietryga AK

Żołnierz AK
Teksty poniżej to zbiór informacji znalezionych w innych publikacjach:
 (..) Ur. w 1912 r., wykształcenie podstawowe, rolnik, a równocześnie urzędnik (zawodowo pełnił funkcję kierownika cegielni w Trzebusce). Był współzałożycielem Koła w 1954 r. Funkcję prezesa w Kole pełnił od 1959 do 02.06.1960 r. (..)

Czesław Olszowy (Koło Łowieckie "Sokół")(..) Przed wojną dosłużył się w wojsku stopnia kaprala, podczas okupacji niemieckiej należał do struktur nienadowskiej AK. Szczepan Pietryga ps. „Ptak” z Nienadówki zorganizował Pluton II, a następnie nim dowodził. (..)

ZWZ-AK Inspektorat Rejonowy Rzeszów
We wspomnieniach Jana Bolesława Ożoga jest informacja, że Szczepan Pietryga prowadził również sklepik Kółka Rolniczego, który mocno wtedy podupadł i został zamknięty z tego powodu.


Aresztowany w 1944 roku przez UB, po przesłuchaniach na "Zamku" w Rzeszowie, trafia do Bakońćzyc k. Przemyśla a ostatecznie do sowieckiego łagru "Uzłowaja" koło Stalinogorska. Poniżej fragment wspomnień, w których współwięzień Szczepana Pietrygi, Józef Buczak również z Nienadówki, szczegółowo opisuje przeżycia wywiezionych.

(..) 3 styczna 1945 roku przewieźli mnie wraz z grupą innych AK-owców, w około dziesięciu ciężarówkach, do Bakończyc koło Przemyśla. Tam najpierw skierowali Nas do odwszalni, a potem na punkt zborny. Spotkałem tam m.in. Jana Kamiera z Sokołowa, Czesława Ożoga z Sokołowa, Wojciecha Pikora z Nienadówki, Szczepana Pietrygę z Nienadówki, Jana Ożoga przezwisko "Chórek" z Nienadówki, Derenia z Lutoryża, Macieja Dziubę z okolic Kolbuszowej i braci Biesiadeckich spod Kolbuszowej. (..)

Józef Buczak ps. "Rokosz" - wspomnieniaPod koniec 1945 roku powraca z sowieckiego łagru, mieszka w Nienadówce. Zmarł w 1978 roku, spoczywa na nienadowskim cmentarzu.


tekst:


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013