Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Droga przecina wieś


powiększ zdjęcie

Dawne to dzieje, kiedy decydowano o przebiegu drogi krajowej, biegnącej w kierunku Rzeszowa a przecinającą Nienadówkę w połowie. Ponad wiek temu (137 lat) Gazeta Lwowska informowała o dość burzliwej debacie sejmowej co do dalszego kierunku drogi z Nienadówki na Rzeszow. Jak możemy przeczytać w tekście gazety miano rozpatrzyć aż trzy kierunki tej trasy. Dodam jeszcze ciekawostkę która właśnie do mnie dotarła, dawniej droga na Rzeszów biegła koło ochronki w Nienadówce Górnej, co doskonale widać na załączonej starej mapie austriackiej. Droga obecna została wyznaczona na nowo koło kościoła i przecinała cmentarz na pół. Dom koło starej szkoły stoi właśnie na części starego cmentarza.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


(w tekstach poniżej zachowano styl i ortografię oryginału)
  • Sejm krajowy
  • XVI posiedzenie z dnia 4go kwietnia 1876
  • Sprawozdawca p. hr. Męciński.
  • Komisya wnosi:
a) droga krajowa z Niska do Rzeszowa ma być budowana w kierunku na Sokołów.
b) Poleca się wydziałowi krajowemu, aby na najbliższej sesyi przedłożył Sejmowi kosztorys budowy drogi z Nienadówki na Stobiernę, Jasionkę do Rzeszowa. W razie przyjęcia wniosku b) komisya drogowa wnosi :
c) Poleca się wydziałowi krajowemu, aby w roku bieżącym budowę drogi krajowej Rzeszowsko - Nadbrzeziańskiej wykonywał wyłącznie na przestrzeni między Niskiem a Nienadówką
  • Petycye w tym przedmiocie wniesione, należy uważać powyższem sprawozdaniem za załatwione.
  • W rozprawie ogólnej zabiera pierwszy głos p. Firlej
Mówca uważa cała sprawę za niedojrzała i żąda od Wydziału krajowego dokładnego sprawozdania co do kosztów drogi na Raniżów i Sokołów.
  • P. Jędrzejewicz
przemawia za wnioskiem komisyi.
  • P. Gross
uważa w tej sprawie jedynie opinię Wydziału krajowego którą komisya podziela, za bezstronną. Inni zwykli zapatrywać się na nią "przez pryzmat osobistych interesów" Mówca sądzi że jeśli w mowie 012345 będąca droga nie miałaby być budowana na Jasionkę, Stobiernę, Kończyce, Sokołów, Nisko do 012345 Nadbrzezia, to lepiej budowę tej drogi zaprzestać.
  • P. Spławiński
sądzi, że ponieważ droga ta jest krajową, należy przed interesami powiatów uwzględnić interesa krajowe. Zresztą godzi się mówca z p. Firlejem, że sprawa ta nie jest dojrzała i stawia wniosek, aby komisyi drogowej przekazano Wydziałowi krajowemu do zbadania trzech kierunków drogi jak najdokładniej i przedłożenie sejmowi na przyszłej sesyi, i aby Wydział krajowy w bieżącym roku budowę drogi krajowej Rzeszowsko - Nadbrzeziańskiej wykonywał wyłącznie na przestrzeni między Niskiem a Kończycami.


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Decyzja zapadła, a kierunek drogi na Rzeszów jest Nam doskonale dziś znany, jednak warto zapoznać się z uzasadnieniami tej decyzji. Jedną z nich przytoczę ze względu na płacone myto w Jasionce, to taka namiastka bramek autostradowych jakby. (...) Drugi wzgląd podniesiony już zresztą w sprawozdaniu Wydziału krajowego jest różnica długości trasy Rzeszów-Stobierna-Nienadówka, od trasy Rzeszów-Głogów-Nienadówka. Różnica ta na korzyść pierwszej trasy wynosi 4.5 kilom., otóż dochód z myta istniejącego obecnie w Jasionce dowodzi że przechodzi tamtędy około 25, 000 fur rocznie. Jeżeli teraz zechcemy obliczyć różnicę samych tylko kosztów transportu na obu trasach, okaże się, że przyjmując za podstawę obliczenia cyfry podane w Alegacie 13. projektu Ustawy drogowej, różnica kosztów transportu przy ilości 25, 000 fur parokonnych, z których każda waży przeciętnie wraz z ładunkiem 3600 kgr. i przy kosztach transportu tysiąca kilogramów na jeden kilometr długości wynoszących 0,035 zł. w. a. wynosić będzie: 3,600x0,035x4,5x25000=12600 czyli inaczej mówiąc: sama oszczędność dla okolicy na kosztach transportu wyniesie przy krótszej trasie Nienadówka-Stobierna-Rzeszów 12600 zł. w. a. rocznie. (...)Nie wiem czy ciekawe to będzie dla kogoś czy też nie, mnie bynajmniej zainteresowało, poniżej załączę jeszcze skany dokumentów informujących Sejm o kosztach budowy trzech odcinków dróg, dróg oczywiście szutrowych, asfaltowa szosa przetnie Nienadówkę ponownie w przyszłości, choć już o protestach mieszkańców słychać w całej Polsce. Miłego czytania.(skany najlepiej zapisać na swoim komputerze i w ten sposób czytać)powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Write a comment

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013