Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Stanisław Kołodziej ps. Bak


Wachmistrz


ur się 16 marca 1922 roku w Nienadówce. Był synem Wiktorii i Walentego Kołodzieja. W jego książeczce wojskowej możemy znaleźć adnotację o ukończeniu 7 klas szkoły podstawowej w Nienadówce. Data 1942 sugeruje, że musiał być uczniem "Tajnych Kompletów" prowadzonych w Nienadówce. Kiedy nastała okupacja niemiecka młody Stanisław został wcielony jak wielu innych nienadowian w szeregi "Baudienstu" Pracował m. in. w Górnie przy budowie obiektów na potrzeby lotników niemieckich. (Dziś "Sanatorium" im. Jana Pawła II) Innym bardziej dramatycznym przeżyciem musiała być śmierć jego ojca, sołtysa Nienadówki. 8 grudnia 1942 roku w nocy kilku uzbrojonych ludzi wykonało na Walentym Kołodzieju wyrok śmierci.

Stanisław był bowiem członkiem struktur konspiracyjnych nienadowskiej AK o ps. "Bak" w Nienadówce. Po przejściu frontu i zainstalowaniu się "nowej władzy" jesienią 1944 roku zostaje aresztowany przez NKWD. Współtowarzysze z AK organizują zasadzkę w okolicy lasku na Trzebusce (zwierzyniec).

W akcie oskarżenia Jana Ożoga ps. "TANK" czytamy:

- "w nocy z dnia 14 na 15 października 1944 r. na szosie pomiędzy Nienadówką a Sokołowem w powiecie kolbuszowskim woj. rzeszowskiego, w lesie (Trzebuska), sam nieuzbrojony, wraz z innymi uzbrojonymi [..] brał udział w zasadzce, mającej na celu odbicie konwojowanych przez funkcjonariuszy M.O. rekrutów z Nienadówki, w czasie której doszło do wymiany strzałów, w wyniku czego poniósł śmierć funkc. M.O. Marciniec Władysław" -



Stanisław Kołodziej konwojowany do Rzeszowa wraz z innymi, zostaje odbity z rąk wroga. Uwolniony trafia do domu. Jak wielu jemu podobnym, jedynym jednak wyjściem i ucieczką przed kolejnymi represjami było dobrowolne wstąpienie w szeregi LWP. Stanisław Kołodziej tak też czyni. Wstępuje na ochotnika do II Armii Ludowego Wojska Polskiego, zostaje skierowany do zwiadu. Walczy między innymi z bandami UPA w Bieszczadach. Jego nowe dowództwo musiało wiedzieć o przeszłości AK-owskiej. Podczas okupacji niemieckiej uzupełniał swoje wykształcenie na tajnych kompletach prowadzonych w NIenadówce, ukończył też szkołę podchorążych, prowadzoną również na terenie Naszej wsi. To pomogło mu w awansie do stopnia sierżanta.

LWP - Stanisław Kołodziej



Scan książeczki wojskowej Stanisława Kołodzieja.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Adnotacje w książeczce wojskowej:

  • 23 XI 1944 - 2 zap. pułk piechoty szkoła podoficerska.
  • 17 III 1945 - mianowany do stopnia plutonowego.
  • 08 V 1945 - mianowany do stopnia sierżanta.
  • 22 VI 1945 - 52 pułk piechoty kom CKM.
  • 09 V 1970 - mianowany do stopnia starszego sierżanta.
Odznaczenia wojskowe:

  • Brązowy Krzyż Zasługi (dwukrotnie)
  • Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
  • Krzyż Walecznych
  • Odznaka Grunwald-Berlin 1410-1945
  • Odznaka Kościuszkowska
  • Order Odrodzenia Polski


Zachowane w rodzinie pamiątki, legitymacje odznaczenia.

powiększ zdjęcie

Medal Wolności i Zwycięstwa 1945

powiększ zdjęcie

Medal Wolności i Zwycięstwa 1945

powiększ zdjęcie

Odz. Grunwald - Berlin 1410-1945

powiększ zdjęcie

Order Odrodzenia Polski

powiększ zdjęcie

Srebrny Krzyż Zasługi

powiększ zdjęcie

Srebrny Krzyż Zasługi



28 lutego 1947 roku kończy czynną służbę wojskową i przechodzi do cywila.

powiększ zdjęcie

Kongres ZSL

Z zawodu jest betoniarzem, budowlańcem przemysłowym. Ma udział w powstaniu od podstaw pierwszego polskiego miasta socjalistycznego "Nowa Huta" Był przodownikiem pracy. Powrócił jednak do rodzinnej wsi, żeni się z Julią Nawłoka. Pracuje na gospodarstwie, jest członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL) działa społecznie. W latach 70`tych zostaje wybrany jak kiedyś jego ojciec sołtysem Nienadówki. Pełni tę funkcję przez długie lata.
Jego postawa jest ceniona na wsi, zostaje również doceniany przez ówczesne władze, które nadają mu w 1984 roku - Medal 40 - lecia PRL.
powiększ zdjęcie

Medal 40 - lecia PRL

powiększ zdjęcie

Medal 40 - lecia PRL

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Elzbieta Ciupak-Gajewska (Tuesday, 20 May 2014 03:14)

    Dziekuje za umieszczenie historii mojego dziadka.


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013