Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Wszystkich Świętych

Dzień Zaduszny
Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.

Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.](..) Dzień Zaduszny to nie Wszystkich Świętych.
- W dniu 1 listopada Kościół wspomina "wszystkich świętych", czyli tych, którzy już zostali zbawieni. Dzień następny, czyli 2 listopada jest natomiast dniem w którym Kościół modli się za wszystkich zmarłych - wyjaśnia ksiądz Przemysław Podlejski, z Wspólnoty Pallotyńskiej. - O ile Wszystkich Świętych jest dniem uroczystym i bardzo radosnym, Kościół zachęcającym nas, abyśmy także dążyli do świętości, o tyle Zaduszki są dniem refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia. (..) duszeczysccowe.pl


powiększ zdjęcie W dniach 1 i 2 listopada jak co roku cmentarz nienadowski rozbłyśnie tysiącami zniczy, pokryje się wieńcami i bukietami. Ci żywi, odwiedzą swoich zmarłych krewnych i znajomych. Na pewno znajdą się jednak i takie groby, gdzie nikt od dawna już zniczy nie rozpala, nikt się przy nich nie zatrzymuje. Cóż nawet tu nie dla wszystkich czas mija jednakowo.
W ostatnich dwóch latach od kiedy powstała nasza strona, cmentarz sam w sobie nie wiele się zmienił, przybyło oczywiście grobów, w których spoczęli na zawsze zmarli nienadowianie. Przypomnę tu tylko tych, dzięki którym na naszej stronie pojawiło się sporo materiałów: Ludwik Janik, Stanisław Jagusiak, Czesława Nowińska, Tadeusz Ożóg, Edward Winiarski. Stając nad grobami tych wymienionych powyżej, a także nad tymi innymi, pamiętajmy i o tych opuszczonych. Jednym z takich był kiedyś na pewno grób Antoniny Makowskiej. Jeszcze do niedawna straszył swoim wyglądem w centralnym miejscu cmentarza. Jak dziś wygląda, dzięki zaangażowaniu kilku osób, każdy może się przekonać sam. Innym ważnym wydarzeniem było na pewno przywrócenie do pamięci nienadowian po dziesięciu latach miejsca spoczynku Marii Nowak, uczestniczki powstania styczniowego. Prace te zostały wykonane bez większego szumu i chęci rozgłosu, tak zresztą jak i wiele pomniejszych prac przy naprawie, czyszczeniu, opuszczonych nagrobków.

Dziś cmentarz wydaje się jasny i zadbany. Pomimo biegnącej obok szosy i szybko postępujących prac nad nową - trasą S-19 - myślę, że jest to dobre miejsce właśnie do refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia.

Cmentarze parafialne...
Groby parafian...


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013