Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

1 września 1939 roku

II wojna światowa
   (...) Gdy plakaty oznajmiły, że Polska nie odda ani guzika od płaszcza, wiedzieliśmy, że wojna jest bliska. Pocieszaliśmy się tym, że Polska jest silna, mocarstwowa, więc poradzi sobie a w dodatku mamy przyjaciół: Francję i Anglię. Krążyły także takie nowinki, że Polska posiada dziesięć tysięcy samolotów, że posiada takie pociski, które trafiają w każdy samolot nieprzyjacielski i że go od razu w powietrzu spalą. Nabraliśmy wtenczas przekonania, że niech tylko ktoś z Polską zacznie to się przekona co Polska znaczy. Niedługo jednak czekaliśmy na to aby się przekonać, że wszystko to było złudzeniem. Ta Nasza pewność siebie niedługo trwała. Zaczęły przelatywać samoloty z czarnym krzyżem i niestety nikt ich nie spalał, natomiast one zrzucały bomby i spalały wsie i miasta. (...)

Powyżej to tylko fragment wspomnień, jednego z mieszkańców Nienadówki. Poniżej kilka wybranych odnośników do innych, które udało się zebrać i zamieścić na naszej stronie.
W dziale Ciekawi ludzie odnajdziemy również historie indywidualne uczestników tego strasznego czasu. W latach 70`tych ub. wieku na ścianie kościoła zawisła duża granitowa tablica, upamiętniająca ofiary okupacji i wojny. Nie ma tam jednak wszystkich nazwisk Tych, którzy pochodzili z Nienadówki i oddali życie w tym ponurym czasie.

Czas wojenny
Okupacja w Nienadówce
AK w Nienadówce
Okupacja i konspiracja
Pacyfikacja wsi Nienadówka
Martyrologia


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013